BESLENME

Alkali Su Nedir? Alkali Su Nasıl Yapılır?

Su, insan vücudunun her hücresinde bulunur ve hayati bir önem taşır. Vücuttaki suyun gerçekleştirdiği görevler oldukça fazladır. Bu yüzden içtiğiniz suyun içeriği de vücudunuz için önemlidir. Son yıllarda sağlık bilincinin artması ile, alkali su (bazik su) da oldukça popüler hale geldi. Bu suyun tüketimi bazı insanlar için sağlıklı olabilir. Ancak, ‘Alkali Su Nedir ve Ne İşe Yarar’ gibi konuları öğrenmeden içmenizde sakıncalar olabilir. Alkali su hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

6 Kasım 2023 10 dk
Alkali Su Nedir? Alkali Su Nasıl Yapılır?

Alkali Su Nedir ve Ne Kadar Tüketilmelidir?

Alkali suyun ne olduğunu anlamadan önce, alkali ne demek? sorusu cevaplanırsa daha iyi anlaşılabilir. pH seviyesi bir sıvının, asidik ya da bazik olup olmadığını ifade eder. Bu seviye 0 ila 14 arasında bir ölçüttür. 0 ile 6,9 arası asit olarak geçerken, 7,1 ile 14 arası bazik olarak ifade edilir. Örneğin; pastörize sütün pH’ı 6, kahvenin 5 iken kabartma tozunun 10 civarıdır. Saf su 7 pH seviyesindedir. İçme suları, 7,2 ile 7,4 arasında değişebilir. Alkali ise daha yüksek pH seviyesine sahiptir yani baziktir. Bu aralık 8-9 olarak ifade edilebilir. Normal su kaynaklardan çıkartılırken, alkali su içerisine maddeler eklenerek yapay bir şekilde oluşturulur. Bir suyun alkali olmasına katkı sağlayan mineraller vardır. Bu mineralleri şu şekilde sıralayabiliriz; kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir. Suyun alkali olabilmesi için bunların yanı sıra negatif oksidasyon-indirgeme (ORP) potansiyeli içermesi gerekir. Bu potansiyel suya bağışıklık arttırıcı özelliği katar[1][11].

alkali su nedir?

Bazik bir su içmeye karar verdikten sonra, alkali su kaç gün içilmeli ve ne kadar tüketilmeli konusu önemlidir. Her gün alkali su tüketilebilir. Ancak bazı uzmanlar tarafından özellikle sabah, yemeklerden önce ve spordan sonra içilmesi tavsiye edilir. Yemeklerden yarım saat önce içilen suyun sindirime katkısı vardır. Ayrıca nasıl normal suyu aşırı içince toksik etkisi oluyorsa, bu durum alkalide de meydana gelebilir. Çok alkali su tüketmek mide bulantısı ve kusmaya kadar gidecek sorunlara neden olabilir. Günde 2-3 litreye kadar tüketilebilir[6][9].

Alkali Su Faydaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Popülerleşme ile birlikte alkali su ne işe yarar? sorusu oldukça merak edilen bir konudur. Kanıtlanmış kesin bir verisi olmasa da bazı uzmanlar tarafından savunulan, alkali su faydaları bulunur. Beslenme uzmanı Ronald Smith’e göre midedeki asidi nötrler ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bazik su içmekle birlikte artan sıvı alımı kemik sağlığını destekleyebilir ve böbrek taşı riskinin önüne geçebilir. Bunların yanı sıra öngörülen alkali su faydaları şu şekilde sıralanabilir[2]:

 • Kandaki glikoz ve kolesterol seviyelerinde azalmaya neden olabilir,
 • Vücutta eksik elektronu olan ve tek dolaşan atomlara serbest radikal denir. Serbest radikaller pankreasa zarar verebilir. Alkali su, pankreası bu radikallerden koruyabilir,
 • Kilo almanın önüne geçebilir.
 • Mesane taşının birikmesini önleyebilir,
 • Kandaki oksijen seviyesini arttırabilir,
 • Midedeki asitleri nötralize edebileceğinden ishal gibi mide-bağırsak bozukluklarının önüne geçebilir,
 • Reflüyü doğrudan etkileyen hücreleri etkisiz hale getirebilir,
 • Damarlardaki kanın direncini arttırabilir,
 • Daha uzun yıllar yaşayabilmenizi sağlayabilir,
 • Alkali suyu içmenin yanı sıra banyoda da kullanmak cilt hastalıklarını iyileştirebilir,
 • Hızlı bir şekilde emildiği için, susama ihtiyacı artar,
 • Geceleri daha rahat uyku uyumanızı sağlayabilir,
 • Kansere de faydası olabilir, tümörler asidik ortamda hayatta kalırlar. Bu yüzden bazik su tüketiminin kanseri yeneceğine dair hipotezler ortaya sürülüyor[3][4][10].
alkali su faydaları

Tüm bu faydalarıyla birlikte dikkat edilmesi gerekilenler de vardır. pH değeri vücuda göre çok yüksek olan bir su tüketiminin faydasından çok zararı olabilir. Bu yüzden insan vücuduna göre bir pH aralığında olan alkali sulara yönelmek gerekebilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre bu seviye 10’un üzerine çıkmamalıdır. Bu seviyelere çıktığı takdirde ciltte, gözlerde, midede tahrişe neden olabilir. Bunların yanı sıra çok tüketilmesinde zehirleyici etkileri olabilir. Bazı uzmanlar tarafından sürekli alkali su içmenin, hiperkalemiye (potasyum yüksekliği) yol açabileceği düşünülür. Diğer yan etkilerinde ise besin emilimini engelleyebileceği öngörülür[1][2][3].

Alkali suyun aşırı tüketim sonrasında tedbirli olabilmek için belirtileri bilmek gerekir. Alkali su zehirlenmesinde ortaya çıkabilecek tipik belirtiler vardır. Su tüketiminde kendinizdeki belirtileri iyi bir şekilde gözlemleyebilmeniz önemlidir. Geç bir müdahale büyük sorunlara yol açabilir. Bu belirtiler; mide bulantısı, kusma, kalp aritmisi, bilinçte bulanma, kas spazmı, kaslarda karıncalanma ve uyuşma, el titremesi olarak sıralanabilir. Bu belirtilerden birisini kendinizde gözlemlerseniz en hızlı şekilde sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir[11].

Alkali Su Zayıflatır Mı?

Alkali su, pH değeri 7’den büyüktür ve bazik bir özelliğe sahiptir. Bu suyun zayıflamaya etkisi konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı çalışmalar alkali suyun metabolizmayı hızlandırabileceğini ve böylece zayıflamaya yardımcı olabileceğini öne sürer, diğer çalışmalar bunun için elde yeterli kanıt olmadığını belirtir.

Alkali suyun zayıflamaya etkisi olacağını öne sürenler, alkali suyun vücuttaki asidik atıkların atılmasına yardımcı olarak, yağ birikimine sebep olabilecek toksin depolanmasını engelleyebileceği öne sürerler. Ayrıca, vücudun suyu emmesini kolaylaştırarak hidrasyonunu artırabilir.

Alkali Su Nasıl Yapılır?

Alkali suyun yapımı için gereken malzemeler kolay ulaşılabilirdir. Yapımının oldukça basit olmasından dolayı evde yapılabilir. Farklı şekillerde suyunuzu bazik hale getirebilirsiniz. O halde evde alkali su nasıl yapılır? sorusunun cevabını adım adım inceleyelim.

Alkali suyu yapmaya başlamadan önce, suyun arındırılması gerekir. Suyu arındırmanın en iyi yolu bir damıtıcı kullanmaktır. Damıtma cihazları, öncelikle suyu kaynatır ve sonra buhar suyunu toplar. Bu sayede, organik, organik olmayan kimyasallardan suyu arındırır[5].

alkali su nasıl yapılır?

Suyun pH’ı genel olarak 7 ile 7,5 arasındadır. Fakat bazı durumlardan dolayı pH’ı azalarak asidik hale gelebilir. Bu yüzden su damıtıldıktan sonra, hiçbir şey eklemeden pH seviyesinin ölçülmesi gerekir. Bu ölçümü pH ölçüm şeritleri ile kolayca yapabilirsiniz. Şeritteki renk değişimine göre asidik, nötr ya da bazik bir sonuç elde edersiniz. Eğer asidik bir suya sahipseniz, suya konulacak malzemelerin oranıyla, nötr bir suya konulacak malzemelerin oranı farklılık gösterir[5].

Suyu alkali hale getirmek için deneyebileceğiniz ilk yöntem, suya karbonat eklemektir. Karbonatın yaklaşık olarak 11,5 civarında bir pH değeri vardır ve suyu alkalize eder. 4 litre suya yaklaşık olarak yarım çay kaşığı karbonat eklemek gerekir. 4 litre için az gibi görülse de, pH değerinin yüksekliğinden dolayı yarım çay kaşığı yeterlidir. Karbonatın iyi bir şekilde karışması için, suyun kapağını kapatıp iyice çalkalamak gerekir. Su bu haliyle içilmeye hazırdır ancak bu şekilde tadını sevmediyseniz, içerisine bir dilim limon ya da salatalık ekleyebilirsiniz[5].

Bir başka alkali yapma yöntemi ise limondur. Limon asidik olmasına rağmen, limonlu su içildikten sonra vücutta reaksiyona uğrayarak alkali hale gelir. 2 adet limonu dilimleyerek 4 litrelik bir suyun içerisine eklemeniz gerekir. Limonlar bir gece suyun içerisinde bekletilerek, su hazır hale getirilir. Aynı zamanda 1 çorba kaşığı deniz tuzu eklemek, suyun mineral miktarını arttırarak içeriğini zenginleştirir.

alkali su yapımı

Bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi koyup karıştırdıktan sonra, elma sirkesi asidik olmasına rağmen tıpkı limonun yarattığı etki gibi vücutta alkali algılanır. Ancak burada dikkat edilmesi gerekilen nokta sirkenin dozunu çok arttırmamaktır[12][13].

Eğer tüm bunları yapmak istemezseniz, bir iyonlaştırıcı edinebilirsiniz. Bununla birlikte suyu damıtmanıza da gerek kalmadan, tek işlemle suyu hazır hale getirebilirsiniz. Suyunuzu hazırladıktan sonra pH seviyesini test çubuklarıyla tekrar ölçebilirsiniz. Yaptığınız işlemlerin suyu alkaliye dönüştürdüğünü çubukta göreceksiniz[5]. Eğer tüm bunlarla uğraşmak yerine hazır bir su almak isterseniz, market raflarındaki suların etiketine bakarak kolayca edinebilirsiniz. Etiketinde pH oranı 8-10 arasında ise bu alkalidir.

alkali su yararları

Alkali Suyun Spor Performansına Etkileri

Su günlük hayatta bile oldukça önemliyken, sporda bir hayli gereklidir. Spor esnasında ve sonrasında vücut terlediği için susama ihtiyacı duyulur. Susama ihtiyacınızı alkali su ile gidererek, performansınıza olumlu yönde etkiler katabilirsiniz. İlk olarak alkali olduğu için vücuttaki asitleri azaltması, vücudun en yüksek performansa ulaşmasını sağlar. Alkali su, diğer sulara göre vücutta farklı moleküler yapı oluşturduğu için her hücreye tamamıyla işler. Farklı yapıda olan diğer sular da hücrelere girer, ancak alkali su kadar değil. Bazik su her hücreye nüfuz ettiği için vücudun hidrasyonu (sıvı alımı) tam bir şekilde gerçekleşir. Ayrıca spor sonrası sıvı kaybını normal suya oranla %6,3 oranında azalttığı tespit edilmiştir[7][11].

Minerallerin suyun içerisine eklenmesiyle, vücuttaki toksinlerin daha hızlı atılımı sağlanır. Bu da spor esnasında daha az yorulmanızı sağlar. Kanın daha kolay akmasını da sağladığı için, vücutta kanın hareketi daha kolay olur ve spor esnasında kalp, vücuda daha iyi kan pompalayabilir. Kanın daha hızlı hareket edebilmesi, uzun süreli sporlarda performansınızı arttırır. Aynı zamanda anaerobik spor yapan kişilerde uygulanan bir araştırmada, bazik su içmenin asit baz dengesini sağladığı ve kısa süreli- yoğun tempolu sporlarda performansı artırdığı tespit edilmiştir[7][11].

alkali su ve spor ilişkisi

Spor sonrası vücutta ürik asit birikebilir ve bu eklem ağrısına sebep olabilir. Ürik asidin birikmesini, alkali su engelleyebilir ve bu şekilde spordan sonra ağrılar azalabilir ya da tamamen ortadan kalkabilir. Hidrasyon seviyesinin fazla olması da eklemlerdeki yağlanmanın önüne geçtiği için, küçük yaralanmaları önleyebilir. Spor sonrası kaslarda kramplar da meydana gelebilir. Bunun temel nedeni laktik asit birikimidir ve bu asit, vücutta yeterli oksijen kalmadığında ortaya çıkar. Alkali su hücre ve kaslara daha iyi nüfuz edebildiği için daha fazla oksijen verir. Bu sayede laktik asit oluşumunun önüne geçilebilmektedir[7].

Kimler Alkali Su İçemez?

Kesin araştırma sonuçları olmasa da bazı kişiler için bazik su önerilmez. O halde gelin alkali su kimler içemez? sorusunun cevabını tüm yönleriyle inceleyelim. Böbrek hastalığı olan kişiler alkali suyu tüketirken bir doktor gözetiminde olmalıdır. Çünkü bu suyun içeriği böbreklere ağır gelebilir ve hastalığı kötüye taşıyabilir. Böbrek hastalarının yanı sıra, kalp hastaları, hipertansiyonlu kişiler ve hamileler de doktora danışarak bazik suyu tüketmelidir. Eğer kanser hastalığınız varsa gün içerisinde bol bol su tüketmeniz önerilir. Ancak alkali suyun zararlarından da korunarak bunu yapmanız sağlığınız açısından son derece önemlidir[8][10].

kimler alkali su içemez?

İlaçlar farklı pH seviyesinde daha hızlı ya da daha yavaş çözüneceğinden dolayı, düzenli ilaç kullanan kişilerin, doktorlarına danışarak alkali su tüketmeleri gerekebilir. Bir ilacın hızlı emilmesi vücutta istenmeyen reaksiyonlara yol açabilecekken, yavaş emilmesi ise ilacın etkisini azaltabilir[8].

Eğer özel bir diyet yapıyorsanız, suyun diyetinizle kötü bir etkileşime girip girmeyeceğinden emin olmanız gerekir. Normal şartlarda mide asidiktir. Ancak alkali su ile etkileşime girdiğinde asidikliğini kaybedebilir ve yemekler yoluyla mideye giren patojenlerle savaşamayabilir. Bunun sonucunda da midede öldürülemeyen virüsler, vücuda yayılabilirler[8].

Sonuç olarak, alkali su sağlık açısından çeşitli faydalar sunsa da bunlar kesinleşmiş veriler değildir ve dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Bilinçli bir şekilde tüketilen bazik suyun, günlük yaşam ve spordaki olumlu etkilerini kendinizde gözlemleyebilirsiniz.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR