YAŞAM

Soğuk Duş Almanın Faydaları

23 Ağustos 2022 10 dk

Soğuk Duş Almanın Faydaları Nelerdir?

Soğuk duş, alışılmışın dışında vücut sıcaklığı ya da vücut sıcaklığının altında bir ısıda suyla duş almaktır. Duş esnasında stres seviyeniz düşer, size daha fazla enerji verir ve ayrıca tansiyonunuz ve direnciniz için iyidir. Soğuk duşun sağlığa sayısız faydası vardır. Bu nedenle birçok insan için sabah rutinlerinde olmazsa olmazlar arasındadır. Peki soğuk bir duş neden vücudunuz ve zihniniz için bu kadar sağlıklı?

Soğuk duş, bir tür termoterapidir. Soğuk duşun şaşırtıcı yararları vardır. Taze ve canlı bir görünüm sağlar ve cildin yaşlanmasını engeller, cildinize iyi gelir. Hatta bazı kaynaklara göre kahverengi yağların yakılmasını sağlar[1]. Nefes alma tekniklerini soğuk su eğitimi ile birleştirerek direncinizi güçlendirebilir ve kan dolaşımı üzerindeki olumlu etkilerini gözlemleyebilirsiniz. İşte tüm bunlarla birlikte soğuk duşun vücudunuza faydaları şu şekildedir:

Soğuk Duş Almanın 5 Faydası

Daha Dinç Hissettirir

Soğuk duş güne başlamak için iyi bir fikir gibi görünmese de uyanmak ve güne enerjik bir şekilde devam etmek için idealdir. Soğuk bir duş sizi anında ayıltır veya dinç bir hale getirir. Soğuk su derin nefes almanıza neden olur ve bu oksijen alımını artırır. Beyninize giden kan akışının artması sizi daha zinde hissettirir. Bu durum, güne taze bir başlangıç yapmak için mükemmeldir[1].

Enerji Verir

Ilık bir duş aldıktan sonra genellikle rahatlamış, halsiz ve sıcak hissedilir. Gün bitiminde mükemmel bir uygulama olsa da başlamak için uygun olmayabilir. Soğuk bir duşun altına girmek vücudunuzu genel olarak harekete geçirir. Bu da size önemli bir enerji artışı sağlar ve uyanıklığınızı artırır[3].

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Soğuk suyla duş almanın faydalarından biri de bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmasıdır. Soğuk suyla duş almak vücudunuzun dışarıyı soğuk algılamasına neden olur ve ısınmak için daha çok çalışır. Bunu yapmak için kan akışı artar ve bu durum, bağışıklık sisteminize (vücudunuzun doğal savunma sistemi) destek verir. Bu nedenle soğuk bir duş, vücudunuzun tüm fonksiyonları için iyidir[3].

Kan Dolaşımına Katkı Sağlar

Kan akışı artar ancak soğuk etkisiyle kan damarları daralır ve vücudun merkezindeki organları sıcak tutmak için çalışır. Bu damar esnekliğini artırmak ve kardiyovasküler sağlık için önerilir, ancak soğuk duşun kardiyovasküler hastalıklar için tehlikeli olup olmadığı, kişinin genel sağlık durumuna bağlıdır. Bu nedenle devam eden bir tedaviniz varsa doktorunuza danışmanız tavsiye edilir[4].

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Soğuk duş metabolizmanızı özel bir şekilde uyarır. Vücudunuz iki tip yağ dokusundan oluşur; beyaz yağ ve kahverengi yağ. Beyaz yağ, yaktığınızdan daha fazla kalori aldığınızda depoladığınız yağ türüdür. Kahverengi yağ ise vücudunuz için oldukça önemlidir. Aşırı soğukta devreye girer ve sizi sıcak tutar. Araştırmalar, soğuk duşun kahverengi yağ üretimini teşvik ettiğini gösterir. Buna ek olarak, kahverengi yağ metabolizmanızı önemli ölçüde hızlandırır, böylece dinlenirken de kalori yakabilirsiniz[7]. Ancak ‘Soğuk duş kaç kalori yaktırır?’ sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Bu, yaptığınız diyet ve egzersizlere bağlı olarak değişir. Çünkü soğuk duş sadece destek görevi görür.

Soğuk Duşun Etkileri Nelerdir?

Soğuk duş faydaları

Soğuk suyla duş almak hem fiziksel hem de ruhsal açıdan pek çok önemli etkiye sahiptir. Daha iyi, daha güçlü ve daha enerjik hissettirir. Ancak cildinize ve görünümünüze de yansıyan bazı faydaları da mevcuttur. Kısa sürede fark edilecek ve rutin haline getirdiğinizde hayattan daha çok keyif almanızı sağlayacak soğuk duşun faydaları ve etkileri şöyle sıralanabilir:

  • Duygusal Dayanıklılık: Sık sık sinirli, endişeli, kızgın veya stresli misiniz? Soğuk duş almak size bu konuda yardımcı olabilir. Soğuk duş, sinir sisteminizi daha esnek olması ve stresle başa çıkması için eğitir. Soğuk su sinir sisteminize az miktarda stres uygular. Böylece vücudunuz zamanla bununla başa çıkmayı öğrenir[3].
  • Depresyon: Araştırmalar, soğuk duşun depresyon üzerindeki olası olumlu etkilerine işaret eder. Soğuk duş, beynin noradrenalin maddesini üreten belirli bir bölümünü uyarır. Çok az noradrenalin olan insanlar genellikle depresif ve duygusal olarak kararsız hissederler. Soğuk su buna karşı koyar. Noradrenalin hormonu daha fazla üretilir ve depresyon belirtilerini hafifletir[2].
  • Cilt Parlaklığı: Sıcak su cildin yağ ve nem dengesini bozabilir ve dolayısıyla teninizi kurutabilir. Cildinizdeki doğal yağlar sıcak su ile kaybolur. Soğuk suyla duş almanın faydaları arasında cildin doğal bir pembelik kazanması da sayılabilir. Soğuk duş ayrıca, şampuan uygulaması sonrası saç tellerindeki lipit katmanların bir arada kalmasına yardımcı olur. Böylece daha parlak saçlara sahip olabilirsiniz[1].
  • Disiplin Oluşturma: Her gün çekindiğiniz bir şeyi günün başında yapmak çok fazla zihinsel güç gerektirir. Bu yüzden soğuk duşu sabah rutininizin parçası haline getirmek için biraz disipline ihtiyacınız vardır. Kısaca bu bir egzersizdir. Tamamlandığında ise başarı hissi verir ve süreklilik için motivasyon sağlar.
  • Ağrı Kesici: Ağrılı bir vücut bölümüne buz torbası koymak herkesin bildiği bir şeydir. Soğuk, bölgesel ya da dokusal şişliğin inmesine yardımcı olur. Ayrıca sinirlerin beyne ağrı sinyalleri gönderme hızını da yavaşlatır ve böylece ağrı hissini azaltabilir[5].
  • Egzersiz Sonrası Soğuma: Egzersizden sonra soğumaya zamanınız olmadığında soğuk bir duş almanız tavsiye edilir. Daha da etkilisi tabii ki soğuk bir banyodur. Araştırmalar vücudun daha hızlı toparlandığını gösterdiği için etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Ekstra olarak bu işlem iltihabı azaltmaya da yardımcı olabilir[6]. Spor sonrası soğuk duş almanın rahatlatma, ağrıların azalması gibi faydaları da mevcuttur[3].
Soğuk duş

Soğuk Duş Almanın İnsan Psikolojisine Etkileri

Soğuk duş antrenman sonrası oluşan enerjik ve mutluluk hissine benzer şekilde belirtiler göstermenize neden olur. Bunun nedeni ise salgılanan endorfin hormonu ve sizde yarattığı histir[2]. Aynı zamanda uyarılan sinir uçları da beyne elektriksel bir sinyal gönderir ve bu da anti-depresif bir etki yaratabilir. Bununla birlikte sürekli bir stres uyaranına maruz kalmak sizi daha dayanıklı hale getirebilir. Bu durum günlük iş hayatınızda stresi yönetmenize ve daha soğukkanlı hareket etmenize olanak tanıyabilir. Çünkü günlük rutin haline getirilen soğuk duş sizde kısa bir süreliğine stres yaratabilir ve sürekli olarak bunun tekrarlanması alışmanızı ve bu süreci yönetebilmenizi sağlar.

Yoga, fitness veya herhangi bir antrenman gibi mutluluk hissi verebilir. Bu bir çok yönden sağlanabilir. Çünkü hem zor bir görevi başarıyla sonuçlandırma hissi hem de fizyolojik olarak daha dinç ve enerjik hissetmeniz, daha mutlu ve pozitif olmanıza yardımcı olur. Soğuk duşun da benzer şekilde sağlığa olan faydaları sayesinde birçok olaya, duruma daha pozitif bakabilirsiniz. Çünkü her zamankinden daha fazla enerjiniz olur ve daha çok şeyi başarabileceğinize inanırsınız. Bu iş hayatınıza da yansır. Motivasyonu artıran bu aktivite, günlük bir plan hazırlamanıza ve disiplin kazanmanıza da yardımcı olur. Bu sayede düzenli egzersizler yapabilir, soğuk bir duşun ardından güne tamamen zinde bir şekilde başlayabilirsiniz.

Soğuk Duş Alabilmek için Yapılacak Yöntemler Nelerdir?

10 dakikalık soğuk bir duş, 1 saatlik bisiklet antrenmanı ile aynı etkiye sahiptir[8]. Bu kadar yararlı ve insan vücuduna faydalı bir uygulama aslında günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bir egzersiz modelidir. Mısırlıların, Yunanlıların ve Romalıların faydalarını kendi zamanlarında çok iyi bildikleri zamanla gün yüzüne çıkmıştır. Ancak günümüzde sadece birkaç on yıldır soğuk suyun etkileri popülerdir. Bunun sebebi ise 18. yüzyıla kadar soğuk alınan duşun ardından keşfedilen sıcak su kullanımıdır. Sıcak su, tüm bu etkilerin unutulmasına ve göz ardı edilmesine sebep olmuştur. Ancak John Floyer gibi doktorlar, James Currie gibi bilim insanları ve Sebastian Kneipp gibi terapistler sayesinde hidroterapi 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar gelişmiştir. Daha sonra 21. yüzyılda sıcak lüks banyolara alışıldığı için soğuk duşun faydaları çabucak unutulmuştur. Bu nedenle soğuk duş fikri ilk başta garip gelebilir. Fakat faydaları sebebiyle deneyebilir ve birkaç adımda rutin haline getirebilirsiniz.

Soğuk duş etkisi

Direkt soğuk su altına girmek şok etkisi yaratabilir. Bu nedenle alışma süreci için yavaş başlamak en iyisidir. Önce su ısısını alışkın olduğunuz sıcaklığa ayarlamak ve ardından seviyeyi düşürerek devam etmek her zaman için iyi bir başlangıç yapmanızı sağlar.

Gerekirse, soğuk suyun önce sadece kollarınıza ve bacaklarınıza ulaşmasına izin verin. Bu sayede nefesinizi düzenleyebilir ve kademeli olarak gövdenize doğru yönlendirebilirsiniz.

Nefesinize özellikle dikkat edin. Sakin bir şekilde nefes almaya devam edin . Nefesinizi tutmayın veya sıkmayın. Bu durumda en iyisi karın solunumu kullanmaktır. Nefesiniz kontrol altındayken ve soğuk suya biraz alışmışsanız egzersiz uyaranınızı almışsınızdır. Genellikle bu 1 ila 2 dakika arasındadır.

Kuvvet antrenmanı ile en ağır ağırlıklara hemen başlamadığınız gibi soğuk duşu da zamanla geliştirmeniz gerekir. 30 saniye ile başlayın ve sonraki her seansta daha uzun sürdürmeye çalışın. İlk başta soğuk duşa küçük zaman dilimlerinde girip çıkabilir ve vücudunuz alıştıkça zaman aralığını artırabilirsiniz.

Soğuk duş almayı alışkanlık haline getirmeye çalışın. Arka arkaya 30 gün boyunca her gün 30 ile 90 saniye arasında soğuk duş almayı hedefleyin. 30 gün soğuk duş almak hem alışma sürecinizin tamamlanmasına hem de faydalarını daha iyi gözlemlemenize yardımcı olur.

Soğuk duştan sonra titremeye ve uzun süre üşümeye devam ederseniz bu durum çok ileri gittiğiniz anlamına gelebilir. Bir dahaki antrenman için biraz daha ılık ve daha kısa süreli bir soğuk duş planlayabilirsiniz.

Soğuk duştan sonra odaklanın ve birkaç dakika nefesinizin farkında olun. Isının vücudunuza nasıl geri yayıldığını fark edip edemeyeceğinize bakın. Her şey yolunda giderse yakında gerçek bir buz banyosuna hazır olabilirsiniz.

Siz de soğuk duş rutinlerine başlamak ve vücudunuza, ruhunuza iyi gelecek bir uygulama yapmak istiyorsanız adım adım kendinizi soğuk suya alıştırabilir, fiziksel direncinizi artırabilirsiniz.

Cemre Kocaay

Cemre Kocaay

Anadolu Üniversitesi Spor Yöneticiliği mezunu olan ve 8 yıldır spor eğitmenliği yapan Cemre Kocaay, 3 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Uzmanlık alanları arasında fonksiyonel antrenman bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (4)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR