FITNESS

Yogaya Hemen Başlamak İçin 4 Neden

Bireylerin rahatlaması ve duyusal farkındalıklarını artırmalarına yardımcı olan meditasyon teknikleri arasında en basitlerinden biri yoga olarak bilinmektedir. Yoga; Hindistan’da ortaya çıkmakla birlikte fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak sükunete ulaşmayı hedefleyen bir yolculuktur. Uzun yıllar boyunca varlığından haber olunmasına rağmen gelişim sürecinde, başlarda insanlar tarafından gereksiz bir uygulama olarak gözükse de bugün oldukça büyük bir kitleye yayılmış ve üzerine çeşitli çalışmalar yapılacak bir başarıya ulaşmıştır. Yogaya başlama aşamasındaki bu “yolculuk” neden böylesine başarılı ve insanların yaşamı için faydalı olmuştur, kafanızdaki tüm soruları gidermek amacıyla sizler için inceledik!

24 Ekim 2023 10 dk
Yogaya Hemen Başlamak İçin 4 Neden

Genç Kalmak ve Yoga

Yaşlanmak, yaşamımızın göz ardı edilemeyecek gerçeklerinden biridir. Ancak, yaşlanma sürecini sağlık ve genç geçirmek mümkündür. Yoga, hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınızı korumak için çeşitli ilkeler üzerine kurulmuş rahatlama yöntemidir. Ayrıca ruhsal olarak da kişinin kalabalıklar arasında kendi farkına varabilmesi ve yaşamın stresinden arınmak için de tercih edilir. Yaş geçtikçe yaşla birlikte artan stres oranını dengelemek çok önemlidir. Yoga ise bu konuda oldukça doğru bir yardımcıdır. Bu noktada yoganın temel ilkelerini bilmek ve doğru bir şekilde uygulamak genç kalma aşamasında daha sağlıklı yollar izlemenizi sağlayacaktır[1].  

Yoganın Temel İlkeleri

Asana(Duruşlar): Yoga duruşu ve pozu anlamına gelen Asana, farklı vücut pozisyonlarını içerir. Düzenli asana pratiği, vücudu genç ve diri tutmak için birebirdir.

Pranayama( Nefes Kontrolü): Pranayama, dengeli ve düzenli nefes alışverişinin kontrolünü içerir. Doğru nefes alışkanlığı edinmek; stresi azaltır, odaklanmayı güçlendirir ve vücudu oksijenle doldurur. Bu nedenle; pranayama yani nefes kontrolünü sağlamak, yaşlanmayı geciktirir ve enerji seviyesini yükseltir.

Dhyana( Meditasyon): Meditasyon, nefes egzersizlerinin sahip olduğu belli ortak özelliklere sahiptir. Stresi azaltır ve zihni sakinleştirir. Düzenli olarak takip edilen meditasyon programı, yaşlanma süreciyle ilişkilendirilen zihinsel sorunlara yardımcı olur ve genç kalan bir zihne sahip olmanın altın anahtarlarından biri olarak bilinir.

Sattvik Beslenme (Dengeli Beslenme): Yoga, bedene iyi bakmaya ve onu sevmeye yönelik ilkelerle de insan varlığına değer katan bir uygulamadır. Vücudu sattvik besinlerle beslenmenin önemini sık sık vurgular. Taze sebze ve meyveler, tahıllar ve protein ağırlıklı bir diyet programına sahip olmak, yogaya ait diğer birçok adımı destekleyerek genç kalmanızı sağlayacak bu süreci iyi bir şekilde yönetilecektir.

Yılların akıp geçmesine müdahale etmek mümkün olmasa da gençliğimizde sahip olduğumuz dinç bir zihne, güçlü bir bedene ve stresten arınmış bir ruha yoga sayesinde kavuşabiliriz. Yalnızca yaş alma sürecinde değil diğer birçok konuda da yaşam kalitesini artıran yoganın önemi göz ardı edilemez.

yoganın temelleri

Nefes Sağlığında Yoganın Etkisi

Yoga, nefes sağlığını önemli derecede etkileyen bir dizi fiziksel ve zihinsel fayda sağlayan uygulamalar bütünüdür. Pranayama yani nefes kontrolü ilkesiyle birlikte yoga ve nefes egzersizlerinin birbirinden ayrılmaz bir ikili olduğunu görmek mümkündür. Nefes egzersizleri, diğer ilkelerle sağlık açısından bütünleyici özelliklere sahiptir. Yoganın nefes sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini şu başlıklar altında sıralayabiliriz[2]:

  • Nefes Kalitesini Artırır: Yoga sırasında sağlanan nefes kontrolü, aldığınız temiz havanın bilincinde olmanızın farkındalığını anlamakta sizlere yardımcı olur. Yoga sırasında Pranayama adı verilen nefes tekniklerini uygulayarak akciğerinizin daha fazla havayı hapsetmesini ve kapasitesini arttıran akciğerin de sizlere daha fazla enerji vermesini sağlayabilirsiniz. Nefes kalitesinin artmasına ek olarak bilinçli solunumu da bünyenize katacaktır.
  • Solunum Kaslarını Güçlendirir: Yoga asanaları ve pranayamalar, diyafram gibi önemli solunum kaslarını güçlendirir. Daha derin alınan nefesler ve güçlü solunum kasları, yoga sayesinde mümkün hale gelecektir. Güçlü solunum kasları, daha etkili nefes alışverişi yapmanızı sağlarken solunum sorunlarınız varsa onların üzerinde de olumlu etkiler bırakacaktır.
  • Derin Nefes Alma Alışkanlığı Geliştirir:  Yoga sırasında odaklanılan nefes kontrolü, belli bir zamandan sonra yerini alışkanlığa bırakarak günlük hayatınızda da doğru ve etkili nefes almanızı sağlayacaktır. Ayrıca sığ nefes almanın neden olduğu kas gerginliğini de azaltacaktır. Alışkanlık haline getirilen derin nefesle birlikte enerjinizde de bir artış görmek mümkündür. Edindiğiniz bu alışkanlık yaşam kalitenizi oldukça etkili bir düzeyde artıracaktır.
  • Stres ve Anksiyeteyi Azaltır: Yoga pratikleri, üzerinizde fazla gerginliği alarak stres ve anksiyeteyi azaltır ve onların yol açabileceği nefes daralması, boğulma hissi gibi kötü olayları tetikleyecek durumları engeller. Stres ya da anksiyete konusunda alanında uzman bir doktorla görüşmenin ardından, verilen onay ile birlikte yogada kullanılan nefes tekniklerini edinebilirsiniz.
  • Astım ve KOAH Yönetimine Yardımcı Olabilir: Bazı araştırmalar, yoga pratiğinin astım ya da Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı(KOAH) semptomlarında hafifletici etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Stres görülen her durumda hayatınızda edinmeniz gereken yoga alışkanlığı, stresi tetikleyen sağlık durumlarında da göz ardı edilmemelidir.  
nefes ve yoga

Sonuç olarak yoga; solunum yollarının temizlenmesinde fiziksel bir yardıma sahipken vücuda alınan nefes oranıyla da zihinsel ve ruhsal konuda yardımcı bir uygulamadır. Yoga ile birlikte genel nefes sağlığınızı iyileştirebilir, solunum sorunlarını önleme ve tetiklenmesini engelleme noktasında onun ilkelerinden faydalanabilirsiniz. Ancak elbette, ciddi sağlık sorunlarına sahipseniz önce alanında uzman bir doktora danışmalı ardından yoganın size olan etkisi hakkında yeterli bilgi birikimini edindikten sonra başlama kararı almalısınız.

yoga yararları

Hastalıklarla Mücadele için Yogaya Başlamak

Çeşitli hastalıkları direkt olarak iyileştirme gibi bir özelliğe sahip olmasa da hastalıklarla mücadele konusunda sizlere yardımcı ve hafifletici bir etki Yoga ile mümkündür. Yoga tamamıyla insan ve sağlığı ile alakalı bir uygulamadır. Üzerinde yapılan uzun süreli araştırmalar her gün bir yeni faydasını daha gözler önüne sermektedir. Yorucu ve zahmetli olmaması size spor yaparken hissettiğiniz yorgunluğu vermeyecektir. Yine de elbette, sporla yogayı desteklemek yaşam kalitenizi artıracaktır. Faydaları neredeyse bitmeyen yoganın daha önce bahsettiğimiz çeşitli olumlu etkileri haricinde özellikle sağlık açısından daha birçok diğer faydaları da vardır. Başlıca şu şekildedir[3]:

  • Uyku Kalitesi Artar: Yoga, doğal bir uyku destekleyici olarak kabul edilir. Araştırmalar, uykusuzluk dahil uyku problemleri yaşayanlar için 4 ya da 8 haftalık düzenli yoga çalışmalarının uyku kalitesini artırdığını belirtmiştir. Yoga sayesinde vücuda alınan yeterli oksijen miktarı, stresten arınmış bir zihin gibi olumlu birçok yan faydasının sonucu olarak uykuya da olumlu etkileri görülmektedir. O halde uyku problemi yaşıyorsanız ve herhangi diğer bir rahatsızlığa sahip olmadığınız takdirde yoga sizin için birebirdir!
  • Esneklik ve Hareket Aralığını Gelişir:  International Yoga Journal(Uluslararası Yoga Dergisi) 2016 yılında yoga hakkında yayınlanan bir araştırmaya sahiptir. Bu araştırma, düzenli yoga uygulamasının sporcuların esneklik ve denge gibi çeşitli performans ölçümlerini artırabileceğini göstermektedir. Elbette bu yalnızca sporcular için geçerli bir durum değildir. Uygulanan yoga hareketleri günlük yaşamda farketmeden yorduğumuz kaslarımızı gevşetme konusunda oldukça yardımcıdır.
yoga ve sağlık
  • Denge Bozukluklarına Yardımcı Olur: İlerleyen yaşlarla birlikte dengeyi sağlamak oldukça zordur. Bakıldığında denge kaybı yaşlılığın getirdiği göz korkutucu bir sorundur. Gençlikte de önemi büyük olan denge bozuklukları hakkında, Journal of Alternative and Complementary Medicine (Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi) bir meta-analiz yayınlamıştır. İncelenen 15 çalışmanın %75’i, yoganın denge bozukluğunda kişiye yardımcı olduğu hakkında olumlu sonuçları ortaya çıkarmıştır.
  • Acıyı Azaltır ve Yaşam Kalitesini Artırır: Bazı yoga pozlarının bel,boyun gibi birçok insanın şikayetçi olduğu ağrıları azaltmada etkisi olduğu bilinir. Doktor kontrolü ardından, doktorunuz onay verdiği sürece yoganın ağrılarınız üzerindeki azaltıcı etkisini deneyimleyebilir, yaşam kalitenizin artığını görebilirsiniz.
  • Kilo Kontrolü Sağlar: Yoga kilo vermeyi sağlar mı diye sorulursa buna basitçe hayır denebilir. Yoga, direkt olarak kilo verme için etkili bir yol değildir. Fakat şu bir gerçektir ki; hiçbir egzersiz ya da spor kilo vermede kendi başına yeterli kalmaz. Yogayı hayatınızın bir parçası haline getirdiğinizde; düzenli beslenme, hormonları dengeleme, stresi azaltma gibi çeşitli alışkanlıkları da edinmiş olursunuz. Sağlıklı bir beden bir süre sonra elbet kendi için yeterli olanı sizlere verecektir.
yoga ve zayıflama

Yoga Hepimiz İçin Var!

Yoga her yaş ve insan için zinde olmanın anahtarıdır. Yoga alışkanlığı edinmek isteyen herkes bunu kendi yaşam tarzına, yoğunluğuna adapte edebilir. Zaten yoga uygulamaları da gündelik yaşamın stres ve yoğunluğundan uzaklaşıp kendimize ayırdığımız bir zaman aralığıdır. İnsan, kulaklarını dünyanın sesine kapatıp kendi iç sesini duyar, bedenini fark eder ve istediği zihinsel ve ruhsal refaha ulaşmak adına çabalar.

Yoga, dilediğiniz sürece bireysel ya da belli uzmanlar eşliğinde de yapılmaktadır. Zaman ve odaklanma açısından bireysel çalışmak isteyenler, günümüz internet ağının bizlere kattığı binlerce online kurs ya da çeşitli videolar üzerinden yoga hakkında bilgi edinebilir. Tek başına motive olmakta zorlanan ya da kendisiyle birlikte yoga ile ilgilenen bir topluluk arayan kişiler de yoga sınıflarına katılabilir ve uzmanlardan yüz yüze eğitimler alabilir. Buradan yogaya başlamak isteyenler için birçok seçenek olduğunu görmek mümkündür.

Yoganın diğer bir güzel yanı; yaş fark etmeksizin yalnızca istek doğrultusunda hayatınıza alabileceğiniz bir uygulama olmasıdır. Yoganın gençlik ve yaşlılık üzerindeki olumlu süreçlerinden bahsettik, böylece rahatça görebiliriz ki; yoga, her yaşta kişi için edinilebilecek bir yaşam tarzıdır. Ağır ve zorlayıcı hareketlere sahip olmaması güçlü olmanızı gerektirmeyecek  hatta yoga ile birlikte vücudunuz daha güçlü bir konuma gelecektir[4].

yoga faydaları

Ayrıca edindiğiniz bu bilgilerden en önemlisi zihinsel rahatlığı yoga ile sağlamak oldukça güzel bir deneyim olacaktır. Yaşamın her döneminde stres vardır ve muhtemelen olacaktır. Böyle zamanlarda stresle başa çıkmak çok önemlidir. Yoga çalışmaları ile stresli anlarda kendi düşünce ve sesinizi duyabilirsiniz. Sonuç olarak yoga insan temelli ilkelere sahiptir. Onun ilkelerini yaşamınıza empoze ettiğiniz zaman zihninizin berraklaştığını göreceksiniz.

Anlıyoruz ki; yoga için belirli bir yaş sınırı, maddi düzey, cinsiyet ya da hayat standartları gerekmiyor. Dahası, böylesine zahmetsiz ve hayatınıza alabileceğiniz bir uygulamanın sizlere faydaları da saymakla bitmiyor. Yaşam kalitenizi artırmak, stresten uzaklaşmak, kendi sesinizi duymak ve fiziksel olarak daha sağlıklı olmak istiyorsanız yoga çok iyi bir tercih olacaktır.  Çünkü gerçek olan, rahatlama ve duyusal farkındalığı temel edinmiş yoga hepimiz için var!

Sizler de MACFit ile yoganın faydalarıyla tanışabilirsiniz. MACFit ve MAC kulüplerinde yer alan yoga grup dersleri için ilgili sayfamıza hemen göz atın!

Ferdi Mazgal

Ferdi Mazgal

Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri mezunu olan ve 15 yıldır spor eğitmenliği yapan Ferdi Mazgal, 5 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Uzmanlık alanları arasında pilates ve yoga bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (4)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR