FITNESS

Spor Salonu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey

Spor yapmayı seven ve alışkanlık haline getirmek isteyen kişilerin tercihi genellikle spor salonlarına gitmek yönünde olur. Spor salonu seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok kritik detay bulunur. Fitness salonu, sadece spor yapmayı mümkün hale getirmeksizin kullanıcılarına sunduğu diğer avantajları ve hizmetleriyle de ön plana çıkabilir. Gerçekten ihtiyaca yönelik ve beklentileri tam anlamıyla karşılayacak bir spor salonu tercih etmek pek çok yönden kişiye artı değer ve keyifli bir deneyim kazandırabilir. “Spor salonu seçerken göz önünde bulundurulması gerekenler nelerdir?” diye merak ediyorsanız, daha fazla bilgi edinerek tercihinizi kolayca yapabilirsiniz.

15 Eylül 2022 9 dk
Spor Salonu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey

Spor Salonunda Spor Yapmanın Yararları

spor salonuna gitmek

Spor salonunda spora başlamadan önce istek ve ihtiyaçlarınızı belirleyebilir ve çok detaylı araştırmalar yapabilirsiniz. Her spor salonunda neredeyse aynı tipte ve özellikte spor ekipmanları ve malzemeleri bulunabilir. Ama burada ekipmanların haricinde spor salonları tarafından sunulan diğer hizmetler ve aktivite imkanları da yaşayacağınız deneyimi başka bir noktaya taşıyabilir. Bu nedenle spor salonunda spor yapmanın yararlarını ve ayrıcalıklarını aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz:

 • Spor Salonunun Konumu: Spor salonunda spor yapmak devamlı hale getirildiği durumda kişiler verimli bir fayda görmeye başlayabilir. Bu nedenle spor salonunun iş yerinize ya da evinize yakın olması yararlı olabilir. Hem ulaşımın rahatlığı hem de takip edilen egzersiz programının aksamaması açısından yakın konumda bir spor salonuna kayıt yaptırmak size büyük avantaj sağlayabilir. Gym’e giderken yanınızda bulunduracağınız uygun spor kıyafetleri, ayakkabılar ve havlu gibi kişisel malzemeleri de taşımak yakın mesafe için yorucu olmayacaktır.
 • Malzeme ve Ekipman: Fitness salonunda bulunan ekipman ve malzemelerin her birini evde bulundurmak her zaman için kolay olmayabilir. Bisiklet, koşu bandı, ağırlık ekipmanları ve daha birçok malzemeye spor yaparken ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle yapacağınız spor ya da egzersiz için elverişli ekipmanlarla hizmet sunan bir spor salonunda çalışmak, beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı büyük oranda karşılayabilir. Programınızda yer alan egzersizleri, salonun sunduğu ekipmanlarla aksatmadan gerçekleştirme fırsatı bulabilirsiniz[1].
 • Kişisel Eğitmen Avantajı: Spor yapmaya ilk defa başlayanların genellikle yanlarında bir kişisel eğitmen bulunur. Gym tarafından sağlanan kişisel eğitmen desteği, süreç boyunca size iyi bir rehber olabilir. Bilinçsiz bir şekilde egzersiz yapılması ve sakatlanmaya sebebiyet vermesi ihtimali göz önünde bulundurulduğunda uzman bir eğitmenin bulunması ve rehberlik etmesi hayati derecede önem arz edebilir. Ayrıca eğitmen rehberliğinde vücut yapınız ve ihtiyacınıza yönelik bir çalışma programı belirleyebilirsiniz. Kilo alma, kilo verme, vücut geliştirme gibi çeşitli taleplere yönelik olarak profesyonel eğitmenlerden bilgi ve destek alabilir, gelişim aşamalarınızı beraber takip edebilirsiniz[2].
spor salonu
 • Spor Grupları: Tek başınıza spor yapabileceğiniz gibi gruplar halinde de spor faaliyetlerine katılabilirsiniz. Dans figürleri de yer alan spor hareketleri genellikle gruplar halinde tatbik edilebilir. Bu yönde bir düşünceniz olması halinde gitmeyi düşündüğünüz spor salonunun grup çalışmalarına ve aktivitelerine bir göz atmanız faydalı olabilir. İstediğiniz bir spor grubuna katılım sağladığınızda hem arkadaş çevreniz büyümeye başlar hem de motivasyonunuz her daim taze kalır. Böylece sıkılmadan spor yapmanın keyfini deneyimleyebilirsiniz.
 • Motivasyon: Spor yapmayı alışkanlık ve bir yaşam biçimi haline getiren kişilerin en büyük avantajı, bu süreçte motivasyonlarını hep canlı tutabilmelerine bağlıdır. Hayat mücadelesi, çeşitli sorumluluklar, iş hayatındaki zorluklar, stres derken spor yapmaya ya da spor salonuna gitmeye her daim enerji bulmak mümkün olmayabilir. Ancak burada yapmanız gereken, programı devam ettirmek için kendi kendinizi motive etmek olabilir. Programa uymaya devam ettiğiniz takdirde bu süreç zamanla bir alışkanlığa dönüşür ve motivasyon kaybı yaşamadan spor salonunda keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 • Spor Sonrası Aktivite İmkanları: Spor salonuna gitmeyi cazip kılan şeylerden biri de egzersiz programı sonrası yapılması mümkün olan aktivitelerdir. Yoğun bir günün ardından sporunuzu da yaptıktan sonra hem toksinlerden arınmak hem de biraz dinlenmek için sauna ya da hamam gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Sıcak duş, havuz, buhar odası gibi hizmetler de spor sonrası meydana gelmesi mümkün olan kas ağrılarının önüne geçmek için faydalı olabilir.
 • Açık havada spor yapma deneyimi: Spor yapmak için açık havada, gruplar halinde yapılan etkinliklere katılmak keyifli bir deneyim olabilir. Bunun için topluluklara katılabilir, bisiklete binme ve koşu gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Evde Spor Yapmaya Göre Spor Salonunda Spor Yapmanın Artıları

spor salonunda spor yapmanın faydaları

Yakın spor salonu bulmakta zorluk yaşayan kişilerin genelde tercihi egzersiz programına evde devam etmek yönünde olabilir. Ancak sağlıklı beslenme ve spor yapmanın önemine yönelik farkındalık arttıkça birçok kişi spor salonlarını daha sık ziyaret etmeye başlamıştır. Bu nedenle evde spor yapmaya göre size uygun bir spor salonunda spor yapmanın artılarını merak ediyorsanız aşağıdaki maddelere bir göz atabilirsiniz:

 • Doğru program ve ekipman önemli: Pilates, fitness ya da yoga… Hangi egzersizi yapacağınıza karar verdiyseniz bununla ilgili edinmeniz gereken spor ekipmanları ve malzemeleri olmaldır. Yoga için yoga matı ile başlangıç yapabilirsiniz belki ama pilates ya da fitness için daha farklı ekipmanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunların hepsini satın alma ve evde bulundurma şansı ise her zaman için mümkün değildir. Size sunulacak doğru spor programı ve ekipman ile spor salonunda daha etkili ve verimli bir şekilde çalışmalarınızı yapabilirsiniz.
 • Sosyalleşme imkanı fazlasıyla var: Düzenli spora devam etmeniz halinde zaman içerisinde sosyal çevrenizde genişlemeye başlayabilir. Keyifli zaman geçirmek adına grup derslerine katılabilirsiniz. Ayrıca sizinle aynı hedefleri olan kişilerle bir arada spor yaptığınız zaman motivasyonunuzda bu durumdan olumlu etkilenerek artabilir.
 • Verimli bir spor deneyimi yaşama fırsatı: Spor yaparken evde kendi başınıza yanlış bir hareket yaparak bedeninize zarar verebilir ya da sakatlık durumu yaşayabilirsiniz. Bu gibi ihtimalleri bertaraf etmek adına spor salonunda görevli profesyonel eğitmenlerden destek alabilirsiniz. Egzersiz yaparken sakatlık riski yaşamadan verimli bir deneyim yaşamak adına spor salonunda spor yapmak, evde spor yapmaya göre daha güvenli bir seçenek olabilir.
 • Egzersiz programının bölünmemesi: Evde her ne kadar spor için zaman yaratıp odaklanırsanız odaklanın dışarıdan gelen herhangi bir uyaranın etkisiyle çalışmanız yarıda kesilebilir. Bölünmek ve tekrar başlamak motivasyon kaybına sebebiyet verebilir. Spor salonunda belirlediğiniz süre içerisinde dış etkenlerden etkilenmeden egzersiz programınızı tamamlayabilirsiniz. Motivasyon kaybı yaşamadığınız gibi, almanız gereken verimi de kaybetmezsiniz.
 • Belirli bir bütçe ayırmak: Spor salonuna giden kişilerin en büyük motivasyonlarından biri de bunun için belirli bir miktar bütçe ayırmalarıdır. Evde spor yaparken herhangi bir bütçe kaybı yaşanmazken daha rahat bir tutum sergilenebilir ve egzersiz programı çok kolay şekilde aksatılabilir hatta bazen ertelenebilir. Ancak spor salonuna ödenen üyelik tutarları, düzenli bir şekilde spor salonuna gitme motivasyonu yaratmak konusunda oldukça etkili olabilir.
 • Atmosfer: Spor salonunda ne gibi bir atmosfer olacağını merak etmiş olabilirsiniz. Ancak bu madde hiçbir şekilde göz ardı edilmemeli. Çünkü ev ortamında ve ev konforunda spor yapmak yerine, spor salonuna giderek deneyimleme fırsatı bulduğunuz atmosfer size ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu sağlayabilir.

Spor Salonu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey

spor salonu seçimi

Spor salonu ve gym seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ilk bakışta biraz fazla ve karmaşık gelebilir. Ancak sürecin doğru başlayıp keyifli devam etmesi açısından her detay titizlikle araştırılmalıdır. Bütçe ve zaman ayırdığınız bir faaliyet sırasında tatsız bir deneyim yaşamak sizi mutlu etmeyebilir. O nedenle bulunduğunuz lokasyonu ve ayırabileceğiniz bütçeyi de iyice değerlendirerek spor salonu seçiminiz için araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.

 • Spor salonu seçimi yaparken sunduğu ilave olanaklara da göz atmalısınız. Sadece spor ekipmanları ile egzersiz programınıza uygun çalışma yapmakla kalmadan başka imkanlardan da yararlanabilirsiniz. Spor sonrası yararlanabileceğiniz sauna, masaj gibi hizmetler ile birlikte spor salonu dışında yapılan aktivitelerin mevcut olup olmadığını araştırabilirsiniz. Böylece hayalini kurduğunuz sağlıklı ve dinç vücut için çalışmalarınız da hız kesmeden devam eder.
 • Çalışma saatlerinizi ve boş vakitlerinizi göz önünde bulundurun. Çalışansanız ya da eğitim hayatı devam eden bir öğrenciyseniz müsait olduğunuz zaman dilimlerine göre plan yaparak spor salonuna gidebilirsiniz. İş çıkışı ya da okul çıkışı saatlerinizde bulunduğunuz yere yakın fitness salonu varsa zaman kaybetmeden spor yapmaya gidebilirsiniz.
 • Temizlik ve hijyen en çok dikkat edilmesi gereken ayrıntılardır. Sağlık söz konusu olduğu için gitmeye karar verdiğiniz spor salonunda temizlik ve hijyen koşullarına mutlaka dikkat etmelisiniz. Ayrıca soyunma kabinleri, duş, sauna, buhar odası, hamam ya da havuz gibi ortamların da temiz ve hijyenik olması oldukça kritik bir konudur.
 • Spor ekipmanları kaliteli ve yeterli sayıda olmalıdır. Egzersiz yaparken güvenli olmayan ya da düşük kaliteli ekipmanlarla çalışmak sağlığınız için büyük risk teşkil edebilir. Özellikle ağırlık çalışırken malzeme ve ekipmana karşı dikkatli olmalısınız. Ağırlık çalışmalarınızı profesyonel eğitmen eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz. Spor yaparken ekipman değiştirmek istediğinizde süre kaybınız olmamalı ve yeterli sayıda ekipmanla çalışmanız gerekir.
 • Spor salonunun ortam sıcaklığı ve havalandırması gibi durumlara da göz atmak faydalı olur. Havalandırması yetersiz ve sıcaklığı iyi ayarlanmayan bir salonda egzersiz yapmak hem sağlık için zararlı olabilir hem de verimsiz zaman geçirmenize yol açabilir. Ortam aydınlatmasının da önemli bir kriter olduğu spor salonunda havalandırma ve sıcaklık durumu göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Spor salonunun genel atmosferini gözlemlemek iyi bir fikir olabilir. Sorularınıza cevap vermek konusunda hevesli olmayan çalışanlar sizi motivasyon açısından beklemediğiniz şekilde zor durumda bırakabilir. Böyle tatsız bir deneyim yaşamamak için spor salonunda keşif ve araştırma için bulunduğunuz süre boyunca çalışanları gözlemlemenizde de fayda olabilir. Yapmak istediğiniz egzersiz programından çok uzak ve farklı bir hizmet sağlayabilir. Bu gibi durumlar konusunda önceden bir ön araştırma yapmanız sizi hem olumsuz deneyimlerden korur hem de zamandan ve bütçenizden tasarruf etmiş olursunuz.

Özetle, spor salonu seçiminde bu detayları göz önünde bulundurmak en uygun seçimi yapmanızı kolaylaştırır. Siz de sağlıklı ve keyifli bir spor deneyimi yaşamak isterseniz, en yakın MACFit veya MAC kulübüne başvurabilirsiniz. MACFit ve MAC dünyasının tam donanımlı spor salonlarında size uygun programlarla ve alanında uzman eğitmenlerin yardımıyla, sağlıklı ve dinç bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Ahmet Can giden

Ahmet Can giden

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji mezunu olan ve 10 yıldır spor eğitmenliği yapan Ahmet Can Giden, 9 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Aynı zamanda Milli Buz hokeyi sporcusu olan eğitmenimizin uzmanlık alanları arasında kickbox, pilates, hipertrofi ve atletik performans bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (6)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR