FITNESS

Pilates Nedir?

23 Ağustos 2022 4 dk

İdeal Bedene Kavuşmanın Haritasını Çizen Pilates Hareketleri

Pilates hareketleri karın, sırt ve kalça odaklı egzersizlerden oluşur. Hareketlere başlanırken omurga doğal pozisyonuna dönmeden, karın içeri çekilerek ve karın kasları sabitlenmeden başlanır. Egzersiz boyunca baş bölgesi omurgayı takip etmelidir. “Pilates hareketleri nelerdir?” cevabı ile birlikte en etkili pilates hareketlerini öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Double Hip Extension

Bu hareket özellikle kadınların kabusu olan basen,kalça ve selülit üzerindeki etkisi ile bilinir. Sırt üstü uzandıktan sonra dizlerin kırılması ve ayak tabanlarının yere basılması ile yapılan hareket basen ve kalçanın şekillenmesine yardımcı olur. Hareketin doğru uygulanması için kolların iki yana doğru açılması, ayakların kalça hizasında aralanarak belin yukarı kaldırılması gerekir. 1-2 saniye bekleyerek tekrar başlangıç pozisyonuna dönülebilir. Kalça ve karın kaslarını sıkarak egzersizin etkisini arttırmak mümkündür.

Hundred

Pilates Karın Hareketleri

Alt ve üst karının etkin çalışmasında rol oynayan bu hareket vücut şekillenmesi için birebirdir. Sırt üstü yere uzandıktan sonra bacaklar masa pozisyonuna getirilir. Eller yanda ve omuz ile birlikte kafa karın kaslarını sıkıştıracak kadar yükseğe kaldırılır. Nefes alıp verme ile senkronize bir şekilde ayaklar hareket ettirilmeden eller yanda indirilip kaldırılır. 100’ e kadar sayarak egzersiz sonlandırılabilir.

Swimming

Bu hareket sırt ile birlikte kol ve bacak kaslarını güçlendirmede etkilidir. Doğru uygulama için öncelikle yüzüstü uzanmak gerekir. Avuç içleri yeri gösterirken kollar öne doğru uzatılır. Sağ kol sol bacak eş zamanlı kaldırılarak karın kasları sıkılır. Sırası ile çaprazlama devam eden bu hareket yüzüyormuş gibi bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Ev Konforunda Pilates Deneyimi

En etkili pilates antrenmanları ve daha fazlası için MAC+ Sanal Grup Derslerine Youtube sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pilates denince akla son zamanlarda trend kazanan pilates reformer geliyor. Peki, reformer pilates nedir? Aletli pilates olarak da bilinen bu pilates türü yatağa benzer bir mekanizma üzerinde eğitmen eşliğinde yapılan çeşitli hareketlerden oluşuyor. Ancak dikkat edilmesi gerekenler göz önünde bulundurularak ve doğru ekipman seçimi yapılarak evde pilates yapmak da mümkün. “Evde pilates nasıl yapılır?” sorunuzun karşılığı olabilecek birkaç pratik hareket için aşağıya göz atabilirsiniz.

Evde Pilates

Flamingo

Tek hareketle tüm vücudunuzun çalışmasını sağlayabilirsiniz. Harekete eller ve dizlerin üzerindeyken başlanır. Kalça tavana doğru yükseltilirken baş kolların arasında ellerden kuyruk sokumuna doğru uzanılır. Ters V şekli almak gerekir. Sağ diz bükülerek sol dizin yanına getirilir. Baş içerideyken sırt olabildiğince düz olur. Bu pozisyonda nefes alıp verirken göğüs kafesi mindere yaklaştırılmaya çalışılırken sağ bacak yukarı kalkar. Her bir bacak için 5 kere 2 set halinde yapılabilir.

Superman

Bacaklar kapalı pozisyonda mat üzerinde dümdüz bir şekilde yüzüstü yatılır. Yanlarda uzanan kollar avuçlar tavanı gösterecek şekildeyken nefes alınır. Nefes verirken kollar arkada omuz hizasına kadar, gövde ise göğüs kafesine kadar geriye doğru kaldırılır. Yavaş hareketlerle başlangıç pozisyonuna dönülür. 10 kere 3 set halinde uygulanabilir.

Siz de MAC’in benzersiz spor uygulaması MAC+ ile ücretsiz pilates grup dersi videoları ve pilates antrenmanlarına ulaşabilir, dilediğiniz yerde dilediğiniz zaman spor yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Uygulamayı telefonunuza indirmek için aşağıda yer alan butona hemen tıklayın!

Beyza Necip

Beyza Necip

İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Antrenörlük mezunu olan ve 6 yıldır spor eğitmenliği yapan Beyza Necip, 4 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Aynı zamanda profesyonel voleybol sporcusu olan eğitmenimizin uzmanlık alanları arasında dans sportif performans bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (2)
SAYFA BAŞINA DÖN

Sıkça Sorulan Sorular

Pilates Kimler İçin Uygundur?

Pilates her yaş ve fitness seviyesindeki kişiler için uygundur. Ayrıca pilates hareketleri, özellikle sırt, boyun, kalça ve dizlerde ağrı veya yaralanma olan kişiler için önerilmektedir.

Pilates Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalıdır?

Pilates haftada 2-3 kez yapılması önerilen bir egzersizdir. Fakat, kişinin fitness seviyesine ve hedeflerine göre değişebilir.


Pilates Egzersizleri Yapmak Kasları Büyütür mü?

Pilates kasları güçlendirir ancak kasları büyütmez. Kas büyümesi için ağırlık kaldırma antrenmanları önerilmektedir. 

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR