BESLENME

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir? Maden Suyu Zayıflatır Mı?

Maden suyu, doğal yeraltı kaynaklarından gelir. Aynı zamanda kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi birçok temel mineral içerir. (1) Mineral açısından zengin olduğu için de sağlığa birçok faydası bulunur. İçeriğinde yer alan minerallerin türleri ve miktarları, yeraltı kaynağına yani çıkarıldığı yere göre değişir. Dolayısıyla sağlığa olan faydaları da çıkarıldığı yere göre farklı olabilir. Bu sebeple, farklı birkaç yerin maden suyunu denediğinizde tatlarının da birbirine göre değişik olduğunu hissedersiniz. Örneğin, kalsiyum ve magnezyum oranı yüksek olan maden sularının sertlik dereceleri de artar. Sertlik derecesindeki artış da suyun damakta daha acımsı bir tat bırakmasına neden olur. Ancak, doğal yeraltı kaynaklarından elde edildiği için tüm maden sularının daha güçlü kemiklere, daha sağlıklı sinir ve kas işlevlerine yardımcı olduğunu biliyor musunuz?

1 Kasım 2023 10 dk
Maden Suyunun Faydaları Nelerdir? Maden Suyu Zayıflatır Mı?

Doğal Maden Suyunda Yer Alan Mineraller

Maden suyu, yüksek miktarda yeraltı kaynaklarından gelen mineralleri içerir. Maden suyunun çıkarıldığı kaynak ve minerallerin bileşimini, sağlığa olan yararlarını ve lezzetini etkilese de tüm maden suları doğal olarak karbonat sunar. Şişelenme sırasında içine karbondioksit eklense de doğal maden sularına ekstra mineral eklenmez. Sodada ise durum farklıdır.

Maden suyu ile soda tat olarak birbirine benzese de içerikleri tamamen farklıdır. Sodada karbondioksit ve karbonat bulunur. Ancak, soda yapay bir içecektir. İçeriğindeki karbonat sebebiyle bazı faydaları olur. Faydaları sebebiyle kontrollü şekilde tüketilebilir ve asitli içeceklere iyi bir alternatif olur. Maden suyu ise sodadan farklı olarak tamamen doğal kaynaklardan elde edilir. Tamamen doğal kaynaklardan elde edildiği için maden suyunda yer alan mineraller sodada bulunmaz. Doğal maden sularında yer alan mineraller aşağıda listelenmiştir[1]:

maden suyu içeriği
 • Kalsiyum: Hemen hemen tüm maden sularında farklı miktarlarda bulunur. Suyun hem tadını hem de damakta bıraktığı hissi etkiler.
 • Magnezyum: Kalsiyum gibi çoğu maden suyunda bulunsa da bazı yeraltı kaynakları magnezyum açısından çok zengindir. Bu sebeple, bazı maden sularının magnezyum oranının diğerlerinden fazla olduğunu görürsünüz. Sudaki fazla magnezyum, tadı kısmen acı hale getirebilir.
 • Sodyum: Maden suyunda sodyum bulunması, tuhaf gibi görünebilir. Bu sodyumun tüketeni daha fazla susatacağı düşünülebilir. Fakat doğru miktardaki sodyum, sıvı dengesinin iyileşmesine destek verir.

Maden sularının mineral içeriği bunlarla sınırlı değildir. Yukarıda sayılanlar, her maden suyunda mutlaka bulunan elementlerdir. Bunların dışında kaynağına göre aşağıdaki minerallerden en az birini maden sularında görürsünüz:

 • Demir
 • Çinko
 • Potasyum
 • Sülfat
 • Klorür
 • Florür
 • Silikat

Mineral içeriği sebebiyle maden suyu, vücuda en az içme suyu kadar faydalıdır. Ancak, mineral içeriği daha yüksek olsa da maden suyu asidiktir. Asidik yapısı ve içinde yoğun miktarda mineral içermesi nedeniyle içme suyunun yerine maden suyunun sürekli tüketilmesi doğru bir yaklaşım olmaz. Gereğinden fazla tüketilen sodanın faydaları kadar sağlık açısından bazı riskleri de bulunur[2].

Maden Suyunun Faydaları

Eşsiz mineral içeriği ve organik bileşenleri sayesinde maden suyu vücut için iyi bir kaynaktır. Bu kaynağın en önemli özelliği emilebilirlik oranının yüksek olmasıdır. Yüksek emilebilirliğin nedeni, minerallerin suda iyonik olarak biçimlenmesidir[3]. İyonik biçimlenmesi emilimi kolaylaştırdığı için maden suyu içtiğinizde günlük kalsiyum ve magnezyum ihtiyacınızın bir kısmını alırsınız. Bunun yanı sıra doğal maden suyu faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Kemiklerin Güçlenmesine Katkı Sağlar: Maden suyunun bu faydası kalsiyum içeriğinden gelir. Bazı araştırmalar, maden suyundaki kalsiyumun vücut tarafından süt ürünlerine göre daha iyi şekilde emildiğini göstermiştir[4]. Menopoz öncesindeki bazı kadınlarda yapılan araştırmalarda ise maden suyu içenlerin normal su içenlere göre daha yüksek kemik kütlesi yoğunluğuna sahip olduğu gözlenmiştir[5]. Ayrıca, magnezyumda bulunan bikarbonat ve magnezyum da kemiklerin gelişimine destek veren minerallerdir[1][5].
 • Kan Basıncını Dengelemeye Destek Verir: Araştırmalar, yetersiz kalsiyum ve magnezyum düzeylerinin kalp hastalığı için bir risk faktörü olan yüksek tansiyona neden olabileceğini gösterir[1]. Maden suyu bu iki mineral açısından da zengin olduğu için kan basıncını desteklemeye destek verir[6]. 2004 yılında yüksek tansiyon, düşük kalsiyum ve magnezyum seviyeleri olan kişiler üzerine yapılan bir çalışmada maden suyunun etkileri değerlendirildi. Bu araştırmada dört haftalık sürenin sonunda insanların kan basıncında önemli düşüşler kaydedildi[7].
 • Sindirime Yardımcı Olur: Özellikle kabızlık probleminde maden suyunda yer alan magnezyum, bağırsakların emiliminin artmasına destek olur. Böylece sindirimin rahatlamasına da katkı sağlar[8].
 • Kalp Sağlığına Fayda Sağlayabilir: Magnezyum, kalp sağlığı için oldukça yararlı bir mineraldir. Araştırmalar, maden suyu içmenin trigliserid ve kötü kolesterol düzeylerini azaltmaya destek olduğunu gösterdi[9].
maden suyunun faydaları

Herkes için olan bu faydalarının yanı sıra maden suyu, sporcular için de oldukça iyi bir kaynaktır. Sporcuların performansında antrenmanlar kadar beslenme, uyku ve sıvı alımı önemlidir. Çünkü, sıvı kaybının en önemli nedenlerinden biri terlemektir. Terle birlikte vücut sıvıya ek olarak, sodyum, kalsiyum, potasyum ve magnezyumu da dışarı atar. Maden suyu, mineral açısından zengin bir kaynaktan geldiği için egzersiz yaparken vücudun kaybettiği minerallerin geri kazanımına destek verir.

Normal şartlarda düzenli beslenen ve egzersiz yapan kişilerin 1 saati geçmeyen antrenmanlarda sıvı alımı için su dışında bir maddeye ihtiyacı olmaz[10]. Ancak 1 saati aşan egzersizlerde vücudun su ve mineral ihtiyacı artar. Sıvı kaybı sonucunda bitkinlik, ağız kuruluğu, baş ağrısı ve halsizlik görülebilir. Dolayısıyla hem sporcuların performansı düşebilir hem de sıvı kaybı, sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olabilir[11].

Sıvı kaybı, kas kramplarının oluşmasına da sebebiyet verebilir. Dolayısıyla maden suları, kas kramplarının azalmasına da katkı sağlayabilir. Özellikle potasyum açısından zengin maden suları, krampların azalmasıyla birlikte kas ve kemiklerin güçlenmesine de katkı sağlar. Bu yönüyle yaralanma olasılığının düşmesine de destek verir[12]. Ayrıca maden suyu faydaları arasında aşağıdakiler de sayılabilir:

 • Artan sıvı tüketimine ek olarak maden suyunda bulunan magnezyum ve kalsiyum böbrek taşı oluşumunun azalmasına katkıda bulunabilir.
 • İçeriğinde yer alan karbonat, hazımsızlığın ve mide gazının giderilmesine yardımcı olabilir.
 • İçeriğinde bulunan sülfat, metabolizmanın hızlanmasına destek verebilir.
 • Maden suyunda yer alan potasyum, daha güçlü bir hafızaya destek olur. Ayrıca, gün boyu dinç hissettirir.
 • Mineral içeriği sebebiyle bir anti-inflamatuar olarak vücudu güçlendirebilir.
 • Doğal olarak oluşan minerallerin bol miktarda bulunması, kendine özgü bir tat sağlar.
 • Gün içinde tüketilen mineral miktarını artırmanın en kolay kolunu sunar.
 • Kalorisiz olduğu için kilo vermeye yönelik diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir.
 • Sağlıklı bir içecek olduğundan sıcak günlerde ferahlık hissi verir.
 • Başta limon olmak üzere birçok meyveyle uyum sağlar. Bu sayede meyvelerle karıştırılarak birçok alternatif sağlıklı içecek hazırlanabilir.

Tüm bunların yanı sıra maden suyu asitli içecek tüketmek istemeyenler için iyi bir alternatiftir. Meyvelerle karıştırarak damak tadınıza uyan lezzetli içecekler hazırlayabilir, şekerli ve asitli içeceklerde yer alan kaloriyi vücudunuzdan uzak tutabilirsiniz.

maden suyunun yararları

Maden Suyu Zayıflatır Mı?

Sağlık açısından faydalı içecekler arasında yer alan maden suyu, kilo verme sürecine olumlu katkıda bulunur. Düzenli maden suyu tüketimi, sık idrara çıkma yoluyla vücuttaki fazla yağların ve toksinlerin atılmasını desteklemektedir.

Diyete dâhil edilmesi gereken ve vücuttaki sıvı dengesini korumaya yardımcı olan maden suyu, özellikle su ihtiyacını karşılamada önemli bir role sahiptir. Kilo vermek isteyen kişilerin yeterli miktarda su tüketmesi şarttır ve maden suyu bu ihtiyacı karşılayan sağlıklı bir alternatiftir. Dolayısıyla, sağlıklı bir diyetle kilo vermeyi hedefleyenler için, diğer içecek seçeneklerine göre maden suyu tüketmek daha çok tavsiye edilir.

Maden Suyu Ne Zaman İçilmeli?

Güvenli bir içecek olduğu için maden suyunu günün her saati tüketebilirsiniz. Özellikle yetişkin insanlar günlük ortalama 2 litre suya ihtiyaç duyar[13]. Su ihtiyacınızın bir kısmını maden suyuyla karşılarsanız hem sıvı kaybını önlemiş hem de mineral almış olursunuz. Fakat tüketim için gün içinde bir saat aralığı organize etmek istiyorsanız, sindirime yardımcı olması için yemeklerden yaklaşık 30 dakika önce tüketebilirsiniz. Eğer tokluk hissi vermesini isterseniz yemekten hemen önce de tüketebilirsiniz ancak maden suyu da içme suyu gibi besinlerden alacağınız sıvıyı seyreltir. Bu sebeple yemekten hemen önce ve sonra tüketilmesi çok fazla önerilmez. Ancak magnezyum içeriği yüksek olan maden suları için durum farklıdır[14]. Yemeklerle birlikte tüketeceğiniz magnezyum açısından zengin maden suyu, bu mineralin emiliminin ve tutulumunun artmasını sağlar. Bu avantajdan yararlanmak için yemeklerle birlikte magnezyum oranı yüksek maden sularını içebilirsiniz.

maden suyu ne zaman içilmeli?

Geceleri maden suyu içmeyi planlıyorsanız, uyku saatinizden en az iki saat önce tüketmeyi tercih etmelisiniz. Bu sayede maden suyunda yer alan magnezyum daha rahat uyumanıza katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda sıvı alımı sebebiyle gece uykunuzun bölünme riski de azalacaktır. Antrenmanlar sırasında sıvı kaybı yaşama ihtimali olan sporcuların ise hem spor sırasında hem de spordan hemen sonra maden suyu içmeleri tavsiye edilir. Ancak şişkinlik hissi yaşamamak için en ideal süreç, antrenmanlardan hemen sonrasıdır. Antrenmanlardan sonra maden suyu tükettiğinizde, sıvı kaybını önleyebilir, elektrolit dengesini sağlayabilirsiniz.

Maden Suyu Ne Kadar Tüketilmeli?

Maden suyu güvenilir bir kaynak olduğu için tüketim için aşırıya kaçmamak kaydıyla belirli bir sınır belirtilemez. Tüm maden sularının içerikleri de birbirinden farklı olduğu için günlük tüketim miktarı belirlemek doğru olmaz. Ancak bazı maden suları, sodyum açısından çok zengindir. Sodyum miktarı sebebiyle özellikle hipertansiyon hastaları tarafından kontrollü tüketilmesi gerekir. Buna ek olarak kontrolsüz şekilde tüketilen maden suyu, aşağıdaki riskleri de beraberinde getirebilir:

 • Pet şişelerdeki içecekler, küçük plastik döküntü parçaları olan mikroplastikler içerir. Mikroplastikler, vücut için bir dizi potansiyel sağlık riski taşır. Özellikle BPA içeren pet şişeler, yüksek sıcaklıklarda saklandığında veya uzun süre beklediğinde risk taşıyabilir.
 • Seçtiğiniz maden suyunun karbonat oranı yüksekse aşırı tüketimde mide rahatsızlığı, şişkinlik yaşayabilirsiniz.
 • İçme suyu çok tüketildiğinde su zehirlenmesi olarak bilinen bir hastalık görülür. Bu hastalığın temel nedeni vücuttaki sodyum miktarının seyrelmesidir. Sodyum, hücrelerdeki suyu düzenlemeye yardımcı olan bir elektrolittir. Çok fazla maden suyu da dengesizliğe yol açarak hiponatremi yaşatabilir. Bu oldukça nadir görülse de komaya ve nöbetlere yol abilir.
 • Maden suyu, içme suyuna göre daha asidiktir. Çok fazla aside maruz kalan diş minesi uzun vadede zarar görebilir. Maden suyunun içme suyu ve şekerli içeceklere göre diş minesini biraz daha fazla aşındırdığını gösteren bir çalışma mevcuttur[15].
 • Hazır meyveli maden suları da satışa sunulan içecekler arasında yer alır. Bunların çoğu şeker eklenerek hazırlandığı için yüksek kalori içerebilir. Kilo kaybına yönelik bir diyet uyguluyorsanız, sade ve doğal maden suyunu tüketmeniz önerilir.
maden suyu ne zaman tüketilmeli?

Maden suyu oldukça zengin, faydalı ve kaliteli bir içecek olarak karşınıza çıkar. Kalsiyum, sodyum, magnezyum ve potasyum içeriğiyle güçlü kemiklerden beyin sağlığına kadar vücuda birçok katkıda bulunur. Ancak her şeyde olduğu gibi maden suyunda da fazla tüketim zararlı olur. Yine de herhangi bir sağlık sorununuz yoksa bu içeceğe mutlaka hayatınızda yer vermeniz, günlük su ihtiyacınızın bir kısmını da mineral açısından zengin olan bu kaynakla gidermeniz önerilir.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (191)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR