BESLENME

Kreatin Nasıl Kullanılır?

Kreatin, vücutta enerji üretimi için kullanılan bir maddedir. Vücudumuzda doğal olarak üretilir ve aynı zamanda bazı gıdalarla da alınabilir. Kreatin en çok kas dokularında depolanır ve kaslar tarafından enerji üretmek için kullanılır. Antrenman ve fiziksel aktivite sırasında kreatin enerji üretimine yardımcı olur ve performansı arttırır. Bu nedenle, kreatin sporcu ve fitness meraklıları tarafından sıklıkla ek besin desteği olarak kullanılır. Kreatin ayrıca vücut ağırlığının artmasına ve kas büyümesine yardımcı olabilir. Sağlığın devamlılığı için zaman zaman takviye almak gerekebilir. Vücutta bulunan çeşitli vitamin, mineral veya proteinler yetersiz geldiğinde veya vücut bu maddelere daha çok ihtiyaç duyduğunda besinler yeterli gelmeyebilir. Bu gibi durumlarda sağlığı desteklemek ve sürdürmek için uygun dozlarda takviyeler alınabilir Kreatin nasıl kullanılır sorusunun daha kapsamlı yanıtlarını öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

20 Temmuz 2023 6 dk
Kreatin Nasıl Kullanılır?

Kreatin, özellikle kas hücrelerinde bulunmakla beraber vücut hücrelerinde doğal olarak bulunan protein türlerinden biridir. Kreatin genel olarak amino asitlerden oluşur ve yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesinde önemli rol oynar. Çoğunlukla kırmızı et, süt ve balık türlerinde bulunan keratin, vücut içinde çoğunlukla iskelet kaslarında depolanır ve fiziksel aktivite sırasında kullanılır. Kreatin hareket halindeki kaslarda enerji üretimini artırarak sürekli bir enerji sağlamaya yardımcı olabilir. Kalpte, beyinde ve diğer dokularda da az miktarlarda bulunur. Vücuttaki kreatinin neredeyse yarısı dışarıdan besin veya takviye yoluyla alınırken diğer yarısı karaciğer ve böbrekler tarafından üretilir. Ayrıca her gün düzenli olarak karaciğer ve pankreas tarafından vücut içinde kullanıma dönüştürülür. Birçok sporcu gücü artırmak ve spordan daha çok verim almak için kreatin takviyesi kullanabilir[1][2][4].

kreatin nasıl kullanılır?

Normal bir diyette günde 1 ila 2 gram kreatin tüketilir. Ancak et veya et ürünleri tüketmeyen vejetaryenler vücut için gerekli kreatin miktarını besin yoluyla karşılayamadıklarından kreatin takviyeleri almaları gerekebilir. Vücuttaki kreatinin %95’i iskelet kaslarında diğer kalan %5’i ise beyinde bulunur[4]. Kreatin takviyeleri alarak vücuttaki fosfokreatin depolarını artırabilirsiniz. Bu hücrelerde depolanmış enerji şeklindedir. Kreatin vücuttaki temel enerji kaynağı olan ATP’nin üretimine katkı sağlayabilir. Kreatinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kas hücrelerindeki enerji üretimine destek olabilir
  • Kaslarda meydana gelen diğer süreçleri destekler
  • Egzersiz performansını artırabilir
  • Kas büyümesini hızlandırır
  • Nörolojik hastalıklarla savaşabilir
  • Kan şekerini düşürerek diyabet gelişmesini önleyebilir
  • Beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir
  • Yorgunluğu azaltabilir
  • Güvenlidir ve kullanımı kolaydır

Kreatin nedir, kreatinin faydaları ve kreatinin zararları nelerdir sorularının cevapları konusunda daha kapsamlı bilgiye ilgili içeriklerimizden ulaşabilirsiniz.

kreatin yararları

Kreatin Nasıl Kullanılır?

Kreatin vücutta doğal biçimde bulunan bir bileşiktir. Vücut doğal olarak kreatin üretir anca besin veya takviye yoluyla da vücuda kreatin alabiliriz. Özellikle kırmızı et ve balık türlerinde bulunan kreatin, fitness alanında gelişmek isteyen veya kas kütlesi kazanmak isteyen bireyler tarafından çoğunlukla takviye yoluyla alınabilir.

kreatin kullanma biçimi

Sağlığın desteklenmesi için takviye almak yaygın bir uygulamadır. Bireyler günde bir veya iki defa çeşitli vitamin, mineral veya diğer bileşen takviyeleri alabilir. Ancak takviyenin etki zamanı ne amaçla kullanıldığına göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak takviyeler; nöronları, cildi, kemik ve kas yapısını destekleyen vitamin ve mineralleri içerir. Kreatin genel olarak kas oluşumunu ve gelişimini destekleyen takviye türlerinden biridir. Kreatin takviyesi kullanmak için çeşitli adımlar vardır.

Kreatin kolay sindirilen veya hızlı etki eden bir takviye değildir. Kreatin takviyesinin görevini yerine getirmesi ve kaslara gerekli gücü vermesi biraz zaman alabilir. Bundan dolayı haftada birkaç kez düzenli şekilde kreatin monohidrat içeren beslenme düzenine sahip kişiler bile istenen sonucu almak biraz zaman harcaması gerekir. Ek olarak kandaki kreatin seviyesini normal seviyesine çıkarmak için yükleme ve düşük doz prosedürü olmak üzere iki takviye yöntemi vardır.

Yükleme Dozu

Özellikle daha yoğun egzersiz programına sahip bireylerin kreatin takviyesi alırken tercih ettikleri bu yöntem, kas depolarını doldurmak için kullanılan en yaygın yöntemdir. Yükleme aşamasından sonra kandaki kreatin seviyesinin normal düzeyini korumak için günlük dozların alındığı bakım aşamasına geçilir.

kreatin yükleme dozu

Düşük Doz

Kreatin takviyesi alırken kullanılan bir diğer yöntem düşük doz yöntemidir. Her gün 3 ila 5 gram kreatin alarak yaklaşık üç hafta sonra, kasları yükleme prosedürü ile aynı seviyeye getirmek mümkündür. Yapılan araştırmalar sonucunda günlük alınan düşük dozun zamanla yükleme dozu ile aynı düzeyde kazanım sağlayacağı saptanmıştır. Kreatin takviyesi almak için üç ideal zaman vardır. Bu zamanlardan ikisi egzersiz öncesi ve egzersiz sonrasıdır. Kreatin takviyesi almak için bir diğer ideal zaman egzersiz yaptığınız zamandan bağımsız olabilir. Kreatinin egzersizden önce mi yoksa sonra mı daha etkili olduğu üzerine yapılan araştırmalar sonunda, egzersiz sonrası kreatin alan grupta yağsız kütle miktarında ve kas gücünde artış gözlemlenmiştir. Kısaca egzersizden kısa bir süre önce veya sonra kreatin takviyesi almak, egzersizden çok önce veya çok sonra alınacak olan kreatin takviyesinden daha etkili sonuçlar verebilir.

Hangi durumlarda kreatinden alınan verimin en üst düzeye çıkacağı üzerine yapılan araştırmalar sonucunda birtakım sonuçlara varılmıştır. Araştırmalar kreatin takviyesinden alınan verimi artırmak için bireylerin mevcut diyetlerine protein, karbonhidrat, amino asitler ve çeşitli bitkilerin eklenmesi sonucuna varmıştır. Çalışmalar sonucunda kreatinli karbonhidrat tüketiminin kaslarda emilimi artırdığı sonucuna varılmıştır. Ancak kreatin ve karbonhidratın bir arada tüketilmesi kilo alımına sebep olacağından bunun dengesi iyi sağlanmalıdır.

Kreatin vücutta doğal olarak bulunsa da bazı durumlarda kreatin takviyesi almak gerekebilir.

kreatin faydaları

Kreatinin seviyeleri vücuttaki kas dokusunun miktarını ve sağlıklılığını yansıtabildiği için, kreatinin seviyeleri değerlendirilir ve bu değerlendirme, bazı hastalıkların veya vücuttaki sorunların varlığını belirlemede yardımcı olabilir.

Ayrıca, kreatinin kullanımı, birçok sporcularda kas gücü ve performansını artırmak için yapılan bir takviyedir. Spor yaparken kreatin miktarı artar ve vücudun gerektiğinde bu enerji kaynağına erişmesini sağlar. Bununla birlikte, düzenli ve uygun şekilde kullanıldığında kreatin takviyesi, kas performansını ve gücünü artırabilir.

Ancak, kreatin takviyesi herkes için uygun olmayabilir ve doktorunuzla konuşmadan önce mutlaka bir doktora danışmanız önerilir.

Gökay Baran Sarıdoğan

Gökay Baran Sarıdoğan

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik ve İstanbul Üniversitesi Athletik Performans Koçluğu mezunu olan Gökay Baran Sarıdoğan, 1 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Uzmanlık alanları arasında sporcu beslenmesi ve athletik performans bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (11)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR