BESLENME

Kreatinin Faydaları Nelerdir?

Kreatinin sağlık ve spor performansı konusunda bilinen birçok faydası vardır. Kreatinin faydalarına dair tüm detaylar için yazımıza göz atabilirsiniz.

10 Şubat 2023 4 dk
Kreatinin Faydaları Nelerdir?

Kreatin Faydaları Nelerdir?

Genellikle spor performansını arttırmak için kullanılan kreatin, kas gelişiminin hızlanmasına yardımcı olabilir. Arginin, glisin ve metioin aminoasitlerinin bir türevi olan bu protein, özellikle egzersiz performansına önem veren kişiler tarafından kullanılabilir. Kas ve güç artışında sıklıkla kullanılan bu protein türünün birincil görevi kaslardaki fosfokreatin depolarını arttırmaktır. Vücuttaki kreatinin %95’i iskelet kaslarında fosfokreatin şeklinde depolanırken geri kalan %5’lik kısmı ise beyin ve testislerde bulunur. Kreatin takviyesi kullanıldığında vücuttaki fosfokreatin depolarında artış olur. Bu da hücrelerde depolanan enerji miktarını artırabilir. Kreatinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

kreatin

Kas Hücrelerinin Daha Fazla Enerji Üretmesine Yardımcı Olabilir

Kreatin takviyeleri, kaslardaki fosfokreatin depolarını artırmada önemli rol oynar. Fosfokreatin ise hücrelerin enerji için kullandığı molekül olan adenozin trifosfatın (ATP) oluşumuna yardımcı olabilir. Egzersiz veya spor esnalarında ATP enerji üretmek için parçalanır. Bu durumda ATP’yi kullanma hızı ATP’yi sentezleme hızından daha yüksek olduğundan birey bir süre sonra yorulabilir. Bu da maksimum verimde çalışmayı sınırlayabilir. Ancak kreatin takviyeleri, fosfokreatin depolarını artırarak yüksek yoğunlukta yapılan egzersiz sırasında kasların enerji ihtiyacını gidermek için daha fazla ATP üretmesine destek olabilir[1][2].

kreatin ve spor ilişkisi

Kreatin Yoğun Egzersiz Performansını İyileştirebilir

Kreatin ATP üretimine doğrudan etki ederek yüksek yoğunluktaki performansın geliştirilmesinde etkili olabilir. Kreatin, direkt olarak kaslardaki ATP üretimine etki ettiğinden kaslardaki ATP’nin daha fazla salgılanmasına yardımcı olabilir.Bununla beraber dayanıklılık veya direnç çalışmaları üzerinde yoğunlaşan sporcular daha çok aerobik enerji sistemlerinden yararlandığından keratin kullanımından aynı faydayı sağlayamayabilirler. Ancak kreatin genel olarak kas hücrelerinin daha fazla su çekmesini sağladığından hem aerobik hem de anaerobik sistemde kasların hacimlenmesine de yardımcı olabilir[1][2].

kreatin yararları

Kaslardaki Diğer Birçok İşlevi Destekleyebilir

Kreatin kas kütlesini sağlıklı yollardan artırmak için popüler ve etkili yöntemlerden biridir. Spor sonrasında yeni kas lifleri oluşturan proteinlerin oluşumunu hızlandırarak kas gelişimine olumlu katkı sağlayabilir. Bununla beraber kas kütlesinin artmasına yardımcı olan hormonlardan biri olan insülin benzeri büyüme hormonu olan IGF-1’in seviyelerinin yükselmesine yardımcı olabilir. Kreatin takviyeleri kaslardaki su içeriğini artırabilir bu da kasların hızlı bir şekilde daha hacimli ve dayanıklı olmasına yol açabilir. Ayrıca kreatin, kas büyümesine olumsuz etki eden bir molekül olan myostatin düzeylerinin düşmesine de yardımcı olabilir. Myostatin düzeylerinin düşmesi, daha hızlı bir şekilde kas yapmanın yolunu açabilir[1][2].

kreatin nasıl kullanılır?

Kreatin Kas Büyümesini Hızlandırabilir

Kas geliştirme süresi düzenli kreatin takviyeleri ile daha kısa sürede gerçekleştirilebilir. Düzenli kreatin kullanımı, 5 ila 7 gün gibi kısa bir süre içerisinde vücuttaki kas kütlesinin artmasında büyük rol oynar. Bu ilk artış, kreatinin kaslardaki su içeriğini artırdığından kaynaklanır. Düzenli kullanılmaya devam edilirse uzun vadede kas ve vücut gelişimi için önemli olan biyolojik süreçlerin daha verimli olmasını sağlayabilir[1][2].

Kreatin Beyin Fonksiyonlarını Geliştirebilir

Vücuttaki kreatinin %5’lik bir kısmı beyinde depolanır. Beyin sağlığı ve işleyişinde önemli görevleri olan keratin, genel nörolojik sağlığı olumlu yönde destekleyebilir. Yalnıza kaslar değil beyin de zor görevleri yerine getirirken önemli bir miktar ATP harcar. Kreatin takviyeleri beyinde bulunan fosfokreatin depolarının artmasına yardımcı olarak beynin işleyiş sürecini daha verimli geçirmesine yardımcı olabilir[1][2].

kreatin püf noktaları

Kreatin Yorgunluğu Azaltabilir

Kreatin takviyeleri enerji üretimini desteklediğinden yorgunluğu ve bitkinliği de önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca baş dönmesi ve uyku sıkıntısı yaşayan bireylerde de kreatin takviyesi kullanmak, etkili çözümlerden biri olabilir. Kreatin takviyeleri, enerji depolarını artırarak uyku yoksunluğundan kaynaklanan bu yorgunluğun önüne geçilmesine yardımcı olabilir[1][2].

Nörolojik Hastalıklara Karşı Savunma Mekanizması Yaratır

Çeşitli nörolojik hastalıkların gelişmesindeki en önemli faktörlerden biri, beyindeki fosfokreatin depolarının azalmış olmasıdır. Beyinde tükenen fosfokreatin depoları beyin için gerekli enerjiyi sağlayamadığından beyinde hasarlar meydana gelebilir. Ancak kreatin kullanımı, beyindeki fosfokreatin depolarını artırabileceğinden nörolojik hastalıkların gelişmesi veya ilerlemesi engellenebilir.[1][2].

Kan Şekerini Düşürebilir ve Diyabetle Savaşabilir

Kreatin takviyeleri, kan şekerini kaslara taşıyan bir molekül olan glukoz taşıyıcı tip 4’ün (GLUT4) metabolik işlev performansını artırarak kandaki şeker düzeyinin düşmesine yardımcı olabilir[1][2].

Parkinson Hastalığına Faydalı Olabilir

Beyindeki dopamin seviyesi düştüğünde parkinson hastalığı gelişebilir. Dopamin seviyesindeki bu azalama, beyin hücrelerinin ölmesine ve kaslardaki fonksiyon kaybına yol açabilir. Kreatin, beyindeki dopamin miktarının düşmesine engel olarak parkinson hastalığının tedavi etmede yardımcı olabilir[1][2].

Güvenli ve Kolay Kullanılabilir

Kreatinin birçok faydası olmasının yanı sıra, mevcut takviyeler arasında en kolay kullanıma ve en uygun fiyata sahip ürünlerden biridir. Kreatin üzerinde uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonucunda kreatinin uzun süreli kullanım için faydalı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kreatin kullanan kişiler üzerinde 5 yıl boyunca yapılan klinik değerlendirmelerde herhangi bir yan etki görülmemiştir[1][2].

Gökay Baran Sarıdoğan

Gökay Baran Sarıdoğan

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik ve İstanbul Üniversitesi Athletik Performans Koçluğu mezunu olan Gökay Baran Sarıdoğan, 1 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Uzmanlık alanları arasında sporcu beslenmesi ve athletik performans bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (11)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR