FITNESS

En Etkili 4 Alt Karın Egzersizi

Aktif bir yaşamın ayrılmaz parçası olan egzersizler, etkili bir şekilde uygulandığında vücudun her bölgesini şekillendirmek ve güçlendirmek için benzersiz bir yol olarak değerlendirilir. İyi bir fiziksel kondisyon, yalnızca dış görünüşün hedeflediğiniz noktaya ulaşmasını sağlamaz aynı zamanda genel halinizi de olumlu yönde etkiler. Bu yazı ile birlikte, vücudun ağırlık merkezi olarak tabir edilen alt karın bölgesini nasıl çalıştıracağınız ve hangi hareketleri uygulayacağınız ile ilgili bilgilere erişerek, genel zindelik durumunuzu üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

18 Ekim 2023 10 dk
En Etkili 4 Alt Karın Egzersizi

En Etkili 4 Alt Karın Hareketi

Alt karın bölgesi, birçok insanın istediği sonuçları elde etmek için mücadele ettiği, çalıştırılması son derece zor olan bölgelerin başında gelir. Vücudun diğer bölgeleri için uygulanan antrenmanların tümünde olduğu gibi, alt karın bölgesi için de doğru egzersizler ve düzenli antrenman programı uygulandığında, şekillenme süreci hızlanır. Eğer siz de alt karın bölgenizin şekillenme sürecini hızlandırmak istiyorsanız, şimdi hangi hareketleri nasıl yapmanız gerektiğini öğrenme zamanı[2].

Lying Leg Raise

Bacak kaldırma hareketi, alt karın bölgesini hedefleyen ve aktif bir şekilde çalışmasına olanak tanıyan egzersizler arasında yer alır. Alt karın bölgesi, kalça ve orta karın bölgesinin de aktifleşmesini sağlayan bacak kaldırma hareketini uygulamak için:

 • Sırt üstü yere uzanarak ellerinizi kalça bölgesinin altına yerleştirin.
 • 90 derecelik bir açı oluşacak şekilde, bacaklarınızı yukarı kaldırın.
 • Hareketi karın kaslarınızda hissederek pelvis bölgesini de hafifçe yukarı kaldırın.
 • 90 derecelik açı oluştuktan sonra bacaklarınızı kontrol ederek yere indirin.
 • Bacaklarınız yere tam olarak temas etmeden ikinci tekrarı uygulayın.
https://www.youtube.com/watch?v=djFVfHBNChc&ab_channel=MACFit

Leg Raise Push-Up

Leg raise şınavı, alt karın bölgesini çalıştırmanın yanı sıra üst gövde kaslarını da izole eden zorlu bir harekettir. Bu hareket denge ve koordinasyon gerektirdiği için, vücut bütünlüğünü geliştirmeye de yardımcı olur. İşte leg raise şınavının uygulama basamakları:

 • Eller omuz hizasında ve düz bir çizgi oluşturacak şekilde şınav pozisyonu alın.
 • Bir bacağınızı, vücudunuz 90 derecelik açı oluşturana kadar yavaşça kaldırın.
 • Bacağınızı yavaşça ve kontrol ederek aşağı indirirken karın kaslarınızı sıkarak destek sağlayın.
 • Aynı hareketi sıralı bir şekilde belirlediğiniz tekrar sayısı kadar hem sağ hem sol bacak için uygulayabilirsiniz.
etkili alt karın egzersizleri

Bicycle Crunch

Bisiklet egzersizi de, alt karın kaslarını çalıştırmada etkili ve dinamik bir yöntem olarak bilinir. Üst karın bölgesinin yanı sıra oblik kaslarınıza atış yapmanıza olanak tanıyan bu hareketi uygularken:

 • Sırt üstü uzanın, ellerinizi ense bölgesine yerleştirin.
 • Bacakları yere paralel olacak şekilde kaldırın ve dizlerinizi 90 derecelik açı prensibine göre bükün.
 • Sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin, aynı anda sol dirseğinizi de sağ dizinize yaklaştırın.
 • Bacakları ve kolları değiştirerek pedallama hareketini devam ettirin.
https://www.youtube.com/watch?v=hz9q1Ld5qno&ab_channel=MACFit

Plank

Spor yapan her bireyin en az bir kez denediği plank hareketi, neredeyse vücudun tamamının çalışmasında rol oynar. Doğru plank uygulamasıyla, karın kaslarının dayanıklılığı artar ve sırt bölgesi desteklenir. Plank uygularken:

 • Düz bir zeminde ellerinizi omuz hizasında yerleştirerek yüzüstü pozisyon alın.
 • Ayak parmak uçlarınız yerde olacak şekilde, bacaklarınızı geriye doğru uzatın.
 • Dirseklerden destek alarak üst vücudunuzu yukarı doğru kaldırın.
 • Vücudunuz dört noktadan yere temas ettiğinde kalça-sırt eksenini  koruyun.
 • Pozisyonunuzu koruyarak belirlediğiniz süre boyunca bekleyin ve setiniz tamamlanıncaya kadar aynı işlemi uygulayın.
https://www.youtube.com/watch?v=Z1r7iWTF1lw&ab_channel=MACFit

Alt karın bölgesini çalıştıran egzersizlerin, uygulama adımlarını da öğrendiğinize göre yapmanız gereken tek şey, düzenli bir antrenman programı oluşturmak ve süreci başlatmaktır. Ancak unutmayın, herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce, yapacağınız antrenman uygulamalarıyla ilgili alanında uzman bir eğitmenden yardım almanız gerekebilir. Etkili ve hızlı sonuç elde etmenize katkı sağlayacak olan desteğin yanı sıra düzenli çalışma prensibini koruyarak karın kaslarına sahip olabilirsiniz.

Siz de MAC’in benzersiz spor uygulaması MAC+ ile ücretsiz alt karın odaklı grup dersi videoları ve antrenmanlarına ulaşabilir, dilediğiniz yerde dilediğiniz zaman spor yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Uygulamayı telefonunuza indirmek için hemen aşağıdaki butona tıklayın!

Alt Karın Hareketlerinin Faydaları Nelerdir?

Vücudun hangi bölgesini çalıştırdığı ya da hangi amaçla yapıldığı fark etmeksizin, sportif faaliyetler bireylerin kendini mutlu hissetmesinden, özgüveninin artmasına kadar pek çok konuda destek olur. Alt karın bölgesi özelinde ele almak gerekirse, postür yapısının korunması ya da düzelmesi, hareketlerin sağladığı öncelikli fayda olarak belirtilebilir. Çünkü alt karın bölgesinin güçlenmesi, vücut dengesinin artmasına, dolayısıyla daha iyi bir duruş sergilenmesine olanak tanır. Postürün yüksek bir pozisyonda hizalanmasına yardımcı olan bu durum, sırt ağrılarının önlenmesine de katkı sağlar.

Günlük yaşam içerisinde, yerden bir nesneyi kaldırırken ya da yüksekte duran bir cisme erişmeye çalışırken farkında olmadan karın kaslarınızdan faydalanırsınız. “Core” bölgesi olarak adlandırılan ve vücudun ağırlık merkezi konumunda bulunan alt karın kasları etkili çalışmaların ardından güçlenerek hareket kararlılığının artmasını mümkün kılar. Dolayısıyla gelişmiş karın kasları, günlük rutinlerinizi daha kolay gerçekleştirmenin önündeki engelleri kaldırarak, hareketten tasarruf etmenizi sağlar[1].

alt karın hareketleri faydaları

Alt karın bölgesi, doğum ya da düzensiz beslenme alışkanlıkları neticesinde vücudun diğer bölgelerine kıyasla daha hızlı yağlanır. Düzenli antrenman programı çerçevesinde uygulanan alt karın egzersizleri, yağ yakımının hızlanmasını destekleyerek, daha ince bel bölgesine sahip olmayı kolaylaştırır. Formda bir karın bölgesine sahipseniz, fiziksel olarak güzel görünürsünüz, kendinizi kuvvetli hissedersiniz, dengeli hareket edersiniz ve özgüveni yüksek bir birey kimliğine bürünürsünüz.

İş yaşantısının ve günlük hayatın koşuşturmacası arasında, alt karın hareketlerini uygulamak için kendinize zaman ayırırsanız üzerinizdeki stresin azalmasına da yardımcı olursunuz. Çünkü bireylerin isteği dahilinde vücudun belirli bir dirence karşı mukavemet göstermesi ile, serotonin başta olmak üzere vücut kimyası için değerli olan hormonlar sürece dahil olmaya başlar. Alt karın antrenmanınız bittiğinde, tatlı bir yorgunluğun yanı sıra daha motive ve odaklanmış bir birey olarak hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz[1].

Alt Karın Hareketleri ile Çalışan Kaslar Hangileridir?

Alt karın bölgesinin hangi hareketlerle aktif bir şekilde çalışacağını bilmek kadar uyguladığınız hareketlerle hangi kasları çalıştırdığınızın farkına varmak da önemlidir. Kas isimlerini ve bulundukları bölgeleri bilmeniz, ilerleyen süreçlerde uyguladığınız yöntemi değerlendirme noktasında size kılavuzluk edebilir. Şimdi alt karın egzersizleri ile hangi kasların çalıştığını alt başlıklar halinde ele alabiliriz[3].

Rectus Abdominis

Alt karın kasları genellikle “six-pack” olarak adlandırılan ve baklava görünümüyle özdeşleştirilen kaslar olarak tanımlanır. Literatürde rectus abdominis olarak geçen kas grubu, karın bölgesinin alt kısmında yer alır ve leg raise, plank ya da crunch gibi hareketler uygulandığında çalışmaya başlar. Alt karın kasları, vücudun ağırlık merkezi noktasından büküldüğü her harekette devreye girerek, kontrolün artmasına olanak tanır.

Transversus Abdominis

Çekirdek kaslarının iç katmanında yer alan transversus abdominis, omurga stabilitesini sağlama ve iç organlara destek olma görevini üstlenir. Alt karın kası hareketleri uyguladığınız sırada, transversus abdominis kasını etkin bir şekilde çalıştırarak, “core” bölgesinin dayanıklılığını ve maksimal kuvvet kapasitesini artırabilirsiniz.

alt karın kasları nelerdir?

External ve Internal Obliques

Karın bölgesinin yan kısımlarına doğru uzanan oblik kasları, dış ve iç olmak üzere iki farklı bölge kapsamında ele alınır. Dış oblik kasları, vücudun her iki yana doğru bükülmesi, dönmesi ve eğilmesi hareketlerinde devreye girerken, iç oblik kasları da bu hareketleri uyguladığınızda gereken hareket kapasitesine katkı sunar. Bisiklet ve yan plank egzersizleri yaparak, oblik kaslarınızı ve karın bölgenizi etkili bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Multifidus Muscle

Multifidus kasları, omurganın her iki tarafında yer alan ve omurga stabilizasyonunu koruyan kaslar olarak bilinir. Alt karın hareketleri uygulandığı sırada, merkez bölgenin güçlenmesine de destek olan bu kaslar sayesinde, düzgün bir duruşa ve fit görünüme sahip olabilirsiniz.

Alt Karın Hareketleri İçin Örnek Program

Alt karın hareketleri ile ilgili detaylı bilgilere sahip olduktan sonra, kendiniz için örnek program oluşturmak isteyebilirsiniz. Program oluşturmaya başlamadan önce, ilk olarak hedeflerinizi, periyotlama sürenizi ve ihtiyaçlarınızı belirlerseniz kendiniz için çok daha gerçekçi bir antrenman süreci hazırlayabilirsiniz.

alt karın antrenmanı

Haftalık, 15 günlük ya da aylık olarak oluşturabileceğiniz örnek program dahilindeki antrenmanlara başlamadan önce, mutlaka vücudunuzu antrenmana hazır hale getiren rutinleri gerçekleştirin. Aksi takdirde yaşama ihtimaliniz yüksek olan kas krampları ya da yorgunluk belirtileri nedeniyle, antrenman serüveniniz umduğunuzdan kısa sürebilir. Şimdi birlikte, alt karın hareketleri kapsamında 1 haftalık antrenman programı oluşturalım.

1. Gün Temel Alt Karın Hareketleri: Haftanın ilk antrenman gününde, temel alt karın hareketlerine odaklanarak kalan günler için hazırlık görevini yerine getirebilirsiniz.

Bacak Kaldırma Hareketi

 • 4 set x 12 tekrar
 • Dinlenme süresi: 60 – 90 saniye arası

Plank Hareketi

 • 3 set x 30 saniye
 • Dinlenme süresi: 45 saniye

Leg Raise Hareketi

 • 3 set x 15 tekrar (her bacak için)
 • Dinlenme: 60 – 75 saniye arası

2. Gün Oblik ve Core Bölgesi Hareketleri: Haftanın 2. antrenman gününde oblik kaslarını izole eden spesifik hareketleri uygulamaya başlayabilirsiniz.

Bisiklet Hareketi

 • 4 set x 20 tekrar (her bacak için)
 • Dinlenme: 60 – 90 saniye arası

Side Plank

 • 3 set x 20-30 saniye (her iki yan için)
 • Dinlenme: 45 saniye

Russian Twist

 • 3 set x 20 tekrar (her iki taraf için)
 • Dinlenme: 45 – 60 saniye arası

3. Gün Dinlenme ve Esneme: Haftanın 3. antrenman gününde, alt karın bölgesinde oluşan baskıyı azaltmak ve yenilenme sürecini hızlandırmak için 10 – 15 dakikalık bölgesel esneme hareketlerinin ardından dinlenebilirsiniz.

4. Gün Alt Karın ve Core Bölgesi Kombinasyonu: Artık kombine hareketleri uygulayarak kas işlevselliğini artırmaya başlayabilirsiniiz.

Bacak Kaldırma Hareketi

 • 4 set x 12 tekrar
 • Dinlenme: 60 – 90 saniye arası

Plank Jacks

 • 3 set x 20 tekrar
 • Dinlenme: 45 – 60 saniye arası

Bisiklet Egzersizi

 • 4 set x 20 tekrar (her bacak için)
 • Dinlenme: 60 – 75 saniye arası

5. Gün Kombine Çekirdek Hareketleri ve Dinlenme: Haftanın 5. antrenman günü itibarıyla gerçekleştireceğiniz alt karın bölgesi antrenmanının ardından 6. ve 7. gün dinlenerek yeni haftaya çok daha zinde başlayabilirsiniz.

Side Plank Dips

 • 3 set ve 12 tekrar (iki taraf için)
 • Dinlenme: 45 saniye

Plank Variations (El ve dirsek kullanılarak çeşitlendirilmiş)

 • 3 set x 30 saniye (her varyasyon için)
 • Dinlenme: 45 saniye

Haftalık periyot dahilinde 4 gün çalışma prensibine göre oluşturulan bu program, başlangıç seviyesindeki sporcular için uygun sayılabilir. Bireysel farklılıkların göz önünde bulundurulduğu ve alan uzmanı eğitmenler tarafından oluşturulmuş alt karın antrenman programı, doğru biyomekanik ilkeler ışığında uygulandığında kısa süre içerisinde etkisini gösterir.

En etkili alt karın hareketlerinden, çalışan kasların isimlerine kadar pek çok bilgi içeren bu yazıyı dikkate alarak, kendinize uygun bir çalışma şablonu oluşturabilirsiniz. Eğer vücut yapınızı ve gereksinimlerini doğru analiz ederseniz, siz de kısa süre içerisinde hedeflediğiniz alt karın bölgesine sahip olabilirsiniz.

Zeliha Yenisu

Zeliha Yenisu

International Dublin Üniversitesi İşletme mezunu olan Zeliha Yenisu, 6 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Uzmanlık alanları arasında spor ve Performans, sakatlık sonrası egzersiz bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (11)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR