KARDİYO

Alternating Wave Lunge Jump

Battle rope adı verilen halatlarla yapılan alternating wave lunge jump, oldukça etkili bir kardiyo egzersizidir. Tek başına bir kardiyo antrenmanı olarak yapılabileceği gibi kuvvet antrenmanlarının arasında uygulanarak kas güçlülüğü ve kalori harcamasının artmasına yardımcı olur. Dilerseniz ağırlık antrenmanının sonuna ekleyerek yağ yakımını artırabilirsiniz.

1 Ağustos 2022 4 dk
Alternating Wave Lunge Jump

1. Alternating Wave Lunge Jump Egzersizi Nasıl Yapılır?

  • Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve her bir elinize halatın uçlarını alın.
  • Hızlı ve ritmik bir şekilde halatta küçük dalgalar yaratmak için ellerinizi aşağı yukarı doğru sallayın.
  • İpler yere çarparken siz de öne doğru bacaklarınızı değiştirerek hamle atlamaları yapın.
  • Başlangıç olarak 15’er saniyelik 3 set yapabilirsiniz. Vücudunuz alıştıkça set ve tekrar sayısını arttırabilirsiniz.

“Alternating wave lunge jump egzersizi nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

2. Alternating Wave Lunge Jump Egzersizi Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

İleri seviye bir kardiyo egzersizi olan alternating wave lunge jump hareketi, omuz, karın ve kol kaslarının çalıştırılmasını hedefler. Harekete eklenen adım hamleleri, alt gövdede yer alan kasların da aktifleşmesini sağlar. Kalça ve bacak kaslarını da etkili olarak çalıştıran egzersiz kalp atış hızını da yükseltir.

3. Alternating Wave Lunge Jump Egzersizi Yararları

  • Kalp atış hızını artırarak yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur.
  • Omuz ve kol kaslarını güçlendirir.
  • Karın, kalça ve arka bacak kaslarının güçlenmesini sağlar.
  • Denge ve koordinasyon yeteneğinin gelişmesini destekler.

4. Alternating Wave Lunge Jump Egzersizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalp atış hızını artıran alternating wave lunge jump hareketi, yüksek yoğunluklu bir kardiyo egzersizidir. Bu nedenle eğer kalp, şeker, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklara sahipseniz hareketi yapmadan önce mutlaka doktora danışmalısınız. Ayrıca diz ve dirsek eklemleri sürekli hareket ettiği için eğer eklemlerde bir hasar, incinme ya da yaralanma gibi bir durum söz konusuysa egzersizi yapmamanız önerilir.

5. Alternating Wave Lunge Jump Egzersizi Yaparken Bu Hataları Yapmayın

Alternating wave lunge jump hareketi için kullanılan halatlar ağır bir yapıya sahiptir. Halatları ellerinizle sıkıca kavradığınızdan emin olun. Halatların elinizden çıkması dengenizi bozarak düşmenize neden olabilir. Hareket sırasında omurganızın dik bir konumda olmasına ve karın kaslarının sıkı olmasına dikkat edin, aksi halde hareketten beklenen verimi almanız güçleşir.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR