BESLENME

Ödem Attıran Çaylar Nelerdir? Ödem Atıcı Çay Tarifleri

Ödem attıran çaylar hem keyifli içim deneyimini hem de vücuda olan faydalı etkilerini beraberinde getirir. Genel olarak çay tüketmek genel sıvı alımına katkıda bulunarak belirli bir dereceye kadar fayda sağlayabilir. Ancak bazıları ödem attırıcı ve idrar söktürücü özellikleri ile öne çıkar. Güçlü bir ödem attırıcı çay tarifi vücutta tutulan suyun atılımını teşvik eder. Ayrıca idrar yolundaki akışı artırarak bakterilerin daha hızlı temizlenmesine yardımcı olur. Ödem atıcı çay tariflerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

11 Mayıs 2023 8 dk
Ödem Attıran Çaylar Nelerdir? Ödem Atıcı Çay Tarifleri

Ödem Attıran Çaylar Nelerdir?

İster yoğun bir günden sonra rahatlamak ister vücut şişkinliğinden kurtulmak isteyin çaylar lezzetli aromaları ile sizlere eşlik edebilir. Doğanın iyileştirici gücünden faydalanmanızı sağlayan ödem attıran bitkisel çaylar içeriğindeki yararlı bileşenler ile öne çıkar. Ödem attıran çaylar arasında en faydalı olanlardan bazıları şunlardır[3]:

 • Maydanoz Çayı: Vücudun su tutmasını tedavi etmek için en popüler yöntemlerden biridir. Maydanoz içeriğinde adenozin A1 reseptörlerine bağlanabilen bir tür bileşen olan flavonoidler içerir. Bu bağlanma ise idrar üretiminin artmasına destek olarak vücutta tutulan suyun azalmasını sağlar.
 • Karahindiba: Ödem attıran çaylar arasında öne çıkan karahindiba böbreklerde etkili olan ve idrar atılımını destekleyen bir mineral türü olan potasyum açısından zengindir. Doğal ödem attırıcı bitkisel besinler arasında en faydalı olanlardan biridir.
 • Yeşil Çay: İçeriğindeki Diüretik yani ödem sökücü bileşenleri ile öne çıkan yeşil çay vücuttaki fazla sıvının dışarı atılmasına yardımcı olur.
 • Zencefil Çayı: Güçlü anti-inflamatuar etkileriyle bilinen zencefil dokularda biriken suyun hızlı bir şekilde vücuttan atılmasına destek olur.
 • Papatya Çayı: İltihaplanma semptomlarını azaltma ve genel bağışıklık sistemini güçlendirme etkileri ile bilinen papatya çayı aynı zamanda güçlü bir ödem söktürücüdür.
 • Nane Çayı: Anti-enflamatuar özellikleri ile sindirime yardımcı olan nane çayı vücudun su tutmasının neden olduğu şişkinliği de önleme etkisine sahiptir.
ödem attıran çay çeşitleri

Ödem Atıcı Çay Tarifleri

Ödem atıcı çay tarifleri evde kolayca hazırlanabilen lezzetli ve faydalı bileşenlerden oluşur. Bitkisel ödem attırıcı çaylar ile vücudunuzda oluşan şişliği gidermeye destek olabilirsiniz. Aromatik lezzetleri ile öne çıkan ödem çayı tariflerinden bazıları şunlardır[4]:

Karanfilli Yeşil Çay

Yeşil çayın ödem attırıcı etkisi karanfilin şişkinlik giderici özelliği ile buluşur ve ortaya hızlı ödem attırıcı çay tariflerinden biri çıkar. Karanfilli yeşil çay için gereken malzemeler:

 • 2 bardak su
 • 1 tutam kiraz sapı
 • 6 sap maydanoz
 • 1 poşet yeşil çay
 • 1 tutam mısır püskülü
 • 2 adet karanfil

Hazırlanışı: 2 bardak kaynamış suyun içerisine kiraz sapı, maydanoz, yeşil çay, mısır püskülü ve karanfil eklenir. 4 dakika daha kaynayan karışım süzülerek servise hazır hale getirilir.

ödem attıran çay tarifleri

Elmalı Adaçayı

Yüksek oranda lif içeren elma idrar söktürücü ve ödem attırıcı özellikleri ile bilinen adaçayı ile ferah bir içim deneyimi oluşturur. Elmalı adaçayı için malzemeler:

 • 1 adet yeşil elma
 • 1 adet limon
 • 1 adet çubuk tarçın
 • Yarım çay kaşığı karabiber
 • 5 adet karanfil
 • 1 çay kaşığı biberiye
 • 1 tatlı kaşığı adaçayı
 • 1 litre su

Hazırlanışı: Elma ve limon kabukları ile beraber bir demlik içerisinde konulur. Üzerine eklenen diğer malzemeler ile 1 litre su içerisinde kaynatılır. Kaynayan çay süzülerek soğuk ya da sıcak bir şekilde tüketilebilir.

Zencefilli Çay

Ödem attırma ve metabolizma hızlandırma özellikleri ile öne çıkan zencefil dahil olduğu çay tarifi ile kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden birini oluşturmaya adaydır. Zencefilli çay tarifi için gereken malzemeler:

 • Yarım yeşil elma
 • Yarım limon
 • 1 adet çubuk tarçın
 • Yarım tatlı kaşığı karabiber
 • 3 adet karanfil
 • 1 dilim taze zencefil
 • 1 poşet yeşil çay
 • 3 su bardağı su

Hazırlanışı: Limon, elma, tarçın, karabiber, karanfil ve zencefil 3 su bardağı su içerisinde 15 ile 20 dakika kaynatılır. Ardından yeşil çay eklenir ve 5 dakika demlendirilir. Demlenen çay süzülerek servise hazır hale gelir.

zencefilli çay

Naneli Ihlamur Çayı

Zengin besin bileşenleri ile öne çıkan ıhlamur hem mide bölgesindeki krampların hem de vücut şişkinliğinin azaltılmasına yardımcı olur. Naneli ıhlamur çayı malzemeleri:

 • Yarım demet maydanoz
 • Yarım demet taze nane
 • 1 limon
 • 1 tutam taze ıhlamur
 • Bol su

Hazırlanışı: Bol su içerisinde kaynatılan maydanoz, taze nane, limon ve taze ıhlamur süzülerek servis edilir. Sabahları aç karnına 1 kahve fincanı kadar tüketmeniz önerilir.

Karahindiba Çayı

İltihap, idrar ve ödem söktürücü karahindiba kendine has aroması ile lezzetli bir çay tarifi oluşturur. Karahindiba çayı hazırlamak için gereken malzemeler:

 • 1 bardak su
 • 2 çay kaşığı karahindiba
 • 3 adet karanfil

Hazırlanışı: Kaynamış suyun içerisinde atılan karahindibanın 5 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Ardından süzülen karışımın içerisine karanfil eklenir ve servise hazır hale getirilir.

karahindiba çayı

Soğuk Salatalık Çayı

Yaklaşık %96’sı sudan oluşan salatalık hem vücudun kaybettiği su ihtiyacını karşılar hem de fazla sudan dolayı oluşan ödemin atılmasına yardımcı olur. Soğuk salatalık çayı malzemeleri:

 • 1 adet salatalık
 • 10 adet taze nane yaprağı
 • 1 limon
 • 1 litre su

Hazırlanışı: Bir sürahi içerisine eklenen salatalık, taze nane yaprakları, limon ve su oda sıcaklığında bir gece boyunca bekletilir. Ardından süzülen karışım soğuk bir şekilde tüketilebilir.

Ödem Atmaya Yardımcı Diğer Yöntemler

Ödem özellikle ayak, bilekler ve bacak kısımlarında görülen ve farklı nedenlere dayanan bir şişkinlikler. Vücut dokusunda biriken sıvı zamanla halsizlik, ağrı ya da yürüme zorluğu gibi etkilere de yol açabilir. Bu nedenle doktorunuza danışarak ödeme neden olan sorunu bulmalı ve tedaviyi en etkili şekilde uygulamalısınız. Kronik olmayan ödem şişkinliklerini atmaya yardımcı yöntemler arasında ise şunlar yer alabilir[4]:

Ödemli Kısmı Bir Süre Yukarı Kaldırın

Vücudunuzda ödem birikmesi oluşan bölgeyi 30 dakika boyunca kalbinizin biraz üzerine kaldırmak kan akışını tekrar hızlandırarak ödemin giderilmesini sağlayabilir. El ve kollarda biriken ödem için yumruğunuzu açıp kapatarak elinizi başınızın üzerine kaldırmanız tavsiye edilir. Bacak, bilek ya da ayakta biriken ödem için bir yastık ya da mobilya parçasından destek alarak ayağınızı yukarı kaldırmanız önerilir. Bir başka yöntem ise bir duvarın önüne uzanarak bacaklarınızı duvara yaslamaktır. Derin nefes alarak bu pozisyonu 15 dakika boyunca korumanız ödemli bölgenin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Daha Sık Hareket Edin

Aynı pozisyonda oturmak ya da ayakta sabit durmak şişkinliğin artmasına neden olabilir. Vücudunuzu hareket ettiğinizde sıvı da hareket eder ve zamanla vücudunuzu terk edebilir. Ödemli bölgeyi iyileştirmek için her saat başı 5 ile 10 dakika arasında yürümeniz tavsiye edilir.

Vücudunuza Masaj Yapın

Sıvıyı hareket ettirmek için vücudunuza masaj yapmak ödemin etkili bir şekilde giderilmesine yardımcı olabilir. Hafif, yavaş ve ritmik hareketlerle cilt yüzeyine yapılan masaj sıvı akışının hızını arttırmaya destek olur.

ödem için masaj

Ayaklarınızı Tuzlu Suda Dinlendirin

Ayaklarınızı tuzlu soğuk suda 15 ile 20 dakika dinlendirmek ödemin atılmasına yardımcı olabilir. Her iki ayağınıza da sığacak büyüklükte bir kaba bir tutam tuzun yanı sıra rahatlatıcı etkilere sahip uçucu yağlardan da ekleyebilirsiniz.

Kompresyon Çorabı Giyin

Kompresyon çorabı ya da kollukları vücutta oluşan ödemin etkili bir şekilde atılmasına yardımcı olabilir. Hafif, orta ve ağır olmak üzere farklı seçeneklere sahip olan kompresyon çorapları arasından vücudunuza en uygun olanı seçebilir ve gün içerisinde rahatsızlık duymadan giyebilirsiniz. Düzenli kullanımda ödemin oluşturduğu şişliğin azaldığını gözlemlemek mümkündür.

Bol Su Tüketin

Bol sıvı tüketmek, vücudunuzun sıvı tutulumunu daha iyi düzenlemesine yardımcı olabilir. Gün içerisinde 8 ile 10 bardak su içmek, ödemin atılmasına destek verir. Ayrıca metabolizma hızlandırma ve sindirim sistemini düzenleme etkilerini de kısa zamanda gözlemleyebilirsiniz.

ödem için su içmenin önemi

Tuz Tüketimini Azaltın

Tuz, vücudunuzun daha fazla sıvı tutmasına neden olarak ödemi şiddetlendirebilir. Yediğiniz yemeklerdeki tuz miktarını azaltarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Besinleri tuzsuz tüketemeyenler bitkisel tuz takviyelerini deneyebilirler.

Doğal İdrar Söktürücüler Tüketin

Kuşkonmaz, maydanoz, pancar ve yeşil fasulye doğal idrar söktürücülerden sadece birkaçıdır. Yapraklı yeşillikler, soğan, pırasa gibi sebzelerin yanında üzüm ve ananas gibi meyveleri daha fazla tüketebilirsiniz. Sıvı tutulmasını destekleyen gıdalar yerine sıvı söktürücü besinler tüketmek vücudunuzda oluşan ödemin giderilmesine destek olur.

Kuru Fırça Yöntemini Deneyin

Banyodan önce vücudunuza bir lif ya da at kılı fırçası ile kalbinize doğru masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Kuru fırçalama cilt temizliği sağlarken aynı zamanda kan ve sıvı akışını da hızlandırır. Banyo ya da duştan sonra cildinizi nemlendirmeyi unutmayın!

Vücudunuzda biriken ödem farklı nedenlerden dolayı oluşabilir. Düzensiz beslenme, bol tuz tüketimi ve yetersiz sıvı tüketimi bu nedenler arasında öne çıkar. Geçici ödem bitkisel çay ve diğer yöntemlerle tedavi edilebilirken kronik ödem için mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir. Vücudunuzun verdiği sinyallere kulak vererek en etkili tedavi yöntemini uygulamanız önemlidir.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR