BESLENME

Gün Boyu Enerjik Hissetmeni Sağlayacak Besinler

İnsan bedeni ihtiyaç duyduğu enerjiyi besinlerden sağlar. Bu sebeple tükettiğiniz besinlerin enerji değeri büyük önem taşır. Gün içinde daha az yorulmanız, daha kolay odaklanmanız ve daha dinç hissetmeniz için enerji değeri yüksek besinleri tercih etmelisiniz. Bu noktada enerji veren ve kalori veren yiyecekleri birbirinden ayırıyor olmanız gerekir. Özellikle spor ile ilgilenen biriyseniz tükettiğiniz yiyeceklere ekstra dikkat etmeli ve doğru beslenmelisiniz. Peki, hangi yiyeceklerin enerji değeri daha yüksektir? Kahve, enerji içeceği gibi alternatifler ile kısa süreli bir enerji elde edebilirsiniz fakat enerji elde etmenin daha sağlıklı ve kalıcı bir yolu olduğunu biliyor muydunuz?

19 Ağustos 2022 9 dk
Gün Boyu Enerjik Hissetmeni Sağlayacak Besinler

Gün boyu yaptığımız işleri ve ruh halimizi sahip olduğumuz enerji etkiler. Sahip olduğumuz enerjiyi de tükettiğimiz besinlerden elde ederiz. Bu sebeple enerji veren doğru besinlerle beslenmek pek çok açıdan önem taşır. Bu yazıda enerji veren besinlerin neler olduğunu ve nasıl enerji verdiğini açıklayacağız.

Enerji Veren Besinler Nelerdir?

Vücudun temel enerji kaynağı olan besinlerin yapı taşlarını protein, karbonhidrat ve yağlar oluşturur. Vücutta gerçekleşen sindirim sonucunda da bu besinlerden enerji elde edilir. Beslenme düzeninize enerji veren besinleri ekleyerek vücut dengenizi koruyabilir ve daha enerjik hissedebilirsiniz. Peki, enerji veren besinler nelerdir? Sizler için aşağıda enerji veren besinler sıralanıyor;

Muz

Muz, besleyici yanıyla öne çıkan ve en çok enerji veren besinlerden biridir. Spor ile ilgilenen insanlar tarafından da spor öncesi sıkça tercih edilir. Muz içinde karbonhidrat ve bol miktarda potasyum bulundurur. Ayrıca uzun süre tok tutma özelliği vardır ve kalp sağlığı için de oldukça önemlidir. İçerdiği lif sayesinde sindirim sistemini düzenleyici etkileri de bulunur. Tüm gün enerjik ve tok hissetmek için muz tüketmek iyi bir tercih olabilir. 

Balık, Tavuk ve Hindi

Beyaz et grubunda yer alan bu besinler içerdiği protein, B vitamini ve yağ asiti miktarı ile vücut için yüksek miktarda enerji vericidir. Beyaz et, kas ve kemik gelişimini desteklerken aynı zamanda beyin fonksiyonlarını ve kalp sağlığını korur. Spor ile ilgilenen bireyler için de en çok enerji veren besinlerden biridir. Beyaz et grubunu tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise bu besinleri kızartarak değil ızgara şeklinde tüketmektir.

enerji veren besinler

Esmer Pirinç

Esmer pirinç beyaz pirinç ile kıyaslandığında daha az işlenmiş bir besindir. Vitamin ve lif kaynağı bakımından oldukça zengin olan esmer pirinç aynı zamanda kan şekerini de düzenler. Kalp ve damar sağlığında da büyük rol oynayan esmer pirincin kolesterolü düzenleyici görevi de vardır. Enerji verici besinlerde yer alan esmer pirinci beyaz pirinç yerine tercih edebilirsiniz.

Yumurta

Yüksek miktarda protein barındıran yumurtanın sayısız faydası bulunur. İçerdiği protein miktarı sayesinde kas ve kemik gelişiminde, bağışıklık sistemini güçlendirmede, kolesterolü dengelemede ve kalp sağlığını korumada aktif rol oynar. Amino asit ve vitamin bakımından da zengin olan yumurta göz sağlığı için de önemlidir. Enerji değeri sayesinde hem uzun süre tok tutar hem de tüm gün dinç hissetmenizi sağlar.

yumurta

Yoğurt

Yoğurt tam bir protein deposudur. Hem doyurucu olan hem de kas gelişimini destekleyen yoğurt; kalsiyum, fosfor, potasyum, iyot, çinko, A, E ve B vitaminlerini içermektedir. İçerdiği kalsiyum dişlerin ve kemiklerin güçlü olmasını sağlar. Zengin içeriği sayesinde enerji veren besinlerde ilk sıralarda yer alır.

Kuruyemişler

Uzmanlarca günlük beslenme düzenine eklenmesi gerektiği söylenen kuruyemişlerin besin değeri çok yüksektir. Kuruyemişler içeriğinde bol miktarda protein, vitamin ve mineral barındırır. İçerdiği bu protein, vitamin ve mineraller sindirim sistemini düzenler, beyin sağlığını destekler ve elbette ki enerji verir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise yeterli miktarda kuruyemiş tüketmektir.

kuruyemiş

Lifli Yeşil Sebzeler

Lifli yeşil sebzeler; mineral, vitamin ve lif bakımından çok zengindir. Kalorileri düşük fakat verdikleri enerji yüksek olan lifli yeşil sebzeler; kalp, yüksek tansiyon, obezite riski gibi rahatsızlıkları önlemekte büyük rol oynar. Uzman önerileri liflli yeşil sebzeleri kızartarak değil çiğ olarak tüketme yönündedir.

Mantar

Enerji veren besinler içerisinde olmazsa olmaz olan mantarlar besin değeri açısından çok zengindir. Mantarların yağ ve kalori oranı oldukça düşüktür fakat vücuda ihtiyacı olan B vitamini ve proteini sağlamak için iyi bir kaynaktır. Ek olarak önemli miktarda mineral, antioksidan ve lif içermektedir. İçeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, bağırsak sağlığını destekler, kandaki kolesterol seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur.

Su

İnsan hayatının devamlılığı için olmazsa olmaz olan suyun enerji verici özellikleri de yadsınamaz. Su vücuttaki besin maddelerinin hücrelere taşınarak enerjiye dönüşmesine yardımcı olur. Bu sayede besinlerden enerji elde ederiz. Su aynı zamanda kan dolaşımını sağlar, vücut ısısını ayarlar, cilt sağlığını korur ve sindirim sistemini destekler. Günde en az 2 litre su içiyor olmak hem vücut sağlığı için hem de tükettiğiniz besinlerden enerji elde edebilmeniz için çok önemlidir.Beslenme düzeni hayat kalitesini büyük ölçüde etkileyen bir etkendir. Dolayısıyla tükettiğiniz her besinin size iyi veya kötü geri dönüşü olacaktır. Daha sağlıklı hissettiğiniz, enerjinizin kolay kolay bitmediği bir hayat elde etmek mümkün. Sizler de beslenme düzeninize bu besinleri ekleyerek gün boyu daha enerjik, dinç ve sağlıklı hissedebilirsiniz.

Spor Yaparken Tercih Edilmesi Gereken Enerji Verici Besinler

Sporla ilgilenenler bilirler ki spordan önce enerji veren besinler ile beslenmek gerekir. Spor esnasında çok fazla enerji harcandığından dolayı vücudu destekleyici ve güçsüz düşürmeyecek besinleri tüketmek önemlidir. Spordan önce tüketilen besinler performansı ve kas korunumunu etkiler. Spor yapacak kişilerin spor öncesinde protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeleri tavsiye edilir. Özellikle kas gelişimi sağlanmak isteniyorsa yeterli miktarda karbonhidrat tüketilmelidir. Unutulmamalıdır ki spor yapan insanlar için spordan önce yedikleri spordan sonra yediklerinden daha fazla önem taşır. Sizin için spordan önce yenmesi gereken enerji verici besinleri listeledik.

Yulaf

Yulaf; kan şekerini dengeler, kolesterol seviyesini düşürür, kilo vermeye yardımcı olur ve bağışıklığı artırır. Hem hafif hem de besin değeri yüksek olan yulaf aynı zamanda uzun süre tok tutma özelliğine de sahiptir. Sağladığı uzun süreli enerji ve hafif olması sebebiyle spordan önce tüketilmesi uygun olan besinlerden biridir. 1 kase yulafı üzerine ekleyeceğiniz meyvelerle ya da yoğurt ile tüketebilir ve  spor yaparken daha enerjik ve uzun süre tok hissedebilirsiniz. 

Kuru Meyveler

Kuru meyveler bol miktarda potasyum, A vitamini ve karbonhidrat içerdiği için yüksek enerji sağlar. Lif açısından da zengin olması sebebiyle sindirimi düzenler. Spordan önce enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla tüketilebilir. Kuru meyveleri tüketirken dikkat edilmesi gereken nokta tüketilen kuru meyve miktarında kontrollü davranmaktır.

Nohut

A, C, E, K vitaminlerini ve bol miktarda minerali içeren nohut aynı zamanda tam bir karbonhidrat deposudur. 1 kase haşlanmış nohuta yarım limon sıkarak spordan önce hızlı ve sağlıklı bir atıştırmalık elde edebilirsiniz. Nohutun uzun süre tok tutma özelliği de bulunur. 

Kırmızı Pancar

Kırmızı pancar, mineral ve vitamin içeriği olarak zengin olmasının yanında aynı zamanda  yağ yakımını hızlandıran harika bir besindir. Ek olarak kas oluşumunu hızlandırır ve spordan sonra daha hızlı enerji elde etmeyi sağlar. Kilo verip, kas kütlesi elde etmek isteyenler için spordan önce tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasındadır.

Keten Tohumu

Keten tohumunun bilinmeyen birçok faydası bulunur. Tam bir antioksidan deposu olan keten tohumu içerisinde omega asitlerini barındırır. Smoothie ya da yoğurt tüketirken üzerine yeterli miktarda öğütülmüş keten tohumu eklemek vücudun dayanıklılığını artırdığı gibi sindirim sistemini de düzenler. Bu sayede spor yaparken daha az yorulur ve daha çok verim elde edersiniz.

Tam Tahıllı Ekmek

Spor yaparken en önemli şey enerjinizin devamlılığını sağlamaktır. İçinde bol miktarda karbonhidrat bulunan tam tahıllı ekmekten bir dilim tüketmek spor anında enerjinizin çabuk tükenmemesini sağlar. Ayrıca tam tahıllı ekmeğin sindirimi kolaydır, kilo vermeye yardımcı olur, tansiyonu düşürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir. 

enerji veren yiyecekler

Enerji Verici Besinlerden Oluşan Beslenme Programı

Kişisel beslenme programı hazırlamaya alışveriş listesi oluşturarak başlayabilirsiniz. Böylece markete gittiğinizde neyi almanız gerektiğini bilir, daha hızlı aynı zamanda da daha sağlıklı bir alışveriş yapmış olursunuz. 

Kendinizi daha sağlıklı, daha dinç ve daha enerjik hissetmek için beslenme programınıza sizin için uygun olan şekilde, yukarıda belirttiğimiz ürünleri ekleyebilirsiniz. 

Spor ya da diyetle ilgileniyorsanız bir uzmandan yardım alarak bu besinleri beslenme programınıza eklemek daha yararlı olacaktır. Unutmayın ki beslenme düzeniniz hayatınızı değiştirir. Bu sebeple kendiniz için en sağlıklı ve uygun beslenme programını oluşturmak iyi bir başlangıç olacaktır.

Sadece enerji verici sağlıklı besinlerle beslenme programı oluşturmak elbette ki yeterli değildir. Besinleri tüketme biçiminiz de bir hayli önem taşır. Bu sebeple besinleri pişirme biçiminize özellikle çok dikkat etmelisiniz. Uzmanlar tarafından yeşil lifli sebzeleri çoğunlukla çiğ tüketmeniz önerilirken et ürünlerini yağda kızartarak değil ızgarada pişirerek tüketmeniz önerilir. Kuruyemiş ve kuru meyve tüketiminde porsiyona dikkat etmek bir hayli önemlidir. Unutulmamalıdır ki sağlıklı besinler bile uygun porsiyonda tüketilmediği takdirde faydasını yitirir.

Tüm bunlara ek olarak bol su içmeyi unutmamalısınız çünkü su hem tükettiğiniz besinlerin hücrelere taşıyarak enerjiye dönüşmesini sağlar hem de sindirim sistemini düzenler. Dolayısıyla günde en az 2 litre su içiyor olmanız sağlıklı bir beslenme programı için olmazsa olmazdır. Tüm bunlara ek olarak düzenli bir beslenme programına sahip olmalısınız. Yani, kendiniz için ana öğün saatleri ve ara öğün saatleri belirlemeli bu saatlere uygun olarak beslenmelisiniz. Kahvaltı bilindiği üzere günün en önemli öğünüdür ve uzmanlarca kahvaltının atlanmaması gereken bir öğün olduğu söylenir. Ana öğünleri desteklediğiniz ara öğünlerle beraber beslenme programınızı tamamlayabilirsiniz. 

  • Bir uzmandan destek alarak beslenme programı oluşturmak
  • Enerji verici besinleri beslenme programına eklemek
  • Ana öğünleri ve ara öğünleri ayarlamak
  • Alışveriş listesi oluşturmak
  • Besinleri daha sağlıklı alternatiflerle pişirme ya da çiğ tüketmek
  • Bol miktarda su içmek

Sonuç olarak, eğer spor ile ilgileniyorsanız ya da sadece sağlıklı beslenmek ve tüm gün enerjik hissetmek istiyorsanız beslenme düzeninize enerji verici besinleri de eklemelisiniz. Bu besinleri tüketerek daha enerjik ve daha sağlıklı hissetmek mümkün! Siz de bir uzmandan destek alarak doğru besinleri doğru miktarlarda  beslenme programınıza dahil edebilir ve ilk günden daha enerjik hissetmeye başlayabilirsiniz. Beslenme programınıza eklediğiniz enerji verici sağlıklı besinler daha sağlıklı ve dinç bir hayat sürme noktasında sizi destekler.

Çağla Duygu Göç

Çağla Duygu Göç

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik mezunu olan ve 5 yıldır spor eğitmenliği yapan Çağla Duygu Göç, 3 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Uzmanlık alanları arasında beslenme koçluğu ve spor ve performans bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (12)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR