BESLENME

Glukozamin Kondroitin MSM Nedir? Ne İşe Yarar?

Basketbol, voleybol gibi eklemlerin yoğun olarak kullanıldığı spor dallarıyla ilgileniyor musunuz? Peki, eklemlerinizi korumak ya da kireçlenme gibi durumları önlemek için Glukozamin Kondroitin MSM kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Gelin, Glukozamin Kondroitin MSM nedir ve nasıl kullanılır daha yakından bakalım.

9 Kasım 2023 10 dk
Glukozamin Kondroitin MSM Nedir? Ne İşe Yarar?

Glukozamin Kondroitin MSM Nedir?

Glukozamin kondroitin MSM, eklem sağlığını destekleyen üç ayrı besin takviyesinden oluşur. Bu takviyelerin hepsi doğal olarak vücutta bulunur. İyileştirici bir etkisi olmamasına rağmen eklem kıkırdağının yenilenmesine ve güçlenmesine önemli katkılar sağlar. Bu takviyedeki bileşenlere ayrı ayrı göz atarak etki alanı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Glukozamin, eklem kıkırdağının ana bileşenlerinden biridir ve eklem hareket aralığını artırarak eklem sertliği ve ağrısını azaltabilir.

Kondroitin sülfat ise, glukozamin gibi eklem kıkırdağı için önemlidir ve eklem sıvısının viskozitesini artırarak şok emilimini artırabilir. Ayrıca iltihaplanma ve şişme gibi semptomları da azaltabilir.

MSM (metilsülfonilmetan), sülfür açısından zengin bir bileşiktir. Bağ dokusunu güçlendirmeye ve inflamasyonu azaltmaya katkı sunabilir. MSM’in cildi, saçları ve tırnakları güçlendirmeye de yardımcı olduğu da bilinir. Bu üç besin takviyesinin kombinasyonu, özellikle osteoartrit gibi eklemler üzerindeki aşınmayla ilgili rahatsızlıklarda oldukça etkilidir[1].

Glukozamin Kondroitin MSM nedir?

Glukozamin Kondroitin MSM Neden Kullanılır?

Glukozamin kondroitin MSM, eklem sağlığı sorunları olanlar ve bazı spor dalları ile ilgilenenler tarafından yaygın olarak kullanılır. Bu besin takviyesi kombinasyonu; eklemleri korumak, yenilemek ve güçlendirmek için tasarlanır.

Eklem ağrısı, sertlik ve hareket kısıtı gibi semptomlara sahip olan kişilerde genellikle osteoartrit teşhisi konulur. Osteoartrit, eklem yüzeylerinin zamanla aşınmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Glukozamin kondroitin MSM de eklemleri onarmak ve yenilemek için kullanılabilir. Eğer bu rahatsızlığa sahip olduğunuz tespit edildiyse herhangi bir ilaç ya da takviye için doktorunuzun tavsiyesine uymanız gerekir. Glukozamin kondroitin MSM, yeni başlayan bel ve boyun fıtıkları için de kullanılabilir. Fıtık çevresinde yer alan kıkırdak dokunun güçlenip gelişmesini sağlayarak fıtığa olan baskının ciddi oranda azalmasını destekleyebilir. Aynı bölgede yeni bir fıtık oluşumunu da önleyebilir.

Bu takviye sporcular için de çeşitli faydalar sağlar. Üst düzey fiziksel aktivite gerektiren sporlar, eklemlerin üzerindeki stresi arttırabilir, bu da yaralanmaları beraberinde getirebilir. Glukozamin kondroitin MSM, eklemlerin korunması için fayda sağlarken hasarı önleme görevi de üstlenebilir.

Glukozamin Kondroitin MSM Neden Kullanılır?

Bu takviyeler, eklem sağlığı açısından önemli avantajlar sağladığı için sporcuların kullanması faydalı olabilir. Glukozamin kondroitin MSM kas ve eklem yaralanmalarını önlemek veya iyileştirmek için kullanılan yaygın bir takviye türüdür. Sporcuların yüksek düzeydeki fiziksel aktiviteleri nedeniyle eklemleri üzerindeki stres artar ve bu da yaralanmalara yol açabilir. Glukozamin kondroitin MSM takviyeleri, eklemleri koruyarak hasarı önleyebilir veya iyileştirebilir.

Bu ürünlerin, sporcuların kaslarını ve kemiklerini güçlendirmeye yardımcı olan diğer besin takviyeleri ile de birlikte kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmez. Bunların arasında protein tozu, BCAA (Branched Chain Amino Acid) ve L-glutamin gibi takviyeler de yer alır.

Glukozamin kondroitin MSM’nin sporcular için potansiyel avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür[2]:

  • Bu takviyeler, özellikle yoğun egzersiz yaparken meydana gelen eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Glukozamin ve kondroitin, kıkırdak dokusunun korunmasına ve onarılmasına yardımcı olarak eklemleri daha esnek ve dayanıklı hale getirebilir.
  • MSM’nin doğal bir antiinflamatuar etkisi vardır ve sporcularda egzersiz sonrası şişliği ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Egzersiz sonrası iyileşme sürecini hızlandırmaya katkı sunar.
  • Söz konusu takviyeler, eklemler arasındaki sıvının üretilmesini teşvik ederek esnekliği arttırabilir ve hareket kabiliyetini geliştirebilir.
  • Yoğun fiziksel aktivite sırasında hasar gören bağ doku, tendon ve ligamentleri onarmak için vücuda destek sağlaması olasıdır.

Bahsedilen avantajlar her bireyde aynı derecede etkili olmayacaktır. Bazı sporcular bu takviyelerden önemli faydalar görebilirken, diğerlerinde sınırlı bir etki elde edebilir. Bir sağlık uzmanına danışarak sizin için en uygun olan ürün ve dozu belirlemekte fayda bulunduğunu unutmamalısınız.

Glukozamin Kondroitin MSM Hangi Spor Türleriyle İlgilenenlere Uygundur?

Glukozamin kondroitin MSM, özellikle eklem sağlığını etkileyebilecek spor türleri ile uğraşan sporcular için faydalı olabilir. Bu spor türleri şunlardır:

Koşu ve yürüyüş: Düzenli olarak yüksek tempolu yürüyüş ya da koşu yapanlar, eklemler üzerinde sürekli darbelere maruz kalır. Bu durum zaman içinde kıkırdak dokusunun zarar görmesine neden olabilir. Glukozamin kondroitin MSM kullanımı söz konusu etkileri azaltabilir.

Ağırlık kaldırma: Ağırlık kaldıranlar, eklemlerine büyük miktarda stres uygular. Bu sporcuların kıkırdakları ve bağ dokuları bir hayli zorlanır. Kıkırdakları güçlendirmek için alınabilecek takviyeler arasında Glukozamin kondroitin MSM ilk sıralarda yer alır.

Glukozamin Kondroitin MSM ve spor ilişkisi

Basketbol, futbol ve diğer takım sporları: Takım sporlarının doğasında ani hareket ve dönüşler, zıplamalar ve tempolu koşu bulunabilir. Tüm bu hareketler eklemleri zorlayarak yıpratabilir. Eklem sağlığı için Glukozamin kondroitin MSM takviyeleri kullanmak akıllıca bir seçim olabilir.

Tenis ve squash gibi raket sporları: Raket sporları son derece tempolu biçimde oynanır. Bu sporlar sırasında özellikle bileklerde, dirsek ve omuz eklemlerinde büyük oranda bir stres meydana gelir. Glukozamin kondroitin MSM takviyesi ile bu sporlar sonrasındaki kas ve eklem iyileşme süreci hızlanır.

Dövüş ve karma dövüş sanatları: Dövüş sanatlarında yapılan sert hareketler, düşmeler ve çarpışmalar nedeniyle eklem hasarı riski artar. Söz konusu takviyeler sayesinde bu hasar en az seviyeye düşürülebilir.

Yoga ve pilates: Bu aktivitelerde germe ve esneklik odaklı hareketler yoğunluktadır. Tüm hareketler eklemler üzerinde stres yaratabilir. Stres kaynaklı kas ve eklem hasarına karşı Glukozamin kondroitin MSM takviyesi ile önlem almak mümkün olur.

Glukozamin Kondroitin MSM’nin Faydaları Nelerdir?

Glukozamin kondroitin MSM eklem sağlığını hedefler. Bu takviye edici ürünün birçok faydası da vardır. Bu faydaları şöyle açıklamak mümkündür[3]:

  • Eklem Sağlığı: Glukozamin kondroitin MSM’nin ana görevi eklemleri korumak ve yenilenmesine destek sağlamaktır. Bu takviye, eklem kıkırdağının güçlenmesine yardımcı olur ve hareketliliğini artırarak sertlik ve ağrıyı azaltmaya da katkı sunar.
  • İltihap Azaltma: Kondroitin sülfat ve MSM, iltihaplanma semptomlarını azaltmada etki gösterebilir. Bu takviyeler genellikle iltihaplı eklem hastalıkları ile ilişkili olan şişme, kızarıklık ve ağrıları hafifletmede de tercih edilebilir. Bu gibi durumlarda söz konusu takviyeleri kullanmak için doktor görüşü alınmalıdır.
  • Bağ Dokusu Onarımı: MSM, bağ dokusunu güçlendirebilir ve onarmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, sporcuların yaralanmayı önlemek veya iyileştirmek için bu takviyeleri kullanmaları yaygındır. Yoğun fiziksel aktivitelerin yarattığı kas hasarını gidermede bu takviyelerin kullanımı tercih edilebilir.
  • Cilt Sağlığı: MSM, kolajen sentezini artırır. Bunun yanında cildin elastikiyetini geri kazanmasına katkı sunar ve cildi yaşlanma belirtilerine karşı koruyabilir. Bu takviye, doğal bir anti aging ürünü olarak da kabul görür.
  • Saç ve Tırnak Sağlığı: MSM’nin saçların hızlı uzamasına yardımcı olduğu bilinir. Aynı zamanda tırnakları da güçlendirerek daha sağlıklı bir görünüm kazanmalarına da katkı sunabilir.
Glukozamin Kondroitin MSM'nin Faydaları Nelerdir?

Glukozamin kondroitin MSM’nin sağlığa olan faydaları oldukça fazladır. Vücudunuzun ne tür bir takviyeye ihtiyacı olduğunu bir uzman kontrolünde tespit etmeniz ve buna uygun ürünler kullanmanız son derece önemlidir. Bilinçsiz takviye kullanımının çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Glukozamin Kondroitin MSM Nasıl Kullanılır?

Glukozamin kondroitin MSM’nin kullanım şekli bu takviyeyi üreten markalara göre değişiklik gösterebilir. Bu takviyeler çoğunlukla kapsül ya da tablet formunda tasarlanır ve ağız yoluyla alınır.

Söz konusu takviyenin önerilen dozda kullanılması son derece önemlidir. Dozaj belirlemesi yaş, cinsiyet, kilo ve fiziksel aktivite durumuna göre yapılır. Sağlıklı bir bireyin günde iki kez olmak üzere 500 ile 1500 mg arasında glukozamin kondroitin MSM kullanabileceği söylenebilir.

Tablet ya da kapsül formdaki ürünleri aç veya tok karnına almak mümkündür. Bazı üreticiler bu takviyeyi tok karnına almayı önerebilir. Bunun nedeni, yiyecekler takviyenin emilimini etkilemesi olasılığıdır. Tok karnına alındığında daha iyi emildiği düşünülür. Bu konudaki en doğru görüşü doktorunuzdan ya da diyetisyeninizden alabilirsiniz.

Düzenli tüketime geçtiğinizde herhangi bir olumsuz etkiyle karşılaşırsanız takviyeyi almayı kesebilirsiniz. Yeni doz ayarı yapmanız ya da tüketimi tamamen kesmeniz gerekebilir.

Glukozamin Kondroitin MSM Nasıl Kullanılır?

Glukozamin Kondroitin MSM’nin Yan Etkileri Var mıdır?

Glukozamin kondroitin MSM takviyeleri genellikle güvenilir ürünlerdir. Ancak bazı bünyelerde yan etkiler görülmesine neden olabilir. Yan etkiler ürünlerin içindeki etken maddelerden kaynaklanabileceği gibi yanlış kullanım ya da hatalı doz gibi sebeplerden de meydana gelebilir.

Glukozamin kondroitin MSM’nin yan etkileri arasında mide bulantısı, hazımsızlık, ishal ve kabızlık gibi sindirim sistemi sorunları yer alır. Semptomların çoğu hafif düzeydedir ve genellikle kısa süre içinde kaybolurlar. Ancak daha ağır sonuçlarla karşılaşanların derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir.

Bazı kişiler glukozamin kondroitin MSM takviyelerine karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Böyle bir durumda deri döküntüleri, kaşıntı veya nefes alma zorluğu gibi semptomlarla karşılaşmak olasıdır. Alerjik bir reaksiyon görüldüğü takdirde, takviyelerin hemen bırakılması ve doktora başvurulması gerekir.

Glukozamin kondroitin MSM takviyeleri güvenilir olsa da bazı bireylerin kesinlikle tüketmemesi gerekir. Glukozamin kondroitin MSM tüketmemesi gereken risk grubu şu şekilde sıralanabilir:

Balık veya kabuklu deniz ürünlerine alerjisi olanlar: Bazı Glukozamin takviyeleri, kabuklu deniz hayvanlarından elde edilebilir. Bu sebeple balık veya kabuklu deniz ürünlerine alerjisi olan kişilerin söz konusu takviyeleri kullanması önerilmez.

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar: Glukozamin kondroitin takviyeleri kan pıhtılaşmasını engelleme özelliği gösterebilir. Kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda olanların bu takviyelerden uzak durması gerekir.  

Hamile kadınlar ve emziren anneler: Glukozamin kondroitin MSM’nin hamilelik sırasında veya emzirme dönemindeki etkileri tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle, ihtiyaç durumunda hamilelerin ve emziren annelerin doktor kontrolü ile bu ürünleri önemlidir.

Böbrek yetmezliği olanlar: Glukozamin kondroitin MSM böbrek fonksiyonları üzerinde çeşitli etkiler bırakabilir. Böbrek yetmezliği rahatsızlığı olanların ve diyaliz hastalarının bu takviyeleri dikkatli almaları ya da hiç tüketmemeleri gerekebilir.

Diyabet hastaları: Bazı çalışmalar glukozamin kondroitin MSM takviyelerinin kan şekeri seviyelerini değiştirebileceğine yönelik sonuçlar alındığını gösterir. Diyabet hastalarının bu takviyeleri büyük bir dikkatle kullanması önerilir.

Her takviye üründe olduğu gibi Glukozamin kondroitin MSM tüketiminde de dikkatli davranmak gerekir. Gereğinden fazla kullanımı çeşitli tahribatlara yol açabilir. Eklem, kas ve cilt sağlığı üzerinde önemli faydaları bulunan bu ürünleri kullanmadan önce doktorunuzun fikrini almanız önem arz eder. Düzenli spor, aktif bir yaşam, dengeli beslenme ve doğru takviyelerle uzun, sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Sedat Bayoğlu

Sedat Bayoğlu

Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Lisans ve İstanbul Gelişim Üniversitesi Hareket ve Antrenman Bilimi Yüksek Lisans Mezunu olan ve 9 yıldır spor eğitmenliği yapan Sedat Bayoğlu, 4 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Aynı zamanda Atletizm Türkiye dereceleri bulunan eğitmenimizin uzmanlık alanları arasında sporcu beslenmesi ve macro besinler bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (16)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR