BESLENME

Elektrolit Nedir? Elektrolit Sporda Ne İşe Yarar?

Spor sırasında vücut sınırlarının zorlandığı, ter ve adrenalin akışının yükseldiği anlar, vücudun en iyi performans sergilediği periyotlar olarak bilinir. Ancak, özellikle yoğun aktiviteler sırasında organizmanın kaybettiği önemli bileşenlerden olan elektrolitler genellikle göz ardı edilir. Vücudun sıvı dengesini ve hücresel işlevselliği korumak için kritik öneme sahip olan elektrolitlerin, sportif aktiviteler sırasında ne işe yaradığını merak ediyorsanız, yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

25 Eylül 2023 11 dk
Elektrolit Nedir? Elektrolit Sporda Ne İşe Yarar?

Elektrolit Nedir?

Elektrolitlerin sportif aktivitelerdeki rolü ve önemine geçmeden önce, “elektrolit nedir?” sorusuna cevap bulmak gerekir. En basit tanımıyla elektrolitler, vücut sıvılarında bulunan ve pozitif ya da negatif yüklü iyonlara ayrışabilen mineraller olarak tanımlanır. Hücresel işlevlerden sinir iletimine kadar pek çok önemli süreci yönlendiren temel elektrolitler arasında sodyum, potasyum, klorür, kalsiyum, magnezyum ve fosfat bulunur.

Özellikle hücresel fonksiyonların etkili bir şekilde işlemesi açısından orkestra şefi görevini üstlenen elektrolitler, terleme, solunum ve idrar yoluyla bir miktar azalabilir. Dolayısıyla şiddetli fiziksel aktiviteler sonrasında, vücudunuzdaki elektrolit seviyesini korumak istiyorsanız, bol su tüketiminin yanı sıra mineral yönünden zengin takviyelere de başvurabilirsiniz. Unutmayın, yaşayabileceğiniz elektrolit dengesizliği, vücut fonksiyonlarının olumsuz etkilenmesine sebep olmanın yanı sıra, fiziksel performansınızın da aşağı yönlü bir eğri çizmesine yol açar[1].

elektrolit nedir?

Elektrolitler Nelerdir?

Elektrolitlerin temel yapısını oluşturan ve elektriksel yüklere sahip olan iyonlar, pozitif (+) ya da negatif (-) yüklü olabilirler. Hangi yüke sahip olduğu fark etmeksizin, iyonlar suyun içerisinde çözüldükten sonra elektriksel iletkenliğin sağlanmasına yardımcı olur ve kısa süre içerisinde hücre fonksiyonlarına etkisi başlar. Elektrolitin tanımını yaptıktan ve rezervlerinin azalmasının doğurduğu sonuçlara küçük bir giriş yaptıktan sonra, temel elektrolitlerin neler olduğuna geniş bir perspektiften bakma zamanı geldi. İşte temel elektrolitler ve aktif rol aldığı görevler:

 • Sodyum (Na+): Sodyum, hücreler arası sıvı dengesini korumanın yanı sıra, sinir iletimi görevini üstlenerek istemsiz kas kasılmalarının önüne geçer. Kassal aktivitelerin düzenli işleyişinden sorumlu olan sodyum, aynı zamanda vücuttaki suyun ve elektrolitlerin hareketini düzenler.
 • Potasyum (K+): Düzenli kalp ritminin sağlanması, sinir iletimi ya da kas kasılmaları üzerinde kritik etkiye sahip olan potasyum, hücre içi sıvı dengesinin korunmasına da  yardımcı olarak elektriksel aktivitenin düzenlenmesini mümkün kılar.
 • Klorür (Cl-): Klorür, vücuttaki sıvı dengesinin yanı sıra, asit ve baz dengesinin sağlanmasına da yardımcı olur. Ayrıca mide asidi oluşumunda rol oynayarak, özellikle antrenmanlardan sonra tükettiğiniz gıdaların parçalanıp sindirim sistemine dahil olmasına da katkı sunar.
 • Kalsiyum (Ca2+): Kalsiyum, kemik ve diş sağlığıyla beraber sinir iletimi, kas kasılmaları, kan pıhtılaşması ya da hücresel sinyal iletimi için gerekli bileşenler arasında gösterilir.
 • Magnezyum (Mg2+): Magnezyum, protein sentezi başta olmak üzere enerji üretimi, sinir iletimi ve kas kasılmaları gibi birçok biyokimyasal süreçte aktif rol oynar. Magnezyum dengesini koruduğunuz zaman, hem antrenmanlarınızda ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlarsınız hem de protein senteziyle birlikte kaslarınızın istediğiniz hacme kavuşmasını kolaylaştırırsınız.
elektrolitler nelerdir?

Elektrolit Dengesizliği Belirtileri

Özellikle sıcak yaz günlerinde spor yaparken ya da gün içerisinde farkına varmadan yeteri miktarda su tüketmediğiniz, zaman maalesef vücuttaki elektrolit dengesi bozulabilir. Peki “vücut sistemleri için son derece önemli olan elektrolit dengesi bozulduğu zaman, ne tür belirtiler ortaya çıkar?” yazının bu bölümünde elektrolit dengesizliği belirtilerinin neler olduğunu, nasıl başa çıkabileceğinizi ve elektrolit dengesizliğinin nedenlerini ele alacağız.

elektrolit dengesizliği belirtileri

Öncelikle elektrolit dengesizliğinin tanımını yapmak gerekirse, vücuttaki elektrolit seviyesinin normal aralığın dışına çıkması durumu olarak açıklayabilirsiniz. Genellikle yazının geride kalan bölümlerinde detaylı bir şekilde açıklanan sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi temel elektrolitlerin yetersiz ya da fazla alınması sonucu ortaya çıkar. Dolaşım, hareket ve sinir sisteminin normal fonksiyonlarına destek olan elektrolitler, normal oranda alınmadığında, hücresel işlevlerin bozulması, su dengesinin sağlanamaması ya da sinir sistemi problemleriyle karşılaşılabilir[2].

Vücutta Elektrolit Eksikliği Belirtileri

Vücut fonksiyonlarının düzenli işlemesi noktasında ortaya çıkan elektrolit seviyesi, dengesizleştiği anda birtakım sinyallerle kendini göstermeye başlar. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum elektrolitlerinin eksikliği, kendini kas krampları ile belli eder. Düşük şiddetli sportif faaliyetler sırasında dahi ortaya çıkan kramplar sırasında, kaslar istem dışı kasılır ve gevşer. Ayrıca vücudun herhangi bir noktasında hissedilebilecek şekilde genel kas zayıflığı durumuyla da karşılaşılabilir. Bu nedenle, aktif spor yapan bireylerin düzenli aralıklarla elektrolit seviyelerini kontrol ettirmeleri gerekir.

Enerji üretimine destek sağlayan elektrolitler, dengesiz seviyelere ulaştığında enerji üretimi kapsamında yetersiz kalır ve halsizlik ya da yorgunluk yaşanmasına neden olur. Uzun süren ağırlık antrenmanları, kuvvet egzersizleri ya da tempolu koşular gibi vücut sınırlarını zorlayan fiziksel aktivitelerin etkili şekilde gerçekleşmesi, elektrolit seviyesinin dengesine bağlıdır.

vücuttq elektrolit eksikliği belirtileri

Vücudunuz susuz kaldığında, özellikle sodyum rezervleri hızlı bir şekilde azalmaya başlar. Yeteri miktarda su tüketilmemesine bağlı olarak sodyum seviyesinin azalması, baş ağrısı problemiyle karşı karşıya kalmanıza sebebiyet verebilir. Ayrıca bu denklemin içerisine klorür elektrolitini de eklediğinizde, mide bulantısı ve kusma şikayetleri ortaya çıkabilir. Kusma yoluyla kaybedilen sıvı elektrolitler, vücudun farklı sistemlerinde olumsuz etkiler bırakabileceği için, elektrolit kaybı hissettiğiniz zaman, alanında uzman bir doktora görünmeniz gerekir.

Nabız ve kalp atım hızı aralığını kontrol ederek fiziksel aktivitede bulunan bazı sporcular, antrenmana yeni başladıkları halde zaman zaman hızlı ya da düzensiz kalp atımı yaşadığını fark edebilir. Tabii ki kalp atım hızı yalnızca harekete bağlı olarak değişmez, fizyolojik eksiklikler ve dengesizlikler de kalp atım hızına etki edebilir. Örneğin düşük potasyum seviyesi; kalp ritminin düzensizleşmesinden sorumlu biyokimyasal bir etki olarak karşınıza çıkar.  Maksimum kalp hızı hesaplama aracını kullanarak kalp hızınızı hesaplayabilirsiniz.

Vücudun ürettiği idrar miktarı, elektrolit dengesizliği belirtileri kapsamında değerlendirmeye alınabilir. İdrar sıklığının fazla olması yukarı yönlü bir dengesizliğe işaret ederken, az idrar da aşağı yönlü bir dengesizliğin sonucu olarak yorumlanır. Gün içerisinde, vücudunuzun su durumuyla ilgili ipucu niteliği taşıyan idrar rengini kontrol ederek önlemler alabilir, elektrolit dengesizliği yaşamadan rutinlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Fizyolojik sonuçlar doğurmakla kalmayan elektrolit eksikliği, cilt yüzeyinde de farklılaşmalara yol açabilir. Özellikle sodyum eksikliği, cilt kuruluğu, ağız kuruluğu, vücudun muhtelif yerlerinde şişlik ya da yaraların oluşmasına sebep olur. Yol açtığı sonuç her ne olursa olsun, aktif ve kontrollü bir yaşam sürdürmek için, vücudunuzun elektrolit dengesini sürekli olarak korumanız gerekir. Aksi takdirde yaşam kaliteniz düşer ve toparlanması zor birtakım süreçlerle karşılaşma ihtimaliniz artar[3].

Elektrolit İçecekler Nelerdir?

Elektrolit içecek, sporcular tarafından sporda terle kaybedilen mineralleri ve sıvıları yerine koymak için kullanılır. Bu içecekler genellikle sodyum, potasyum ve bazen magnezyum ve kalsiyum gibi elektrolitlerle içerir. Ayrıca, hızlı enerji sağlamak için bazen karbonhidratlar (şekerler) içerirler.

Elektrolit içeren içeçekler:

 • Elektrolit takviyeleri: Tablet, toz veya sıvı formunda elektrolit takviyeleri, suya eklenerek içilebilen bir çözelti oluşturur.
 • Hindistan cevizi suyu: doğal bir elektrolit kaynağıdır ve potasyum, magnezyum, sodyum ve kalsiyum içerir.
 • Süt: İyi bir elektrolit kaynağıdır ve egzersiz sonrası için tercih edilebilir.
 • Spor içecekleri: Sporcular ve fiziksel egzersiz yapanlar arasında yaygındır. Bu içecekler genellikle yoğun aktivite sırasında kaybedilen elektrolitleri geri kazanmak için tercih edilir.
 • Smoothie: Elektrolit açısından zengin yiyecekleri içilebilir olarak karıştırabililir. Meyveler, sebzeler ve süt ürünleri gibi gıdalardan elektrolit elde etmenizi sağlar. Yapılan karışımlar ile elektrolit seviyenizi dengeleyebilirsiniz. Antrenman öncesi ve sonrası iyileşme içeceğidir.

Elektrolit Sporda Ne İşe Yarar?

Gerçekleştirilen aktiviteye göre değişmekle birlikte, merkezi sinir sisteminin hatasız bir şekilde çalışmasını gerektiren sportif faaliyetler genellikle fizyolojik sınırları zorlar, kalp ritmini hızlandırır ve vücut sıcaklığını arttırır. Bu süreçlerin hatasız bir şekilde devam edebilmesi, elektrolit seviyesinin dengede olmasıyla doğru orantılıdır. Çünkü elektrolitler, vücudun su dengesinin yanı sıra hücresel fonksiyonları da düzenleyerek, sporcuların performanslarının artmasına ve kontrollü bir şekilde egzersizi devam ettirmesine yardımcı olur.

elektrolit sporda ne işe yarar?

Elektrolitlerin sporda ne işe yaradığını merak ediyorsanız, yazının bu bölümüne dikkatinizi yoğunlaştırarak bilinçli spor yapmak adına ilk adımı atabilirsiniz.

 • Sıvı Dengesine Katkı Sağlar: Elektrolitler, vücuttaki suyun hücreler arasında dengeli bir biçimde dağılmasına yardımcı olur. Hücresel işlevlerin korunmasını ve hücrelerin yeterince nemli kalmasını sağlayan elektrolitler, spor sırasında aşırı terleme ile kaybedilen sıvının yerine koyulmasına da olanak tanır. Sıvı dengesini karşıladığınızda, özellikle  kardiyovasküler sisteminizi çalıştıran antrenmanları herhangi bir tedirginlik yaşamadan, dilediğiniz oranda terleyerek gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kas İşlevini Destekler: Özellikle potasyum ve kalsiyum elektrolitleri, kasların kasılma ya da gevşeme süreçlerinde aktif rol oynar. Dolayısıyla yeterli elektrolit seviyeleri, kasların etkili bir şekilde çalıştırarak sporcuların daha güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahip olmalarına yardımcı olur.
elektrolit ve spor ilişkisi
 • Sinir İletimini Düzenler: Sinir hücrelerinin uyarılması, sodyum ve potasyum gibi elektrolitlerin sürece dahil olmasıyla gerçekleşir. Kas hareketleriyle birlikte vücut fonksiyonları üzerinde etki alanı oluşturan elektrolitler, sinir iletimi koordinasyonuyla birlikte reaksiyon hızına katkı sunar.
 • Krampları Önler: Sık ya da yoğun şiddetle gerçekleştirilen sportif aktiviteler sırasında terleyerek, elektrolitlerin çok daha hızlı bir şekilde tükenmesi durumuyla karşılaşabilirsiniz. Kaslarınızın isteğiniz dışında kasılıp gevşemesini istemiyorsanız, yeterli elektrolit alımıyla birlikte, kaslarınızı sürekli olarak kontrol altında tutabilirsiniz.
 • Sıcak Çarpması Riskini Azaltır: Sıcak yaz günlerinde açık havada yapılan sportif faaliyetler de elektrolit kaybına neden olabilir. Vücut ısısının düzenlenmesini zorlaştıran bu durum, sıcak çarpması olarak tabir edilen rahatsızlığa sebep olabilir. Elektrolit dengesinin korunmasını sağlayarak, hem vücut ısınızı kontrol altında tutabilirsiniz hem de sıcak havanın vücudunuz üzerinde oluşturabileceği riski minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Elektrolitlerin sportif aktiviteler üzerindeki etkilerinden bahsederken, “vücutta elektrolit kaybı nasıl giderilir?” sorusuna cevap vermemek olmaz. Bu soruya cevap bulabilmek için konuyu çok boyutlu bir şekilde ele almak gerekir. Elektrolit kaybını gidermek için öncelikle su tüketimine dikkat etmeniz gerekir. Çünkü gün içerisinde terleme, nefes alışverişi ya da idrara çıkma neticesinde vücut bol miktarda su kaybeder. Kaybedilen suyu geri kazanmak için su tüketilmesi gerekir ancak, tek başına su tüketmek elektrolit kaybını telafi etme konusunda yeterli olmayabilir.

Suyun yeterli olmadığı noktalarda, elektrolit bakımından zengin içeriklere sahip olan içecekler devreye girer. Sporcu içecekleri ya da suya eklenen elektolit tabletler, kaybedilen minerallerin kazanılmasına yardımcı olmanın yanı sıra, sodyum, potasyum, magnezyum gibi elektrolitlerin emilimini artırarak vücuttaki dengenin sağlanmasına da olanak tanır. Yeterli miktarda elektrolit almak için beslenme düzenine de dikkat edilmesi önemli bir süreç olarak karşınıza çıkar. Taze meyve, sebze, süt ve fındık gibi besinler, elektrolitler açısından zengin içeriklere sahiptir. Örneğin; aşırıya kaçmamak koşuluyla gün içerisinde tükettiğiniz bir adet muz ya da portakal, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu elektrolit seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

elektrolit ve meyve sebze ilişkisi

Elektrolit kaybını gidermenin bir başka yolu da, tuz tüketiminin kontrol altında tutulması olarak belirtilebilir. Tuz, genel haliyle bir sodyum kaynağıdır ve aşırı ya da eksik tüketimi neticesinde vücuttaki elektrolit dengesi bozulabilir. Dengeli tuz alımı için, tüketilen gıdalardaki tuz miktarı kontrol edilmeli ve gerektiğinde muhakkak tuz ilavesi yapılmalıdır. Bu sayede, sportif aktiviteleriniz sırasında kassal faaliyetleriniz için ihtiyaç duyacağınız sodyum elektrolitini, bir miktar da olsa yerine getirmiş olursunuz.

“Hem psikososyal hem de fizyolojik açıdan her birey kendine özgüdür” mantığından hareketle, sporcu olmak ya da olmamak fark etmeksizin, bireylerin ihtiyaç duyduğu elektrolit seviyeleri birbirinden farklıdır. Dolayısıyla genel-geçer bir yönlendirmeyi dikkate almamak ve elektrolit dengesizliği belirtileri fark edildiğinde hızlı bir şekilde sağlık personeli ile iletişime geçmek hayati önem taşır. Elektrolitler ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı yazı ile birlikte, siz de sportif faaliyetlerinizi ve günlük aktivitelerinizi, kendinizi kontrol altında tutarak gerçekleştirmeye artık hazırsınız.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR