BESLENME

Cilde İyi Gelen Besinler

Yaşınız kaç olursa olsun, cildinizin sağlıklı görünmesi sizin elinizdedir. Cilt bakımınıza önem veriyor, cildinizi temiz tutuyor ve onu düzenli olarak nemlendiriyor olabilirsiniz. Peki, öğünlerinizde cilde iyi gelen besinler bulunuyor mu? Hücre yenileyici besinler hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz? Sağlıklı bir cilt nasıl olmalıdır? Bu yazımızda sağlıklı bir cilt için neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz. Sağlıklı bir cilt için nasıl beslenmeli sorusuna yanıt vereceğiz ve cilde iyi gelen besinler, vitaminler ve mineraller listesine göz atacağız.

25 Temmuz 2023 10 dk
Cilde İyi Gelen Besinler

Sağlıklı Cilt Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir vücudun en önemli aynası olan sağlıklı cilt nemini koruyabilen, aydınlık, pürüzsüz, canlı ve temiz bir cilttir. Elbette ki tüm bu özellikleri her zaman koruyabilmek mümkün değildir. Hem çevresel hem de genetik faktörler, cilt sağlığı üzerinde büyük ölçüde rol oynarlar. Gün içinde maruz kalınan kirli veya soğuk hava, zararlı güneş ışınları, stresli bir yaşam, alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklar, sağlıksız beslenme, yetersiz uyku gibi etkenler, cilt sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratan çevresel faktörler arasında yer alır. Genetik yapınız ve cilt tipiniz de cilt sağlığınızı etkileyen unsurlardandır[1].

cilde iyi gelen besinler

Tüm olumsuz koşullar bir araya geldiğinde, zamanla cildiniz de olumsuz sinyaller vermeye başlayacaktır. Cildinizin vereceği bu olumsuz sinyaller arasında ilk göze çarpanlar; yağlı veya kuru bir görünüm, sivilce, siyah nokta ve akneler, geniş gözenekler ve solgun bir ten olacaktır[2].

Ancak hayatınızda yapacağınız bazı ufak değişiklikler ile gücünü yitirmiş, solgun ve cansız bir cilde sahip olmaktan kaçınmanız mümkündür. Başta da söylediğimiz gibi, sağlıklı bir beden ve sağlıklı bir cilt, birbirini tamamlayan iki oyun arkadaşı gibidir. Sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyerek hem bedeninizi hem de cildinizi genç ve canlı tutmak elinizdedir.

Cilde İyi Gelen Besinler

Güzel bir görünüm, içeriden dışarıya doğru bir yolculuktur ve parlak, sağlıklı bir cilt genellikle soframızdaki yiyeceklerle ilişkilidir. Yediklerimiz, bedenimizin ve özellikle de cildimizin nasıl göründüğünü ve hissedildiğini büyük oranda belirler. Aktif bir yaşam sürmek ve uygun uyku alışkanlıklarına sahip olmak cilt sağlığını teşvik eden önemli unsurlardır, ancak beslenme de göz ardı edilmemesi gereken bir başka önemli etmendir. Beslenme, cildin genel sağlığı ve gençliği için kritik öneme sahiptir. Cildin nemli, genç ve sağlıklı görünmesini sağlayan besin maddeleri, vitaminler ve mineraller çoğunlukla tükettiğimiz gıdalarda bulunur. İşte cildinizi korumanıza, yenilemenize ve gençleştirmenize yardımcı olacak, cildinizin sağlığına doğrudan katkıda bulunan bazı önemli besinler ve bunların cilt üzerindeki etkileri…

Cilde İyi Gelen 12 Adet Besin

Balık

Omega 3 bakımından zengin olan balık, cildin nem dengesinin korunmasını sağlar. Haftada iki kez balık tüketmek, sağlık için oldukça faydalıdır[5].

Böğürtlen

Cildin genç görünümünün korunmasında önemli besinler arasında, böğürtlen, dut gibi mor renkli meyveler gelmektedir. Kılcal damar çatlamalarının önüne geçerek, cildin sağlığını koruyan mor renkli meyveler, ek olarak kırışıklıkların azaltılmasında da etkilidir.

Ceviz

İçeriğindeki omega 3 yağ asidi ve E vitamini sayesinde, kolajen üretimine destek olur ve hücre zarının zarar görmesinin önüne geçer. Bu özelliği sayesinde daha esnek ve sıkı bir cilt oluşumuna katkı sunar, cildi yenileyen besinler arasında yer alır. Farklı bir lezzet arıyorsanız brezilya cevizini tercih edebilirsiniz.

sağlıklı bir cilt için beslenme

Havuç

Havuç gibi turuncu renkli besinler, A vitamini bakımından zengin bir özelliğe sahiptirler. Akneli ciltlerin tedavisinde etkili bir besindir. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı besinler arasındadır.

Kabak Çekirdeği

Anti-aging etkisi olan kabak çekirdeği, hücre yenilenmesine destek verir. Kolajen üretimine katkı sağlayarak yaşlanmayı geciktirir.

Kırmızı Et

Hem vücut hem de cilt sağlığı açısından önemli besinlerden biri de, kırmızı ettir. İçeriğindeki çinko ve demir sayesinde cilt sağlığını korumaya yardımcıdır.

Soya

Kolajen üretimine destek veren besinler arasında soya da bulunmaktadır. Yaş almaya bağlı olarak azalan kolajen miktarı, kırışıklıkların artmasına sebep olur. Soya içeriğindeki bileşenler sayesinde, vücuttaki kolajen miktarının arttırılmasında rol oynayarak, yaşlanma etkilerinin azaltılmasını sağlar.

Su

Su, vücudun olmazsa olmazlarındandır. Ancak çevresel faktörlere ve yaşlanmaya bağlı olarak, vücudun su oranı düşüş gösterir. Düzenli olarak günde iki litre su içmek, sadece cilt sağlığı değil, vücut için de çok önemlidir.

Yoğurt

Mineraller bakımından zengin olan yoğurt, cilde nem kazandırır. İçeriğinde bulunan laktik asit sayesinde cildin yorgun ve solgun görünümünü iyileştirir.

Yeşil Çay

Bitki çayları, daha çok sindirim sistemine olan faydaları ile dikkat çekse de, yeşil çay içeriğindeki bileşenleri sayesinde serbest radikallerin cilt içerisine girişini engeller. Güneşin olumsuz etkilerinden cildi korur.

Yumurta

B12 ve biyotin bakımından zengin olan yumurta, cildin sıkılaşması ve gözeneklerin küçülmesinde önemli bir besindir.

Zeytinyağı

Faydaları saymakla bitmeyen zeytinyağı, cilt için de önemli bir besindir. Omega 9 bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sayede cilde parlaklık verirken, kırışıkların oluşumunu da engelleyici bir rol üstlenir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin İhtiyaç Duyulan Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

Olumsuz çevresel etkilere maruz kalan cildiniz, zamanla canlılığını ve esnekliğini yitirmeye başlar. Yıpranan cildinizi yenilemek ve ona kaybettiği sağlığını geri kazandırmak için yararlı vitamin ve minerallerden faydalanabilirsiniz. Sağlıklı bir cildin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller şunlardır[3]:

sağlıklı bir cilt için

Cilde Faydalı Vitaminler

A Vitamini: Özellikle yağlı ciltlerin en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerin başında A vitamini gelir. Genişleyen gözeneklerin temizlenmesinde ve sivilce, siyah nokta ve akne oluşumu ile mücadelede A vitamini oldukça etkin bir rol üstlenir. Tüm bunlara ek olarak, cildin sebum seviyesinin de dengelenmesini sağlar.

C Vitamini: Cildinde leke sorunu ve renk eşitsizliği yaşayanların en büyük yardımcısı, C vitaminidir. C vitamini, melanin üretiminin önüne geçerek, cildi lekelenmelere karşı korur. Cildiniz yorgun ve solgun görünüyorsa da, yine imdadınıza C vitamini koşacaktır. Aynı zamanda yaşlanma belirtilerinin azaltılmasında da etkili bir vitamindir.

D vitamini: En önemli D vitamini kaynağı, güneş ışınlarıdır. D vitamini, başta sedef gibi pek çok deri hastalıklarının tedavisinde önemli bir yardımcıdır. Aynı zamanda renk tonu değişiklikleri ve akne tedavisinde de fayda sağlayan vitaminler arasında yer alır.

E Vitamini: E vitamini, nemlendirici bir yapıya sahiptir. Bu özelliği sayesinde kuru ciltler için birebirdir. Buna ek olarak, yara ve yanık tedavilerinde de E vitamini içeren besinler tüketmek ve kremler kullanmak etkili yöntemlerdendir.

Cilde Faydalı Mineraller

Bakır: Vücudun temel mineralleri arasında yer alan bakır, cilt için de önemli yararlar sağlar. Cildin esnek yapısının korunmasına ve yenilenmesine yardımcı olur[4].

Çinko: Çevresel faktörlerin cilde olumsuz etkilerine karşı, en önemli savaşçıların başında çinko gelir. Kolajen üretimine ve hücre yenilenmesine katkı sağlar, yaşlanmanın etkilerini geciktirir, cilt hastalıklarına karşı koruyucu bir rol üstlenir.

Magnezyum: Sağlıklı bir cildin en önemli ihtiyaçlarının başında, su gelir. Su, cildin nem dengesinin korunması için olmazsa olmazlardandır. Magnezyum, cildin suyu tutma özelliğine destek olan önemli mineraller arasındadır. Bu sayede cildin nemli ve sağlıklı görünmesine katkıda bulunur.

Manganez: Kolajen üretimine katkı sağlayan bir mineral de, manganezdir. Bu sayede kırışıklıkların oluşumunu azaltırken, yenilerinin meydana gelmesini de engelleyici bir özellik sunar. Ayrıca kandaki oksijen seviyesinin artmasına yardımcı olarak cilde parlak ve aydınlık bir görünüm verir.

Selenyum: Genişlemiş ve tıkanmış gözeneklerin çözümünde, selenyumdan yararlanılabilir. Cilt için çok önemli bir antioksidan olan selenyum, bu özelliği sayesinde yağlı ciltlerin en iyi arkadaşlarındandır. Aynı zamanda cilt kanseri riskini azaltıcı bir etkiye de sahiptir.

Silica: Silikon olarak da bilinen silica, cilt üzerinde meydana gelen yıpranmış görünümün azaltılmasında önemli bir mineraldir. Cilde genç ve parlak bir görünüm verir. Yaşlanma etkilerini azaltır.

Sülfür: Sadece cilt için değil, aynı zamanda tırnaklar ve saçlar için de oldukça yararlı minerallerden biridir. Sivilce ve siyah nokta gibi akne problemlerinin ve cilt lekelerinin tedavisinde gözle görülür faydalar sağlar.

cilde faydalı vitaminler

Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Yapılmalı?

Sağlıklı bir cilt için sağlıklı beslenmek son derece önemlidir. Ancak elbette yeterli değildir. Beslenmenize ek olarak günlük rutininize eklemeniz gereken unsurları şöyle sıralayabiliriz[6]:

Cilt Temizliği

Temiz bir cilt, size sadece güzellik katmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizin sağlığını da korumaya yardımcı olur. Cildinizi temizleme rutini; cilt tipinize uygun bir jel ile cildin temizlenmesi, ardından tonik uygulanması ve nemlendirilmesi şeklinde yapılabilir. Günlük olarak gerçekleştireceğiniz bu rutin sayesinde, cildinizi kirden ve yağdan arındırarak, uyku sırasında yenilenmesine katkı sağlamış olursunuz. Temiz bir cilt, aynı zamanda nefes alan bir cilttir. Cildinizin nefes alması için, düzenli olarak cilt temizliğine özen göstermelisiniz.

Nemlendirme

Her cilt tipinin mutlaka nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Yaygın inanış, daha çok kuru ciltlerin nemlendirilmesi gerektiği yönündedir. Ancak bu inanış doğru değildir. Yağlı ciltler de, cilt tiplerine uygun olan nemlendiriciler ile mutlaka düzenli olarak nemlendirilmelidir. Sağlıklı bir cildin en önemli anahtarı, nemdir. Günlük temizlik rutininizin ardından, makyaj yapmadan önce, banyo sonrasında ve dışarı çıkmadan önce cildinizin nemlendirilmiş olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Maske

Haftalık cilt bakım rutininize, maske uygulaması eklemek, cildinize derinlemesine bakım yapmanızı sağlar. Haftada bir kez peeling yaparak cildinizi temizleyebilir veya nem maskesi uygulayarak rahatlatabilirsiniz. Peeling, cilt yüzeyindeki ölü hücrelerin atılmasına da yardımcı olacaktır. Ölü derilerden arındırılmayan cilt, zamanla nefes alamamaya başlar.

Güneşe Hazırlık

Güneş deyince akla sadece yaz mevsimi gelse de, aslında güneşin cilt üzerindeki zararlı etkilerine her mevsimde dikkat etmeniz gerekir. Sıcak havalarda cildiniz çok fazla ısıya maruz kalır. Soğuk havalar ise, cildinizi kurutan bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle her mevsimde dışarı çıkmadan önce mutlaka cildinize uygun bir güneş kremi sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu sayede cildinizi çatlaklardan, kuruluktan ve renk farklarından korumuş olabilirsiniz.

Düzenli Uyku

Vücudunuzu yeterli miktarda dinlendirmek, cilt sağlığınız için de büyük önem taşır. Uyku sırasında cildiniz yenilenmek için kendine zaman yaratmış olur. Sağlıklı bir cilt için, her gün en az 7 saat uyumanız gerekir. Uyku süresi kadar uyuma şekli de önemlidir. Yüzünüz için en sağlıklı uyuma şekli, sırtüstü uyumaktır.

Banyo zamanı

Sağlıklı bir cilt için, banyonuza bile dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Banyo suyunun, cildiniz üzerinde tahmin ettiğinizden de fazla etkisi vardır. Banyo esnasında kullandığınız su çok sıcak ise, bu durum cildiniz üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır. Sıcak su, cildinizin yağ tabakasını yok eder. Yağ tabakası zarar gören cilt, kurumaya başlar. Sıcak su ile banyo yapıyorsanız, mutlaka sonrasında cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Aksi halde cildiniz kuruyacaktır. Bu alışkanlığınıza devam ederseniz, cildinizde lekelenmeler ve çatlamalar oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Artık siz de sağlıklı, aydınlık, canlı ve pürüzsüz bir cildin nelere ihtiyaç duyduğunu çok iyi biliyorsunuz. Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirerek, cildinize gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri sağlayabilirsiniz. Üstelik böylece sadece cilt değil, vücut sağlığınız için de önemli bir adım atmış olabilirsiniz.

Merve Doğan

Merve Doğan

Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik mezunu olan Merve Doğan, 3 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Uzmanlık alanları arasında sporcu beslenmesi bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (10)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR