YAŞAM

Spor Düşkünlerinin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Spor Dizisi

Spor hikayeleri genellikle film olarak sunulur, ancak seri halinde yayınlanan ve pek çok kişiyi ekran başına kilitleyen yapımlara rastlamak da mümkündür. Böylece tutkunu olduğunuz spor dalına ait gerçek ya da kurgu hikayeleri daha uzun süre izleyebilirsiniz. Şimdiye kadar gelmiş geçmiş en iyi spor dizilerini izlemek, sizi egzersizlerden önce motive edebilir. Siz de basketboldan boksa, beyzboldan futbola kadar ilginizi çekebilecek dizilere göz atarak, dinlenme zamanlarını keyifle geçirebilirsiniz.

20 Ağustos 2022 9 dk
Spor Düşkünlerinin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Spor Dizisi

Harekete Geçiren 10 Spor Dizisi

Tüm sezonlarını tek seferde izleyebileceğiniz ya da hafta sonu aktivitelerinize bir yenisini ekleyebileceğiniz en iyi ve ilham veren spor dizileri burada!

Red Oaks (2014-2017)

Amazon Prime’dan Red Oaks, 1980’lerin yaşam tarzını ve tenis oyunlarını inceler. Her şey, New Jersey’deki lüks bir ülke kulübünde bir yaz işine girerek biraz para kazanmak isteyen bir üniversite öğrencisi olan David Myers’ın (Craig Roberts) objektifinden işlenir. Spor ve gençlik hikayeleri özellikle birbiriyle iyi örtüşür, çünkü her birinin nihai hedefi genellikle büyümedir. David’in Red Oaks’ta geçirdiği süre boyunca büyüyüp gelişmediğini söylemek zor, bununla birlikte dizinin üç sezonunu izleyip David’in gelişim sürecini takip edebilirsiniz.

red oaks

The Mighty Ducks: Game Changers (2021)

Disney spor filmi The Mighty Ducks’a dayanan bir TV dizisidir. Filmin devam niteliğimnde bir spor komedisi olan Mighty Ducks, genç bir hokey takımını ve 12 yaşındaki Evan Morrow’ın, annesinin ısrarı üzerine takıma katılmasını konu alır. Eğlenceli sahnelerle seyirciyi ekran başına toplayan yapım gençlik sporlarına dikkat etmeyi ve sporun aynı zamanda eğlenceli olması gerektiğini vurgular.

The Mighty Ducks: Game Changers

One Tree Hill (2003-2006)

Çocukluğunu ve gençliğini 1990-2000’li yıllarda yaşamış birçok kişinin aşina olduğu one Tree Hill, küçük bir kasabada yaşayan liselileri konu alır. One Tree Hill’ın spor dizisi olarak öne çıktığı yer, lise düzeyinde basketbol üzerine kurulu olmasıdır. Ayrıca dizide her bir karakterin yaşam hikayelerine başarılarına, başarısızlıklarına ve ikili ilişkilerine odaklanır. Öne çıkan üvey kardeşler Lucas (Chad Michael Murray) ve Nathan Scott (James Lafferty) yeterince çalkantılı bir ilişkiye sahiptir. Kozlarını ise basketbol karşılaşmalarında paylaşırlar ve olaylar gelişir. Bu nedenle hem gençlik hem de spor dizisi olarak ilgi çekicidir.

one tree hill

Lights Out (2011)

Aynı adı taşıyan 2016 korku filmi ile karıştırılmaması gereken Lights Out, 2011’de mükemmel bir sezon yayınlayan FX’ten bir boks dizisidir. Holt McCallany emekli ağır siklet şampiyonu Patrick “Lights” Larry’i canlandırır. Kariyerinden kaynaklanan nörolojik travma belirtileri göstermesine rağmen bir kez daha zafer için (ve ailesinin birçok borcunu ödemek için) ringe geri dönmekten başka çaresi yoktur. Lights Out, sporu başarı için tek gerçekçi seçenek olarak gören bir adamın nasıl yaşadığına dair hüzünlü, ağıt dolu küçük bir hikaye. Klasik gibi görünen ancak pek çok gerçekçi ve kendine çeken sahnesi ile başarılı bir yapımdır.

lights out

Big Shot (2021)

Big Shot, The Mighty Ducks: Game Changers’dan kısa bir süre sonra gösterime giren popüler spor dizilerinden biridir. Hikaye, tamamı kızlardan oluşan seçkin bir hazırlık okuluna giden huysuz bir basketbol koçu olan Marvyn Korn’un basketbol  takımına kaptanlık yapmasını anlatır. Big Shot, basketbol hikayelerini komik bir dilde anlatan ve sistem eleştirisi yaparken bunu gerçekten başarılı bir şekilde aktaran spor dizisidir. Eğlenceli, komik ve heyecanlı sahneleri ile basketbolu anlatan dizi arıyorsanız, tam da size göre bir yapım olabilir.

big shot

Kingdom (2014-2017)

Kingdom, bir MMA spor salonunda geçer ve karma dövüş sanatlarının iç dünyasında yaşanan tüm dramayı gözler önüne serer. Dizi, kurgu karakterler iyi bir oyuncu kadrosu ile gerçek ötesi bir performans sergiler. Kaptan Amerika’nın düşmanı Frank Grillo, Lost dizisinden tanınan Kiele Sanchez, Friday Night Lights dizisinden Matt Lauria,  Justified dizisinden Jonathan Tucker ve Nick Jonas. Böyle bir kadroya sahip MMA dizisinin sizi hayal kırıklığına uğratmayacağından emin olabilirsiniz.

kingdom

The League (2009-2015)

The League, FX komedisi ve mükemmel bir spor dizisidir. Çünkü bir taraftarın bakış açısından derin bir spor anlayışına sahiptir. İzleyiciler, genellikle spor branşlarının daha ön plana çıktığı TV dizilerini tercih eder ancak, The League komedi ile bunu harmanlamış ve izleyicilere oldukça samimi bir ortam yaratmıştır. The League’in merkezindeki fantezi futbol liginin katılımcıları arkadaş olarak büyümüş olsalar da aralarındaki çekişmeye rağmen lig sayesinde bir arada bulunurlar. Nasıl bu kadar uzun süre arkadaş kaldıklarını ise her bölümde görebilirsiniz.

the league

Pitch (2016-2017)

10 bölümden oluşan bir sezonun ardından acımasızca sonlandırılan Pitch, gelecek yıllarda spor hikayelerine ilham verecek türden bir spor dizisi. Fox için hazırlanan bu beyzbol dizisi Dan Fogelman ve Rick Singer yapımıdır. San Diego Padres tarafından sahaya çağrıldığında Major League Baseball’da oynayan ilk kadın olan Ginny Baker’ın (Kylie Bunbury) hikayesini anlatır. Pitch, Hall of Fame kariyerinin sonuna yaklaşan Bunbury ve Mark-Paul Gosselaar da dahil olmak üzere mükemmel bir oyuncu kadrosuna sahiptir. Daha da ilginci, gerçek bir MLB lisans anlaşmasıyla ödüllendirilmiştir. Ayrıca dizide kullanılan MLB takım isimleri ve logolarının her biri gerçektir.

pitch

Ballers (2015-2019)

Ballers, komik adı ve Dwayne “The Rock” Johnson’ın bitmek bilmeyen enerjisi sayesinde oldukça ünlü bir dizidir. Keyifli vakit geçirmek için tavsiye edilen diziler arasında yer alır ve profesyonel sporların kurumsal yönünü oldukça iyi inceler.  Göndermeler içeren dizi futbol oyuncuları arasında geçer. Komedi bir futbol dizisi arıyorsanız tam size göre olan Ballers, ayrıca Tenet’in yıldızı John David Washington’ı da farklı bir yapımda izleme fırsatı sunar.

ballers

Eastbound & Down (2009-2013)

Eastbound & Down yaratıcısı ve yıldız Danny McBride, büyük bir beyzbol hayranı değil, ancak  takımlar ve yaşanan olaylara bakış açısıyla oldukça meşhur. Gerçek bir hikaye anlatan ve genellikle olası hikayeleri işleyen dizi, bir zamanların efsanevi beyzbol oyuncusu Kenny Powers’ın emekli olduktan sonraki hayatını ele alır.  Daha çok bir çöküş hikayesini anlatan dizi, şöhretin azalmasıyla birlikte gelen bunalımı iyi bir şekilde işler. Kenneth, dizide emekli hayatı yaşar ve memleketinde beden eğitimi öğretmeni olarak çalışır. HBO dizisi olarak sunulan yapım dram gibi görünse de kaliteli esprileriyle ekran başında kalmanızı sağlayan içeriğe sahip.

eastbound&down

Netflix Spor Dizisi Önerileri

Son zamanlarda ivme kazanan Netflix, spor filmleri ve dizileri konusunda da geniş bir arşiv sunar. Komedi, gizem, macera ve gerilimi bir arada sunan pek çok yapımın odağında spor branşları yer alır ve sürükleyici hikayeleri ile benzersiz bir seyir keyfi vadeder. Siz de hem ilham alabileceğiniz hem de hoş vakit geçirebileceğiniz Netflix spor dizilerine göz atabilir aralarından türüne göre seçim yaparak izlemeye hemen başlayabilirsiniz. İşte Netflix’te en çok izlenen spor dizileri.

Glow (2017-2019)

GLOW, “Gorgeous Ladies of Wrestling”in kurgusal yükselişini takip eder ve iki eski en iyi arkadaş Ruther Wilder (Alison Brie) ve Debbie Eagen (Betty Gilpin) arasındaki çatışmaya odaklanır. GLOW alışılmış spor dizilerinden biraz farklıdır, çünkü merkezindeki “spor”, sporcular için öncelikli değildir. Ancak sporcuların antrenman yapmasını, gelişmesini ve başarılı olmasını izleme deneyimiyle saf bir spor hikayesidir[1].

glow

Cobra Kai (2018-)

Nostaljiseverlere hitap eden ve gençliğinde Karate Kid filmini izleyenlere hoş bir sürpriz yapan Cobra Kai, Netflix’te yer alan en iyi spor dizilerinden biridir. Olayları Johnny’nin bakış açısından yeniden inceleyen dizi, Ralph Macchio ve William Zabka gibi orijinal karakterlerinin gerçekçi bir şekilde yetişkin, ancak kusurlu versiyonlarını öne çıkarır. Dövüş sanatlarını pek çok genç oyuncuyla birlikte yepyeni bir nesle taşıyan Cobra Kai hemen her nesle hitap etmeyi başaran bir karate dizisidir[2].

cobra kai

Last Chance U (2016–2020)

NFL’in yeni yıldızları olmak için eğitim alan bir grup genç adamın hikayesini anlatır. Hepsinin sıkıntılı geçmişleri vardır ve kolej futbolunu hayatlarını değiştirmek, hayallerini gerçekleştirmek için son bir şans olarak görürler. Bu yolda önlerine çıkan engeller ve başarılı olmak için yaşadıkları sıkıntılar ön plandadır. Ancak çarpıcı karşılaşmalar içeren dizi son derece keyifli sahnelere de ev sahipliği yapar[3].

last chance u

Spinning Out (2020)

Spinning Out, Samantha Stratton tarafından yönetilen, Kaya Scodelario ve Willow Shields’ın başrol oynadığı 2020 yapımı bir dramadır. Spinning Out, kariyeri ciddi bir düşüşten sonra yeni bir yön kazanan genç bir patenci hakkında bir Netflix spor dizisidir. Futbol ya da basketbol gibi spor branşlarına alternatif bir dizi arıyorsanız Spinning Out tam size göre[4].

spinning out

IMDB’de Yüksek Puanlı Spor Dizileri

Tüm zamanların en iyi içeriklerini görebileceğiniz IMDB’de binlerce sporseverin oyladığı diziler de yer alır. Bu diziler futboldan basketbola, araba yarışlarından buz hokeyine kadar oldukça geniş bir arşivde sunulur. Siz de hem ilham almak hem de eğlenmek için en çok izlenen spor dizilerine başlayabilirsiniz. İşte IMDB’de en çok puan alan, ilham ve motivasyon veren spor dizileri.

Friday Night Lights (2006-2011)

Friday Night Lights sadece tüm zamanların en iyi spor dizisi değil, aynı değil, bir spor televizyonu başyapıtıdır. Friday Night Lights’ın beş sezonunun her biri, lise futbolunun önemli olan tek şey olduğu küçük bir Teksas kasabasında lise futbolunun coşkusunu ve dramlarını ortaya çıkarır. Oldukça uzun soluklu bir dizi olan Friday Night Lights, başrolün hayatını değiştiren bir olayla başlar ve güç veren, pes etmemsini sağlayan etkenlerle ilerler. Her bölümü heyecan verici olaylarla süslenen bu diziyi futbol tutkunu olmasanız bile izleyebilirsiniz[5].

friday night lights

Brockmire (2017-2020)

Beyzbolun geride kalmasından şikayetci birçok yorumcu vardır. Bir zamanlar Amerikalıların en büyük eğlencesi olan beyzbol, popüler kültür hiyerarşisinde futbol ve video oyunları gibi şeylerin gerisinde kalmış gibi görünüyor. Brockmire’de tam burada devreye girer ve bu heyecanı ve tutkuyu yeniden alevlendirir. Dizide Hank Azaria, gözden düşmüş beyzbol yayıncısı Jim Brockmire’ı oynamaktadır. Oyunun zirvesindeyken canlı yayında bir sarhoşluk krizi işini ve akıl sağlığını kaybetmesine neden olur. Bu muhteşem IFC gösterisinin 1. sezonunda Brockmire, bu sefer Pennsylvania Morristown’daki bağımsız bir lig takımı için stada geri döner[6].

brockmire

Ted Lasso (2020-)

Oldukça geleneksel bir yapım olan Ted Lasso, Amerikan futbolu konusu ile çarpışmaları ve biraz da sporda hırs sevenlere hitap eder.  Başroldeki Lasso takımın kaybetmesine neden olmakla suçlanır. Ancak her şey bitmiş değildir. Takımın İngiliz Premier Lig’inde kaybetmesiyle ilgilenmeyen Lasso her şeye daha yeni başladığını gösterir. Bu, amansız bir iyimserliğin ve koşulsuz saygının hikayesidir. Ted hem koçlardan beklenen şeyler için hem de koçlara olan bakış açısı için kalıpları yıkan bir dizidir[7].

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR