YAŞAM

Spor Düşkünlerinin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Spor Filmi

Spor filmleri insanların yapabileceklerin sınırlarını kendisinin belirlediğine dair kanıtlar gösterir. Birçoğu kurgu içerikten oluşsa da biyografi ve gerçek yaşam öykülerinden ilham alan filmler de oldukça fazladır. Dram, komedi, gerilim, gizem gibi pek çok türü içinde barındırır ve sizi heyecanlandıracak pek çok sahne içerir. Spor filmlerinin genelinde tekdüzeliğe pek rastlanmaz, her zaman dikkatinizi toplayacak ve sizi ekran başına kilitleyecek bir aksiyon mutlaka vardır. Karakterlerin mücadelesine ortak olacağınız ve bazen egzersiz yapmak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu elde edebileceğiniz en iyi spor filmleri listesine göz atabilirsiniz.

20 Ağustos 2022 9 dk

1. İlham ve Motivasyon Kaynağı 10 Spor Filmi

Basketboldan boks filmlerine, futboldan olimpiyat koşularına kadar pek çok spor dalını içeren en ilham verici spor filmleri burada!

Rocky (1976)

Rocky serisi, tüm zamanların en iyi film serilerinden biri olarak büyük beğeni topladı ve bu inkar edilemez bir şekilde doğru. Altı Rocky filmi ve iki devam filmi var, ancak 1976 yılındaki orijinal başyapıtın en iyisi olmadığını iddia etmek zor. Rocky Balboa, Philadelphia’nın kenar mahallelerinde kullanılmayan bir dairede yaşayan ve karanlık bir tefeci için çalışarak para kazanan amatör bir boksördür. Utangaç Adrian ise büyük aşkıdır. Reklam dublörlüğü yaparken tesadüf eseri ağır siklet dünya şampiyonu Apollo Creed tarafından bir dövüşe davet edildiğinde umutsuz hayatı değişir. Rocky, sadece kendine olan güvenini kazanmak için değil, aynı zamanda sokakta bir serseri olmadığını kanıtlayabilmek için 15 raundu geçmeye kararlıdır.

rocky

Hoosiers (1986)

Basketbol hayranı olsanız da olmasanız da Hoosiers sevebileceğiniz bir hikaye. Film, Indiana’dan küçük bir kasaba basketbol takımının gerçek hikayesine dayanır. Yolculukları, sezonları boyunca birçok “Goliath”ın üstesinden gelmek zorunda kalmanın yanı sıra saha dışındaki kişisel meselelerden oluşur. Filmi izledikçe küçük kasaba sporlarının sakinleri için ne kadar hayati olduğunu ve ardında yarışan oyuncular için ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

hoosiers
BPCXA9 SCENE WITH GENE HACKMAN HOOSIERS (1986)

Goal (2006)

Los Angeles’ta yaşayan Meksikalı bir göçmen olan yetenekli amatör futbolcu Santiago’nun kurguya dayanan hikayesidir. Premier Lig futbol kulübünde profesyonel olarak oynaması için hayatının şansı verildikten sonra alıştığından tamamen farklı bir dünyaya atılır. Filmin oyuncuların yaşam tarzları ve futbolun perde arkası hakkında fikir vermesi tam da futbolseverler göre. Ancak en önemlisi, genç oyuncuların ve sporcuların tüm zihinsel zorluklarla birlikte akran baskısına rağmen ilkelerine sadık kalmak için nasıl mücadele ettiğini canlı bir şekilde paylaşmasıdır.

goal

Rush (2013)

Spor rekabetleri söz konusu olduğunda araba yarışları ilk sıralarda yer alır. Formula 1 yarış arabası sürücüleri James Hunt ve Niki Lauda, ​​birbirlerini yenmeyi ve sporda en iyi olmayı takıntı haline getirir. Rekabetlerinin zirvesi, bu sürücülerin her birinin bunu ne kadar istediğini gösteren unutulmaz bir 1975 sezonunda gerçekleşir. Yarış tutkunu olun ya da olmayın, Rush en iyi spor filmlerinden biridir ve sizi kesinlikle heyecanlandıracak, ilham verecek ve kendi tutkularınızın peşinden gitmeye hazırlayacak kurguya sahiptir.

rush

Unbroken (2014)

Belki de tipik spor filminiz değil, ancak Unbroken hala izleyeceğiniz en ilham verici filmlerden biri. Amerikalı kahraman Louie Zamperini’nin ve ona ne yapılırsa yapılsın savaşmaya devam etmesini sağlayan kırılmaz ruhunun hikayesini konu alır. Olimpiyat koşucusu Louie, İkinci Dünya Savaşı’ndaki bir uçak kazasından sağ kurtulur ve ardından Pasifik’te yüzen bir salda 47 gün geçirir. Yardımın geldiğini düşünürken bunun Japon donanması olduğunu anlar ve en büyük zorlukların ve mücadelelerin onu beklediği bir savaş esiri kampına gönderilir. Ne olursa olsun güçlü kalmaya devam eder.

42 (2013)

Spor bazen bir oyundan daha fazlası olabilir. Engelleri yıkmanın ve insanları birleştirmenin bir yoludur, ancak bunu yapmak her zaman kolay değildir. Bunu Jackie Robinson’dan daha iyi kimse bilemez. Bunu başarmış en iyi beyzbol oyuncularından biri olan Jackie, sadece yetenekleriyle değil, hikayesi ile de ilgi odağıdır. Ayrıca Major League Baseball’da oynayan ilk Afrikalı-Amerikalı olmuştur. 42 filmi, Jackie Robinson’ın gerçek cesaretini ve yeteneklerini ırkçılığın üstesinden gelmek ve daha iyi bir dünya için savaşmak için nasıl kullandığını gösterir.

42

The Blind Side (2009)

The Blind Side filmi, yeteneği olan birileriyle ilgilenildiğinde ve ona yatırım yapmak için zaman ayrıldığında neler yapılabileceğini gösterir. The Blind Side, Michael Oher’ın futbolla ilgilenmediği için NFL’de oynamaya ve Baltimore Ravens tarafından draft edilmeye nasıl geçtiğini anlatır. Her şey Touhy’nin genç Michael’a yardım etmeye ilgi göstermesi ve ardından ona aşık olduğu futbol oyununu tanıtmasıyla başlar. Bu mükemmel bir spor filmi olmasının yanı sıra hayatınızda futboldan hoşlanan herkes için harika bir hediyedir.

the blind side

Queen Of Katwe (2016)

İlham verici spor filmi arıyorsanız, Queen of Katwe tam da aradığınız film olabilir. Küçük bir Afrika kasabasından gelen ve satrancın kurallarını bile bilmeyen Phiona Mutesi, Dünya Satranç Olimpiyatlarını kazanmaya devam eder. Hayallerine ulaşmak için birçok farklı engeli aşması gerekir ve bu nedenle örneği görülmemiş bir cesaret sergiler. Disney’in bu hikayeyi mükemmel bir şekilde yakalamasıyla sadece en iyi spor filmlerinden biri değil, aynı zamanda sporu sevmeseniz bile mükemmel hissettiren filmdir.

queen of katwe

Chasing Mavericks

Dev dalgalarda sörf yapmanın ne olduğunu tam olarak anlayamayabilirsiniz ama Jay Moriarity bir gün bunu yapabilmenin hayalini kurmaktadır. “Maverick”te sörf yapmaya hazırlanmak için Jay’in doğru eğitime ihtiyacı vardır ve Frosty Hesson’ın (Gerard Butler) tam da burada devreye girer. Ancak Frosty sıradan bir koç değildir ve Jay’in büyük bir dalga sörfçüsü olması için antrenman yapmasına yardım etmeyi isteksizce kabul eder. Buna rağmen film boyunca her ikisinin de sörf yapmaktan daha fazla birbirleri için orada oldukları vurgulanır.

chasing mavericks

Coach Carter (2005)

Konu disiplini öğrenmek olduğunda Koç Carter’dan daha iyi öğretecek kimse yoktur. Bu spor filmi, basketbol ve sert mizaçlı bir koçun genç, disiplinsiz sporculardan oluşan ekibiyle kurabileceği ilişkiler etrafında döner. Koç Carter, basketbolun ve spor ruhunun sadece satır aralarında olanlardan daha fazlası olduğunu ve genç sporculara gerçekten koçluk yapmak için onlara kişisel düzeyde de yatırım yapılması gerektiğini gösterir.

coach carter

2. Netflix Spor Film Önerileri

Monoton zamanlar geçirdiğiniz ya da sadece biraz motive olmaya ihtiyaç duyduğunuz anlar olabilir. Neyse ki, Netflix’te harekete geçmeniz için ilham verecek ve sadece her gün karşılaştığınız engelleri aşmaya çalışırken sizi rahatlatacak birçok spor filmi var. Karakterlerin en büyük korkularını yenmelerini, haksızlık yapanlardan tatlı bir intikam almalarını izlemekten keyif alabilirsiniz. Kısaca, bu filmler yoğun geçen bir haftanın ardından tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.

Little Miss Sumo (2018)

İlk bakışta spor herkese açık, barışçıl bir uğraş gibi görünse de ne yazık ki durum böyle değil, en azından bazı yerlerde ve az bilinen bazı sporlarda. Little Miss Sumo, bir sumo güreşçisinin dünyanın en iyisi olmak için cinsiyetçilikle nasıl mücadele ettiğini gösterir. Bu film, sizden şüphe duyanlarla yüzleşmek için ihtiyacınız olan desteği vereceğinden emin bir kurgu ve sahnelere sahip[1].

little miss suma

Moneyball (2011)

Moneyball, konu spor filmleri olduğunda gerçek bir klasik ve Netflix’teki en iyi spor filmleri arasında bir numara. Filmin harika bir senaryosu var ve yönetmen Bennet Miller nasıl iyi karakterler yaratılacağını gerçekten bilen biri. Money Ball, beyzbol takımında üç önemli oyuncunun kaybıyla uğraşmak zorunda kalan genel müdür Billy Beane’in (Brad Pitt) gerçek hikayesini anlatır. Billy’nin yeni oyuncular araması gerekir ve daha sonra oyuna farklı bir bakış açısıyla yaklaşan bir ekonomist olan Peter Brand (Jonah Hill ) ile karşılaşır[2].

moneyball

Goon: Last of the Enforcers (2016)

En iyi Netflix spor filmlerinden biri olan Goon, zhokeyi ile ilgilidir ve serinletici bir havaya sahiptir. Buzda geçen bu film, mizah dokunuşlarıyla birleşir ve başarılı aktör Liev Schreiber’ın da dahil olduğu spor alanında harika bir aksiyon sunar. Goon: Last of the Enforcers’da profesyonel bir buz hokeyi oyuncusu olarak sözleşme imzalayan Doug Glatt’in ( Seann William Scott ) hikayesi anlatılır. Doug, en iyi buz hokeyi oyuncusu olmamasına rağmen bir sonraki rakibini devirmek için askıya alınan Ross Rhea’yı (Liev Schreiber) görevlendirir[3].

goon: last of the enforcers

3. IMDB’de Yüksek Puanlı Spor Filmleri

Gelmiş geçmiş tüm filmlerin sunulduğu ve binlerce kişinin oylayarak güncel bir liste oluşturduğu IMDB’de yer alan en iyi spor filmlerini sizin için derledik. Sporcu olsanız da olmasanız da bu spor filmleri pes etmemeniz ve devam etmeniz için size ilham vermeye hazır.

Million Dollar Baby (2004)

Bu listenin belki de en iyi filmi olan Million Dollar Baby, bir koç ve öğrencisi arasındaki ilişkinin en dokunaklı hikâyelerinden biridir. Filmin temeli boks olsa da hikayenin boğazı düğümleyen finaline ulaşma şekli tam bir dramdır. Film, en iyi kadın erkek oyuncu, en iyi yönetmen ve en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi film dallarında dört akademi ödülü alarak en iyilerinden biri olduğunu kanıtlar.

Boks antrenörü Frankie Dunn (Clint Eastwood), Maggie Fitzgerald (Hilary Swank) antrenman odasına girene kadar uzun süredir kimsenin özel hayatına girmesine izin vermeyen biridir. Zor bir hayatın geçiren genç Maggie, saf bir yetenek ve irade ile boks ringine kadar savaşmıştır. Ancak, şimdi ona inanacak birine her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardır. Frankie’nin istediği son şey ise Maggie’nin sorumluluğunu üstlenmektir. Yine de Maggie’nin iradesi ve kararlılığı Frankie’nin onu eğitmesini sağlar. Yavaş yavaş, ikisi ortak bir tutkuyu paylaştıklarını keşfederler ve birbirine bağlılık duygusu gelişir[4].

million dolar baby

Raging Bull (1980)

Martin Scorsese’nin dehası ve Robert De Niro’nun yetenekleri sayesinde ortaya çıkan film, acımasız, şiddetli ancak modern bir klasiğin masalsı anlatımını içerir. Boksör Jake Lamotta’nın anısına dayanan bu film kontrol edilemeyen öfkesi nedeniyle kendini yok eden bir boksörün ve karısıyla olan ilişkisine karşı duyduğu güvensizliğin hikayesidir. ‘Raging Bull’ dünyayı kasıp kavurmuş ve kutuplaşmış eleştirilere yol açmasına rağmen şimdiye kadar yapılmış en iyi filmlerden biri olarak etiketlenmiştir. rahatsız Jake Lamotta rolü ise De Niro’ya en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırmıştır[5].

raging bull

Cinderella Man (2005)

IMDB’de yer alan ilham ve motivasyon veren spor filmleri söz konusu iken Cinderella Man’in olmadığı bir liste bulmak mümkün değildir. Çünkü 1930’ların Büyük Buhran’ıyla mücadele eden bir neslin umudunun simgesi haline gelen, hayatında sefil bir dönemden geçtikten sonra ringe bir peri masalı dönüşü yapan ve dünya ağır siklet şampiyonu olan James J Braddock’un hikayesidir.

Cinderella Man, Jim Braddock’ın gerçek hikayesini anlatır. Antrenmansız ve pek çok yaralanmayla boğuşan Braddock, daha önce ringde iki adamı döverek öldüren dünyanın 2 numarası Max Baer ile karşılaşmak için son bir kez ringe girer ve hikayeyi biliyor olsanız bile mükemmel bir seyir keyfi sunar[6]. Siz de spor egzersizlerinizi rutin haline getirmekte zorlandığınızda bu spor filmleri sayesinde ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu bulabilirsiniz.

cindirella man
MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (201)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR