YAŞAM

Yaz Sporları Nelerdir? En Popüler 12 Yaz Sporu

Yaz günleri ya da tatil sonrası egzersiz yapmak birçok kişi için zorlayıcı olabilir. Bu durum hava sıcaklığına bağlı olarak daha çabuk yorulmaktan ya da motivasyon kaybından kaynaklanabilir. Örneğin yaz tatilinden sonra koşarken daha çabuk yorulduğunuzu veya antrenman sırasında daha çabuk nefesinizin kesildiğini fark edebilirsiniz. Bu durum oldukça can sıkıcıdır, bu yüzden özellikle yaz aylarında formda kalmak için yaz sporlarını değerlendirebilir ve keyifli vakit geçirirken formunuzu korumaya ve antrenman yapmaya devam edebilirsiniz.

19 Ağustos 2022 10 dk
Yaz Sporları Nelerdir? En Popüler 12 Yaz Sporu

Yazın Hangi Sporlar Tercih Edilmeli?

Yaz ayları yaklaştığında genellikle forma girmek veya olan formu korumak gibi konular akla gelir. Ancak yaz aylarında egzersiz yapmaya devam etmek de önemlidir. Güneş parladığında hemen herkes mümkün olduğu kadar çok D vitamini almak ve güneşin tadını çıkarmak için dışarı çıkar. Elbette güneşlenmek için kolunuzun altında bir havlu (ve biraz güneş kremi) ile güzel bir yürüyüş yapabilir, spor yapabilir veya yaz aktivitelerinden birini deneyebilirsiniz. Ancak yaz sporlarına şans vererek hem günlük egzersizinizi tamamlayabilir ve hem de güneşten yararlanabilirsiniz.

Güneşin tadını çıkarmak ve zinde olmak için yapabileceğiniz aktiviteler hava sıcaklığı ve formunuza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Pek çok kişiye uygun olan bir spor size uygun olmayabilir ya da keyif almadığınız bir spor motivasyonunuzu azaltabilir. Bu nedenle yüzme, dalış, rafting, tırmanış, sörf, kürek çekme ya da herhangi bir yaz aktivitesi arasından kondisyonunuza uygun bir spor seçebilir, yaz tatilinizin tadını çıkarırken form tutma gibi pek çok avantajdan da yararlanabilirsiniz.

Yaz tatili, yeni hobi edinmek için mükemmel bir zamandır. Böylece her yaz yapabileceğiniz bir ya da daha fazla yeni spor aktivitesi seçebilirsiniz. Bu sizi hareket halinde tutar ve kendi kişisel gelişiminizle ilgilenmenize yardımcı olur. Kürek çekmeyi, sörf yapmayı, su kayağı yapmayı veya yürüyüş yapmayı düşünebilirsiniz. Salon sporları da yaz ayları için oldukça uygundur. sıcak havadan etkilenmeden formda kalmaya devam edebilir ve günün herhangi bir saatinde kolaylıkla yapabilirsiniz.

rafting

Yaz geldiğinde genellikle dışarıda egzersiz yapabilirsiniz. Fakat derece giderek yükselirken sıcak havalarda rahat bir şekilde egzersiz yapmaya devam etmeniz zorlaşır. Çünkü Türkiye’de hava sıcaklığı 35 dereceye ve hatta daha da yükseğe ulaşabilir. Plajda planlanmış bir gününüz varsa mükemmeldir, ancak sıcak havalarda egzersiz yapmak oldukça yorucu ve hatta tehlikeli bile olabilir. Bu nedenle antrenmanı önceden planlamak gerekir, örneğin çok hızlı başlamamak ve çok fazla sıvı kaybetmemeye özen göstermek oldukça önemlidir. Yaz sporlarını seçmeden önce herhangi bir sporu sorunsuz tamamlayabilmeniz için ihtiyacınız olabilecek ipuçları şu şunlardır:

  • Yavaş Başlayın ve Sakin Olun: Sıcak havalarda terleme yoluyla çok fazla nem kaybedersiniz. Bu nem kaybının tekrar karşılanması gerekir. Egzersize başlamadan önce su içmeye başlamak en iyisidir. Bu yüzden susamadan önce bunu yapmanız tavsiye edilir. Sadece susadığınızda içmeye başlarsanız, süreç uzayabilir ve yeteri kadar verimli bir spor aktivitesi yapamayabilirsiniz. spor ya da egzersizleriniz 45 dakikadan daha az ise spor öncesi aldığınız sıvı miktarı yeterli olabilir. Bunu kendinizi dinleyerek ayarlayabilir ve ideal sıvı miktarını bulabilirsiniz.
  • Sadece Su İçmeyin: İdeal olan kaybettiğiniz terin yaklaşık bir buçuk katı kadar sıvı içmektir. Ancak kısa sürede çok miktarda su içilmesi önerilmez. Vücudun sıvı işleme kapasitesi maksimum saatte 1 litredir. Ayrıca terlediğinizde vücudunuz sıvıyla birlikte tuz da kaybeder. [1] Bu nedenle çok sıcak havalarda enerji, tuz ve mineral stoğunu korumak için spor içeceklerini tercih edebilirsiniz. İzotonik içecekler bu tip durumlar için idealdir. Çünkü vücut tarafından hızla emilirler. İzotonik sporcu içecekleri, etiketindeki ‘izotonik’ kelimesinden ve karbonhidrat (4-8 g/100 ml) ve sodyum (400 mg/100 ml) miktarından tanınabilir[1].
  • Sıvı Dengenizi Kontrol Edin: Sıvı dengenizi kolayca takip edebilirsiniz. Sıvı dengesini kontrol etmenin en iyi yolu, bir yarışma veya antrenmandan önce ve sonra tartılmaktır. Sadece yüzde 3’lük bir ağırlık kaybı (70 kilo ağırlığındaki biri için iki litre sıvı) performansı zaten büyük ölçüde düşürür[1].
  • Nefes Alabilen Giysiler Tercih Edin: Terin buharlaşmasını engellemeyen hafif, havadar giysiler seçin. Yani ‘nefes alabilen’ giysiler kullanın. Yeterince nefes almayan bir kumaş teninize yapışarak teri ve sıcak havayı hapseder. Modern spor giyim ürünleri ise genellikle nefes alan ve nemi emen liflerden üretilir. Beyaz giysiler tercih edebilirsiniz, çünkü ortamdan gelen ısıyı yansıtır. Ayrıca doğrudan güneş ışığına maruz kaldığınızda başınızı ve boynunuzu örneğin bir şapka, kask veya örtü ile koruyun.Ayrıca gözlerinizi parlak güneş ışığından korumak için güneş gözlüğü kullanın. UVA ve UVB ışınlarından koruyan güneş kremi, yanınıza almanız gereken en önemli ürünlerden biridir.
  • Egzersiz Yaparken Vücudunuzu Soğutun: Suyun dışında bir egzersiz seçtiğinizde başınızın üzerine su serperek sergileyebilirsiniz. Ayrıca ıslak bir bone takmanız veya boynunuza ıslak havlu koymanız da serinlemenize yardımcı olabilir.
  •  Soğuma: Tansiyonunuzun aniden düşmesini önlemek için sonrasında iyi bir soğuma yaptığınızdan emin olun. Sıvıları, mineralleri ve karbonhidratları yenilemek için bir şeyler yiyip için ve temiz kuru giysiler giyin. Hangi sporu seçerseniz seçin öncesinde ısınma, sonrasında soğuma yapmanız tavsiye edilir. Böylece yaralanma ihmtialini azaltabilir ve daha verimli bir antrenman yapabilirsiniz.

Yaz Sporları Nelerdir?

Yaz sporları denildiğinde akla ilk olarak su içerisinde yapılan spor çeşitleri gelir. Bunlar genellikle yüzme, dalış, paddle, tüplü dalış, rafting, kürek çekmek, yelken açmak, kano, sörf gibi suda tamamlanan aktivitelerdir. Bunların dışında ise plajda hem keyifli zaman geçirmek hem de egzersiz yapmak için mükemmel sporlar vardır. Plaj voleybolu, paten kaymak, plaj tenisi, doğa yürüyüşü, kamp yapmak, beyzbol, frizbi, bisiklet turları ise yaz aylarında daha sık yapılan ve popüler eğlence aktivitesi olarak kabul edilen sportif etkinliklerden bazılarıdır.

yaz sporları nelerdir?

En Popüler 12 Yaz Sporu

Yazın yapmaktan hoşlanılan ve çevresel faktörler göz önünde bulundurulduğunda popüler olan farklı yaz sporları mevcuttur. Bu sporlar her yıl değişebildiği gibi yıllardır değişmeyen ve popülaritesini koruyan yaz sporları da vardır. Her zaman yapabileceğiniz ve son dönemin popüler yaz sporları ise şöyle sıralanabilir:

Yüzme

Yüzmek yılın her zamanında yapılabilir, ancak yaz aylarında vücut ısısını koruyarak yapılabilecek en rahat sporlardan biridir. Oldukça popüler olan bu sporu hemen herkes yapabilir. Suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak istediğiniz biçimde yüzebilirsiniz. Havuz ya da denizde yüzmek de bir tercihtir, ancak deniz de kaldığınız süre boyunca yeteri kadar güneş korumasına sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Dalış ya da Tüplü Dalış

Yüzme sporu gibi en çok tercih edilen sporlar arasındadır. Ancak yüzmeden daha iyi bir kondisyona sahip olmanız gerekebilir. Tüpsüz dalışlarda ciğer kapasiteniz oldukça önemliyken tüplü dalışlarda ise değişen basınca karşı antrenmanlı olmanız gerekebilir. Profesyonel değilseniz bir eğitmen eşliğinde dalmanız tavsiye edilir.

Sörf / SUB Boarding / Stand Up Paddling

Sörf yapmak ve dalgaların üzerinde kayıp gitme fikri oldukça cezbedicidir. Kulağa oldukça hoş gelir, ancak ilk kez sörf yapacaksanız bu biraz tuzlu su yutma ve ertesi gün ortaya çıkan kas ağrıları anlamına gelebilir. Çünkü görüldüğü kadar kolay bir spor değildir. Kondisyon ve denge konusunda alıştırma gerektirebilir. Bununla birlikte profesyonel eğitim alarak kısa sürede öğrenebilir ve tüm denize hakim bir şekilde suyun tadını çıkarabilirsiniz.

Sörf yapmak harika ve aynı zamanda bu yaz denemek için süper eğlenceli bir spor ama SUB boarding’i (Stand Up Paddling) unutmamanız gerekir. Rahatlatıcıdır, gerçekten bronzlaşmanızı sağlar, dengenizi geliştirir (yoga için faydalıdır) ve tüm bunları su üzerinde yapmanıza olanak tanır. Sörf yapmak için yeterli rüzgarın olmadığı günlerde mükemmel bir alternatiftir. Aynı zamanda sosyal bir spordur, çünkü grup halinde yapmak eğlencelidir.

Kano/ Kürek Çekmek

Kuşkusuz kano tüm yıl boyunca yapılabilir. Ama güneşte 28+ derece olan suda yüzerseniz daha eğlenceli ve keyiflidir. Kürek çekmek pek çok kası aynı anda aktif eder. Bu sayede spor salonu aktivitelerinizin bir kısmını suya taşıyabilirsiniz. Aynı zamanda fazla ısındığınızda suya girip hemen soğuma sağlayabilir ve devam etmek için hızlıca motive olabilirsiniz.

Plaj Voleybolu

Hem sosyalleştiren hem de pek çok bölgenizi çalıştırmaya yarayan bir spordur. Plaj voleybolu elbette yazın vazgeçilmezlerinden biridir. Ancak bu günlerde plaj tenisi ve plaj hentbolu da son derece popüler. Bununla birlikte Crossfit, koşu, bisiklet, eğitim kampı ve yoga gibi diğer sporları da tercih edebilirsiniz. Fakat voleybol arkadaşlarınız ve ailenizle yazın tadını çıkarmak için idealdir.

Rafting

Rafting, bir bakıma nehirde lastik bir “tekne” üzerinde gezinmektir. Heyecan vericidir ve büyük bir adrenalin sağlar. Akıntıya karşı verilen mücadeleyle birlikte grup halinde yapıldığı için adrenalin seviyesi yüksek sporlar arasındadır. Kürek çekme içerdiği için kaslar açısından da oldukça yararlıdır.

Koşmak ve Yürümek

Koşmak ve yürümek her zaman yapılabilir, hava güzel olduğunda, ormanda veya sahilde yürüyüş yapmak ideal bir aktivitedir.

Plaj Tenisi

Tenis oynamaktan hoşlananlar için ideal bir aktivitedir. Plajda ya da denize yakın alanlarda tenis oynamak oldukça eğlencelidir ve form tutmak için keyifli yollardan biridir.

Frizbi

Frizbi düşündüğünüzden daha zordur, bu yüzden koşmaya hazır olmanız gerekir. İsterseniz plajda isterseniz de parkta ya da evinizin bahçesinde oynayabilirsiniz.

Tırmanış

Gerçekten deneyimli bir dağcı olmanıza gerek yok çünkü bir ipe güvenli bir şekilde bağlısınız. Plaj yerine kaya tırmanma duvarında arkadaşlarınızla ya da tek başınıza yapabilir, bu şekilde tüm vücut antrenmanını tek bir aktiviteyle tamamlayabilirsiniz.

Bütünsel Sporlar

Yoga ve meditasyon gibi uygulamalar yaz aylarında daha çok ilgi görür, Açık havanın ve güneşin enerjisinden de yararlanabilirsiniz. Spor ve sağlıklı yaşamın birleşimi daha iyi bir fiziksel ve zihinsel bütünlük sağlar. Bu tür uygulamalarda sadece bedeninize değil aynı zamanda zihniyetinize ve duygularınıza da odaklanırsınız.

Piloxing

Bu melez fitness formu pilates, boks ve dansın bir karışımıdır. Piloxing, pilates egzersizleri ile esnekliğiniz ve kas yapınız üzerinde çalıştığınız bir uptempo interval ve kardiyo çalışmasıdır. Boks parçası ise çevikliğinizi ve hızınızı artırmanıza yardımcı olur. Egzersizler oldukça çeşitlidir ve bu nedenle bir antrenmandan çabucak sıkıldığınız zamanlar için mükemmeldir.

Yaz aylarında da kondisyonunuzu korumak ve ideal bir forma sahip olmak için spor aktivitelerine devam etmeniz gerekir. Bunun için plaj sporlarını tercih edebilir ya da tüm yıl faaliyet gösteren MAC kulüplerinde, profesyonel eğitmenler eşliğinde egzersizlerinize yaz aylarında da devam edebilirsiniz.

Zeliha Yenisu

Zeliha Yenisu

International Dublin Üniversitesi İşletme mezunu olan Zeliha Yenisu, 6 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Uzmanlık alanları arasında spor ve Performans, sakatlık sonrası egzersiz bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (11)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR