FITNESS

En Yaygın Kullanılan Fitness Ekipmanları

Kusursuz bir fitness antrenmanı için sporcuların çeşitli fitness ekipmanlarına ihtiyacı vardır. Bunun bilinci ile hizmet veren spor salonları bünyesinde çok sayıda ekipman görmek mümkündür. En yaygın kullanılan fitness ekipmanları ve bu ekipmanların sağlayacağı faydaları bilmek doğru spor salonunu seçmenin ve profesyonel bir antrenmanın temelini oluşturur. Alt ve üst vücut için ihtiyaç duyabileceğiniz fitness ekipmanlarının neler olduğunu biliyor musunuz? Gelin, profesyonel bir fitness süreci için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm fitness ekipmanlarına ve özelliklerine göz atın.

12 Haziran 2023 10 dk
En Yaygın Kullanılan Fitness Ekipmanları

En Yaygın Kullanılan Fitness Ekipmanları Nelerdir?

Her geçen gün spora olan ilginin artmasıyla spor salonlarında bulunması gereken ekipmanların önemi de artar. Açılan tesisler sporcularına kaliteli bir hizmet sunmak için bünyelerinde çeşitli ekipmanlara yer verir. Her spor salonunda bulunması gereken temel fitness ekipmanları bulunduğu gibi sporcuların performanslarını arttırmaya yönelik çok sayıda profesyonel fitness ekipmanı da bulunur. En yaygın bulunan fitness ekipmanları arasında bunlar yer alır:

 • Yürüyüş bandı
 • Kürek
 • Bisiklet
 • Seated Chest Press
 • Pectoral Fly
 • Shoulder Press Machine
 • Deltoid Raise Machine
 • Seated Row Machine
 • Smith Machine Decline Press
 • Smith Machine Incline Press
 • Biceps Curl Machine
 • Triceps Press Machine
 • Crunch Machine
 • Seated Leg Curl Machine
 • Lying Leg Curl Machine
 • Leg Extension Machine
 • Leg Press Machine
fitness ekipmanı çeşitleri

Koşu bandı, bisiklet gibi ekipmanlar kardiyo antrenmanlarında kullanılırken, shoulder press machine, deltoid raise machine veya crunch machine gibi diğer ekipmanlar vücut geliştirme antrenmanlarında kullanılır. Yukarıda bahsedilen ekipmanlar en yaygın kullanılan ekipmanlar olup spor salonlarında bu ekipmanlara ek farklı cihaz veya makineler de görmek mümkündür.

Sizlerin performansını ölçerek antrenman seyri ile ilgili bir rehber görevi görebilecek cihazlar bulunur. Bunun yanı sıra spor esnasında iletişimde kalmanızı sağlayacak ürünler ve egzersizi sırasındaki konforunuzu artırmak üzere kullanılan giyilebilir teknolojik ekipmanlar da spor merkezleri bünyelerinde yer alan diğer ekipmanlar arasındadır. Kardiyo antrenmanları, vücut geliştirme çalışmaları veya serbest ağırlık çalışmaları ile güçlenmeyi hedefleyen egzersizleri sağlamak üzere yaygın kullanılan fitness ekipmanları vardır.

Fitness Ekipmanları Kaç Sınıfta Toplanır ve Yararları Nelerdir?

Spor salonlarında yer verilen profesyonel fitness ekipmanları 3 sınıfa ayrılır. Bunlar:

 •  Kardiyo grubu: koşu bandı, kürek, bisiklet gibi ekipmanlar
 •  Vücut geliştirme makineleri
 •  Serbest ağırlık ve fonksiyonel alanlar

Sporcular ihtiyaç duydukları antrenmanlara göre farklı sınıflarda yer alan fitness ekipmanlarından faydalanabilir. Her bir fitness ekipmanının kendine ait yararları bulunur. Örneğin, her spor salonunda görülmeye alışık olunan profesyonel koşu bantları bir sporcu için kardiyo antrenmanının sağlanmasından çok daha farklı yararlara sahiptir. Koşu bandı üzerinde yapılacak bir antrenman sırasında metabolik süreç başlatılarak karın kaslarının çalışması, kan basıncının düzenlenmesi ve akciğer kapasitesini artırarak iyi ve kaliteli nefes alınması desteklenir[1]. Spor salonunun büyüklüğüne göre profesyonel koşu bantları çok sayıda bulunabilir.

en yaygın kullanılan fitness ekipmanları

Kardiyo grubu sınıfında yer alan bir diğer ekipman olan profesyonel kondisyon bisikletleri ise spor motivasyonunu artırma, yüksek tansiyon riskinin azaltma ve stresten uzaklaşma gibi katkılar sağlar[2]. Profesyonel kondisyon bisikletlerinin diğer kardiyo ekipmanlarına göre daha güvenli kullanım şekli olması ve kişinin kapasitesine göre özelleştirme olanağı sunması da diğer avantajları arasında yer alır.

Vücut geliştirme makineleri ve serbest ağırlık alanlarında ise üst vücut ve alt vücut için farklı fitness ekipmanları bulunur.

Üst Vücut için Kullanılan Fitness Ekipmanları Nelerdir?

Vücut geliştirme veya bölgesel güçlenme için bir sporcunun ihtiyaç duyacağı ekipmanlar çeşitlilik gösterir. Spor salonunun profesyonelliğine ve büyüklüğüne göre üst vücut için kullanılan fitness ekipmanlarına erişim oranı değişebilir. Üst vücut için kullanılan temel vücut geliştirme aletleri arasında aşağıdaki ekipmanlar sıralanabilir:

 • Seated Chest Press: Üst vücut antrenmanlarında en sık kullanılan cihazlardan biridir. Göğüs bölümünü çalıştırmak için tasarlanmıştır. Özel aerodinamik tasarımıyla sporcular başlangıç noktasını ve istenilen ağırlık seviyelerini ayarlayabilirler.
chest press
 • Pectoral Fly: Bu ekipmanda cihazın kendisine ait alanda oturularak çalışma gerçekleştirilir. Cihazın kolları yere paralel şekilde ve açık halde bulunan tasarımıyla sporcuların ağırlıklara karşı direnç göstermesi ve bu kolları kapatmak suretiyle güçlendirme antrenmanları yapmasını sağlar.
pectoral fly
 • Shoulder Press Machine: Omuz egzersizlerinde kullanılan bu ekipman ile omuz kaslarının geliştirilmesi sağlanır.Uygulamasının kolay olması en çok tercih edilen ekipmanlardan biri olmasını sağlar. Omuz press makinesi olarak da adlandırılan cihaz 3 parçadan oluşur ve omuz kaslarının tamamının geliştirmede etkilidir.
shoulder press
 • Deltoid Raise Machine: Orta omuz egzersizi için kullanılan bu ekipman her iki koldaki omuz eklemlerinin kullanılmasını sağlar. Yere dik konumdan yere paralel olacak şekilde orta omuz bölgesinin çalışmasını destekler.
lateral raises
 • Seated Row Machine: Ayarlanabilir ağırlıklar ile belirlenen ağırlığın paralel bir şekilde kendinize doğru çekme hareketini destekleyen bu ekipman sırt egzersizi yapılmasını sağlar. Ekipmana ait olan V-bar, Single grip handle (tek el tutmaç), Rope (halat) ve Wide bar parçaları ile kişiler ideal çalışma şekillerini belirleyebilirler.
seated row
 • Smith Machine Decline Press: Alt göğüs egzersizi yapılmasını sağlayan bu cihaz sizlere kolayca yüke girebilme imkanı tanır. Decline press, bench sehpası üzerinde kullanılabilir. Smith machine olmaması takdirinde decline barbell bench press yapabilmek için bir yardımcıya ihtiyacınız olacaktır.
 • Smith Machine Incline Press: Üst göğüs egzersizleri için kullanılan incline press ise yeni başlayanlar ve denge problemi olan kişiler için önerilen bir cihazdır. Makinede yer alan emniyet kilitleri sayesinde egzersiz güvenli şartlar altında yapılabilir. Bench sehpası üzerinde antrenmanlar gerçekleştirilir.
bench press
 • Biceps Curl Machine: Biceps brachii kasını maksimum mesafede çalıştırmak için kullanılan bir ekipmandır. Üst kollarınızı makinenin pedlerine yaslayarak hareketsiz hale getirmeniz ardından sadece ön kolları kullanarak ön kollarınızın çalışmasını sağlayacaktır.
 • Triceps Press Machine: Arka kol egzersizleri için kullanılan bir cihazdır. Dirseklerinizi makinenin pedlerine yaslayıp hareketsiz hale getirmeniz ardından arka kollarınızı çalıştırabilirsiniz.
triceps extension
 • Crunch Machine: Alt ve üst vücudun birbirine yaklaşması amacıyla kullanılan bir cihazdır. Bu hareket sırasında karın kaslarının çalışması hedeflenir. Vücudun kendi ağırlığına ek olarak makinenin ayarlanabilir ağırlık plakaları ile karın kaslarının geliştirilmesi desteklenir.
machine abdominal

Alt Vücut için Kullanılan Fitness Ekipmanları Nelerdir?

Alt vücutta bulunan kasların çalışması ve güçlenmesi için kullanılan fitness ekipmanları da bulunur. Sporcular hedeflerine ve mevcut performans kapasitelerine göre alt vücut ekipmanlarından yararlanarak kendilerini geliştirebilirler. Bu kapsamda kullanılan fitness ekipmanları ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

spor salonu ekipmanları
 • Seated Leg Curl Machine: Arka bacak egzersizlerinde kullanabileceğiniz bir cihazdır. Cihazın oturma kısmına oturmanız ardından bacaklarınız yere paralel pozisyonda konumlanır. Geriye doğru bacaklarının bükülmesi sırasında ayarlamış olduğunuz ağırlık değerinde bir güç ile karşılaşırsınız. Bu güce karşı bacağın geriye doğru itilmesi halinde ise arka bacaklardaki kaslar çalışır.
seated leg curl
 • Lying Leg Curl Machine: Bu cihazda ise yüzüstü yatarak arka bacağı makinenin pedlerine yaslayarak kaldırma hareketi yaparsınız. Yine ayarlamış olduğunuz ağırlık ile kaldırma işlemi sırasında karşılaşacağınız karşı gücün etkisini ayarlayabilirsiniz. Yapılacak olan bükme hareketi sırasında arka bacaklardaki kasların çalışması sağlanır.
lying leg curl
 • Leg Extension Machine: Üst bacak egzersizleri için kullanılan ekipmanda oturarak pozisyon alırsınız. Makinenin ayak ağırlık pedleri kullanılarak alt bacak ve üst bacak arasındaki dik pozisyonun paralel bir konuma gelmesi üzerine çalışma gerçekleştirirsiniz.
leg extension
 • Leg Press Machine: İç bacak dış bacak ve kalfların çalışması için kullanılan bir cihazdır. Üst bacak ve kalça geliştirme için de kullanılır.
leg press
 • Saeted Calf Machine: Kalf kaslarının altında bulunan soleus kasların çalışması için kullanılan bir makinedir. Oturarak yapılan egzersizler sırasında kapsamlı bir kalf egzersizi yapılabilir.
 • Abductor & Adductor Machine: Yine oturarak yapılan bu egzersiz sırasında bacaklarınız açık ve kapalı haldeyken yüke karşı direnç gösterir. Bacakların kapatılması veya açılması sırasında iç ve dış bacak kasların çalışması üzerine egzersiz yapılmış olunur.
hip abduction

Spor Salonunda Bulunması Gereken Ekipmanlar Nelerdir?

Ağırlık çalışmalarının popüler olduğu günümüzde bir spor salonunun yeterli miktarda plaka ve dumbbelle sahip olması gerekir. Bunun yanı sıra temel kardiyo egzersizlerinin yapılabilmesi için spor salonlarında mutlaka koşu bandı ve kondisyon bisikletleri gibi kardiyo ekipmanları bulunmalıdır. Kablolu ekipmanlar ve serbest ağırlıklar ile spesifik egzersiz ve antrenman metodları da desteklenmelidir. Her bir ekipman türevinin bir sporcuya sağladığı farklı katkılar bulunur.

Kablolu ekipmanlar ile motive edici egzersizler yapılabilir, gelişmiş egzersiz rutinleri ile kas dayanıklılığını artırabilirsiniz. Spor salonu için de katkı sağlayan bu cihazlar, zemin alanının optimize edilmesi ve daha geniş kullanıcı gereksinimlerini karşılaması için de tercih edilen ekipmanlardır. Bu ekipmanlar kapsamında günümüzde spor salonlarında cable crossover ve cable row ekipmanlarına yer verilmeye başlanmıştır.

Cable crossover, kolların açık halden kapalı hale getirilmesi ile çalışan, göğüs kaslarının çalışmasını hedefleyen egzersizler yapılmasını sağlar. Klasik dumbbell press ve bench press egzersizlerine göre sizlere daha çok gelişim imkanı tanıyan bir cihazdır. Ancak hedeflenen verimin alınabilmesi için doğru form ve doğru ağırlıklarda egzersizler yapılmalıdır. Cable row ise sırt ve kanat egzersizleri yapılması için kullanılan kablolu ekipmandır. Sporculara kolaylık sağlayan bir diğer fitness ekipmanıdır.

Bir spor salonunun profesyonel sporcular tarafından da tercih edilebilmesi için fonksiyonel alanlara sahip olması gerekir. Fonksiyonel alanlar fonksiyonel ekipmanlar ile desteklenmelidir. Profesyonel sporcular tarafından kullanılan yaygın fonksiyonel ekipmanlar ise aşağıdaki şekilde listelenebilir:

 • Suspension training
 • Lop Band
 • Barbell
 • Sağlık Topu Rebounder
 • Training Belt Rip
 • Sanctband
 • Rope
 • Speed and Agility Ladder
 • Medicine Ball
 • Kettlebell
 • Stepboard
 • Box
 • Bulgarian bag
 • Core bag
 • Stone Gym Ring
 • Sprint Hurdle
 • Leg Resistance Band
spor ekipmanları

MACFit ve MAC kulüplerinde son teknoloji son ekipmanları bulabilir, dilediğiniz antrenmana uygun spor ve fitness ekipmanlarından dilediğiniz gibi yararlanabilirsiniz. Üye olmak için hemen tıklayın!

Spor Yaparken Sporcuya Eşlik Edebilecek Giyilebilir Teknolojiler

Spor yaparken motivasyonu artırmak, egzersiz süresini uzatmak veya daha kontrollü bir şekilde spor yapabilmek için sizlere eşlik edilebilecek giyilebilir teknolojiler vardır. Bu teknolojiler ile günlük hayatınızın bir parçası haline dönüşmüş spordan ekstra verim sağlayabilirsiniz:

 • Akıllı saatler: Günümüze akıllı saatler zamanı göstermesinden ziyade telefon aramalarını yanıtlama, müziği kontrol etme ve mesajları okuma için de kullanılır. Akıllı saatler ile antrenman sırasında kaç kalori yaktığınızı ve nabzınızın nasıl ilerlediğini kontrol edebilmeniz mümkündür. Vücut ısısının kontrol edilmesi de yine sporcu için önemli biri veri olacaktır. Saatinizden alacağınız performans raporu ile antrenmanlarınızı şekillendirmeniz kolaylaşabilir[3].
giyilebilir teknolojiler
 • Spor antrenörü görevi üstlenen akıllı bileklikler: En popüler giyilebilir teknoloji ürünleri arasında akıllı bileklikler yer alır. Akıllı bileklikler spor esnasında sizlere destek olarak antrenör görevi üstlenir. Günlük adımları, uyku kalitesini, duruşu ve nefes alışverişi kontrol eden bileklikler ile hem spor hem de günlük yaşamdaki sağlık durumu takip edilebilir.
 • Akıllı ayakkabılar: Son teknoloji ürünü olan akıllı ayakkabılar Bluetooth sistemlerine sahiptir. Bluetooth aracılığıyla bağlantı kurarak telefonunuz aracılığıyla koşu hızını, hareketleri ve ayak konforunu kontrol edebileceğiniz parametreler sunar. Akıllı telefonlar üzerinden ayakkabının ortopedik özellikleri de ayarlanarak ayakkabılar kişiye özel bir hale getirilebilir.

Fitness antrenmanı sırasında kullandığınız ekipmanlar antrenmandan alacağınız verimi ve spor kabiliyetinizi arttırır. Yapacağız antrenmana göre doğru ekipman ile çalışmanız gerekir. Siz de spor sırasında farklı sınıflarda yer alan ekipmanlar kullanabilir ve giyilebilir teknolojiler ile antrenmanlarınızı destekleyebilirsiniz.

Bünyamin Kaya

Bünyamin Kaya

İstanbul Esenyurt Üniversitesi Spor Yöneticiliği mezunu olan ve 12 yıldır spor eğitmenliği yapan Bünyamin Kaya, 5 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Uzmanlık alanları arasında kickboks ve pilates bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (2)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR