SIRT

Sırt Egzersizi: Latissimus Foam Roll

Latissimus foam roll, vücudun en geniş kası latissimus dorsi sırt kasının esnekliğini ve hareketliliğini artırmaya yönelik bir egzersizdir. Silindir şeklindeki köpük bir rulo(foam roller) yardımıyla yapılan hareket, üst gövdenin yan ve arka kısmında yer alan sırt kasına masaj yaparak daha aktif hale gelmesini sağlar.

1 Ağustos 2022 4 dk
Sırt Egzersizi: Latissimus Foam Roll

1. Latissimus Foam Roll Egzersizi Nasıl Yapılır?

 • Matın üzerine yan uzanın ve üstteki ayağı alttaki ayağın önüne getirerek ayak tabanları yerde olacak şekilde yerleştirin.
 • Koltuk altına foam rollerı alın ve alttaki kolu ileriye doğru yere paralel şekilde uzatın.
 • Üstteki eliniz dirsekten hafifçe bükerek göğüs kafesinin öne yere yerleştirin.
 • Elinizden destek alarak sırt kası üzerinde gövdenizi yukarı aşağı hareket ettirin.
 • 10 tekrarlı 3 set halinde hareketi uygulayın ve ardından diğer tarafta da hareketi tekrarlayın.

“Latissimus foam roll egzersizi nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

2. Latissimus Foam Roll Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Latissimus foam roll egzersizi, sırtta bulunan latissimus dorsi kasına masaj yaparak kasın gevşemesine yardımcı olur.

3. Latissimus Foam Roll Yararları

 • Sırt antrenmanı öncesi kasların ısınmasını sağlayarak, olası yaralanma risklerini azaltır. Aynı zamanda sırt kaslarını aktive ederek antrenmandan maksimum verim almanızı destekler.
 • Sırt antrenmanı sonrası kasların gevşemesine yardımcı olur ve kas ağrılarını hafifletir.
 • Sırt kaslarının güçlenmesine destek olarak antrenman sırasında oluşan kas gerilimini azaltır, duruş bozukluklarının önlenmesine katkıda bulunur.
 • Kasların daha elastik bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur, hareketliliğini artırır.

4. Latissimus Foam Roll Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sırt, bel, kalça ya da kol bölgesinde herhangi bir ağrı ya da acı hissi varsa hareketi uygulamamanız önerilir. Aksi halde hasarın boyutunu artırabilirsiniz. Hareketi doğru formda uyguladığınızdan emin olun. Sırtın dik ve gövdenin stabil kalmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca hareketi çok uzun süre kas üzerinde uygulamanız hasara neden olabilir.

5. Latissimus Foam Roll Yaparken Bu Hataları Yapmayın

 • Aşırı baskı uygulamayın, sırt kası üzerinde aşırı baskı uygulamak ve hareketi 30 saniyenin üzerinde yapmak kaslara zarar verebilir.
 • Nefesinizi tutmayın, hareket sırasında nefesi tutmak egzersizden beklediğiniz verimi almanızı olumsuz etkiler. Kontrollü bir şekilde nefes alıp vererek hareketin etkinliğini maksimuma çıkarabilirsiniz.
MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR