SIRT

Lat Pulldown

Lat pulldown hareketi; hareket için özel olarak tasarlanan fitness makinesi aracılığıyla yapılan etkili bir direnç egzersizidir. Oturma platformu ve ağırlıklara bağlı bir bara sahip olan fitness makinesi, sırt kaslarını izole olarak çalıştırır. Vücut kas kapasitesine göre ağırlıklar ekleyerek hareketi zorlaştırabilirsiniz.

1 Ağustos 2022 5 dk
Lat Pulldown

Lat Pulldown Egzersizi Nasıl Yapılır?

 • Fitness makinesinin oturma platformuna oturun ve sırtınızın dik olmasına dikkat edin.
 • Bacaklarınızı dizliklerin altına yerleştirin ve dizlik ile bacaklarınız arasında boşluk kalmamasına dikkat edin.
 • Ellerinizi omuz hizasından hafifçe daha geniş bir şekilde açarak barı avuç içleri karşıya bakacak şekilde kavrayın.
 • Kullanacağınız ağırlığı kendi kapasitenize göre ayarlayın.
 • Gövdeniz sabit kalacak şekilde barı çenenizin altına doğru nefes vererek çekin. Bu pozisyonda bir iki saniye bekleyin ve nefes alarak barı başlangıç pozisyonuna getirin.
 • Harekete yeni başladıysanız 10 tekrarlı 4 set halinde hareketi tamamlayabilirsiniz. Kaslarınız güçlendikçe set ve tekrar sayısı ile ağırlığı artırabilirsiniz.

“Lat pulldown egzersizi nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

Lat Pulldown Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Lat pulldown egzersizi birincil olarak kanat kası olarak bilinen latissimus dorsi sırt kasını hedefler. Kürek kemiğini çevreleyen teres minör, teres majör, infraspinatus ve boynu sabit tutmakla görevli trapezius ikincil çalışan kaslardır. Bu kaslara ek olarak brachioradialis ve biceps brachii kol kasları ile posterior Deltoid omuz kası da çalışır.

Lat Pulldown Yararları

 • Sırt, omuz ve kol gibi üst vücut bölgesinde yer alan kas gruplarını aynı anda çalıştırır.
 • Üst vücut kaslarının gelişmesini sağlayarak hacimli ve kaslı bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur.
 • Kanat kası olarak bilinen latissimus dorsi kasını doğru formda ve etkili bir şekilde çalıştırmayı başarır.
 • Sırt kaslarını güçlendirerek duruş bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur.

Lat Pulldown Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lat pulldown yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu gövdenin dikliğini bozmamaktır. Egzersizi kolaylaştırmak için gövdeyi hareket ettirmek hedef kasların çalışmasına engel olabilir. Bel ve sırt bölgesinde herhangi bir rahatsızlığınız varsa hareketi yapmanız ağrıları artırabilir. Bu nedenle herhangi bir eklem, kas ya da kemik zedelenmesi, hasarı ve yaralanması varsa hareketi yapmanız önerilmez.

Lat Pulldown Yaparken Bu Hataları Yapmayın

 • Ağırlığı aniden yukarı bırakmayın, bu durum omuz ve kol eklemlerinin hasar görmesine neden olabilir. Ağırlıkları yukarı bırakırken mümkün olduğunca yavaş hareket edin.
 • Gövdenizi oynatmayın, sırtınız dik ve göğüs kafesi öne doğru çıksın.
MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR