SIRT

Sırt Egzersizi: Bent Over Reverse Fly – Dumbbell

Dumbbell Bent Over Reverse Fly, arka omuzları ve üst sırtın büyük kaslarını çalıştıran bir direnç egzersizidir. Egzersizi yaparken kullanmanız gereken tek ekipman dumbbelldir. Dumbbellde kullanacağınız ağırlığı kendi formunuza uygun olarak seçerek bent over reverse fly egzersizini kolayca tamamlayabilirsiniz.

1 Ağustos 2022 4 dk
Sırt Egzersizi: Bent Over Reverse Fly – Dumbbell

1. Bent Over Reverse Fly – Dumbbell Nasıl Yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=oHh-ObLGHdE

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak ayakta durun. Dumbbellları yanında tutun. Kalçanızı, geri doğru ittirin ve göğsünüzü öne doğru neredeyse yerle paralel hale getirin. Karnınızı sıkıp sırtınızı düz tutarken, dizlerinizi hafif bükerek ağırlıkları aşağı doğru indirin. Bu sırada;

  • Nefes verirken iki kolunuzu da yanınıza kaldırın. Dirseklerinizde yumuşak bir bükülme olsun.
  • Nefes alırken ağırlığı başlangıç pozisyonuna indirin.

“Bent over reverse fly – dumbbell egzersizi nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

2. Bent Over Reverse Fly – Dumbbell Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Bent Over Reverse Fly – Dumbbell egzersizi arka omuzlardaki posterior deltoidleri ve üst sırt kaslarını hedefler. Aynı zamanda kaldırdığınız ağırlık üst kolunuzun gelişmesine de yardımcı olur.

3. Bent Over Reverse Fly – Dumbbell Egzersizi Yararları

  • Bent over reverse fly, genel duruşunuzun düzelmesine katkı sağlar.
  • Sırtınızdaki kas kütlesinin artmasına destek verir.
  • Bu egzersiz düzenli yapıldığında koordinasyonunuzu artabilir.

4. Bent Over Reverse Fly – Dumbbell Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağırlık çalışması genel olarak vücut pozisyonuna formuna ve işlevine dikkat etmeyi gerektirir. Bent over reverse fly gibi herhangi bir direnç egzersizini yanlış yapmak, yaralanma riskinizi artırabilir. Bu sebeple egzersiz sırasında kontrollü olmalısınız.

5. Bent Over Reverse Fly – Dumbbell Yaparken Bu Hataları Yapmayın

  • Egzersiz sırasında yapılan en yaygın hata sırtın düz tutulmamasıdır. Bu durum belinizi zorlayabilir.
  • Kondisyonunuza uygun ağırlık kullanmamak, yapılan hatalardan bir diğeridir. Kasları güçlendirmek istikrar gerektiren bir süreçtir. Bu sebeple seviyenize uygun ağırlığı seçmelisiniz.
  • Hızlı olmak, eklemlerinizi zorlayabilir. Bu sebeple dumbbellın ağırlığı kadar, egzersiz sırasında geçen süreyi de kontrol edin. Yavaş ve istikrarlı çalışın.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (201)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR