SIRT

Sırt Egzersizleri: Back Extension

Alt sırt kasları, omurgayı stabilize eder ve sağlıklı duruşa katkıda bulunur. Ayrıca öne eğilmeye, yana dönmeye ve yerden bir şeyi kaldırmaya yardımcı olur. Back extension, alt sırt kaslarını güçlendiren egzersizlerin başında gelir. Bu egzersizi yaparken herhangi bir ekipman kullanmanıza gerek kalmaz.

1 Ağustos 2022 4 dk
Sırt Egzersizleri: Back Extension

1. Back Extension Nasıl Yapılır?

Makineler gibi zemine dayalı egzersizler de yerçekimine karşı çalışmanızı sağlar. Ayrıca bel, kalça ve omuzlardaki kasların çalışmasına da destek verir. Bir mat kullanarak her yerde Back Extension egzersizini aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz:

  • Yüzünüz yere dönük olacak şekilde uzanın.
  • Ellerinizi başınızın üstüne koyun.
  • Ayaklarınızı sabit tutarak gövdenizi kaldırıp indirin.

“Back extension egzersizi nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

2. Back Extension Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Back Extension sırtınızla birlikte omurgada yukarı ve aşağı hareketi sağlayan erector spinae kaslarını çalıştırır. Aynı zamanda belinizin yan tarafında bulunan quadratus lumburom kasları da bu egzersiz sırasında güçlenir. Kalçadaki hamstring kas grupları da back extension sırasında hedeflenen yerlerdir.

3. Back Extension Yararları

  • Sırt uzatma egzersizini yapmak, alt sırtınızdaki hareketi koordine etme yeteneğinizi artırabilir.
  • Daha güçlü ve dayanıklı sırt kaslarınıza sahip olmanıza destek verir. Bu durum da duruşunuzun düzelmesine katkıda bulunur.
  • Daha dayanıklı bir sırt, diğer egzersizler sırasında daha güçlü olmanıza yardımcı olur.

4. Back Extension Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Back extension spor yaralanması riski düşük olan bir egzersizdir. Ancak egzersiz sırasında omurganızı aşırı uzatmanız yaralanmanıza neden olabilir. Bu nedenle egzersize başlamadan önce doğru duruşu bulduğunuzdan emin olun.

5. Back Extension Yaparken Bu Hataları Yapmayın

Back extension yavaş ve kontrollü yapılmalıdır. Amacınız belirli kas gruplarını harekete geçirerek stabiliteyi ve gücü artırmak olmalıdır. Hareketler sırasında gövdenizi ve bacaklarınızı hareket ettirmekten kaçının.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR