KARDİYO

Rope Lateral Shuffle with Alternating Wave

Battle rope denilen kalın hatlarla yapılan alternating wave hareketini lateral shuffle yani yana sıçrama hareketiyle birleştiren lateral shuffle with alternating wave egzersizi oldukça etkili bir kardiyo antrenmanıdır. Kalori ve yağ yakımını artırarak kilo verme sürecini hızlandırır ve hem alt hem de üst vücut bölgesindeki kasların güçlenmesine yardımcı olur.

1 Ağustos 2022 5 dk
Rope Lateral Shuffle with Alternating Wave

1. Rope Lateral Shuffle with Alternating Wave Egzersizi Nasıl Yapılır?

 • Ayak parmaklarınız karşıyı gösterecek şekilde ayaklarınızı omuz genişliğinde açın.
 • Halatı her iki elinizle avuç içleri birbirine bakacak şekilde sıkıca kavrayın.
 • Dizlerinizi hafifçe bükerek halatı aşağı ve yukarıya doğru dalga şeklini alacak şekilde tüm gücünüzle yere vurdurarak sallayın.
 • Halatı sallarken ayaklarınızla bir sağa bir sola birkaç adım atın.
 • Harekete yeni başladıysanız 15 saniyelik turlar şeklinde 8 set yapabilirsiniz. Harekete alıştıkça tekrar süresini ve set sayısını artırabilirsiniz.

“Rope lateral shuffle with alternating wave egzersizi nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

2. Rope Lateral Shuffle with Alternating Wave Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Kol, omuz, bacak, kalça sırt ve karın başta olmak üzere hemen hemen tüm vücut kaslarının çalışmasını sağlayan lateral shuffle with alternating wave hareketi, kardiyo yapmayı daha eğlenceli hale getirir.

3. Rope Lateral Shuffle with Alternating Wave Yararları

 • Nabzı ideal yağ yakım aralığına yükselterek yağ yakımını hızlandırır. Kilo vermeyi ve formunuzu korumayı destekler.
 • Yağsız vücut kütlesini artırarak bazal metabolizmayı hızlandırır.
 • Halatı kontrol etmek ve vücut ile uyumlu bir şekilde sallamak odaklanma yeteneğini geliştirir. Aynı zamanda denge ve koordinasyon becerisini artırır.
 • El bileği kaslarını ve parmakların kavrama yeteneğini güçlendirir.

4. Rope Lateral Shuffle with Alternating Wave Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rope lateral shuffle with alternating wave, yüksek yoğunluğa sahip ileri bir kardiyo antrenmanıdır. Kalp atım hızını maksimum seviyelere çıkardığı için kalp hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklara sahip kişilerin problem yaşamasına neden olabilir. Bu kişilerin egzersizi yapmadan önce doktoruna danışması gerekir. Buna ek olarak vücudun herhangi bir bölgesinde eklem, kas, kemik ve yumuşak doku zedelenmesi ya da incinmesi gibi durumlar söz konusu ise egzersizin yapılması önerilmez.

5. Rope Lateral Shuffle with Alternating Wave Yaparken Bu Hataları Yapmayın

 • Halatları gevşek tutmayın, hareket için kullanılan halatlar oldukça ağırdır. Sıkı bir şekilde kavramadığınızda elinizden çıkabilir ve dengeyi bozarak yaralanmanıza neden olabilir.
 • Sırtınızı yuvarlamayın, hareketin hedef kasları etkisini sağlamak için sırtın düz ve karın kaslarının sıkı olması önemlidir.
MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR