KARDİYO

AMT – Short Strides

AMT – short strides, küçük adımlarla uygulanan ve pedallar ile tutmaçlara sahip kardiyo makinesi eşliğinde yapılan bir kardiyovasküler egzersiz çeşididir. Pedalların direnci ve eğimi yükseltilerek daha yoğun ve şiddetli egzersizler yapılabilmesine imkan tanır.

1 Ağustos 2022 5 dk
AMT – Short Strides

1. AMT – Short Strides Egzersizi Nasıl Yapılır?

Antrenman öncesi ısınma sonrası ve antrenman arasında yağ yakımı için önerilen AMT – short strides egzersizi, doğru ve düzenli yapıldığında genel vücut sağlığının korunmasında önemli rol oynar. AMT – short strides egzersizinin doğru formu için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Kardiyo makinesinin pedallarına her iki ayağınızı yerleştirin.
  • Makinenin tutamaçlarını sıkıca kavrayarak ayaklarınızı kısa adımlama şekilde ellerinizle birlikte eş zamanlı olarak çapraz hareket ettirin.
  • Başlangıçta 5-10 dakika ile hareketi sınırlayın. Daha sonra kaslarınız güçlendiğinde ve harekete alıştığınızda hareket süresini artırabilirsiniz.

“AMT-short strides egzersizi nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

2. AMT – Short Strides Egzersizi Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Kısa adımlarla yapılan AMT – short strides egzersizi, öncelikle ön bacak kasları ve kalça kaslarını hedefler. Karın, arka bacak ve sırt kaslarını da etkileyen egzersiz sayesinde neredeyse tüm vücut kaslarını çalıştırabilirsiniz.

3. AMT – Short Strides Egzersizi Yararları

  • Kardiyo makinesinin direnci ve eğimi artırılarak her seferinde daha fazla kalori harcayabilir ve kilo verme sürecini kısaltabilirsiniz.
  • Kardiyovasküler kapasiteyi artıran egzersiz akciğer ve kasarın dayanıklılığın artırır.
  • Kardiyo makinesi sayesinde eklemlere binen vücut ağırlığı azalır ve spor sırasında eklem sağlığının korunması desteklenir.
  • Hem kolları hem de bacakları çalıştırdığınız için hem üst hem de alt bedeni eş zamanlı güçlendirebilirsiniz.
  • Kalp atış hızını ve dolayısıyla yağ yakımını yükselterek yağsız vücut kütlesinin artmasını sağlar.
  • Denge ve koordinasyon yeteneğinin gelişmesini destekler.

4. AMT – Short Strides Egzersizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalp ritminde artışa neden olan AMT-short strides egzersizi; kalp, şeker ve yüksek tansiyon hastaları için risk taşıyabilir. Bu kişiler konusunda uzman bir doktora danışmadan egzersizi yapmamalıdır. Ayrıca genel sağlık durumunu olumsuz etkileyen kemik, kas ya da eklem ağrıları varsa egzersizin yapılmaması önerilir.

5. AMT – Short Strides Egzersizi Yaparken Bu Hataları Yapmayın

Yüksek yoğunluklu bir kardiyo egzersizi olan AMT-short strides, kapasitenin üzerinde bir yoğunluk ve şiddette yapıldığında kas ve eklemlerde ciddi hasarlara neden olabilir. Nefesinizi tutarak egzersiz yapmaktan kaçınmalısınız. Egzersiz sırasında düzenli nefes almak genel sağlık durumunun korunması hem de egzersizin verimliliği açısından önemlidir.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR