KARDİYO

AMT – Climbing

AMT – climbing, iki büyük pedala ve tutunma kollarına sahip kardiyo makinesi aracılığıyla yapılan bir egzersizdir. Makinenin tutmaç bölgesi hareketli ya da sabit bir yapıya sahip olabilir. Pedal ve tutamaçların dirençleri kişinin antrenman kapasitesine ve kondisyonuna göre ayarlanabilir. AMT – climbing egzersizlerini antrenmana başlamadan önce kaslarınızın ısınması ya da antrenman sonrası yağ yakımını artırmak amacıyla yapabilirsiniz.

1 Ağustos 2022 5 dk
AMT – Climbing

1. AMT – Climbing Egzersizi Nasıl Yapılır?

Yüksek yoğunluklu bir kardiyovasküler antrenman imkânı sunan AMT-climbing egzersizini doğru formda gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Ayaklarınızı kardiyo makinesinin pedal bölümlerine yerleştirin.
  • Ellerinizle tutmaçlardan tutunun.
  • Ayaklarınızı dikey yönde ritmik bir şekilde öne ve arkaya adım atarcasına hareket ettirin.
  • Eğer makinenin tutmaç bölgesi hareketli ise ellerinizi de ayaklarınızla senkronize bir şekilde öne ve arkaya doğru hareket ettirebilirsiniz.
  • Başlangıç olarak 5 ya da 10 dakika en düşük ayarda hareketi tamamlamanız yeterlidir. Kaslarınız güçlendikçe ve harekete alıştıkça süreyi uzatabilirsiniz.

“AMT – climbing egzersizi nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

2. AMT – Climbing Egzersizi Hangi Kasları Çalıştırır?

Adaptive Motion Trainer (AMT) Tırmanma Egzersizi, vücudun birçok bölgesini hedef alır. Özellikle bacak kaslarına yoğun bir yüklenme olur. Bu hareketlerle, bacak ön kısmındaki quadriceps, bacak arkasındaki hamstringler, kalça bölgesindeki gluteus ve bacak altındaki baldır kasları tonlanır ve güçlenir.

Hareketin sırasında, karın bölgesi de devreye girer. Düz karın kasları ve yanal karın kasları (oblikler) bu egzersizle aktive olur ve vücut dengesini sağlamlaştırır.

Bunun yanında, üst vücut da bu egzersizden nasibini alır, fakat ana odak alt vücutta olduğu için bu etki daha sınırlıdır. Kolların çekme ve itme hareketleriyle, kollarımızdaki biceps ve triceps kasları da çalışır.

3. AMT – Climbing Egzersizi Yararları

  • Kardiyovasküler kapasitenin artmasına yardımcı olur.
  • Kas gelişimi sağlar ve dayanıklılığın artmasını destekler.
  • Kalp atış hızını yükselterek yağ yakımını hızlandırır, kalori harcamasını artırır ve formunuzu korumaya yardımcı olur.
  • Vücut kas kütlesini artırır ve kilo vermeyi destekler.
  • Denge ve koordinasyon kabiliyetini artırır.

4. AMT – Climbing Egzersizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüksek yoğunluklu bir kardiyo egzersizi olduğu için kalp atış hızını artırır. Kalp, şeker, yüksek tansiyon gibi hastalıklara sahipseniz antrenman öncesi bu alanda uzman bir doktora danışmadan hareketi yapmanız önerilmez. Ayrıca eklemlerde zedelenme, hasar ya da incinme söz konusuysa var olan rahatsızlıkları artırabilir. Hareketi yaparken nefes alıp vermeye dikkat etmeniz ve herhangi bir rahatsızlık hissettiğinizde hareketi bitirmeniz tavsiye edilir.

5. AMT – Climbing Egzersizi Yaparken Bu Hataları Yapmayın

Egzersiz için özel olarak tasarlanan kardiyo aletinin pedallarına ayaklarınızın tam olarak oturmaması ya da egzersiz sırasında akrobatik hareketler yapılması dengenin bozulmasına ve düşmenize neden olabilir. Kardiyo aletini direncini kapasitenizin üzerinde artırmanız eklemlerin zorlanmasına ve kalıcı hasarlara yol açabilir.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR