GÖĞÜS

Göğüs Hareketi: Flat Bench Dumbbell Fly

Ağırlık sehpası ve dumbbell kullanılarak yapılan flat bench dumbbell fly, göğüs kaslarını çalıştıran etkili bir direnç egzersizidir. Üst vücut bölgesinin daha hacimli bir görünüm kazanmasına yardımcı olan egzersiz, göğüs kasının ana fonksiyonu olan kolu dıştan içeri çekme işlemine dayanır.

1 Ağustos 2022 5 dk
Göğüs Hareketi: Flat Bench Dumbbell Fly

1. Flat Bench Dumbbell Fly Egzersizi Nasıl Yapılır?

Tüm direnç egzersizlerinde olduğu gibi flat bench dumbbell fly hareketi de doğru formda yapılmadığında hem kas ve eklemlerin hasar görmesine hem de hedef kasların yeterli çalışmamasına neden olur. Doğru formda bir flat bench dumbbell fly egzersizi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Bench sehpasına sırt üstü uzanın ve ellerinize kapasitenizi uygun birer dumbbell alın. Her iki ayağınızın tabanlarına yere sağlam basın. Bel kısmında hafifi bir boşluk bırakın.
  • Dumbbell’ları göğüs hizasında, avuç içleri birbirine bakacak ve kollar yukarı dik duracak şekilde pozisyon alın. Bu pozisyondayken nefes alarak dumbbell’lar omuz hizasına gelene kadar dirseklerinizi çok hafif bükerek kollarınızı iki yana açın.
  • Nefes vererek, başlangıç pozisyonuna geri dönmek için dumbbell’ları yukarı kaldırın.
  • Hareket boyunca göğüs kaslarını tam olarak hissetmek için egzersizi mümkün olduğunca yavaş yapın. Hareketin ideal zaman aralığı kaldırma süresinin 2 indirme süresinin ise 3 saniye olmasıdır.
  • Harekete yeni başladıysanız 10-12 tekrarlı 4 set yapabilirsiniz. Kaslarınız güçlendikçe set, tekrar ve ağırlık miktarını artırabilirsiniz.

“flat bench dumbbell fly nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

2. Flat Bench Dumbbell Fly Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Flat bench dumbbell fly egzersizinin ana hedefi göğüs kaslarıdır. Göğüs kasını izole bir şekilde çalıştırmak için omuz kaslarına yüklenmemek önemlidir. Hareketin ikincil çalıştırdığı kas grubu, omuz kaslarıdır. Bunlara ek olarak kol kasları ve özellikle de üst kol kasları da çalışır. Ayrıca el bilek kasları ve eklemleri de egzersizin etkilediği diğer kaslardır.

3. Flat Bench Dumbbell Fly Yararları

  • Flat bench dumbbell fly, göğüs kaslarını güçlendirir ve üst vücut bölgesinin daha hacimli bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
  • Genel vücut kasında artış sağlayarak bazal metabolizmanın hızlanmasına ve formun korunmasına destek olur.
  • El bileklerinin güçlenmesine ve parmakların kavrama yeteneğinin artmasına katkıda bulunur.

4. Flat Bench Dumbbell Fly Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Flat bench dumbbell fly egzersizi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hareketi doğru formda yapmanızdır. Omuzlarınızı mümkün olduğunca geride tutarak göğüs kaslarının tam anlamıyla çalışmasını sağlayabilirsiniz. Aksi halde omuzlarınız kolları çekmek için daha çok çalışır ve bu da hedef kas olan göğüs kaslarının verimli bir şekilde çalışmasını önler. Buna ek olarak kapasitenizin üzerinde ağırlık kullanmaktan kaçınmalısınız. Yüksek ağırlıklar dirsek, el bilek ve omuz eklemlerinin hasar görmesine neden olabilir. Eğer bu eklemlerde bir hasar söz konusuysa egzersizi yapmanız önerilmez.

5. Flat Bench Dumbbell Fly Yaparken Bu Hataları Yapmayın

  • Nefesinizi tutmayın, nefes kontrolü hem kaldıracağınız ağırlık miktarı hem de harcayacağınız efor üzerinde etkilidir. Dumbbell’ları yukarı kaldırırken nefes verin ve aşağı indirirken nefes alın.
  • Ayaklarınızı yerden kaldırmayın, bench sehpasında sırt üstü yattığınızda öncelikle ayak tabanlarının yere tam basmasını sağlayın. Böylece hareketi daha kontrollü yapmanız için gereken vücut dengesini sağlayabilirsiniz.
MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR