ESNEKLİK VE MOBİLİTE

Alternated Instep with Rotation

Egzersiz öncesi etkili ısınma hareketlerinden biri olan alt. instep with rotation hareketi, vücudunuzu egzersize hazırlar. Herhangi bir ekipman gerekmeksizin sadece mat ile yapılabilen hareket ile egzersiz öncesi vücudunuza esnek ve hareketli bir form kazandırabilirsiniz.

1 Ağustos 2022 6 dk
Alternated Instep with Rotation

1. Alternated Instep with Rotation Egzersizi Nasıl Yapılır?

Tüm antrenman çeşitlerinden önce kasların esnekliğinin artırılmasına yönelik yapılan alt. instep with rotation hareketinin doğru formu için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Egzersiz minderinin ucuna gelin ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Sağ ayağınızla öne doğru büyük bir adım atın.
  • Gövdenizi öne doğru eğin ve sol avuç içini yere bastırın. Sağ dirseğinizi sağ ayağınızın iç kısmına yerleştirin.
  • Nefes alın ve nefes verirken sağ elinizi yukarı doğru kaldırırken gövdenizi de sağa doğru çevirin. Bu noktada birkaç saniye bekleyin ve nefes alıp verirken başlangıç pozisyonuna geri dönün. Hareketi sol bacağınızla da uygulayın.

“Alternated Instep with Rotation egzersizi nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

2. Alternated Instep with Rotation Egzersizi Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Alternated instep with rotation egzersizi kalça ve sırt kaslarının esnetilmesini hedefleyen bir ısınma hareketidir. Bu kaslara ek olarak göğüs, bacak, kol ve omuz kaslarının da esnemesi sağlanır. Hareket sırasında sabit kalmak gerektiği için karın kasları üzerinde de etkilidir.

3. Alternated Instep with Rotation Egzersizi Yararları

  • Hemen her türlü fiziksel aktivite öncesi ısınma antrenmanlarına dâhil edilebilen alt. instep with rotation egzersizi, kalça ve sırt başta olmak üzere bacak, karın ve kol kaslarının ısınmasına yardımcı olur. Antrenman sırasında esneklik ve dengenin geliştirilmesini destekler.
  • Antrenman sırasında atletik performansın artmasına yardımcı olur.
  • Basketbol ya da voleybol gibi sıçrama hareketlerinin yoğun olduğu spor dallarında yaralanmaların önüne geçilmesini destekler.
  • Yerden bir şey almak ya da bir mobilyayı kaldırmak gibi günlük aktivitelerin gerçekleştirilmesini kolaylaştırabilir.

4. Alternated Instep with Rotation Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalça, bacak, sırt ve diz gibi vücut bölümlerinde yaralanma ya da incinme gibi rahatsızlıklar söz konusuysa alt. instep with rotation egzersizi yapmaktan kaçınmalısınız. Hareketi doğru formda yaptığınızdan emin olmalısınız. Bacağınızla ileri hamle yaptığınızda dizinizin ayak bileği üzerinde durmasına dikkat etmelisiniz.

5. Alternated Instep with Rotation Egzersizi Yaparken Bu Hataları Yapmayın

Egzersiz yaparken sırtınızın düz olması gerekir. Hareketi ilk yapmaya başladığınızda sırtınız yuvarlanıp “C” şeklini alabilir. Sırtınızı düz tutmak için göğüs kafesini öne doğru bastırabilirsiniz. Alt. instep with rotation egzersizinde en çok yapılan hatalardan biri ileriye doğru adım atmaktır. İleri adım diz eklemlerini yorabilir. Aynı şekilde küçük adım atmak da hareketin etkisini azaltır. İleri adım attığınızda diz kapağınız ayak parmaklarını geçmemelidir.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (123)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR