BESLENME

Yoğurt Diyeti: Yoğurt Kürü ile Zayıflama

Fazla kilolardan kurtulmak, form tutmak ve fit kalmak, hem vücut sağlığı hem de estetik görünüm elde etmek isteyen pek çok kişinin hedefidir. Vücuttan fazla kaloriyi atmak için doğal yöntemler kullanarak vücut sağlığını korumak, zayıflamak da oldukça önemlidir. Zayıflamak için kullanılan diyet yöntemlerinden birisi de yoğurt kürüdür. Yoğurt kürü, birkaç gün fazla yoğurt tüketimi ile yağ yakmayı sağlayan bir diyettir. Peki gerçekten yoğurt kürü ile zayıflamak mümkün mü? Yoğurt kürü diyeti ile ilgili merak ettiklerinize gelin birlikte bakalım.

26 Ekim 2023 10 dk
Yoğurt Diyeti: Yoğurt Kürü ile Zayıflama

Yoğurt Kürü Diyeti Nedir?

Yoğurt içerisine karıştırılan çeşitli malzemelerle (pul biber, kekik, limon gibi) hazırlanan, vücuttaki fazla yağın yakılmasında etkili olan kürle belirli zaman aralığı için yapılan diyet programıdır. Kürün ana malzemesi olan yoğurt, araştırma sonuçlarına göre bölgesel yağ yakımında etkili olan bir besindir. Ayrıca, süt ürünlerinden elde edildiği için protein açısından zengindir ve vücuda yararı fazladır. Yoğurdun protein içeriğinin fazla olması nedeniyle vücudun karbonhidrat ihtiyacını kontrol almayı sağlar. Tok tutucu özelliğe sahiptir[1].

Yoğurt; zengin protein içermesi, kalsiyum oranının yüksek olması ile göbek eritme, fazla yağlardan kurtulma ile zayıflama için etkilidir. Yoğurt ile hazırlanan kür diyetinin sadece zayıflama, form tutmaya değil aynı zamanda karın şişkinlikleri ve sindirim problemleri gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinir. Pratik bir şekilde hazırlanan, kolay bir şekilde kalori yakmaya yarayan bu diyet ile fazla yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Hem lezzetli hem de etkili olan yoğurt kürü diyetini deneyebilir, doğal yöntemler kullanarak vücut sağlığınızı korumanın yanı sıra form tutabilirsiniz[1].

Yoğurt Kürü Diyeti Nedir?

Yoğurt Kürünün Faydaları Nelerdir?

Yoğurt süt kaynaklı doğal bir besindir. Yoğurt kürü, diğer doğal besin malzemeleri (kekik, limon gibi) kullanılarak hazırlanır. Böylece, gıdaların içerisindeki zengin besin maddelerinden yararlanılarak doğal yöntemlerle zayıflama sağlanabilir. Yoğurt kürü, ilk olarak vücuttaki fazla kalorinin yakılması açısından oldukça etkili bir diyettir. Oda ısısında tüketilen yoğurt kürü, şişkinlik ve sindirim problemlerine iyi gelir. Gaz sorununun azaltılmasına yardımcı olur. Sindirime bağlı hazımsızlık problemleri gibi sağlık sorunlarının azaltılmasını sağlar[1].

Yatmadan önce tüketilen yoğurt kürü deliksiz bir uykunun kapısını aralar. Daha iyi uyuma, dinlenme sağlar. Karın şişkinliği ve ödemin azaltılmasında da etkilidir. Bunun yanı sıra, mide ve bağırsaklarda probiyotik etkisi gösterir. Dolayısıyla, bağırsaklarda zararlı bakterileri önlemeye yardımcı olur. Yoğurdun göbek inceltici etkisi vardır. Yoğurt kürü ile ödem ve şişkinlik problemlerinden kurtulabilirsiniz (1). Yoğurt kürü diyetinin zayıflama, göbek ve basen eritme etkisi mevcuttur. Ayrıca, şişkinlik problemlerinin azaltılmasını sağlar. Bunun yanı sıra bağışıklığı kuvvetlendirmeye de yardımcı olur. Kemik gelişiminde etkilidir. Vücut kemiklerinin güçlendirilmesi ile zinde hissetmeye katkı sağlar. Yoğurt tüketimi vücutta kas oluşumunu kolaylaştırır. Ayrıca, yoğurt kürü cildin parlak ve hoş görünmesinde etkilidir. Bunun yanı sıra, vücutta yağ yakımını artırır. Kabızlık gibi sindirim sorunlarının çözülmesine de yardımcı olur[2].

Yoğurt Kürünün Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Kürü Diyetini Kimler Yapabilir?

Yoğurt kürü; yoğurt içerisine pul biber, zerdeçal, zencefil, zerdeçal ve tarçın gibi baharatlar eşliğinde hazırlanır. Mide hassasiyeti olan kişilerde baharatlar olumsuz etkiler ortaya çıkarabilir. Bu nedenle, reflü, ülser gibi mide hassasiyeti olan kişiler ve zencefil, zerdeçal gibi baharat alerjileri olan bireyler yoğurt kürü diyetini dikkatli uygulamalıdır. Yoğurt kürü diyetini mide hassasiyeti olan, baharata alerjisi olan kişiler haricinde herkes yapabilir. Hamile ve emziren anneler de yoğurt kürü diyetini uygulamamalıdır[2].

Yoğurt Kürü Diyetini Kimler Yapabilir?

Yoğurt Kürü Diyetinin Yan Etkileri Nelerdir?

Yoğurt kürü diyeti doğal besinlerle hazırlanmasına rağmen gereğinden fazla tüketilmesi halinde kişilerde bazı yan etkiler oluşturabilir. Ayrıca, baharatlara karşı alerjileri olan, mide hassasiyeti olan kişilerde de yoğurt kürü diyeti istenmeyen sonuçlar oluşturabilir. Yoğurt kürü diyetinin olası yan etkileri şu şekilde sıralanabilir[2]:

  • 3 gün gibi kısa sürede, belirli aralıklarla yoğurt diyeti uygulamanın yan etkileri olmamakla birlikte bu zaman zarfından fazla uygulanan kürlerde mide hassasiyeti olan kişilerde yan etkiler olabilir.
  • Ülser, reflü gibi rahatsızlıkları olan kişilerde farklı baharatlarla hazırlanan yoğurt kürlerinde mide yanması görülebilir.
  • Özellikle mide rahatsızlıklarına karşı hassasiyet sahibi olan bireyler, pul biberle hazırlanan yoğurt kürlerini uzun süre kullanmamalıdır. Pul biber, mide asidi üretimini tetikleyebilir.
  • Yoğurt kürü diyeti gereğinden fazla ve uzun süre tüketilmemelidir. Fazla yapılan yoğurt kürü diyeti nedeniyle sindirim sistemi sorunları ve mide ağrıları oluşabilir.
  • Hamile kadınlar ve emziren anneler yoğurt kürü diyetini uygulamamalıdır. Emziren anneler için yoğurt kürü içerisinde kullanılan baharatlar bebeklerde gaz oluşumuna neden olabilir.
  • Hamile kadınlarda ise hamilelik boyunca mide ekşimesi gibi şikayetler ortaya çıkar. Yoğurt kürü diyeti hassas bünyeye sahip hamileler tarafından uygulanmamalıdır.
  • Ülser, reflü gibi mide rahatsızlıkları olanlar için pul biber yerine daha hafif baharatlarla hazırlanan yoğurt kürü diyetlerini uygulayabilir. Bu durumda, yan etkilerin oluşması önlenebilir.
Yoğurt Kürü Diyetinin Yan Etkileri Nelerdir?

Yoğurt Kürü Diyetine Ne Kadar Devam Edilmeli?

Yoğurt kürü diyetinin uygulanma sıklığı ve düzeni zayıflama açısından önemlidir. Ayrıca, gereğinden fazla uzun süre yoğurt detoksuna devam etmenin vücut sağlığı üzerinde olumsuz etkileri de olabilir. Bu nedenle, yoğurt kürü diyetini uygulayanlar diyeti ne zaman, hangi aralıkta ve ne kadar süre uygulayacaklarını belirleyerek daha iyi sonuç elde edebilir.

Yoğurt kürü diyeti herhangi bir hassasiyeti, mide problemi, rahatsızlığı, hamileliği bulunmayanlar tarafından iki hafta boyunca her gün uygulanabilir. Mide hassasiyeti bulunan kişiler ise haftada iki gün yoğurt kürünü tüketebilir[2].

Yoğurt Kürü Diyetine Ne Kadar Devam Edilmeli?

Yoğurt kürünün uygulama sıklığı kadar gün içerisinde tüketileceği zaman da önemlidir. Genellikle yağ yakan yoğurt kürü sabah kahvaltısından veya gece yatmadan önce tüketilmelidir. Özellikle yatmadan tüketilen kür gece düzenli uyumanızı sağlar. Sabah kahvaltısından önce yoğurt kürünün tüketilmesi ise gün içerisinde metabolizmanın hızlanmasına katkıda bulunur. Yoğurt kürü diyeti uygulamalarında genellikle ilk hafta belirgin sonuçlar alınmasa da 14 gün içerisinde istenen etkiler elde edilir[2].

Yoğurt Kürü Diyet Çeşitleri

Yoğurt, limon ve çeşitli baharatların karıştırılmasıyla hazırlanan farklı kürler ile diyet ve bölgesel zayıflama mümkündür. Özellikle hareketsizlikten kaynaklanan göbek ve basen yağlarının eritilmesinde yoğurt kürü diyeti sıklıkla tercih edilir. Zayıflama için yoğurt kürü uygulamalarından farklı tarifler hazırlanır. Farklı yoğurt kürü çeşitleri ile vücudun metabolizması hızlandırılarak fazla kalori yakılması sağlanabilir[3].

Yoğurt kürü çeşitleri az malzeme ile kısa sürede ve kolay bir şekilde hazırlanır. Ancak çeşitlerine göre yoğurt kürüne hangi besin maddelerinin ekleneceği belirlenmelidir. Limon, pul biber, kekik, tarçın, zencefil, zerdeçal gibi farklı malzemelerle çeşitli yoğurt kürleri hazırlanabilir. Besin tercihlerinize göre farklı yoğurt kürü çeşitlerinden size uygun olanı form tutmak için deneyebilirsiniz[3].

Limonlu Yoğurt Kürü Diyeti

Kür çeşitlerinden birisi limon ile hazırlanan karışımdır. Diyet için en az iki hafta boyunca her gün yoğurt içerisine limon karıştırılarak hazırlanan kür tüketilmelidir. Eğer limonu ekşi buluyorsanız aynı kürü maden suyu ile de deneyebilirsiniz. Özellikle bu kür, göbek yağlarının yakılmasında oldukça etkilidir.

Pul Biberli Yoğurt Kürü Diyeti

Zayıflamak için etkili yoğurt kürü çeşitlerinden biri de pul biber ile hazırlanan karışımdır. Yoğurt içerisine pul biber baharatı katılarak hazırlanan kür özellikle vücudun enerjisini yükselterek metabolizmanın hızlandırılmasında etkilidir. Böylece, vücudun kalori yakmasını kolaylaştırır. Ancak, hassas bir bünyeye veya mide rahatsızlıklarına sahipseniz diğer yoğurt kürü çeşitlerini denemelisiniz. Ülser, reflü gibi rahatsızlıklar yaşayanlar için pul biber mide yanmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra, mide asidi salgılanmasını da artırabilir.

Naneli Yoğurt Kürü Diyeti

Naneli yoğurt kürü zayıflamak için hazırlanan diyetlerden birisidir. Nanenin ferahlatıcı etkisi kürün tüketimini kolaylaştırır. Ayrıca, nanenin sindirim üzerindeki olumlu etkileri de kabızlık gibi rahatsızlıkların çözülmesine yardımcı olur. Form tutmak için naneli yoğurt kürü diyetini deneyebilirsiniz.

Yoğurt Kürü Diyet Çeşitleri

Zencefilli Yoğurt Kürü Diyeti

Yoğurt kürü diyeti birçok farklı baharatla hazırlanabilir. Kür çeşitlerinde kullanılan baharatlardan biri de zencefildir. Bu karışım ile vücudun tatlı ihtiyacı karşılanarak uzun süre tokluk hissi oluşturulabilir. Bunun yanı sıra, hassas bünyeye sahip kişiler tarafından uygulanabilecek bir yoğurt kürüdür.

Zerdeçallı Yoğurt Kürü Diyeti

Zerdeçallı yoğurt kürü zayıflamak için etkili bir diyettir. Yoğurt ve zerdeçalın karıştırılması ile elde edilen kür, iki hafta düzenli tüketilmelidir. Ayrıca, düzenli egzersiz ve hareketli yaşam tarzına sahip olan bireylerde zayıflama açısından iki hafta tüketilen yoğurt kürü ile daha etkili sonuçlar elde edilebilir.

Kepekli Yoğurt Kürü Diyeti

Yoğurt içerisine kepek eklenerek hazırlanır. Özellikle farklı lezzetleri denemeyi sevenler için salata öğünlerinin yanında tüketilebilir. Kepeğin B vitamini açısından zengin olması nedeniyle vücut sağlığına olumlu etkileri de vardır.

Yoğurt Kürü Diyetinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yoğurt kürü çeşitlerinde leblebi tozu, keten tohumu gibi farklı besin maddeleri de kullanılır. Baharatların tek başına veya birkaç çeşit halinde karıştırılarak hazırlandığı farklı yoğurt kürleri de mevcuttur. Birey beslenme alışkanlıkları ve damak tadına göre farklı yoğurt kürü çeşitlerinden birisini tercih edebilir. Ancak, hassas bünyeye sahip veya mide rahatsızlıkları olan kişiler hafif baharatlarla hazırlanan kürleri seçmelidir.

Yoğurt kürü diyetinde dikkat edilmesi gereken bir husus karışımın hazırlanmasıdır. Yoğurt kürü tarifi; karışımda kullanılacak katkı maddelerine göre değişiklik gösterir. Genellikle besin değeri yüksek, vücut üzerinde yararlı etkiye sahip zencefil, zerdeçal, keten tohumu, kepek gibi gıdalar yoğurt ile karıştırılarak kür hazırlanır. Bunun yanı sıra, limon, maden suyu ile de hazırlanan kür çeşitleri de vardır. Yoğurt kürü hazırlanırken karışım oranları dikkate alınmalıdır. Ölçeğinden fazla kullanılan baharatlar sağlığı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, kürdeki en önemli husus ise karışımda kullanılan yoğurttur. Kürde yağsız, pastörize sütten üretilmemiş, organik köy yoğurdu kullanılmalıdır.

Yoğurt kürü diyetinde uygulama sıklığı, beslenme aralığı ve devamlılık önemlidir. En az iki hafta boyunca kürün her gün tüketilmesi gerekir. Ancak, bu durum sağlıklı bünyeye sahip kişiler için geçerlidir. Hassas bünyeye sahip, mide ve sindirim rahatsızlıkları olan bireyler haftada iki gün yoğurt kürü uygulamalıdır. Yoğurt kürü diyeti uygulanırken spor faaliyetleri ve egzersizlerde artırılmalıdır. Böylece, diyetten istenilen verim alınabilir.

Yoğurt kürü diyeti zayıflamak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği yöntemlerdendir. Vücuttaki fazla kalorilerden kurtulmak için uygulanan doğal bir yöntem olması diyete olan talebi artırır. Zayıflamanın yanı sıra yoğurt kürünün sağlık açısından faydaları olduğu da bilinir. Ancak, gereğinden fazla ve dikkatsiz uygulamalar yan etkiler de oluşturabilir. Bu nedenle, düzenli ve bilinçli bir şekilde yoğurt kürü ile zayıflama denenmelidir. Ayrıca, spor alışkanlıklar ve düzenli egzersizlerde yoğurt detoksunun etkisini artırabilir.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (201)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR