BESLENME

Turkesterone Nedir? Sporcular için Faydaları Nelerdir?

Sporcuların büyük bir çoğunluğu performanslarını maksimum düzeylere ulaştırmak ve hızlı bir iyileşme göstermek için takviyelere başvurur. Turkesterone da bunlardan biridir. Sporla ve vücut geliştirmeyle uğraşanların hayatında turkesterone önemli bir yer kaplar. Peki, son dönemlerde popülerlik kazanan Turkesterone nedir? Turkesterone’un bilimsel dayanakları nelerdir? Siz de Turkesterone hakkındaki diğer detayları merak ediyorsanız gelin bir göz atın!

24 Ekim 2023 10 dk
Turkesterone Nedir? Sporcular için Faydaları Nelerdir?

Turkesterone Nedir?

Turkesterone, ajuga turkestanica bitkisinde doğal olarak bulunan güçlü bir ekdisteroid bileşiğidir. Ekdisteroid ise bitkilerde, bazı hayvanlarda, çeşitli deniz canlılarında bulunan doğal steroid benzeri bileşiklere verilen addır. Bu bileşikler, tıpkı hayvanlardaki anabolik steroidler gibi hücresel düzeyde protein sentezini teşvik edebilme özellikleriyle tanınırlar. Turkesterone, bu ekdisteroidler arasında özellikle dikkat çeken bir bileşiktir. Bunun nedeni ise insanlarda ve hayvanlarda yapılan araştırmalarda kas kütlesinin artırılmasına yardımcı olabileceğini göstermesidir.

Turkesterone, çoğunlukla sporcu beslenmesiyle birlikte vücut geliştirme alanında popüler bir takviye olarak ön plana çıkar. Aynı zamanda ajuga turkestanicanın geleneksel tıpta uzun yıllardır yorgunluğun, enerjisizliğin önüne geçmek, genel dayanıklılığı artırmak için kullanıldığı da bilinir. Sağlık ve performans üzerindeki olumlu etkileri, sporcular için faydalı bir bileşik olması gibi yönleriyle turkesterone, aktif yaşam süren birçok kişi tarafından kullanılır. Sporcular için önerilmesine rağmen yine de turkesterone kullanımından önce doktorlara ya da beslenme uzmanlarına danışmak son derece önemlidir.

turkesterone nedir?

Turkesterone Ne İşe Yarar?

Turkesterone sağlık ve performans üzerine birçok olumlu etkiye sahip olduğu düşünülen bir ekdisteroid bileşiği. Dolayısıyla aktif spor yapanlar için büyük bir enerji kaynağı. Bu bileşik, vücuttaki protein sentezini artırarak kas büyümesini destekleyebilecek özelliklere sahip. Bu nedenle de kas yapmak isteyenler tarafından sık kullanılır. Protein, kasların esas yapı taşı olduğundan kasların daha hızlı, etkili bir şekilde onarılmasına olanak tanır. Kas büyümesine yardımcı olması, protein sentezini teşvik etmesi gibi yönleriyle de turkesterone büyük ölçüde öne çıkar. Aynı zamanda turkesterone, enerjiyi ve dayanıklılığı artırmaya da yardımcıdır. Fiziksel aktiviteler sırasında enerji seviyelerinin yukarılarda kalmasına olanak tanıyan bileşik, spor boyunca dayanıklılığını korumak isteyenler için vazgeçilmezdir.

turkesterone ne işe yarar?

Turkesterone, enerji üretimini destekleyici özelliklere sahip olabilir. Bu yönüyle spor sonrası yorgunluğun azalmasına, iyileşme sürecinin hızlanmasına katkı sunabilir. Ek olarak turkesterone, vücutta yağ oksidasyonunu teşvik edebilir. Buna bağlı olarak da metabolizmayı hızlandırabilir. Yağ yakımına olumlu etkilerinin olması üzerine turkesterone hakkında araştırmalar var. Anti-inflamatuar etkiye sahip olabileceği düşünülen turkesterone, bağışıklık sistemini destekleyen özelliklerle de öne çıkabilir. Sporcuların birçok dış etkene karşı kendisini daha iyi korumasına olanak tanıyan turkesterone’un daha birçok faydasının olduğu ve sporcular için birçok işe yaradığı düşünülür.

Turkesterone Faydaları Nelerdir?

Spor dünyasında son yıllarda oldukça popüler olan turkesterone, performans bakımından birçok fayda ile öne çıkar. Kas kütlesini, gücünü ve dayanıklılığını artırmaya yardımcı olabileceği düşüncesiyle tercih edilen, anabolik steroidlere karşı doğal alternatif olarak görülen turkesterone’un kardiyovasküler sağlığı geliştirme, inflamasyonu azaltma, yağ yakımını arttırma gibi yararlarının olduğu da iddia edilir[1]. Bir tür ekdisteroid olmasıyla bilinen turkesterone’un, ekdisteroidlerin sağladığı faydalara sahip olduğu düşünülür. Ekdisteroidlerin insülin duyarlılığını artırma, inflamasyonu azaltma, kas büyümesini destekleme gibi çeşitli faydaları bulunur. Anabolik ve adaptojenik etkileri bulunan ekdisteroidler, atletik performansı artırmak için sıkça kullanılır.

Henüz kullanımını destekleyecek bilimsel kanıtlar olmamasına karşın turkesterone’un ve ekdisteroidlerin sunduğu düşünülen faydalar şunlardır:

Kas Kütlesi Geliştirmenize Yardımcı Olabilir

Turkesterone’un kişinin kas kütlesi geliştirmesine ve buna bağlı olarak daha iyi bir vücut kompozisyonu elde etmesine dair bazı çalışmalar bulunur[2]. Bireyin kas yağ oranlarını dengelemesine yardımcı olan turkesterone ile ilgili hayvanlar üzerinde bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalara göre turkesterone, anti obezite etkiler gösterebilir. Metabolizmayı hızlandırabilmesi de bu etkileri destekler niteliktedir. Turkesterone’un bunu insülin direnciyle savaşarak, glikoz metabolizmasını değiştirerek, lipid emilimini düşürerek ve kas hücrelerinde amino asitlerden olan lösin alımını artırarak yaptığı düşünülse de henüz kesin bir bilimsel çalışma bulunmaz. Kas sentezini destekleyen turkesterone, bu yönüyle aktif yaşam tarzına sahip olanlar için iyi bir güçlendirici olabilir.

turkesterone yararları

Stresle Mücadele (Adaptojenik) Etkileri Bulunabilir

Ashwagandha veya rhodiola bitkileri gibi bir adaptojen olarak kabul edilen turkesterone, vücudun stresle, yorgunlukla baş etmesine yardımcı olabilir. Bu sayede de ruh sağlığını destekleyebilir. Bazı çalışmalar turkesterone’un uykuyu iyileştirdiğini, kaygı hissini azalttığını, beyin bulanıklığını giderdiğini, tükenmişlik hissinin önüne geçtiğini, depresyon belirtilerini ve motivasyon düşüklüğünü önlediğini göstermiştir[2]. Turkesterone’un bunlara ek olarak nörotransmitter üretimini destekleme, bağırsak sağlığına yardımcı olma yeteneklerinin olduğu da araştırma konusu. Nörotransmitterler, beyin ve bağırsak bağlantısının düzenlenmesine destek olan kimyasalları ifade eder.

Aşırı stresli ve yorgun ruh halinin bağışıklık sistemini tehlikeye soktuğu da bilinir. Turkesterone ise iltihaplanma ile savaşabilir, antioksidanları arttırarak sindirim ve bağışıklık fonksiyonlarının dengelenmesine katkı sunabilir. Tüm bu yönleriyle turkesterone, stresle mücadele etmek için iyi bir kurtarıcı olabilir. Bu konuda yapılan araştırmaların sonuçlanmasıyla daha kesin bilgiler elde etmek mümkün.

Egzersiz Performansını Artırmaya Yardımcı Olabilir

Turkesterone’un genel fiziksel performansı artırabileceği, dayanıklılığı, gücü teşvik edebileceği de belirtilir. Ekdisteroidler, kasları güçlendirmeye, dayanıklılığı artırmaya, yorgunluk hissini önlemeye yardımcı olan ATP sentezini artırabilme özelliğine sahiptir. Bir ekdisteroid olan turkesterone, yoğun egzersizlerle daha iyi başa çıkabilmeye olanak tanır.

Güç ve dayanıklılık oluşturma noktasında sporcular için önemli olan turkesterone’un bu özelliği hakkında bazı çalışmalar da yapılmıştır[2]. Bu çalışmalara göre çok zor geçen antrenmanlardan sonra bireyin kendisini toparlama yeteneğinin turkesterone kullanımına bağlı olarak iyileşebildiği görülmüştür.

Egzersiz Sonrası Kas İyileşmesini Destekleyebilir

Turkesterone, protein sentezini artırarak kas hücrelerinin büyümesine, bu hücrelerin yeniden yapılanmasına yardımcı olabilir. Bu özellik, özellikle kas kütlesini artırmak isteyen sporcular için önemlidir. Bunun yanı sıra egzersiz sonrasında zedelenen kasların iyileşmesi de sporcuların en çok önem verdiği konular arasında yer alır. Yapılan araştırmalarda bu bileşiğin yoğun geçen egzersizlerin ardından kas liflerini onarmaya yardımcı olabileceği yönünde bulgular mevcut.

Kaslardaki glikojen konsantrasyonlarını artırabilen turkesterone, birikmiş laktik asidin daha hızlı atılmasına da yardımcı olabilir. Tüm bu yönleriyle turkesterone, egzersiz sonrasında iyileşmeyi destekleyebilir. Aynı zamanda bu bileşik, pozitif nitrojen dengesinin korunmasına da katkı sağlayabilir. Dengenin korunması kas büyümesini kolaylaştıran en önemli etkenlerdendir[2]. Turkesterone’un kas iyileşmesini desteklediğiyle ilgili çalışmaların oldukça sınırlı olduğunu; bu konu hakkında yeterli bilgiye ihtiyaç duyulduğunu unutmamalı, doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Kilo Kaybını Destekleyebilir

Turkesterone’un faydaları arasında kilo kaybını desteklemesine ilişkin kanıtlar henüz yeterli olmasa da araştırmacılar bu bileşiğin bireyin sağlıklı kilo vermesine yardımcı olabileceğini düşünür. Turkesterone, yağ oksidasyonunu teşvik ederek genel metabolizma hızını artırabilir. Metabolizma hızının artması ise bireyin çok daha hızlı kilo vermesine yardımcı olur. Daha yüksek metabolizma hızı ile vücut daha fazla kalori yakar. Turkesterone aynı zamanda yağların parçalanması sürecinde de etkin rol oynayabilir[3].

Turkesterone’un faydaları her geçen gün yapılan çalışmalarla keşfedilir durumda. Bu bileşik üzerine yapılan araştırmalar bugün oldukça sınırlı. Dolayısıyla bu faydaların her biri hakkında net bilgiler ifade etmek zor. Aktif bir sporcuysanız ve turkesterone kullanmayı planlıyorsanız öncesinde bir doktora veya beslenme uzmanına danışmanızda fayda var.

turkesterone faydaları

Sporcular için Faydaları Nelerdir?

Yukarıdaki her bir fayda, aktif olarak spor yapan, gününün büyük bir bölümünü antrenmanla geçiren sporcular için çok fazla öneme sahip. Pek çok sporcu, performanslarını artırmak, daha hızlı iyileşmek ve güçlenmek için bu doğal ekdisteroidden faydalanmayı tercih eder. Sporcular için en önemli faydası kas kütlesi üzerindeki etkileridir. Yapılan sınırlı araştırmalar, turkesterone’un protein sentezini destekleyerek kasların daha hızlı, etkili bir şekilde büyümesine yardımcı olduğunu gösterir yöndedir. Kas gelişimiyle birlikte kasların sağlığı için kritik bir faktör olan hızlı iyileşme, performansın her geçen gün daha da güçlenmesine olanak tanır. Sporcuların daha uzun süre, daha yoğun bir şekilde antrenman yapmalarına yardımcı olması da turkesterone’un sporculara sağladığı bir diğer avantaj olarak sayılabilir.

Spor sonrası yorgunluk ve ağrı, sporcuların en sık yaşadığı durumlar arasında yer alır. Yaşanan bu ağrılar, bir sonraki antrenmanın verimliliğini düşürebilir. Aynı zamanda sporcunun motivasyonunda kayıplara neden olabilir. Bir sonraki antrenmana ağrılar nedeniyle gitmemek, sporcuların en sık yaşadığı problemler arasında yer alır. Turkesterone’un antienflamatuar etkilere sahip olabileceğini gösteren çalışmalar bulunur. Bu da bileşiğin hızlı iyileşme sürecine destek olduğunu gösterir. Daha enerjik ve dinamik hissetmeye katkı sağlayan turkesterone, uzun süreli ve yoğun antrenmanlar yapan sporcular için kritik öneme sahiptir.

Kas kütlesini artırarak yağ yakımını desteklemesi yönüyle sporculara büyük bir fayda daha sağlayan turkesterone, sporcunun hayal ettiği vücut görünümüne veya performansa daha kısa sürede ulaşmasına katkı sunabilir. Ancak kullanılan doz, yapılan spor antrenmanı ve sporcunun metabolizması da bu açıdan belirleyicidir. Her durumda aynı etkileri görmek mümkün olmayabilir.

turkesterone sporcular için faydaları

Turkesterone’un Yan Etkileri Nelerdir?

Atletik performansınızı birkaç adım öteye taşımak ve kas kütlenizi artırmak istiyorsanız turkesterone kullanımından önce mutlaka yan etkilerini bilmelisiniz. Anabolik steroidlere doğal bir alternatif olan turkesterone’un vücut üzerindeki olumsuz etkileri ne yazık ki birçok sporcu tarafından göz ardı edilen bir durum. Turkesterone takviyeleri kullanan kişilerde bugüne kadar görülen ve kaydedilen bazı yan etkiler şu şekilde[2][3]:

  • Kan basıncında artış
  • Kalp atış hızının artması
  • Uykusuzluk hissi
  • Kaygı düzeyinin yükselmesi
  • Depresyon hissi
  • Huzursuzluk
  • Baş ağrıları
  • Bulantı ve kusma
  • Deri döküntüsü
  • İshal

Bu yan etkilerin görülme sıklığı çok düşük olsa da bazı alerjik bünyelerde ve hassas bireylerde benzeri yan etkilerle karşılaşmak olasıdır. Yukarıdaki yan etkilerin yanı sıra bazı bireylerde saç büyümesinin hızlanması, akne eğilimi, seste kalınlaşma, sinirlilik hali, yüksek tansiyon, bazı organlarda rahatsızlıklar ve gastrointestinal hastalıklar gibi belirtiler de görülebilir[3]. Turkesterone kullandıktan sonra kendinizde bunlara benzer herhangi bir belirti görürseniz bir uzmana danışarak bu bileşiğin sizdeki olası etkilerini araştırmasını isteyebilirsiniz.

Turkesterone, kondisyon seviyenizi geliştirmenize yardımcı olabilecek bir takviye olarak kabul edilir. Kas kütlesini artırması, yağ yakımını hızlandırması ve performansınızı yükseltmesi gibi faydaları olduğu yönünde araştırmalar bulunur. Bu faydalarına ek olarak yan etkileri de olabilen ve sporcular için sıklıkla önerilen bu takviyeyi kullanmadan önce bir uzmana danışmak oldukça önemlidir. Siz de sağlıklı bir spor rutini için kullandığınız tüm takviyelerle ilgili uzmanınızı mutlaka bilgilendirmelisiniz.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR