YAŞAM

Yüz Yogası ile Estetiksiz, Doğal ve Genç Görünün!

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yüz kaslarındaki gevşemeler, sarkmalar, cilt üzerinde oluşmaya başlayan ince çizgiler ve kırışıklıklar çoğu kişi için can sıkıcı ancak estetik olmadan da bu sorunu çözümlemek mümkün! Genellikle yaşlanma etkileri estetik ile yok edilmeye çalışılsa da aslında biraz sabır, azim ve düzenli uygulamalar ile doğallıktan uzaklaşmadan cildinizin daha genç görünmesini sağlayabilirsiniz! Bunun için size önerimiz son yılların en popüler disiplinlerinden biri olan Yüz Yogası. İçerikte Yüz Yogası ile ilgili faydalı ve ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Son bölümde ise evde bile basitçe uygulayabileceğiniz bazı etkili yüz yogası hareketleri ve tekniklerini görebilirsiniz.

21 Mayıs 2023 11 dk
Yüz Yogası ile Estetiksiz, Doğal ve Genç Görünün!

Yüz Yogası Nedir?

Yüz yogası yüzde yanak, göz çevresi, dudak, alın, boyun gibi bölgelerde oluşan yaşlanma belirtilerini azaltmaya ve cilt altındaki kasları güçlendirmeye yarayan doğal, alternatif bir yöntem[1]. Çeşitli masaj ve egzersiz yöntemleri sayesinde kalıcı bir şekilde sonuç almanız ise oldukça yüksek bir olasılık!

Yüz yogası sadece sorunları yok etmek ya da onları azaltmaya yardımcı olmak için kullanılan bir egzersiz sistemi değil; düzenli olarak yüz yogası yapmanın aynı zamanda olası problemleri önleyici bir yönü de bulunuyor. Bu nedenle kapsamlı faydalarını kısa bir süre içinde bile görmeye başlamak mümkün.

Tabii ki alınacak sonuçlar kişinin cilt yapısına, yaşına, uygulama sıklığına, şekline ve hatta beslenme, uyku gibi başka faktörlere bağlı olarak da değişkenlik gösteriyor. Yine de genel olarak baktığımızda yüz yogası yapan birçok kişinin egzersizlerden önemli ölçüde fayda gördükleri söylenebilir.

Yüz Yogası Ne İşe Yarar?

Kaz ayakları, göz çevresi kırışıkları, yanak sarkmaları gibi sorunların yaşın ilerlemesi ile birlikte oluşmaya başlaması kaçınılmaz ancak belirtilerin ortaya çıkmasını geciktirmek ya da mevcut problemleri azaltmak mümkün. Yüz yogası yapmak daha uzun süre genç ve enerjik bir cilde sahip olmak, yaşlanma etkilerini geciktirmek üzerine birebir etki sağlıyor.

Yüz Yogasının Faydaları

Yüz yogasının güzel ve genç görünmeniz, sağlıklı bir cilde sahip olmanız hatta zihinsel-ruhsal-bedensel olarak rahatlamanız adına önemli faydaları bulunuyor. Peki, yüz yogası ne işe yarar? İşte yüz yogasının başlıca faydaları:

 • Cilt altındaki kasları sıkılaştırıp kaldırarak çizgi ve kırışıklıkları yumuşatmaya yardımcı oluyor.
 • Masajlar kan dolaşımını hızlandırıyor, lenfatik drenajı iyileştirip stres ve gerginliği azaltmada etki sağlıyor.
 • Yüz yogası uyku kalitenizin iyileşmesini destekliyor.
 • Yüz yogasının en önemli faydalarından biri zayıf kasları güçlendirirken aktif kasları ise gevşetmesi. Bu durum mimik çizgilerini ve sarkmalarını önlemede çok etkili oluyor.
 • Kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor.
 • Lenfatik drenaj yoga hareketleri ile desteklendiği için yüzdeki şişkinlikler de büyük oranda giderilebiliyor.
 • Yüz kaslarını daha iyi kontrol altına almanızı kolaylaştırıyor.
 • Yaşlanma belirtilerini en çok yansıtan bölgelerden biri olan boyunda sıkılaştırma etkisi yaratıyor[1].
 • Yüzünüzün daha simetrik ve düzgün görünmesine yardımcı oluyor.
 • Ciltteki istenmeyen koyu halkaların görünümünü azaltmaya katkı sağlıyor[1].
 • Yapılan araştırmalara göre düzenli yapılan yüz yogası uygulamalarının en az 3 yaş genç görünmeyi sağladığı belirtiliyor[5].
 • Ciltte daha genç ve dolgun görünmeyi sağlayan kolajen miktarını da yüz yogası ile artırmak mümkün.
 • Akupunktur noktalarına da masajla etki edildiği için aynı zamanda iç organlar üzerinde rahatlama ve düzelmeler görülebiliyor[2].

Ayrıca tüm bunların yanı sıra yüzü estetiksiz şekilde gençleştirmek, evde kolayca ve ekonomik bir şekilde yapılabiliyor olması da yüz yogasının diğer avantajları arasında.

Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Yüz yogası yaparken bazı unsurları dikkate almanızda fayda bulunuyor. Bu koşulları göz önüne alarak yüz yogası egzersizlerini yaptığınızda istediğiniz sonuçları alma ihtimaliniz de paralel olarak artıyor. “Yüz yogası nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını ise  birkaç aşamada incelemek mümkün. Gelin bunlara birlikte göz atalım:

Yüz Yogası Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yüz yogası yaparken bütüncül bir yaklaşımı benimseyip, sağlıklı beslenme, yeterli uyku uyuma, meditasyon/ter attırıcı egzersizler yapma, bol su içme gibi etkenlere de dikkat etmelisiniz.
 • Yüzünüze yapacağınız yoga egzersizlerine doğal taşlarla uygulanacak masajları da eklerseniz daha hızlı sonuç almanız mümkün[3].
 • Cildiniz aşırı kuru değilse yogaya kremsiz başlayıp, masaj aşamalarında aromatik yağlardan faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda egzersizlerden bir süre önce cildinizi nemlendirmeyi de tercih edebilirsiniz.
 • Egzersizlere başlamadan önce yüz ve ellerinizin her zaman temiz olmasına özen gösterin[1].
 • Size uygun masaj yağları ve serumlar uygulayarak kullandığınız ürünlerin masaj ile birlikte cildinize daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Egzersizler esnasında ağrı ya da rahatsızlık hissetmediğinizden emin olmalısınız; dolayısıyla konfor seviyenize göre yüz yogası hareketlerinizi yapmanızı öneriyoruz[1].
yüz yogası nasıl yapılır?

Yüz Yogası Haftada Kaç Kez ve Gün İçinde Ne Zaman Yapılmalı?

Yüz yogası için önerilen süre genellikle kişinin seviyesine göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin başlangıç seviyesinde olanlar için 2 ay boyunca haftada 3 gün egzersiz yapılması tavsiye ediliyor. [2] Daha sonrasında ise aşama aşama orta ve ileri seviye uygulamalara geçilebiliyor.

Genel itibarıyla haftada minimum 3 maksimum 5-6 gün yüz yogası yapmanız öneriliyor. [4] Burada dikkat edilmesi gereken unsur egzersizlerin düzenli olarak yapılması. Nasıl fitness çalışmasını belirli bir rutin içinde devam ettirdiğinizde istediğiniz sonuçları alıyorsanız yüz yogasını da aynı şekilde düşünmelisiniz. 1-2 gün ise yine fitness ve benzeri spor programlarında olduğu gibi kaslarınızı dinlendirmeniz gerekiyor.

Gün içinde ise özellikle sabah ya da akşam stressiz, rahat bir anınızı yüz yogasına ayırmanızda fayda bulunuyor. Ne kadar süre egzersiz yapacağınızı kendinize göre belirleyebilirsiniz ancak en az 15 ile 30 dakika arasında bir süre aralığı belirlemeniz iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır[2].

Yüz Yogasından Ne Kadar Sürede Sonuç Alabilirim?

Şüphesiz ki kendi için hedefler belirleyen herkesin en çok merak ettikleri konulardan biri de ne kadar süre sonra arzu ettikleri sonuca ulaşabilecekleri. Bu durum tahmin ettiğiniz gibi kişisel özelliklere, uygulama ritmine, yaşa, cilt yapısına göre farklılık gösteriyor. Ancak normal koşullar altında yüz yogası egzersizlerinizi ihmal etmeden düzenli olarak yaparsanız 2 ay gibi kısa bir süre içinde fark edilebilir değişimleri görmeye başlayabilirsiniz. [2] Tabii ki kişi yüz yogası dışındaki alanlarda ne kadar sağlıklı tercihlerde bulunuyorsa sonuca ulaşma süresinin de o oranda kısalması bekleniyor.

Yüz Yogasını Kimler Yapabilir?

Yüz yogası özellikle kemik ve yüz yapısı henüz oturmamış; 18 yaşından küçük kişilere tavsiye edilmiyor. [3] Yaş faktörünün dışında kadın-erkek herkes yüz yogası yapabiliyor. Koşullar kişilerin anatomisine göre de farklılık gösterdiği için özellikle 25 yaşından küçükseniz bir uzmana danışmanızda fayda bulunuyor.

Yüz Yogası Hangi Bölgelere Uygulanır?

Yüz yogasının tüm yüze uygulanması daha etkili sonuçlar veriyor. Sorunlu olmayan bölgelerde bile yapılacak doğru uygulamalar olası problemlere karşı önleyici bir etki yaratıyor. [3] Bu nedenle sadece göz, alın, dudak, boyun, yanak, çene, gıdı gibi bölgelerde tek tek uygulamalar yapmak yerine daha bütüncül bir egzersiz programını tercih edebilirsiniz. Ayrıca yüz yogasını doğru uygulamak da büyük önem taşıyor; örneğin bir bölgede kırışıklıklar için yüz germe hareketleri yaparken yüzünüzün başka yerinde kırışıklığa yol açmamaya dikkat etmelisiniz. Yanlış ve dikkatsizce yapılan uygulamalar maalesef ki zaman zaman bu tip sorunlara yol açabiliyor.

Yüz Yogası Hareketleri ve Teknikleri

Sıra geldi biraz da hareket ve tekniklerden bahsetmeye! Yüz yogası hareketleri tabii ki çok çeşitli ve sayıları da oldukça fazla. Burada bazı popüler ve etkili yüz yogası egzersizlerinden örnekler sunuyor; nasıl yapıldıklarını anlatıyoruz. “Evde yüz gerdirme nasıl yapılır?” diye merak ediyorsanız işte kolaylıkla uygulayabileceğiniz bazı yüz yogası egzersizleri:

Botox Etkisi Yaratan Egzersiz

Yüzme germe hareketleri ile cildinizin gençleşip daha canlı görünmesini istiyorsanız öneriler arasında estetiksiz botox etkisi yapan bu egzersiz bulunuyor. Egzersizi yaparken işaret parmaklarınızı kaşlarınızın bittiği yere koyun. Daha sonra baş parmaklarınızı da elmacık kemiklerinizin bittiği noktaya yerleştirin. Bu pozisyonda göz çevrenizi hafif bir şekilde yukarı-aşağı hareket ettirin. İçinizden nefesinizi 10 kez burundan alıp, ağzınızdan verin. Bu hareket özellikle kaz ayakları ve göz kapağı düşüklüğü için oldukça faydalı[2].

Alın Kırışıklıkları için Egzersiz

Harekete başlarken parmaklarınızı alnınızın ortasına koyun ve şakaklara doğru masaj yaparak kaydırın. Özellikle alın bölgesindeki ince kırışıklıklar için çok yararlı olan bu egzersizi 10 kez tekrarlayın. Ayrıca egzersiz sonrası bölgenin çok rahatladığını da hissedebilirsiniz[2].

yüz yogası hareketleri

Boyun Germe Egzersizi

Bu egzersiz için bir yemek kaşığı kullanarak çalışabilirsiniz. Kaşığı iki dudağınızın arasına alarak alt dudağınız ile çenenizi öne doğru itin. Egzersizin püf noktası bu hareket esnasında boynunuzda bir gerilme hissediyor olmanız. Daha sıkı bir boyun-gıdı bölgesi ile çene sarkmasını önlemek isteyenler için ideal bir egzersiz! [7].

yüz yogası ne işe yarar

Yanaktaki Gülme Çizgileri için Egzersiz

Birçok kişiye rahatsızlık veren gülme çizgileri için de işte etkili bir egzersiz önerisi! Dilinizi önce dudak içinden sağ tarafa doğru getirin, gülme çizginizin içine yerleştirdikten sonra dışarı doğru ittirmeye başlayın. Bu pozisyonda 3 nefes boyunca beklerken aynı anda elinizle sol yanağınızı da destekleyin. Ardından aynı işlemi sol taraf için de yapın. Bu işlemi 10 kez tekrar edin. Düzenli yaptığınızda gülme çizgilerinizin açıldığını ve hatta gıdınızın sıkılaştığını fark edebilirsiniz[2].

Kuvvetli U Nefesi

Bir hareketle 3 bölgenizde birden güzel sonuçlar elde etmek isterseniz kuvvetli U nefesi egzersizini mutlaka deneyin. Derin nefes alın ve uzun bir şekilde U sesi çıkartırken dudaklarınızı yapabildiğiniz kadar ileriye doğru ittirin. Sesli ve kuvvetli bir şekilde U sesi çıkarmaya dikkat edin. Hareketi yaparken dudak üzerinizde kırışıklık oluştuğunu fark ederseniz işaret parmaklarınızla dudak kenarına destek verebilirsiniz. Yüz kaslarınızın ne kadar iyi çalıştığı ise hareketi mümkün olduğunca sesli ve kuvvetli yapmanıza bağlı. Bu hareketi 10 kez yaptığınızda hem yanak hem de dudak ve boyun bölgeniz çok iyi çalışıyor[2].

yüz germe hareektleri

Yanak Sarkması için Egzersiz

Yanak sarkmasına çok iyi gelen bu egzersizi yaparken aynanın karşısına geçin ve abartılı şekilde gülümseyip sonra dinlenin. Bunu 5 kez tekrar edin. Daha sonra ise balon şişirir gibi yanaklarınızın içini hava ile doldurun. 10 saniye kadar da böyle durup sonra havayı bırakın. Bu hareketi de 5 kez tekrarlayabilirsiniz Egzersiz yanak kaslarını güçlendirip, canlandırma açısından oldukça etkili[4].

Yüz kaslarınızı güçlendirip, yüzünüzü canlandırarak daha genç ve güzel bir görünüme kavuşmanız her yaşta mümkün! Üstelik düzenli yüz yogası ile bunu evde bile kolaylıkla gerçekleştirebilir ve doğal yöntemlerle istediğiniz sonuçlara ulaşmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (201)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR