YAŞAM

Türkiye’de Yürüyüş ve Koşu Yapabileceğiniz En İyi Parkurlar

Düzenli, dengeli ve vücut durumuna uygun olarak yapılan her egzersiz, hem bedensel hem de zihinsel olarak oldukça faydalıdır. Fakat her spor dalı ya da her antrenman aynı ulaşılabilirlik seviyesinde değildir. Çoğunlukla özel ekipmanlar, bazen özel salonlar, belirli vakitler ya da yüksek tempolar isteyen bu spor dalları ile kıyaslandığında yürüyüş ve koşu hemen herkes için hem ulaşılabilir hem de sağlıklı olan spor dallarının başında gelmektedir. Özellikle büyük şehirlerde, günlük yaşamın hızlı temposunun aksine yeterli hareket imkanına sahip değilseniz ve vücudunuzda sizi zaman zaman rahatsız eden ağrılar dolaşıyorsa, nedeni yeteri kadar hareket etmemeniz ve kaslarınızı kullanmamanız olabilir. Sağlınızı tehdit eden aksi bir durum olmadıkça, orta / hafif tempolu yürüyüş ya da koşu kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. İş yoğunluğunuz, hayat temponuz, bedensel özellikleriniz ya da sağlık durumunuz gibi değişkenleri de dikkate alarak oluşturacağınız spor rutini için yürüyüş parkuru ya da koşu parkuru gibi kamuya açık alanları da kullanabilirsiniz. Üstelik, açık havada yapılan yürüyüşlerde, daha fazla oksijen alacağınız için antrenmanınızdan maksimum fayda sağlarsınız.

19 Ağustos 2022 11 dk
Türkiye’de Yürüyüş ve Koşu Yapabileceğiniz En İyi Parkurlar

Yürüyüş ve Koşu Antrenmanı Nasıl Yapılır?

Yürüyüş ve koşu yapmanın faydaları nelerdir sorusuna geçmeden önce, gün içinde attığınız adımların ya da bir yere yürüyerek gidip gelmenin, yürüyüş ya da koşu ile aynı şey olmadığını bilmelisiniz. Çünkü size fayda sağlayacak olan belirli bir disiplin içinde ve mümkünse yürüyüş ve koşu alanı olarak düzenlenmiş yerlerde yapılan sporlardır. Bunun nedeni ise bu sporların belirli bir tempo, rutin ve uygun alanın birleşimi ile yapılması gerektiğidir.

Bir diğer önemli nokta ise yürüyüş ve koşu şeklinizdir. Vücudunuzu dik tutarak ve öne eğilmeden  spor yapmalı, sırt ve boyun kaslarınızı zorlamamalısınız.  Böylece omurganız güçlenir ve tüm bedenininiz yürüyüşe eşlik etmiş olur. Kollarınızın hareketli olması da daha dengeli yürümenizi ve koşmanızı sağlar. Kol ve bacakların net bir açıyla ve çapraz biçimde hareket etmesi sağlıklı bir yürüyüşün ve koşunun temelidir. Kollarınızı rahat bir şekilde hareket ettirmek hem temponuzu hem de gücünüzü artırır. Ekstradan kalori yakmanızı da sağlayan kol hareketi kadar ellerinizi tutuş şekliniz de önemlidir. Yürüyüş ve koşu antrenmanı hakkında daha detaylı bilgi için ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Yürüyüş ve Koşu Yapmanın Faydaları

Her ne kadar fiziksel bir aktivite olsa da, yürüyüş ve koşu yapmak zihinsel olarak da sizi rahatlatır. Dalgınlığın azalmasına, odaklanmanın gelişmesine ve stresin azalmasına yardımcı olur[1]. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak yapılan günlük yürüyüşün ve koşunun sağladığı faydaları bilimsel olarak da ortaya koymuştur.

koşu parkuru

Kilonuzu Dengeler

Koşu yapmak ya da yürümek vücudunuzu şekillendirerek, sıkılaşmanızı ve fit görünmenizi sağlar. Metabolizma hızını yükselten ve yağ yakımını hızlandıran yürüyüş sayesinde pek çok hastalığa sebep olan vücut yağlanması azalır[2].

Koşu ise daha fazla kalori harcamanızı sağlar ancak, yürüyüşe nazaran daha hızlı bir aktivite olduğu için yaralanma riski daha fazladır. Özellikle kas yırtılmalarıın ve diz incinmelerinin sıklıkla rastlandığı koşu sporuna başlamadan önce iyice ısınmanız, doğru ayakkabı seçmeniz oldukça önemlidir. Koşu parkuru ise daha uygun bir zeminde koşmanızı sağladığı için hızınızı artırır.

Moralinizi Yüksek Tutar

Koşmak ya da yürümek, endorfin üretiminizi artırarak kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar. Özellikle zihnin odaklanmasına da yardımcı olan orta tempolu yürüyüşler duygusal dengenizi de destekler. Koşu parkuru ve benzeri alanlarda yapılan bu aktiviteler farklı bir sosyal çevre oluşturmanıza yardımcı olarak, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Daha Rahat Uyumanızı Sağlar

Fiziksel aktivitenizi yükselltiğinizde seratonin salgılarınız çalışır ve mutluluk hormonunuz artar. Böylece stresiniz azalır ve günlük hayatın size yüklediği endişelerden kurtulmanız kolaylaşır. Dolayısıyla uyku kaliteniz artar ve sabahları dinlenmiş bir şekilde, daha dinç uyanırsınız.

yürüyüş ve koşu yapmanın yararları

Hafızanızı Güçlendirir

Hareket eğitimine bağlı olarak orta tempolu koşu yapmak ve düzenli olarak yürümek, çocukluk döneminde hafızanın güçlenmesine yardımcı olmaktadır[3]. Aynı şekilde Alzheimer ya da geçici unutkanlık gibi hastalıklardan korunmanıza da yardımcı olan yürüyüş, zihinsel fonksiyonların zayıflamasını yavaşlatmaktadır.

Düzenli olarak yapılan koşu ve yürüyüşün diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Hafif tempolu koşmak ve orta seviyede yürüyüş yapmak, yağ yakımını hızlandırarak ideal kilonuza ulaşmanızı ve / veya kilonuzu korumanıza yardımcı olur.
  • Tempolu bir yürüyüşten sonra metabolizmanız çalışmaya devam eder ve kilo vermeniz kolaylaşır. Yürüyüş parkuru ya da yürüyüş alanı gibi yerlerde yapacağınız antrenmanlar daha fazla oksijen almanızı sağlar.
  • Enerjinizi yükseltir.
  • Tansiyonunuzun dengelenmesine yardımcı olur.
  • İştah kontrolüne yardımcı olarak daha dengeli beslenmenizi kolaylaştırır.
  • Kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür.

İstanbul Yürüyüş ve Koşu Parkurları

İş, trafik ve diğer çevresel faktörlere bağlı stresin en yoğun olduğu kentlerden biri olan İstanbul, hızlı yapılaşıyor olsa da, ülkenin en güzel yürüyüş ve koşu parkurlarına ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin merkezinde ya da civarında bulunan bu parkurlar, doğayla iç içe vakit geçirmenizi de sağlar.

Belgrad Ormanı

belgrad ormanı

İstanbul’a nefes olan Belgrad Ormanı, yürüyüş, koşu ve bisiklet parkuru gibi alanlarıyla keyif ve sporu birleştirmenize olanak tanır. Farklı uzunluklardaki bu parkurlardan haftanın her günü faydalanılabilir. Toplam 6 kilometrelik parkuru ile keyifli bir yürüyüş imkanı sunan Belgrad Ormanı’ndaki bu yola Neşet Suyu Koşu ve Yürüyüş Parkuru adı verilmektedir. Belgrad Ormanı, İstanbul’un Sarıyer ilçesindedir.

Emirgan Parkı

emirgan parkı koşu parkuru

Her yıl nisan ayında düzenlenen Lale Festivali ile adını duyuran Emirgan Parkı; sık ağaçları, uzun yürüyüş parkurları, piknik alanları ve kafeteryaları ile özellikle ailelerin dikkatini çekmektedir. Emirgan ile İstinye arasında yer alan parkta, özellikle haftasonları yapılan doğa yürüyüşlerinin tadına doyum olmaz.

Caddebostan Sahili

caddebostan sahili koşu parkuru

Anadolu Yakası’nın ilk akla gelen yürüyüş ve koşu parkuru  Caddebostan – Maltepe hattı, sahil boyunca uzanan geniş bir caddedir. Adalar manzarasına karşı spor yapabileceğiniz bu rota Fenerbahçe Orduevi’nden başlar. Çimenlerde dinlenen, kitap okuyan ya da piknik yapan insanların da yoğun olduğu bu rota için en iyi zaman sabah 6 ila 9 saatleri arasıdır. Hemen üst kısmındaki ünlü Bağdat Caddesi, sağlıklı yiyecek ve içecek bulabileceğiniz pek çok alternatif sunmaktadır.

Maçka Parkı

maçka parkı koşu parkuru

İstanbulluların piknik yapmak, fotoğraf çekmek, dinlenmek ya da spor yapmak için en çok tercih ettiği alanların başında gelen Maçka Parkı, Beşiktaş ve Taksim arasındadır. İstanbul Teknik Üniversitesi, Maçka Yerleşkesi’ne oldukça yakın olan park, özellikle gençler tarafından tercih edilmektedir. Nişantaşı ve Dolmabahçe arasında kalan oldukça geniş bir alanda konumlanan parkta yürüyüş parkuru ve dinlenme alanlarının yanı sıra spor istasyonları da bulunmaktadır. Maçka Parkı, şehrin merkezinde ve doğanın içinde spor yapma imkanı sağladığı için haftanın hemen her günü canlı ve cıvıl cıvıldır.

Aydos Ormanları

aydos ormanları koşu parkuru

Aydos Tepesi ve Aydos Gölü’nü de içinde bulunduran Aydos Ormanları, muhteşem doğası ile tüm İstanbullulara adeta başka bir dünya sunmaktadır. Orman girişinden başlayan 5 kilometrelik yürüyüş ve koşu parkuru, her mevsimdeki ayrı güzelliği ile doğanın içinde ve bol oksijenle spor yapmanız için idealdir.

Kennedy Caddesi

İstanbul’un Sirkeci ilçesinden başlayarak tren yolu boyunca ilerleyen ve Bakırköy’e dek uzanan bulvar Kennedy Caddesi adıyla anılmaktadır. Sahil yolunda bulunan caddede bisiklet ve yürüyüş parkurlarının yanı sıra koşu parkuru da vardır. Avrupa yakasının en bilinen caddelerinden biri olan bulvar; Yenikapı, Kazlıçeşme ve Zeytinburnu hattında ilerleyerek, tüm İstanbullulara, mavi ve yeşilin göbeğinde spor yapma şansı verir. Kennedy Caddesi’ne Marmaray kullanarak ya da İETT otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Bebek Sahili

bebek sahili koşu parkuru

Beşiktaş ilçesinde yer alan Bebek sahili, Arnavutköy’den başlayarak Sarıyer’e kadar uzanır. Özellikle sabah yürüyüşleri için tercih edilen Bebek yürüyüş parkuru, deniz havası eşliğinde spor yapmak isteyenlerin gözdesidir. Arnavutköy’deki biribirinden güzel yalılar, köpeklerini gezdiren insanlar, parkta oynayan çocuklarla eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz Bebek’te sağlıklı atıştırmalıklar yiyebileceğiniz ve taze sebze, meyve suları içebileceğiniz kafeler de bulabilirsiniz.

Yıldız Korusu

yıldız korusu koşu parkuru

Beşiktaş’ta bulunan Yıldız Korusu, Çırağan Caddesi ve Palanga Caddesi arasında kalan tepelik bölüme yayılmaktadır. Çadır Köşkü, Malta Köşkü gibi birbirinden güzel yapıların da bulunduğu koruda piknik ve kahvaltı yapabilir, akşam yemekleri yiyebilirsiniz. Yokuşlu parkurları ile özellikle direnç ve güç koşusu yapmak isteyenlerin tercih ettiği Yıldız Korusu, havanın uygun olduğu hemen her zaman kalabalıktır. Daha sakin bir çevrede yürümek isteyenlerin sabah saatlerinde tercih ettiği Yıldız Korusu, doğaseverlerin de uğrak yerlerinin başında gelir.

Ankara Yürüyüş ve Koşu Parkurları

Düzenli şehir anlayışı ve geniş caddeleri ile bilinen Ankara’da hem şehir merkezinde hem de çevre ilçelerde bulunan koşu ve yürüyüş parkurları, bol ağaçlı ormanların ve parkların içine kurulduğu için, spor yaparken temiz hava almanızı ve daha fazla oksijen yakmanızı sağlar.

Beynam Atatürk Ormanları

Ankara’nın Bala ilçesinde bulunan Beynam Atatürk Ormanları, genellikle piknik yapmak için tercih edilir. Şehir merkezine 60 kilometre mesafedeki bu ormanlık alan, özellikle haftasonları son derece kalabalık olduğu için ya sabahın erken saatlerinde ya da hafta içi spor yapmak için daha uygun. 10 kilometrelik yürüyüş parkuru ile profesyonellerin de gözdesi olan Atatürk Ormanları, engebeli yapısı ve yürüyüş yolundaki inişli çıkışlı bölümleriyle kimi zaman zorlayıcı olabiliyor.

Atatürk ormanları koşu parkuru

Eymir Gölü

ODTÜ arazisi içinde yer alan Eymir Gölü, şehir merkezine en yakın yürüyüş parkuru olarak biliniyor. Doğanın içinde, muhteşem manzarası ile yaklaşık iki saatlik bir yürüyüş rotası çizebileceğiniz Eymir Gölü, özellikle doğa ve outdoor yürüyüşlerine yeni başlayanların uğrak yeri haline gelmiş durumda. Bisikletçiler tarafından da sıklıkla tercih edilen göl girişinde bisiklet kiralama hizmeti de sunuluyor.  

eymir gölü koşu parkuru

Eğriova

Eğriova, Ankara’nın Beypazarı ilçesinde bulunuyor. Diğer koru ve parklarla kıyaslandığında piknik yapanların daha az tercih ettiği Eğriova Tabiat Parkı, sakin bir yürüyüş rotası için oldukça ideal. Toplam uzunluğu 10 kilometreyi bulan koşu ve yürüyüş parkuru ile her seviyedeki sporculara hitap eden park, profesyonel yürüyüş sporcuları tarafından da tercih ediiliyor.

Anıttepe Koşu Parkuru

Sporseverlerin vazgeçilmez adresi olan Anıttepe Yaşam Boyu Koşu Parkuru, eşsiz doğası ile ideal bir koşu alanı sunuyor. Farklı spor istasyonlarının ve basketbol sahasının da bulunduğu Anıttepe, çeşitli spor antrenmanları için de tercih ediliyor. Son derece geniş çim alanı ile dinlenme imkanı da bulabileceğiniz Anıttepe Koşu Parkuru, keyif ve spor dolu bir gün geçirmeniz için sizi bekliyor.

Aluçdağı Tabiat Parkı

Ankara’nın Çamlıdere ilçesine 7 kilometrelik bir mesafede bulunan Aluçdağı Tabiat Parkı, doğa yürüyüşlerinin yanı sıra fotoğraf çekmek ve piknik yapmak için de tercih ediliyor. Toplam uzunluğu 7 kilometreyi bulan yürüyüş parkuru ile dikkat çeken parktaki bu uzun rota, başlangıç noktasına geri dönüyor. Bu parkurun yanı sıra ormanlık alan içinde de yürüyüş yapabileceğiniz Aluçdağı’nın bu kısmı orta ya da zor seviyeli bölümleri nedeni ile outdoor sporcuları tarafından daha çok tercih ediliyor.

Kartaltepe Tabiat Parkı

Ankara şehir merkezine olan uzaklığı biraz fazla olsa da, harika yürüyüş rotalarının bulunduğu Kartaltepe 2011 yılından beri tabiat parkı olarak anılıyor. Mesire yerlerinin de oldukça geniş olduğu Kartaltepe, iki gölete de ev sahipliği yapıyor. Yürüyüşçülerin yanı sıra, Kırkköy’e uzanan köy yolundaki koşu parkuru ile de dikkat çeken Kartaltepe’de spor, doğa ve huzur dolu bir haftasonu geçirebilirsiniz.

Dikmen Vadisi

dikmen vadisi koşu parkuru

Sık ve büyük ağaçları ile özellikle koşu parkuru olarak tercih edilen Dikmen Vadisi, özellikle bahar ve yaz aylarında rağbet görüyor. Ağaç gölgeleri arasında, havanın sıcak etkilerinden korunmak için vadiyi tercih eden koşucular kadar, doğaseverler de Dikmen Vadisi’nden vazgeçemiyor.

Cemre Kocaay

Cemre Kocaay

Anadolu Üniversitesi Spor Yöneticiliği mezunu olan ve 8 yıldır spor eğitmenliği yapan Cemre Kocaay, 3 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Uzmanlık alanları arasında fonksiyonel antrenman bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (4)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR