YAŞAM

Türkiye ve Avrupa’nın En İyi Motosiklet Rotaları

Motosiklet tutkunları, oluşturulmuş motosiklet rotaları üzerinde çeşitli seyahat planları oluşturur. Rota üzerinde gezilecek görülecek birçok tarihi ve turistik bölgeler yer alır. Ortak kabul gören bazı rotalar ise uzman motosiklet kullanıcılarına uygundur. Zorlu rotalarda yer alan yolların engebeli, virajlı ve dik tırmanışlara sahip olması amatör motosiklet tutkunlarını biraz zorlayabilir. Türkiye ve Avrupa motosiklet rotaları hakkında merak ettiğiniz detayları inceleyebilirsiniz.

23 Ağustos 2022 11 dk
Türkiye ve Avrupa’nın En İyi Motosiklet Rotaları

Motosiklet tutkunları, oluşturulmuş motosiklet rotaları üzerinde çeşitli seyahat planları oluşturur. Rota üzerinde gezilecek görülecek birçok tarihi ve turistik bölgeler yer alır. Oluşturulan rotalar zaman içindeki deneyimler ve gözlemler sonucu ortaya çıkmıştır. Keyifli ve eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayan motosiklet rotaları üzerinde çeşitli yöresel yiyecekler bulmak da mümkündür. Bazı rotalar Türkiye’de başlar ve Avrupa’da son bulur. Öte yandan, tam tersi durumdaki rotalar da tercih edilebilir. Ayrıca illerin, ilçe ve köyleri üzerinde planlanmış rotalar da motosiklet tutkunları tarafından sıkça tercih edilir.

Türkiye ve Avrupa’da yer alan motosiklet rotaları üstünde eşsiz manzaralar, yöreye özgü bitki türleri, denizler, nehirler, göller ve çeşitli mimari yapılar yer alabilir. Konaklama ihtiyacı duyan motosiklet tutkunları ise rota üzerinde yer alan otellerde veya çadırlarda konaklayabilir. Motosiklet seyahatlerinde dar ve patika yollarda ulaşım sağlamak oldukça pratiktir. Bu sayede araç yolculuğu ile keşfedilmeyen tarihi ve turistik alanlara motosiklet ile ulaşmak oldukça kolaydır.

Motosiklet tutkunları, keşfettikleri yeni rotaları çeşitli platformlarda paylaşır. Genel kabul gören rotalar diğer motosiklet tutkunları tarafından denenir ve değerlendirilir. Ortak kabul gören bazı rotalar ise uzman motosiklet kullanıcılarına uygundur. Zorlu rotalarda yer alan yolların engebeli, virajlı ve dik tırmanışlara sahip olması amatör motosiklet tutkunlarını biraz zorlayabilir. Bu sebeple seçilecek rota hakkında geniş çaplı araştırma yapmak fayda sağlar. Rota araştırmada çeşitli gezi yazılarına ve yorumlara göz atılabilir. İşte sizler için derlediğimiz İstanbul, Ankara ve Avrupa’nın öne çıkan motosiklet rotaları:

İstanbul Motosiklet Gezi Rotaları

İstanbul, tarihi ve turistik yönleriyle dikkat çeken önemli bir merkezdir. Ayrıca şehrin Asya ve Avrupa arasında köprü konumunda olması da motosiklet rotalarında kullanımını artırmıştır. İstanbul rotaları üzerinde motosiklet kullanımı deneyimini geliştiren yollar da yer alır. Ayrıca belirli rotalar üstünde Marmara Denizi ve Karadeniz’in eşsiz maviliğinin tadını çıkarabileceğiniz keyifli manzaralar da bulabilirsiniz. Günlük motosiklet rotalarını tercih ederek kısa bir süre içinde şehrin kalabalıklığından kurtulabilir, doğa manzarası eşliğinde eğlenceli seyahatler gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul Kırklareli Motosiklet Rotası

İstanbul merkezden başlayan rota yolculuğu Kırklareli’ne bağlı İğneada beldesinde son bulur. İstanbul merkezden yaklaşık yolculuk mesafesi 236 km’dir. Yol, virajlı ve engebeli özelliklere sahiptir. Güzergâh üzerinde Çerkezköy, Kapaklı, Saray, Kıyıköy ve Demirköy beldeleri bulunur. Rota üzerindeki yollar sakindir. Böylece trafik ve kalabalık yollar ile uğraşmadan keyifli bir Kırklareli yolculuğu yaşayabilirsiniz. Güzergâh üstünde yer alan Saray ilçesine ulaşım sağlarken Istıranca Dağları’nın keskin virajları ile karşılaşabilirsiniz. Bu virajlarda seyahat edebilmek için motosiklet hakimiyetinin iyi durumda olması gerekir.

İstanbul Kırklareli Motosiklet Rotası

İstanbul Yedigöller Motosiklet Rotası

İstanbul’dan Yedigöller Milli Parkı’na uzanan motosiklet rotası doğal güzellikleri ile ön plana çıkar. Yolculuk mesafesi yaklaşık 300 km’dir. Kuzey Marmara Otoyolu’nda uzun bir süre yol aldıktan sonra Bolu’da verilen molada eşsiz lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Bolu doğal güzelliklerinin yanı sıra mutfak çeşitliliğiyle de oldukça ünlüdür. Daha sonra ormanlarla çevrili yollardan ulaşılan Yedigöller Milli Parkı’nda çeşitli endemik bitkiler ve birbirinden güzel canlılarla karşılaşabilirsiniz. Rota başlangıçta biraz yorucu olabilir. Ancak daha sonra ulaşılan orman manzarası motosiklet tutkunlarını dinlendirebilir.

İstanbul Yedigöller Motosiklet Rotası

İstanbul Trabzon Artvin Motosiklet Rotası

İstanbul Trabzon Artvin motosiklet rotası üzerinde dağlara, yaylalara, soğuk ve yağışlı iklim koşullarına şahitlik edebilirsiniz. İstanbul’dan başlayan rota, motosiklet tutkunlarını Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna taşır. Yol üzerinde yoğun yağışlar ve iklim koşullarındaki sertleşmenin artması ulaşım şartlarını biraz zorlaştırabilir. Bu nedenle Trabzon Artvin rotası üzerinde motosiklet kullanımında dikkatli olmak gerekir. Rota üzerinde seyahat ederken çeşitli kamp alanlarında konaklamak mümkündür. Ayrıca konaklama tercihine göre 3-4 günde bitirilen rotada birbirinden eşsiz yöresel lezzetleri de tadabilirsiniz. Havanın sıcak ve yağışın az olduğu yaz aylarında rotayı tercih etmek doğru bir karar olabilir.

İstanbul Çamlıbel İzmir Motosiklet Rotası

İstanbul Çamlıbel İzmir rotası İstanbul’dan çıkışlı motosiklet turlarında Ege’yi ziyaret etmenizi sağlar. Kaz Dağları’na konumlanmış Çamlıbel Köyü renkli mimarideki butik otelleri ve evleri ile motosiklet tutkunlarının dikkatini çeker. Ayrıca rota üzerinde bazı yerlerde deniz manzarası ve doğa manzarasıyla karşılaşmak mümkündür. Çamlıbel Köyü’ne gelmeden geçiş yapacağınız Bursa ilinde de tarihi mekanları gezebilir, yöresel yemekleri tadabilirsiniz. Çamlıbel Köyü ziyareti sonrasında yaklaşık 203 km’lik sahil yolu şeridini takip ederek eşsiz manzarayla birlikte İzmir’e ulaşım sağlanır. Yol üzerindeki dinlenme tesislerinde mola verebilir, Ayvalık ve Aliağa plajlarında Ege Denizi’nin eşsiz maviliğinde yüzebilirsiniz

İstanbul Çamlıbel İzmir Motosiklet Rotası

Ankara Motosiklet Rotaları

Ankara çevresindeki motosiklet rotaları genellikle engebeli ve tırmanışlı yollardan oluşur. Ankara il merkezi çevre ilçelere yakın konumda olduğundan burada yer alan rotalar günübirlik olarak motosiklet tutkunları tarafından tercih edilir. Ankara’da Anıtkabir, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Ankara Kalesi ziyaretinden sonra rota çıkışları yapılabilir. Ayrıca Ankara ve çevresindeki yolların kırsal iklim özelliklerine sahip olması sürüş esnasında görüş açısını da artırır. Bölgede yazlar sıcak ve kurak kışları ise oldukça soğuktur.

Ankara Beypazarı Motosiklet Rotası

Ankara il merkezinden başlayan yolculuk ortalama 101 km sonra Beypazarı’nda son bulur. Beypazarı ilçesi, tarihi evleri ve yöresel lezzetleriyle ön plana çıkar. Ayrıca güzergâh üstünde rotanın orta kısmında yer alan Ayaş ilçesinde mola vermek ve yerel domatesleri tatmak da mümkündür. Güzergâh boyunca kırsal doğa görünümü eşlik eder. Beypazarı’na ulaştıktan sonra kısa bir dinlenme molası verilebilir. Daha sonra ilçe içinde yer alan engebeli yollarda seyahat ederek İnözü Vadisi, Yaşayan Müze ve Kelebekler Vadisi’ni de ziyaret etmek mümkündür[6].

Ankara Kızılcahamam Çamlıdere Motosiklet Rotası

Ankara merkezden Kızılcahamam, oradan da Çamlıdere ilçesine ulaşan rota yaklaşık 107 km’dir. Günübirlik alınabilecek güzergâhta ilk olarak Kızılcahamam’a ulaşılır. Kızılcahamam kaplıca ve termal sularıyla ünlü bir ilçedir. Burada yer alan kaplıcalar ve tarihi yerler ziyaret edilebilir. Daha sonra Çamlıdere’ye doğru yola çıkılır. Bu yol orman arazileriyle kaplıdır. Eşsiz manzara eşliğinde bir şeyler atıştırabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz[6].

Ankara Kastamonu Dipsiz Göl Rotası

Ankara merkezden Kastamonu Dipsiz Göl’e ulaşım mesafesi yaklaşık 220 km’dir. Güzergâhta yaz aylarında Dipsiz Göl’e ulaşım imkanı daha kolaydır. Dipsiz Göl civarında orman evleri ve orman arazileri yer alır. Orman evlerinde konaklama hizmetleri verilir. Doğa ile iç içe tatil keyfini bu bölgede yaşamak mümkündür. Dipsiz Göl çevresinde yürüyüş alanları da bulunur. Eşsiz doğa manzarasında unutulmaz bir tatil keyfi yaşamak için bu rotayı takip edebilirsiniz. Dilerseniz bölgeye yakın konumda yer alan Ilgaz Dağları’na tırmanabilir, yüksek manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz[6].

Ankara Kastamonu Dipsiz Göl Rotası

Avrupa Motosiklet Rotaları

Avrupa’da belirlenen bazı motosiklet rotaları tehlikeli virajları ve eşsiz doğa manzaralarıyla ön plana çıkar. Motosiklet rotaları üzerinde çeşitli endemik bitkiler, dağlar, patika yollar, kanyonlar ve çeşitli türlerde ağaçlar bulunur. Rotalar genellikle orman arazileri içinden geçer. Bazı rotalar ise deniz kenarları ve nehir kenarlarından ulaşım imkânı sunar. Uzun mesafeye sahip rotalarda da çeşitli kültürlere ve yaşantılara rastlamak mümkündür. Bunun yanı sıra Avrupa’da yer alan ülkelerin yüz ölçümlerinin küçük olması ve birbirine yakın konumda bulunmaları rotalardaki seyir keyfini de artırır. Seyahat sırasında çeşitli kültürleri tanımak ve görmek de mümkündür.

İngiltere Cat and Fiddle Motosiklet Rotası

İngiltere bulunan Cat and Fiddle motosiklet rotası uzunluğu yaklaşık 11 km’dir. Rota, kısa mesafe motosiklet sürüş keyfi yaşatır. Ancak rota üzerindeki tehlikeli virajlar motosiklet kullanımını yavaşlattığı için rotayı bitirmek biraz uzun sürebilir. Güzergâh üzerinde dağ tırmanışları ve engebeli yollar yer alır. Yollar sürüş için biraz zor olduğundan bu rota genellikle uzman motosiklet kullanıcıları tarafından tercih edilir[1].

İngiltere Cat and Fiddle Motosiklet Rotası

İtalya Amalfi Kıyısı Motosiklet Rotası

Amalfi motosiklet rotası dağ yamacında devam eder. Denizin maviliği eşliğinde eşsiz bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz. Rota, İtalya’nın Napoli bölgesinden başlar ve yaklaşık 50 km sonra Salerno kentinde son bulur. Yol yapısı inişli çıkışlıdır. Güzergâh üzerinde geçişi kolaylaştırmak için dağ yamacı oyularak kemer geçişleri inşa edilmiştir. Böylece kemerlerden geçmek farklı bir sürüş deneyimi yaşatır. Ayrıca dağ yamacında yer alan evleri ziyaret edebilir, zeytin ve üzüm bağlarını gezebilirsiniz[1].

İtalya Amalfi Kıyısı Motosiklet Rotası

Romanya Bicaz Kanyonu Motosiklet Rotası

Romanya’nın Valeni bölgesinden yaklaşık olarak 160 km sonra Bicaz Kanyonu’na ulaşılır. Bicaz Kanyonu çevresinde bulunan kayalıklar arasında ilerleyen yollarda yağışlı dönemlerde motosiklet kullanımına dikkat edilmelidir. Ayrıca rota üzerinde orman alanları ve çeşitli bitkileri görmek de mümkündür. Yolculuk süresi yaklaşık 3,5 saattir. Yollar özellik olarak dar ve dik yapıdadır. Ayrıca güzergâh üzerinde manzaraya sahip yamaçlarda yürüyüşler de yapılabilir. Endemik bitkilere ev sahipliği yapan Bicaz Kanyonu eşsiz güzelliğiyle motosiklet tutkunlarını büyüler[3].

Slovenya Sapnik Kupa Nehri Motosiklet Rotası

Slovenya’nın Sapnik bölgesinden başlayan rota ortalama 118 km sonra Kupa Nehri’nde son bulur. Rota özellikleri otoban yolların aksine dağ ve köy yollarına benzer. Güzergâh dar yollara sahip olmasına rağmen trafik açısından oldukça sakindir. Yol boyunca kesintisiz bir şekilde yeşil çevre sürüşünüze eşlik eder. Rota üzerinde çeşitli nehirler, köy evleri ve dağ manzarası yer alır. Nehir kenarlarında mola verebilir, bir şeyler atıştırabilirsiniz. Ayrıca Kupa Nehri, Slovenya ile Hırvatistan arasındaki sınırı da belirler. Nehir kenarında sürüş keyfi yaşarken Hırvatistan’a doğru rotayı uzatmak da mümkündür[4].

İrlanda Vahşi Atlantik Rotası

İrlanda Vahşi Atlantik güzergâhı deniz kıyısı boyunca devam eder. İnishowen Yarımadası’ndan başlayan rota Kelt Sahili’nde son bulur. Rota uzunluğu yaklaşık 2500 km’dir. Uçurumlara sahip engebeli dağlık arazide seyir halindeyken eşsiz deniz manzarasının tadını da çıkarabilirsiniz. Kamp veya otel konaklamaları ile kat edilen mesafede dinlenme imkanı mevcuttur. Ayrıca çeşitli yiyecekler ve endemik bitkileri görmek de mümkündür. Bunun yanı sıra yol boyunca İrlanda’nın kültürel ve tarihi güzelliklerine de tanıklık edebilirsiniz[5].

İrlanda Vahşi Atlantik Rotası

İsviçre Furka Geçidi Motosiklet Rotası

Furka geçidi karla kaplı arazi özelliğiyle dikkat çeker. Bölgede yükseklik yaklaşık 2400 metredir. İsviçre Alpleri’ni de izleyeceğiniz bu rota eşsiz manzarasıyla ve keskin virajlarıyla adrenalin tutkunlarının uğrak yeridir. Karanlık saatlerde ve yağışlı günlerde bu rotada motosiklet kullanmak oldukça zordur. Amatör motosiklet kullanıcıların rota üzerinde dikkatli olması gerekir. Ayrıca güzergâh üzerinde yer alan İsviçre köy evlerini ziyaret edebilir, yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz[2].

Romanya Transilvanya Motosiklet Rotası

Transilvanya güzergâhının toplam mesafesi yaklaşık 90 kilometredir. Yol boyunca engebeli ve keskin virajlar bulunur. Transilvanya rotası birçok motosiklet tutkunu tarafından sıkça ziyaret edilir. Transilvanya yolu, olumsuz hava koşulları nedeniyle kış aylarında hizmete kapalıdır. Rota üzerinde Alp Dağları’nı geçtikten sonra ulaşılan Karpat Dağları eşsiz bir doğa manzarasıyla motosiklet tutkunlarını karşılar. Ayrıca yol boyunca değişik türdeki ağaçlara ve yöreye özgü ev mimarilerine rastlamak da mümkündür[1]

Keyifli bir motosiklet seyahati için rota seçiminden önce güzergahın hava durumuna, ekonomik koşullarına ve rotanın yol özelliklerine göz atmanız oldukça önemlidir. Böylece motosiklet tutkunları tarafından kabul görmüş rotalardan dilediğinizi seçebilir, keyifli ve eğlence dolu seyahatin tadını çıkarabilirsiniz.  

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (191)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR