YAŞAM

Keratin Bakımı Nedir ve Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

İnsanın vücudunda doğal olarak bulunan keratin son dönemlerde özellikle güzellik endüstrisi ile adını sıkça duyurur. Saç ve tırnak için kullanılan ürünlerde keratin içerikli olması artık tercih edilme sebebi. Peki, Keratin Bakımı Nedir ve Keratin Bakımı Nasıl Yapılır? Yazıda keratin ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulacak ve keratin bakımının ne işe yaradığını öğreneceksiniz.

3 Ekim 2022 12 dk
Keratin Bakımı Nedir ve Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Keratin Nedir?

Keratin en genel tanımı ile saç, tırnak, toynak, boynuz, deri ve tüyü oluşturan başlıca unsurlardandır. İnsan ve hayvanlarda bulunan bu yapıların en dış katmanında yer alan hücreleri oluşturan bir proteindir. Epitel hücrelerde yapısal ve koruyucu işlevi gördüğü için önemlidir. Keratinlerin bazıları hücre büyümesi ve protein sentezinde de etkilidir. Büyüme ile alakasını, temelini oluşturduğu vücut parçalarından da anlayabilirsiniz. Saç ve tırnaklar vücudumuzun büyümesi durmayan parçalarındandır. İşte bunun sebeplerinden biri de keratindir[1].

Memeli canlıların saç, cilt ve yününde bulunan keratinler alfa olarak adlandırılır. Lifli ve sarmal yapıya sahip keratin proteini kendine has özellikler gösterir. Kuş ve sürüngenlerde ise beta keratin görülür. Keratin sadece alfa ve beta olması ile değil birleştiği aminoaside göre de işlev gösterir. Bu nedenle saçınızda ve tırnağınızda aynı özellikleri sergilemez[1].

Çoğunlukla keratinin saç ile bağdaştırıldığını duymuş olabilirsiniz. Bunun sebebi güzellik endüstrisinde saçın önemli bir yer tutması ve bu nedenle hakkında kapsamlı araştırmalar yapılmasıdır. Vücuttaki keratinin diğer amino asitler ile bağlanması ve içerdiği su, dış görünüşünüzü direkt etkiler. Uzun süre kalıcı, hoş görünen dalgalı saçınızın olması bile keratinin su tutma durumu ve amino asitlerle oluşturduğu bileşikler ile ilgilidir. Keratin sıcak ya da soğuk suda tamamen çözünmeyen bir maddedir. Bir keratin lifinin uzunluğunu belirleyen etken içeriğindeki sudur. Tamamen hidrasyona uğrayan bir keratin lifi yaklaşık %10 uzayarak yapısal olarak değişir[1][2].

keratin bakımı

İnsan saçında yaklaşık olarak %14 sistein bulunur. Sistein içinde kükürt bulunan bir aminoasittir ve keratinin bağlanmasında rol oynar. İçerisindeki kükürt nedeniyle saçınız ya da tırnağınız yanarsa garip bir koku alırsınız. Burada aslında kükürdün keskin kokusu burnunuza gelir. Saçınızın esnek olması da keratinin bileşimi ile alakalıdır. Sarmal yapıdaki keratinin bükülmesi ve açılması ile esneklik oranı değişir[3][4].

Keratin Ne İşe Yarar?

Bu proteinin önemini anlamak için önce “keratin ne işe yarar?” öğrenmek gerekir. İpek böceğinin kozasından örümceğin ağına kadar doğada birçok farklı şekilde var olan keratin insanda deri, saç ve tırnakta yer alır. Günümüzde tedavi edici ve yardımcı nitelikte en çok saç için kullanılır. Saçın hammaddesi olarak da bilinen keratin iç kortekste oluşturduğu unsurun gücünü belirler. Dış kortekste olduğunda ise zararlara karşı koruyucu katman oluşturur. Yani saçınızın ne kadar güçlü ve sağlıklı olduğu, dışarıdan aldığı zararlara karşı ne kadar korunduğu keratinle ilgilidir[5].

Saç ve tırnaklar kullanılan temizleyici maddeler, boya, güneş ışığı, ısı ya da yetersiz beslenme gibi faktörler nedeniyle zarar görebilir. Burada zararın asıl nedeni keratinin azalması ya da sağlıklı bağlanamamasıdır. Parlak ve uzun saçlara, kırılmayan tırnaklara sahip olmak vücuttaki keratini korumaktan geçer. Azalan keratin özellikle saçta gözle görülür bir fark yaratır. Kuru, mat ve yıpranmış saçlarınızın nedeni aslında bu olabilir. Dış katmandaki keratin artık koruyuculuğunu kaybeder ve iç yapıyı açılan çukurlar nedeniyle zarara açık hale getirir. Bu durumda saçın iç kısmı da zarar görür ve kırılma-kopma yaşanabilir[5].

Vücutta bulunan keratin kişiye göre değişebilir. Bazı insanların saçlarının gür, sağlıklı ve hacimli olmasının nedeni üretilen zengin keratindir. Sağlıkla parlayan bir cilde ve saça sahip olmak istiyorsanız dışarıdan alınabilen bu proteini hap şeklinde de kullanabilirsiniz. Keratin tabletler saçınıza içeriden destek vermek için kullanabileceğiniz başlıca besin takviyeleri arasındadır[6].

keratin bakımı nedir?

Keratinin Faydaları

Keratinin birçok faydası olmakla beraber en çok bilineni ve araştırılanı saç ile ilgili olanlardır. Peki, keratinin saça faydası nedir? Keratinli ürünler ve takviyeler bu durumda size faydalı olabilir mi?

Keratin en genel tabirle var olan saç yapısının korunmasını, hızlı uzamasını ve güçlenmesini sağlar. Keratin iç ve dış epitel kılıf oluşturmak için saç folikülü yani kökünün çevresini sarar. Bu sırada bir kısmı da saçın temelini oluşturmak için uzar ve lifler ile sarmal olarak dolar. Saç keratin ile dolduğu zaman keratinositler ölür ve saç oluşur. Saç oluştuktan sonra tamamen ölene yani dökülene kadar ilk başta onu meydana getiren besinin dışında bir destek alamaz. Yani saçın oluşumu sırasında keratin beslenir ve sonrasında besin akışı kesilir. Bu nedenle zarar gördüğünde takviye olmadan kendini onaramaz. Bu noktada saçınızı destekleyen ve koruyan tek unsur cildinizin oluşturduğu sebumdur. Vücut yağı olan sebum saçı sararak koruyabilir. Siz dışarıdan saçınıza keratin takviyesi yaparak da bu eksikliği giderebilirsiniz. Bu nedenle keratin botoksu, bakımı ve bunu içeren ürünler faydalı olabilir[7].

Keratin saçın koparak ya da kırılarak dökülmesini engellediği için sağlıklı uzamasına yardım eder. Saça parlaklık, esneklik ve yumuşaklık kazandırarak hayal ettiğiniz görüntüye ulaşmanıza aracı olur. Saça olduğu kadar saç derisine de faydalıdır. Kökten dökülmeleri engellemesi açısından bu yararı da göz önüne alabilirsiniz. Tırnakların kırılması, soyulması ve incelmesini de engelleyen keratin proteinidir. Ayrıca cildinizin güzelliği ve gençliği ile direkt olarak ilişkilidir. Cildin elastik yapısını koruyarak kırışıklık, kuruma gibi sorunların önlenmesinde rol oynar. Yaşlanmanın etkilerini geciktirmek istiyorsanız keratini cildinizden de eksik etmemeniz gerekir[6].

keratin ne işe yarar?

Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçı düzleştirmek gibi ısıyla şekillendirme keratine en çok zarar veren uygulamalardan. Saçınızı sürekli boyatıyorsanız kuru, mat ve kırılgan bir yapıya muhtemelen ulaşmışsınızdır. Tüm bunların nedeni de saçtaki keratinin azalması. Bazen boya ve ısıl işlem yapmasanız da deniz, güneş ve kullanılan şampuanlar nedeniyle saçınız zarar görebilir. İşte bu noktada saçınıza keratin bakımı yapabilirsiniz. Keratin bakımı nedir? Nasıl yapılır?

Keratin bakımı saçın ham maddesini oluşturan proteinin nanoparçacıklar halinde ona geri verilmesidir. Yanan ve yıpranan saçların çok daha sağlıklı görünmesi ve uzaması için uygulanır. Profesyonel ellerde yapılan keratin bakımları oldukça etkili olsa da saç uzadığı ve tekrar keratini kaybettiği için belli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Çoğunlukla kuaförler bu uygulamayı profesyonel olarak yapar. Günümüzde uygun maliyetle bunu evde uygulamak için setler de satılır[8].

Sıvı ürünlerin içine entegre edilen keratin parçacıkları yapılan uygulama ile saçın etrafına kılıf gibi tekrar sarılır ve bir koruma katmanı oluşturur. Bakım ürünleri keratin içerikli şampuan ve saç kremi ile aynı mantıkla çalışmazlar. Keratin bakımı birkaç aşamalı olarak uygulanır. Saçın sülfatsız şampuanla yıkanması, keratin yüklemesi yapılması ve kalıcı hale getirilmesi olarak adımlar sıralanabilir. Yıkandıktan sonra saç nemliyken keratin sürülür ve ürünün özelliğine göre belli bir süre bekletilir. Ardından özel bir şampuanla yıkanır ve fön ile kurutulur. Fönleme sırasında ısı işlemi ile keratinin saçın şeklini alması hedeflenir[8].

evde keratin bakımı

Keratin Bakımı Zararlı mı?

Keratin bakımı zararlı değil faydalı bir uygulamadır. Burada önemli olan doğru ürünü, doğru şekilde kullanmaktır. Yanlış uygulama ve içeriği temiz olmayan ürün kullanımı ise zararlı olabilir. Bu nedenle her daim güvendiğiniz bir yeri tercih ederek keratin bakımının sadece faydasını görebilirsiniz. Keratin bakımı ya da botoksu adı altında uygulanan formaldehit içerikli ürünlerle yapılan bakımlar ise zararlı olabilir. Yüksek oranda formaldehit içeren ürünler saçın doğal yapısını bozabilir. Formaldehit, uzun süreli olarak düzenli solunursa kanser gibi önemli sağlık problemlerine yol açabilir[9][10].

Doğru ürünle yapılan keratin bakımının ise saçınıza birçok faydası olur. İlk uygulamada bile direkt olarak saçlarınızın parlak ve sağlıklı göründüğünü fark edersiniz. Yağ bakımları gibi etkisini görmek için uzun süre beklemek gerekmez ve bu da zamandan tasarruf ettirir. Saçlarınızdaki yıpranmalar giderilir ve ışıltılı bir görünüme kavuşursunuz. Saç telleri ekstra keratin katmanı sayesinde kalınlaşır ve dolgun görünür. Gür ve hacimli görüntüye ulaşmak kolaylaşır. Düzenli uygulandığında saç tellerini onarır ve kökleri güçlendirerek iç yapının daha iyi olmasına yardım eder[8].

Keratin bakımında genellikle ilk uygulama sonrasında yaklaşık 3-4 ay boyunca kalıcı etki sağlanır. Bu da aylar boyunca saçınız için ayıracağınız zamanın azalması anlamına gelir. Kabaran inatçı saç tellerini ortadan kaldırmak için saçınızı şekillendirmek yerine doğal halinde kullanmak genellikle cazip gelir. 4 aydan sonra etkisi azalarak zamanla kaybolur. 4 ay sonra uygulamayı tekrarlarsanız bu sefer daha uzun süreli etki alırsınız. Sonraki her uygulama seansların arasını uzatır ve zamanla bakım yaptırmaya çok daha az ihtiyaç duyarsınız. Öyle bir zaman gelir ki senede bir bakım yaptırmak bile yeterli olabilir[8].

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde keratin bakımı yapmak düşük maliyetli olduğu için genellikle tercih edilir. Fakat kuaföre ayıracak zamanınız yoksa ya da güvenilir bir yer bulamadıysanız da kendiniz bakım yapmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için doğru ürünü bulmak önceliğiniz olmalı. Uygulamanın adımları ise oldukça basittir. Kullanılan ürüne göre ufak farkları olsa da temel mantık hep aynı kalır.

Bu uygulamayı yapmadan önce profesyonel salondaki kadar etkili bir sonuç alıp alamayacağınızı merak edebilirsiniz. Bu sorunun cevabı ise değişkendir. Kullandığınız malzeme iyi, uygulama şekliniz de başarılı ise evet aynı derecede etkili bir bakım yapabilirsiniz. Fakat kötü bir ürün kullanır ya da yanlış uygularsanız istediğiniz sonuca ulaşmanız zordur. Evde bakım yapmaya başlamadan önce bir arkadaşınızdan yardım almanız tavsiye edilen uygulama şeklidir. Bunun nedeni tek başınıza keratini eşit bir şekilde saça dağıtmanın zor olması. Evde keratin bakımı nasıl yapılır[8]?

  • İlk olarak satın aldığınız keratin bakım seti içinde gelen ya da sülfat içermeyen bir şampuanla saçlar 2 kez yıkanır ve yağdan tamamen arındırılır.
  • Havlu ile saçın aşırı ıslaklığı alınır ve nemli kalacak şekilde kurutulur. Zor kuruyan bir saçınız varsa düşük ısıda fön makinesi de çalıştırabilirsiniz.
  • 3-4 tutama yatay ve dikey ayrımlarla bölünen saçların her biri toka ile tutturulur. Her tutama diplere gelmeyecek şekilde keratin sıvısı sürülür. Burada keratini saçın her yerine eşit şekilde yaymanız ve hiçbir noktayı atlamamak önemli.
  • Tüm saça keratin sürdükten sonra ince dişli bir tarak kullanarak daha homojen olması için tarayabilirsiniz. Bu sayede atladığınız bir yer varsa oraya da keratin sıvısı ulaşır.
  • Tarama sonrasında saçlar hafifçe toplanarak bir bonenin içine alınır. 30-40 dakikalık bekleme süresinin ardından sadece ılık su ile saçtaki tüm keratin akıtılır. Duru su geldiğinde saçınıza havlu sararak duştan çıkabilirsiniz.
  • Kalın telli, kıvırcık saçlarda 230; ince ve yıpranmış saçlarda 200, aşırı yıpranmış ve açık sarı saçlarda 180 derece sıcaklıkta saç düzleştiricisi ile düzleştirme işlemi yapılır.
  • Şekillendirmeden sonra kullanılan ürüne göre 1-2 gün saçlar yıkanmaz ve beklenir. Sonrasında sadece duru su ile saçlar yıkanır. Bu aşamadan sonra saçınızı sülfatsız şampuanla yıkayarak bakımın etki süresini uzatabilirsiniz.

Saç ve cilt için en önemli madde olan keratinin azalması özellikle güzelliğinize gölge düşüren sonuçlar doğurabilir. Azalan keratini yerine koymak için gıda takviyeleri kullanabilir ya da bakım ürünleri ile saçınızı destekleyebilirsiniz. Her daim ışıldayan hacimli saçlara kavuşmak için keratini azaltan boya ve benzeri zararlı uygulamaları terk etmek ya da dışarıdan desteklemek arasındaki seçimi kendi isteğiniz doğrultusunda yapabilirsiniz.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR