YAŞAM

En İyi 10 Dans Film ve Dizisi

Filmler kendi kendinize eğlenmenin eğlenceli ve ilginç bir yoludur, hatta bazıları hayatınızı değiştirmek için ilham verebilir. Dünyayı tanımak, zor ve karmaşık olayların üstesinden gelmek için pek çok yol gösterir. Dans filmleri de bunlardan biridir ve insanları çok farklı şekillerde etkileyebilir. Aynı zamanda dans konusunda daha iyi olmanız için motive eder. Bu yazıda sıkılmadan izleyebileceğiniz ve her dakikasında bir şeyler keşfedip hayatın içinden parçalar bulabileceğiniz Netflix ve IMDb’de yüksek puan alan dans filmlerini ve dizilerini mercek altına aldık.

20 Ağustos 2022 9 dk
En İyi 10 Dans Film ve Dizisi

En Popüler 10 Dans Filmi

Black Swan (2010)

Başlıktan da anlaşılacağı gibi bu hikaye Pyotr Ilyich Tchaikovsky’nin Kuğu Gölü bale gösterisi etrafında gerçekleşir. Black Swan psikolojik gerilim kategorisinde olsa da bale sahneleri ve sürükleyici konusu ile seyircileri filme çekmeyi başarır. Odak noktası daha çok bale performanslarıyla ilgilidir. Psikozlar ve halüsinasyonlar bale görüntüleriyle tasvir edilir. Natalie Portman’ın canlandırdığı başrol Nina, iyi bir performans sergilemeye çok heveslidir ve belli bir noktada artık neyin gerçek olup olmadığını bilemez. Diğer dansçılarla yarış halindedir. Bu rol aynı zamanda Natalie Portman’a en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazandırmıştır.

black swan

A Chorus Line (1985)

Dans filmi ‘A Chorus Line’ aynı adlı müzikalin film uyarlamasıdır. Bu Broadway müzikali, en uzun soluklu Broadway prodüksiyonlarından biri olarak bilinir. Hikaye, büyük bir prodüksiyon için seçmeler etrafında geçer. Seçmeler oldukça zorludur ve dansçıların birer birer rolü kapma hikayeleri heyecanlı bir şekilde aktarılır. Dansçılar arasındaki rekabet ele alınır ve seçmeler boyunca savaş giderek daha şiddetli hale gelir. Sonunda, en iyi dansçılar birlikte sahnede mükemmel bir performans gösterir. Filmde vurgu dans olmasına rağmen karşılıklı ilişkiler de önemli bir rol oynar.

a chorus line

Flashdance (1983)

Flashdance deyince, muhtemelen aklınızda tüm zamanların hit parçalarından “Flashdance” ve “Maniac” şarkıları çalmaya başlar. Filmin teması, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmektir. Başrol oyuncuları Alexandra ve Nick, bunun için çok şey yapmanız gerektiğini gösterecek birtakım olaylar yaşarlar. Böylece tüm zorlukları aşıp hedefe ulaşılabileceklerini gösterirler. Başrolde yer alan Nick ile onunla birlikte bir çelik fabrikasında çalışan Alexandra, prestijli bir dans okulundan burs almak için her şeyi yaparlar ve olaylar gelişir. Aynı zamanda mükemmel dans edebilen Alexandra’nın aşması gereken başka bir sorunu daha vardır: başarısızlık korkusu.

flashdance

Step Up (2006)

‘Step Up’ta Channing Tatum’un oynadığı Tyler Gage’in hayatı yer alır. Bir kenar mahallede yaşayan Tyler, arkadaşlarıyla birlikte araba hırsızlığı yapar. Ancak dans etmek gibi bir hayali de vardır. Kontrolden çıkan bir olaydan sonra Tyler toplum hizmetine mahkum edilir. Görevi ise Maryland Sanat Okulu’nun temizlik hizmetlerinde yer almaktır. Burada, final projesi için sıkı bir şekilde çalışan dansçı Nora ile tanışır. Nora’nın dans partneri başarısız olunca Tyler devreye girer ve rolü kapar. Nora ve Tyler tamamen farklı yaşam tarzlarına sahip olsalar da giderek birbirlerine daha da yakınlaşırlar. Böylece dansın ötesinde bir performans sizi bekler.

step up

Singin’ in the Rain (1952)

1952 filmi Singin’ in the Rain IMDB’ye göre kesinlikle görülmeye değer bir film. Bu dans ve müzik filmi, sinema sektöründe tarihi bir noktayı, yani sessiz filmden sesli filme geçişi konu alır. Ünlü aktris Linda Lamont bir sesli filmde ilk kez göründüğünde sessiz filmin güzel, biraz saf ve kendini beğenmiş divasının ürkütücü ve hoş olmayan bir sesi olduğu ortaya çıkar. Bu sebeple konuşma dersleri alsa da başarılı olamaz. Linda’nın dudaklarını hareket ettirerek şarkı sözlerinin söylemesine ve aynı anda başka bir kadının Linda’yı seslendirmesine karar verilir. Ancak başrol oyuncusu Don Lockwood diğer sesin arkasındaki büyüleyici kadına aşık olur. Şarkıların yanı sıra çok fazla dans sahnesiniyle de karşılacağınız harika bir filmdir.

singing in the rain

Saturday Night Fever (1977)

‘Saturday Night Fever’ sizi geçmiş yılların diskolarına götürür. John Travolta’nın canlandırdığı başrol oyuncusu Tony Manero, Brooklyn’de bir boyahanede çalışmaktadır. Sadece hafta sonlarında kendi hayatını yaşayabilen Tony, beyaz bir takım elbiseyle diskonun dans pistine çıkar ve gerçek bir dans kralı olduğunu ortaya çıkar. Akşamlardan birinde büyüleyici Stephanie ile tanışır. Çift bir dans yarışmasına katılmaya karar verir. Pratik yaptıkça, dans sevgisinden fazlasını paylaştıkları ortaya çıkar ve Tony ile Stephanie, Manhattan’da yeni bir hayatın hayalini kurmaya başlar.

saturday night fever

Dirty Dancing (1987)

Tüm zamanların en iyi dans filmlerinden biri olan Dirty Dancing, dansın gerçek bir tutku olduğunu kanıtlar niteliktedir. Ghost filmiyle şöhreti yakalayan Patrick Swayze, tüm dans hünerlerini gösterdiği Dirty Dancing’de başroldedir. 1963 yazında Francis, ailesi ve kız kardeşiyle birlikte bir tatil parkına gider. Lakabı “Baby” olarak bilinen Francis, çok geçmeden eğlence ekibinin kendilerine has bir dans stili olduğunu keşfeder. Francis bununla ilgilenmemesi gerektiğini bilse de ‘Dirty Dancing’ tarafından tamamen büyülenir. Dans öğretmeni Johnny’nin de bunda payı vardır. Ona mamboyu öğretir. Francis daha önce dans etmemiş olsa da, hareketlerde oldukça hızlı bir şekilde ustalaşır. Dans gösterisi için Penny’nin yerine geçmek zorunda kalır ve Johnny ile birlikte dans yarışmasını başarıyla tamamlamak için elinden gelen her şeyi yapar.

dirty dancing

Shall We Dance? (2005)

Başrolünde Richard Gere ve Jennifer Lopez’in yer aldığı bu ikonik film, Chicago’da yaşayan ve hayatı stresle dolu olan bir muhasebecinin hayatını konu alır. Hayatının günlük rutininden sıkıldığı bir tren yolculuğu esnasında pencereden bir dans öğretmeni görür ve dans dersi almaya karar verir. Gün geçtikçe dans becerileri bir hayli gelişir ve Chicago Kristal Top Dans Yarışması’na katılmaya karar verir. Hem tutku hem de dans gösterileriyle harmanlanan bu filmde Jennifer Lopez’in dans hünerlerini de tüm detaylarıyla görebilirsiniz.

shall we dance?

Footloose (1984)

Footloose, harika bir genç dans filmidir. Kevin Bacon küçük bir köyü hayata döndürmek isteyen genç adamı oynamaktadır. Footloose genç Ren’in etrafında gerçekleşir. O ve annesi Chicago’dan Bomont’a taşınır. Bomont oldukça küçük ve kuralları olan bir kasabadır. En önemlisi ise Papaz Moore’un oğlu bir gece parti verdikten sonra öldüğü için müzik ve dans bu kasabada yasaklanmıştır. Ren ise müziğe ve dans etmeye oldukça düşkündür. Ren, bu nedenle film boyunca Papazı dans gösterisi düzenlemek için ikna etmeye çalışır.

footloose

Fame (1980)

Tabii ki 1980 yapımı Fame filmi de bu listenin olmazsa olmazları arasındadır. Fame, ünlü Broadway müzikalinin film uyarlamasıdır. Film, New York Sahne Sanatları Lisesi’ndeki sekiz öğrencinin hayatını anlatır. Farklı geçmişlerine ve karakterlerine rağmen bu öğrencilerin ortak bir noktaları vardır: müzikte veya dansta ünlü olmak. Ancak zirveye ulaşmak için çok çalışmak zorundalardır. Okul, öğrencileri müzisyen, oyuncu ve dansçı olmaları için eğitir. Öğrenciler sadece çok çalışmak zorunda değil, aynı zamanda günlük yaşam ve aşk endişeleriyle de ilgilenmelidir. Fame; hem dans hem de hayatın içinden geçişlerle sürükleyici bir film olarak karşınıza çıkar.

fame

Netflix Dans Filmleri

Netflix’te yer alan ve izleyicileri büyüleyen sahnelere ev sahipliği yapan en iyi dans filmlerini sizler için derledik. Haydi gelin ilham kaynağı olan ve görsel şölen sunan bu filmlere birlikte göz atalım.

Feel The Beat (2020)

Bencil ama son derece yetenekli ve sadık bir dansçı olan April, başarılı bir seçmenin ardından başka bir Broadway gösterisi için işe alınmak üzeredir. Ancak, oyuncu yönetmeni ondan hoşlanmadığında April’in ileride bir kariyeri bile olmayabilir. Maddi durumu da oldukça kötü durumdadır. Bu nedenle memleketine geri döner ve bir süreliğine ortalarda gözükmez. Bu gidişattan mutsuz olan April, genç dansçı grubunu büyük bir yarışma için eğitmesini isteyen  eski dans öğretmeniyle karşılaşır. Jüri üyelerinden birinin bir Broadway patronu olacağını ve koreografisini yapması gereken danslardan birinin öğretmene ait olduğunu öğrendiğinde bu yarışmanın onun için bir yol olabileceğini umar ve geçmişi geride bırakıp Broadway’e döner[1].

feel the beat

Step Sisters (2018)

Jamilah (Megalyn Echikunwoke) hırslı bir üniversite öğrencisidir. Siyahi bir kızdır ve öğrenci yurdunun başkanıdır. Aynı zamanda saygın dans takımının kaptanlığını yapmaktadır. Kolej dekanıyla güvenilir bir bağlantısı vardır, ancak Harvard Hukuk Okulu’na gitmeyi planlamaktadır. Okulun düzeni konusunda zaman zaman görevler alan Jamilah, bu sefer beyaz bir kız grubunun okul itibarını zedeleyecek davranışları nedeniyle görev başına çağrılır. Böylece kız grubuna nasıl dans edileceğini öğretmeye başlar. Heyecanlı bir dans yarışması hazırlığına tanık olabilirsiniz[2].

Yeh Ballet (2020)

Dans söz konusu olduğunda Hint filmlerinden bahsetmemek mümkün değil. Bu Netflix filmi gerçek bir hikayeyi anlatır. İki Hintli çocuk Asif ve Nishu, dans dünyasında bir kariyer hayal eder. Ancak Hindistan’da bu hayali gerçekleştirmek kolay değildir. Esnekliklerini ve dans konusunda becerilerini keşfeden bale öğretmeni Saul Aaron onlara yardım etmeye çalışır ve burs almalarına olanak tanır[3].

yeh ballet

IMDb’de Yüksek Puanlı Dans Dizileri

IMDb’de yüksek puan alan ve sizi koltuğunuzdan kalkmaya zorlayacak en iyi dans dizileri burada. Bu diziler uzun soluklu diziler olmasa da tamamlandığında hafızanızda yer edinecek ve sizi dans etmeye teşvik edecek türden. 

The Get Down (2016-2017)

11 bölümden oluşan The Get Down, 1977 yılında geçer ve The Bronx’ta hip-hop’un doğuşunun ve diskonun neredeyse çöküşünün hikayesini anlatır. Yönetmen Baz Luhrmann, disko partileri, ışıltılı kostümler içindeki dansçılar ve müzikleriyle dansa yön veren DJ’lerle dolu bu diziyle görsel bir gösteri sunar. The Bronx’tan bir rap entelektüeli olan Young Zeke, DJ Shaolin Fantastic ile tanışır ve hip-hop’ın henüz var olmadığı bir zamanda onunla bir hip-hop birlikteliği kurar. Bu arada, Zeke’in kız arkadaşı Mylene, bir disko kraliçesi olmak için babasının katı kilisesinden kurtulur. Gerçekçilikle harmanlanan dizinin asıl gücü ise dans ve ritimdir[4].

the get down

Dance Academy (2010-2013)

Toplam 3 sezondan oluşan Dance Academy, Tara Webster’ın etrafında gerçekleşir ve Sidney’deki Ulusal Dans Akademisi’ne kabul edilmesiyle başlar. Bu okul dansçılar için 10-12 yıllık bir lise olarak hizmet veren bir akademidir. Tara dizi boyunca bale tekniğini geliştirmeyi, çağdaş bale ve hip-hop dansını öğrenmeyi, ömür boyu sürecek dostluklar kurmayı ve bununla birlikte birçok zorluğun üstesinden nasıl gelinebileceğini öğrenir. Her sezon farklı bir macera yaşanır ve her bölümde mükemmel dans figürleri gösterilir[5].

Zeliha Yenisu

Zeliha Yenisu

International Dublin Üniversitesi İşletme mezunu olan Zeliha Yenisu, 6 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Uzmanlık alanları arasında spor ve Performans, sakatlık sonrası egzersiz bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (11)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR