YAŞAM

ChatGPT: Nedir? Neler Yapabilir? Nasıl Kullanılır?

Aklınıza takılan bir konuda size hızlıca dönüş yapabilecek ve dilediğiniz her zaman sohbet edebileceğiniz bir arkadaşınızın olmasını ister miydiniz? Bu hayal çok yakın bir zaman önce gerçeğe dönüştü ve sadece bir hafta gibi kısa bir sürede 1 milyon üzerinde kullanıcıya ulaştı. Basit bir sohbet robotu olmaktan öteye geçen ChatGPT yapay zekâ uygulaması, kullanıcılarına önerilerde bulunan, onlar için içerik üreten, müzik besteleyen, kod yazan ve hatta üretilen kodların hatalarını düzelten bir asistan haline geldi. Peki ChatGPT nasıl kullanılıyor? Merak ettiğiniz cevaplar için detaylara göz atabilirsiniz.

21 Aralık 2022 9 dk
ChatGPT: Nedir? Neler Yapabilir? Nasıl Kullanılır?

ChatGPT Nedir?

San Francisco merkezli araştırma şirketi OpenAI tarafından hayata geçirilen ChatGPT, insan benzeri etkileşimlere sahip olan ve yapay zekâ teknolojileri tarafından yönetilen doğal bir dil işleme aracıdır. İlk bakışta basit bir chatbot gibi görünen ChatGPT, denetimli ve pekiştirmeli makine öğrenimi teknikleriyle donatılmıştır. Yapay zeka destekli dil modellemesi, kullanıcıların sorularına ve isteklerine yanıt vermek için derin bir veri havuzundan yararlanır. Diğer sohbet robotlarının aksine ChatGPT, geniş bir veri tabanı ve karmaşık bir öğrenme modeline dayanır. Chat kutusuna yazılan mesajların anlamını ve bağlamını kavrayarak insan benzeri cevaplar ve çözümler üretebilir. ChatGPT, içerik oluşturma, bir konuyu yorumlama, yazılım desteği ve kodlama gibi görevlerde belirtmiş olduğunuz yönergelere uygun olarak size yardımcı olabilir.

ChatGPT, bir uygulamada veya web sitesinde gezinirken karşınıza çıkan bir yapay zekâ sohbet robotu gibi görünse de buz dağının altında kalan bölüm oldukça farklıdır. Bu uygulama tamamen yapay zeka ve makine öğrenimi için geliştirilmiştir. Diyalog formatıyla ilerleyen karşılıklı bilgi alışverişi oldukça eğlenceli ve şaşırtıcı geri dönüşlerin alınmasını mümkün hale getirir. Geliştiriciler tarafından yapılan açıklamaya göre diyalog formatı, kullanıcılar tarafından paylaşılan takip sorularına da izin vermektedir. Eksiklerini ve hatalarını kabul eden yapay zekâ sohbet botu, uygunsuz talepleri ise reddedebilir. Ayrıca ChatGPT kullanıcılarla sohbet etmenin ötesine geçebilir; OpenAI algoritması ve kendini yenileyen veri sistemi sayesinde dil bilgisini düzeltme, karmaşık metinleri veya kavramları anlaşılabilir formatta özetleme, metinde anlatılmak istenenleri emojilere dönüştürme, farklı yazılım dillerinde formata uygun kod yazma ve hataları düzeltme gibi onlarca farklı aracı etkin bir şekilde kullanabilir.

chatgpt nedir?

ChatGPT Ne İşe Yarar?

Yeni chatbot aracı, Text Davinci 003 metin aracına hayat veren InstructGPT’nin kardeş modeli olarak geliştirilmiştir ve metin üreten yapay zekaların, diğer adıyla Generative Pre-Trained Transformer (GPT) ailesinin en üst evrim katmanıdır. GPT altyapısı ile çalışan bir chatbot için dil modellerini iyileştirmek ve hazırlanan taslağı insan talimatlarına uygun olarak düzenlemek sıradan bir iştir. Durum bilgisi olmadan da çalışabilen yapay zeka sohbet botları, arama kutusuna girilen her bilgiye yeni bir kullanıcıyla etkileşim kuruyormuş gibi yaklaşır. Durum bilgisine uygun olarak ilerlenmesi gereken zamanlarda ise önceden açılan bir oturuma ait bilgileri birbiri üzerine ekleyerek işleyebilir. Konu hakkında bilgi sahibi olan sohbet botları, geçmiş etkileşimleri hızlıca gözden geçirerek yeni yanıtları belirli bir bağlam içinde de sonuçlandırabilir.

Şu an için Beta test aşamasında olan yapay zekâ destekli sohbet robotu, 2023 yılının başında tam sürümüyle kullanıcıların hizmetine sunulacak. Bu hizmetin ilerleyen günlerde OpenAI tarafından API erişimine de açılacak olması tüm sektörlerde radikal bazı değişimleri beraberinde getirecek. ChatGPT robotunu mevcut sistemlerine entegre etmeyi başaran işletmeler; içerik üretimi, çağrı merkezi, müşteri hizmetleri, teknik destek, kodlama, siber güvenlik, lojistik, muhasebe, finans ve mali optimizasyon gibi birçok alanda yazılım tabanlı ürün ve hizmetler oluşturabilecek. İşletmeden tüketiciye (B2C) ya da işletmeden işletmeye (B2B) hizmet sunan firmalar, basit görevlerin üstesinden gelmek için kullandıkları chatbot sanal asistanlardan çok daha gelişmiş bir şekilde yararlanabilecek. Chatbot asistanların etkin kullanımı sayesinde işletme genel giderlerinin azaltılması, çalışan verimliliğinin yükseltilmesi, tam otomasyon ve 7/24 müşteri desteği gibi konularda önemli ilerlemeler sağlanabilecek[1].

chatgpt ne işe yarar?

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

30 Kasım 2022 tarihinde insanlığa sunulan ChatGPT, prototip olarak geliştirildiği ve geri bildirim toplama aşamasında olduğu için belirli bir süre boyunca ücretsiz olarak kullanılabilir. ChatGPT’yi kullanmaya başlamak için 18 yaşından büyük olmanız ve OpenAI üzerinden bir kullanıcı hesabı oluşturmanız yeterlidir[2].

chatgpt nasıl kullanılır?

Aşağıdaki adımları takip ederek ChatGPT sohbet robotunu kullanmaya başlayabilirsiniz:

Aşama 1

İlk olarak “openai.com” web sitesine gidin ve sayfanın en üst bölümünde yer alan “Try ChatGPT” linkine tıklayın.

Aşama 2

Linke tıklayıp chat ekranına ulaştığınızda, oturum açmanız veya sisteme kaydolmanız beklenecektir. Daha önceden bir OpenAI hesabınız bulunuyorsa Log in sekmesinden e-mail adresinizi ve şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz. Mevcut bir hesabınız bulunmuyorsa Sign up butonuna basarak kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu adımlarla uğraşmak istemiyorsanız Google veya Microsoft hesabınızı kullanarak da hızlı giriş sağlayabilirsiniz.

Aşama 3

Sisteme giriş yaptıktan sonra, birkaç standart sorumluluk reddi beyanı ile karşılanacaksınız. Bu feragatnameler, sistem performansını değerlendirmek ve iyileştirmek için gerekli olan bazı bildirimleri içerebilir. Kullanım aşamasında nelerle karşılaşabileceğiniz hakkında genel bir bakış sunan bu sorumluluk reddi beyanlarını hızlıca gözden geçirebilirsiniz. Tüm prosedürleri geride bıraktıktan sonra artık sanal sohbet robotu ChatGPT ile etkileşim kurmaya başlayabilirsiniz.

Aşama 4

Konuşmayı başlatmak için arayüzün alt kısmında yer alan mesaj kutusunu tıklayabilir ve mesaj kutusu aktif hale geldikten sonra aklınıza gelen ilk soruyu hemen sorabilirsiniz. ChatGPT hızlı bir şekilde sorunuza veya isteğinize yanıt vermeye başlayacaktır.

Örneğin: “Basketbol nasıl oynanır?” şeklinde basit bir soru sorduğunuzu düşünün. Ai sohbet robotunun bu soruyu yanıtlaması ortalama 5 saniye kadar bir zaman alacaktır. Yapay zeka sohbet botu, basketbol oyununun kurallarını anlaşılır ve sıralı bir şekilde açıklayacaktır. Yanıttan memnun kalmazsanız veya daha fazla detaya ihtiyaç duyarsanız, “Tekrar Dene” butonuna basarak daha farklı bir açıklama da alabilirsiniz.

chatgpt kullanım örnekleri

Aşama 5

Mesaj kutusunu kullanarak görüşmeyi detaylandırabilir ve konuya farklı açılardan yaklaşabilirsiniz. Örneğin; NBA ile Euroleague basketbolu arasındaki temel farkları sorabilir, iki organizasyonun birbirinden ayrışan teknik yanlarını açığa kavuşturabilirsiniz.

Aşama 6

Sayfanın sol üst yanında bulunan “New Thread” butonunu tıklayarak farklı bir konuya geçiş yapabilir, ChatGPT’nin diğer araçlarını ve özelliklerini de kullanmaya başlayabilirsiniz.

ChatGPT Kullanım Örnekleri

ChatGPT AI sohbet botunun heyecan verici 5 özel yeteneğine yakından göz atalım[3].

Kod Yazarı

Kod yazmak belirli bir bilgi birikimi, eğitim ve araştırma süreci gerektiren bir iştir. Yazılım dilinin zorluk seviyesi ve kullanım amacı da kod yazmayı çeşitlendiren ve karmaşıklaştıran durumlar arasında yer alır. Kod yazmakla alakalı bir problemi çözmekte zorluk çekebilirsiniz veya kendinizi işin içinden çıkılmaz bir yerde bulabilirsiniz, ancak ChatGPT ile artık endişelenmenize gerek yok çünkü yapay zeka botu kod yazma işini sizin yerinize üstlenebilir. Sorunu tam olarak tanımladığınızda, yapay zekâ destek robotu gerekli kodları en uygun formatta ve açıklamaları ile birlikte ekrana yazdırabilir.

Örneğin: “HTML, CSS ve Javascript kullanarak arka planı koyu renkte, kullanıcı dostu ve sade bir arayüz oluşturabilir misin?” Tarzında bir arama yaptığınızda, yapay zekâ kod yazarı devreye girecek ve üç farklı dosya üzerinden dilediğiniz kullanıcı arayüzünü hızlıca oluşturacaktır.

Hata Ayıklama (Debugging) Aracı

Yazdığınız kodlarda sürekli bir hatayla karşılaşmaktan veya ufacık bir noktalama yanlışının tüm sistemi çalışamaz hale getirmesinden bıktıysanız, ChatGPT sanal sohbet robotunu çok yönlü bir hata ayıklama makinesi olarak da kullanabilirsiniz. Sistemin debugging özelliği sadece yapılan hataları göstermekle kalmayacak, aynı zamanda düzeltmeniz için size ayrıntılı çözüm yollarını da gösterecektir.

Hikâye/Makale/Şiir Yazma Uygulaması

Herhangi bir konuda içerik üretmek belirli bir bilgi birikimi, gözlem, hayal gücü ve motivasyon gerektiren bir eylemdir. Yazıya dökmek istediğiniz durum kısa bir öykü ya da makale olabileceği gibi belirli bir kurguya bağlı olarak ilerleyen bir roman ya da kafiyeli bir şiir de olabilir. Dil modellerini iyileştirmek ve geliştirmek için tasarlanan GPT chatbot uygulamasının kelimelerle arası oldukça iyidir. Makale, şiir, senaryo veya kısa hikâye yazmak için konuyu kısaca özetlemeniz yeterlidir.

Örnek 1: “1990’lı yılların İstanbul’unda geçen ve iki zıt karakterin hikayesini anlatan Kemal Tahir üslubunda kısa bir öykü yazabilir misin?”

Örnek 2: “Denize komşu ülkelerin kıta sahanlığı haklarını uluslararası hukuk bağlamında inceleyen 1000 kelimelik bir makale oluşturabilir misin?”

Örnek 3: “Newton’un hareket yasalarına uygun olarak kuvvetin momentuma etkisini eğlenceli bir örnekle açıklayabilir misin?”

Tarifi Zor Kavramları Açıklamak

Karmaşık ve zor kavramları açıklamak, ChatGPT uygulamasının en güçlü özellikleri arasında yer alır. Google ve Yahoo gibi arama motorlarının en çok zorlandığı konuların başında gelen kavram karmaşası, kullanıcıların aklındaki düşünceyi veya konsepti tam anlamıyla yazıya dökmelerini zorlaştırabilir. Karmaşık bir durumu kısa kelimelerle ifade ederek arama motorları üzerinde araştırmak yeterli olmayabilir. Web içeriklerini endeksleme yöntemiyle çalışan Google gibi en gelişmiş arama motorları dahi belirli konuların en ideal karşılığını üretebilecek çıktıları sunamayabilir. Karmaşık kavramları anlamak için mükemmel bir araç olan ChatGPT ise olayı tüm sadeliği ve inceliğiyle açıklayacak özel durum sentezlerinden yararlanabilir.

Örneğin; “Foucault sarkacının mekaniğini formüller ve örneklerle açıklayabilir misin?” şeklinde bir ifade girdiğinizde konunun teknik ve görsel açıdan tüm inceliklerine kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca anlamadığınız noktaları daha derine inerek açıklatabilirsiniz.

chatgpt özellikleri

Diyet Planlaması

Günümüzde insanların büyük bir çoğunluğu diyet planlamalarından bağımsız bir beslenme düzenine sahiptir. Dengeli ve doğru bir beslenme ise sağlıklı hayatın en önemli yapı taşlarından biridir. Fazla kilolarından şikayetçi olan veya beslenme konusunda sorun yaşayan kişiler, günlük diyetlerini planlamak için ChatGPT’den destek alabilirler. Beslenme tercihlerini ve gereksinimlerini ileterek kendi yemek planlarını kolayca oluşturabilirler.

Örnek1: “Kompleks karbonhidratlar ve proteinler açısından zengin bir haftalık koşu diyeti hazırlayabilir misin?”

Örnek2: “Kas geliştirmek ve düzgün bir fiziğe sahip olmak için gerekli olan makro besin oranı nedir?”

Sonuç olarak:

  • Çok kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşan ChatGPT AI sohbet robotu, son yılların en heyecan verici inovasyonları arasında yer alır.
  • Geliştirilmiş yapay zeka diyalog sistemi olan ChatGPT asla uyumaz, hiçbir zaman sıkılmaz ve size daima yardım elini uzatmaya hazırdır.
  • Hikâye yazma, ödev hazırlama, kodlama yapma ve şarkı besteleme gibi sayısız özelliğe ve benzersiz bir problem çözme yeteneğine sahiptir.
  • API entegrasyonları sayesinde fiziksel ve sanal ortamda yeni keşiflerin de önünü açabilecek bir altyapı sunar.
  • OpenAI ve GPT sohbet robotunun yakın bir gelecekte Google ve Yahoo gibi önemli şirketlere rakip olabileceği düşünülmektedir.
Zeliha Yenisu

Zeliha Yenisu

International Dublin Üniversitesi İşletme mezunu olan Zeliha Yenisu, 6 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Uzmanlık alanları arasında spor ve Performans, sakatlık sonrası egzersiz bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (11)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR