FITNESS

GYM Nedir? Neden GYM’e Gitmeliyim?

Son yıllarda sağlıklı yaşama olan ilginin artışı yeterli ve dengeli beslenmeye olan ilgide artışa sebep olmuş ve buna bağlı olarak da sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olan spora yönelmeyi de artırmıştır. Hangi spor dalına ilgi duyulursa duyulsun antrenman için özel bir alana ihtiyaç vardır. Bu alan sporcunun motivasyonunu güçlendirir ve kişinin güç hedeflerini korumayı kolaylaştırır. Gym tabiri tam da bu noktada devreye girer. “Gym ne demek?” ve “Gym nedir?” sorularının cevabı için okumaya devam edin.

1 Aralık 2022 11 dk
GYM Nedir? Neden GYM’e Gitmeliyim?

Gym Ne Demektir?

Gym açılımı eski Yunanca “Gymnasium” kelimesidir. Spor salonu anlamına gelir. Spor ve fitness merkezlerinde, eğitim kurumlarında aktivite ve öğrenme alanlarına verilen genel bir isimdir. İç ya da dış mekân fark etmeksizin antrenman yapılabilen özel alanlar gym olarak kabul edilir. Aslında Gymnasium eski Yunanda atletik faaliyetlerde kullanılan bir binaydı. Zamanla felsefi bir tartışma ve çalışmaların yapıldığı bir alan halini aldı. Helenistik dönemde ise tüm Yunan mimarisinde standart bir yapı olarak genç erkeklerin fiziksel ve sosyal eğitimlerinin özellikle askeri eğitimlerinin yapıldığı bir alan olarak kullanıldı. Yunan dünyasının hemen ardından Romalılar tarafından benimsenen gymnasium, içerisinde Roma Hamamlarının da bulunduğu devasa bir komplekse dönüştü. Günümüzde de basketbol, voleybol, tenis, boks, yüzme gibi eğitimlerin yapıldığı açık ve kapalı alanlara sahip kompleks spor salonları gym olarak adlandırılır. Bu salonların içinde fiziksel gelişim eğitimi ve antrenman için farklı ekipman ve çeşitli fitness makineleri bulunur[2][3].

gym nedir?

Gym İsmi Nereden Gelir?

Gymnasium kelimesi Yunanca çıplaklık anlamına gelen “Gymnos” kelimesinden gelir. Eski Yunanda tüm sporlar sadece erkekler tarafından ve çıplak şekilde yapılırdı ve bu nedenle onların spor yaptıkları bu özel alana gymnasium denmiştir. Gym’lerin kökeni milattan önce 6. yüzyıla kadar uzanır ve ilk örneklerine nehir ya da nehir yataklarına yakın bölgelerde ağaçların gölgelediği alanlarda rastlanır. Gymnasiumlar genç Yunan erkeklerini savaşa hazırlamak için antrenman sahası olarak kullanılırdı. Eski Yunanda erkekler savaşlara giderken ağır bronz zırh ve büyük bir bronz kalkan taşırdı. Hem bunları taşıyıp hem de savaşabilmeleri ancak iyi bir antrenmanla olabilirdi. Gymnasiumlarda ritmik müzik eşliğinde disk, atlama, boks, koşu, jimnastik, güreş gibi sporlar yapılırdı. Buna ek olarak savaşlarda işe yarayabilecek mancınık, silahlı dövüş, cirit, okçuluk gibi spor dalları da yer alırdı. Sporların denetimi ise bir başka deyişle antrenörlüğü ise deneyimli bir savaşçı ya da atlet tarafından yapılırdı. Ayrıca sporculara masaj yapmak ve yağlamaktan sorumlu kişiler de bulunurdu. Her yıl gmynasiumda üyeler canlılık (eueksiya), disiplin (ötaksi) ve dayanıklılık (philoponia) olmak üzere üç kategoride Hermaia denilen bir meşale yarışına katılırdı.

Gym Bugünkü Halini Nasıl Aldı?

Gymnasium kültürü, Eski Yunan yaşamında ve fetih sayesinde Romalılarda hayati bir rol oynadı. Bu kültürler ortadan kaybolduğunda, spor salonu kültürü de ortadan kayboldu. Gerçek spor salonu kültürlerinin yeniden ortaya çıkması Rönesans’a kadar sürdü. “Ortaçağ” ile “Modern çağ” arasındaki geçiş dönemi olan Rönesans’ta insanlar egzersizle ilgili Yunanca metinleri yeniden okumaya başladı. Bu dönemde okullara beden eğitimi dersleri dâhil edildi ve bu durum spor salonları ile ilgili adımların atılmasını teşvik etti. On dokuzuncu yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın ilk on yıllarına kadar dengeleme kirişleri, kulplu beygirler, tırmanma halatları ve hafif ağırlıklı halterlerin yer aldığı spor salonları vardır. Ancak bu spor salonları genellikle atletlere ve profesyonel anlamda spor ile ilgilenen erkeklere yönelikti. Farklı egzersiz çeşitlerinin ortaya atılması, egzersiz yapmanın genel sağlık durumuna olan faydaları toplum tarafından öğrenilmeye başlandıkça spor yapmak isteyen kişi sayısı arttı. Spor salonlarının hem kadınlara hem de erkeklere hitap etmeye başladığı 1960’ların sonları, fitness endüstrisinde çok önemli bir dönemdi. Artık giderek daha fazla insan herhangi bir egzersizle ilgileniyordu. Bu arada egzersiz için kullanılan serbest ağırlıkların yerini ise makineler almaya başladı. Dans stüdyoları, bisiklet atölyeleri, aerobik dersleri ve bir dizi başka sporların yer aldığı spor salonları giderek arttı. Tüm ilgi alanlarına hitap eden daha büyük egzersiz salonları açıldı. İnsanlar bu spor salonlarında diledikleri egzersiz derslerine katılabilir, ağırlık kaldırabilir, yüzebilir, basketbol oynayabilir ve daha pek çok şey yapabilirdi. 1980’lerin sonu, günümüzde gym olarak adlandırılan spor salonu çeşitlerinin ilk adımıydı[1][3].

gym fitness

Gym İçerisinde Neler Yapılabilir?

Gym’de yogadan vücut geliştirmeye, pilatesten crossfite kadar geniş bir antrenman yelpazesi bulunur. Kişinin hedeflediği amaç doğrultusunda spor salonunda bulunan antrenörlerin önerileriyle spor yapılabilir. İster kilo vermek, ister sıkılaşmak isterse de profesyonel anlamda kas geliştirmek; amaç her ne olursa olsun herkes spor salonuna gidebilir. Eğer gym’de antrenmana ilk defa geldiyseniz aşağıdaki örnek spor programını uygulayabilirsiniz:

5 Dakika Kardiyo

Antrenmana kardiyo egzersizleri ile başlamak vücudun ısınmasını sağlayarak kasları spora hazırlar. Kalp atışını hızlandırmak ve eklemlerinizi antrenmana hazırlamak için koşu bandında hızlı tempoda 5 dakikalık bir yürüyüş yapabilirsiniz.

gym kardiyo

Direnç Antrenmanı

Kasları güçlendirmek için 10 tekrarlı direnç egzersizleri aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırır. Eklemlerinizi zorlamadan kaldırabileceğiniz ağırlıkları seçerek aşağıdaki hareketleri 10 tekrarlı 3 set yapabilirsiniz. Set aralarında 60 saniye dinlenmeniz yeterlidir.

 • Dumbbell lunges
 • Leg press
 • Dumbbell shoulder press
 • Lat pull-down
 • Cable chest fly
 • Plank (30 saniyelik 3 set)
gym direnç antrenmanı

HIIT Antrenmanı

Direnç egzersizi sonrası kısa ama yoğun hareketlerden oluşan HIIT kardiyo antrenmanı yapabilirsiniz. HIIT antrenman için aşağıdaki hareketleri minimum dinlenme ile 5 set yapın:

 • 10 burpee
 • 10 press-up
 • 10 sit-up

HIIT ile alakalı daha detaylı bilgi için  HIIT Nedir? blog yazımıza göz atabilirsiniz.

gym HIIT antrenmanı

Esneme ve soğuma hareketleri

Hangi sporu yaparsanız yapın antrenman sonrası esneme ve soğuma hareketleri yapmak kasların gevşemesini sağlayarak antrenman sonrası olası ağrıların önüne geçmenize yardımcı olur. 5 dakikalık kısa ve yavaş tempolu bir yürüyüş bile vücut kaslarında rahatlama sağlayabilir.

Neden Gym’e Gitmeliyim?

Spor salonu yerine evde ya da dış alanlarda da antrenman yapılabilir. Ancak gym’e gitmek size aşağıdaki faydaları sağlayabilir:

 • Spor salonuna kaydolmak sağlıklı bir yaşama atılan ilk adımdır. Kişinin hangi aktiviteyi yapması gerektiği ve antrenman programı hakkında danışabileceği antrenörler bulunur. Bu durum spor yapma hevesini artırabilir.
 • Spor salonuna ödenen ücret motivasyon kaynağıdır. Paranın boşa gitmesinin istenmemesi spor salonuna düzenli gitmeyi sağlayabilir.
 • Spor salonundan ayrıldığınızda kendiniz için sağlıklı bir şey yaptığınız için mutlu olursunuz ve bu durum sizin spor yapma isteğinizi artırabilir.
 • Düzenli antrenman yapmak ve sağlıklı bir beslenme programıyla antrenmanı desteklemek, vücudunuzun şekle girmesini ve atletik bir görünüm kazanmanızı sağlayabilir. Bu durum özgüveninizi artırır ve spor yapmak için motivasyon sağlar.
 • Spor salonu, aynı zamanda bir sosyalleşme ortamıdır. Sizinle aynı amacı paylaşan insanlarla arkadaşlık kurabilir, grup aktivitelerine katılarak eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.
 • Spor salonlarında bulunan aletler, evdeki aletlere oranla daha profesyoneldir ve izole kas hareketleri yapmanıza olanak sağlar. Daha iyi bir kas ve performans gelişimini destekleyebilir[4].
gym aletleri

Gym Fitness Egzersizleri Hangileridir?

Gym fitness egzersizleri genellikle fitness aletleri ile yapılır. Gym aletleri ile yapılan fitness egzersizleri şunlardır:

Kardiyo Egzersizleri

Kardiyo egzersizleri özellikle kilo verme, akciğerleri ve kalbi güçlendirme için yapılır.

 • Koşu Bandı: Eğim ve hızı ayarlanabilen koşu bandı ile kalp atış hızı hızlandırılabilir ve akciğer kapasitesi artırılabilir.
 • Eliptik Bisiklet: Vücudun hem alt hem de üst bölgesini aynı anda çalıştıran eliptik bisiklet ile kalça, arka bacak, sırt, göğüs ve kol kasları çalışır.
 • Kürek Makinesi: Bir kürekçinin vücut hareketlerinin taklidi olarak tanımlanabilen kürek makinesinde karın kasları ve kol kasları güçlenir. Aynı zamanda yağ yakımını da artıran tüm vücut antrenmanıdır.
 • Egzersiz Bisikleti: Zorluk derecesi arttırılabilen egzersiz bisikleti tüm bacak kaslarını çalıştıran bir kardiyo egzersizidir.
 • Stepper: Eklemleri yormadan bacak kaslarını çalıştıran stepper sadece adımlarla eşsiz bir kardiyo antrenmanı sunar.
gym kardiyo egzersizleri

Kardiyo Egzersizleri ile alakalı daha detaylı bilgi için Kardiyo Nedir?  blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Direnç Egzersizleri

Direnç egzersizleri kasların güçlenmesi ve hacim kazanmasını sağlar.

 • Chest Press: Üst göğüs kaslarını çalıştırır.
 • Chin-up makinesi: Vücut ağırlığının kollarla yukarı çekilmesidir ve tüm vücut kaslarını çalıştırır.
 • Biceps Curl: Sadece üst ön kol kaslarının çalışmasını sağlayan izole bir harekettir.
 • Triceps Press: Triceps kaslarının çalışmasını sağlar.
 • Cable Machine: Triceps, biceps, göğüs, kalça, bacak gibi farklı kas gruplarını çalıştırabilir.
 • Leg Press: Kalça ve bacak kaslarını güçlendirir[3].
gym direnç egzersizleri

Evde Yapılabilecek Gym Egzersizleri Nelerdir?

Gym fitness egzersizleri genellikle fitness aletleri ile yapılır. Gym aletleri ile yapılan fitness egzersizleri şunlardır:

Kardiyo Egzersizleri

Spor salonuna gitmek için zamanınız yoksa ya da gym için bütçe ayırmak istemiyorsanız aşağıdaki egzersizleri yapabilirsiniz:

Bridge(Köprü)

Karın, kalça ve bacak kaslarını güçlendiren bridge hareketi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Matın üzerine sırt üstü yatın ve dizlerinizi bükerek ayak tabanlarını yere sıkıca basın. Kollarınızı yana serbest bırakın.
 • Nefes alın ve kalçanızı yerden kaldırın. Kürek kemikleri tamamen yerden kalkıncaya kadar kalçanızı yükseltin. Yukarıda kalça ve bacak kaslarını sıkın.
 • Ardından nefes alarak başlangıç pozisyonuna geri dönün

Squat

Kalça, karın ve bacak kasları başta olmak üzere kalf ve sırt kasları üzerinde de etkili bir egzersiz olan squat için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve sırtınız dik olacak şekilde dizlerinizi bükerek gövdenizi aşağıya doğru indirin.
 • Dizlerinizin parmak uçlarını geçmemesine dikkat edin ve aşağıda bir iki saniye bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
evde gym egzersizleri

Push Up (Şınav)

Kol, sırt, bacak, karın başta olmak üzere tüm vücut kasları üzerinde etkili şınav için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Yüz üstü yere uzanın ve avuç içleri ve ayak parmak uçları üzerinde gövdenizi yukarı kaldırın.
 • Bu pozisyon sırasında başınızı öne doğru eğin. Kalça, sırt ve bacaklarınızın aynı doğrultuda olmasına özen gösterin.
 • Nefes alın ve nefes vererek dirsekleriniz yana doğru açık olacak şekilde gövdenizi yere yaklaştırın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Bicycle Crunch (Bisiklet Mekik)

Oblik denilen yan karın kasları ve sırt kaslarını güçlendiren bicycle crunch için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Yere sırt üstü uzanın ve her iki bacağınızı dizlerden bükerek masa pozisyonuna getirin. Dirseklerinizi bükerek ellerinizi başınızın altında kenetleyin.
 • Başınızı yukarı kaldırın ve dirseğinizi sağa çevirin, sağ ayağınızı da dirseğinize yaklaştırın. Bu pozisyondayken sol bacağı yere paralel şekilde uzatın.
 • Ardından sol bacağı masa pozisyonuna alırken dirseği sola çevirin, sol bacağı dirseğinize yaklaştırın. Bu sırada sağ bacağınızı yere paralel şekilde düz uzatın.
 • Hareketi yapabildiğiniz kadar tekrarlayın[4].

Gym’e Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gym’e giderken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta salona gidiş saatinizdir. Düzenli olarak spor yapabilmeniz için size uygun saati belirlemelisiniz. Genellikle sabah saatlerini gym’de geçirmek günün geri kalanında hem enerjik olmanızı hem de antrenman sonrası kendiniz için daha fazla zaman ayırabilmenizi sağlar. Ancak egzersiz yapmak için gerçekten “en iyi zaman” yoktur, her şey vücudunuza bağlıdır, bu nedenle sizin için en uygun zamanda spor salonuna gidin. Gym’e giderken yanınızda kişisel eşyalarınızı da götürmeniz gerekir. İşte gym çantası içinde olması gerekenler:

 • Egzersizleri daha rahat ve konforlu yapmanızı sağlayan gym kıyafet çeşitleri (Teri vücuttan uzak tutan tişört, şort, eşofman tayt gibi spor kıyafetleri)
 • Ayaklarınızın sağlığını koruyan ve daha özgürce hareket etmenizi sağlayan gym ayakkabı
 • Ter havlusu (Kullandıktan sonra ekipmanı silmek için)
 • Havlu ve şampuan (egzersiz sonrası duş için)
 • Antrenman sonrası atıştırmalık
 • Su[5]
gym yararları

Antrenmana hazırlık için gerekli ekipmanlara sahip olduktan ve gym günlerini ile saatlerini belirleyip antrenmanınıza karar verdikten sonra yapmanız gereken tek şey antrenmana başlamak! Siz de sağlıklı ve keyifli bir spor deneyimi yaşamak isterseniz en yakın MACFit veya MAC kulübüne başvurabilirsiniz. MACFit ve MAC dünyasının tam donanımlı spor salonlarında size uygun programlarla ve alanında uzman eğitmenlerin yardımıyla, sağlıklı ve dinç bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Bünyamin Kaya

Bünyamin Kaya

İstanbul Esenyurt Üniversitesi Spor Yöneticiliği mezunu olan ve 12 yıldır spor eğitmenliği yapan Bünyamin Kaya, 5 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Uzmanlık alanları arasında kickboks ve pilates bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (2)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR