FITNESS

Spor Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Spor yapmanın faydaları herkes tarafından bilinir. Bunun yanı sıra konu disiplinli ve rutin şekilde egzersiz yapmaya gelince durum değişir. Küresel çapta yapılan tüm anketler hep aynı şekilde sonuçlanıyor ve tüm planlar için pazartesi günü bekleniyor olarak görünüyor. Bu kez pazartesiyi beklemeden, şimdi başlayabilirsiniz. Bu karar, mazeret ve nedenlerin arkasına saklanmadan karar vermeye, konfor alanından çıkarak ilk adımı atmaya bağlı. İlk adım olarak ne yapmak gerek? Öncelikle bir spor salonuna üyelikle başlamak yeterli. Ne de olsa başlamak bitirmenin yarısı. Peki diğer yarısı için ne yapmak gerekli? İşte spor alışkanlığını kazanmak için yapmanız gerekenler!

7 Şubat 2023 11 dk
Spor Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Spor Yapmanın Önemi

Spor yapmanın ırk ve genetik yapı fark etmeksizin sağlık açısından faydasının yanı sıra sosyal ve psikolojik avantajları da vardır. Bu nedenle tüm dünyada popülerdir. Spor yapmak dönemsel trendlerden uzak, motive edici bir yaşam biçimi olarak benimsenir. Tüm popülasyonlarda hayati, sosyal ve kültürel işlevlere hizmet eder. Bunun yanı sıra kişiliğin her yönden gelişmesine de yardımcı olur. İnsan zihni dinlenip rahatlar, bu sayede toplumsal stres ve anksiyete seviyesinde de azalma görebilirsiniz.

Spor yapmak zihinsel gelişimin yanı sıra değerler eğitiminde de önemli güdüleme kaynakları arasında yer alır. Birey takım arkadaşlarını motive eder, kuralları benimseyerek bu çerçevede hareketlerini düzenler. Düzenli şekilde spor yapan kişiler genç yaşlarından itibaren psikolojik ve fizyolojik zorluklarla baş etmeyi öğrenir. Bununla birlikte antrenman ve karşılaşmalar sağlık, güven, benlik saygısı, kişisel özgüvenini destekler.

spor yapmanın önemi

Spor yaparken birbirini besleyen bireysel ve toplumsal kazançlar da elde etmeniz mümkün. Üstelik bunun için fazladan bir eğitime ihtiyacınız olmaz. Egzersiz ve müsabakalarda daha önce hiç tanımadığınız insanlarla bir araya gelerek aynı kuralları uygularsınız. Spor yapan kişiler çok kültürlü bir platformda eğlenerek öğrenir, etnik ve geleneksel dokularını zenginleştirir. Spor yapmak özellikle çocukların motor becerilerinin erken gelişiminde büyük rol oynar. Çocukluktan itibaren spor yapmaya başlayan insanlar yetişkinlikte de erken olgunlaşan güç ve becerilerini, hız ve dayanıklılıkları ile örtüştürür. Ayrıca spor yapmanın çocukların bütünsel gelişimine katkı sağlayan akademik performansı da artırdığı bilinmektedir. Spor yapmak kişisel yetenekleri ve işbirliği gücünü de artırır[1].

Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Spor, yapmak için her zaman büyük bir organizasyona gerek olmaz. Katılım ve organizasyon nasıl olursa olsun spor, kişinin fiziksel sağlığını iyileştirmede, kişiliğini şekillendirmede ve genel sağlığı korumada çok önemli bir rol oynayabilir. Özellikle takım hâlinde oynanan oyunlar, arkadaş ve aileler arasında bağları güçlendirir ve her zaman eğlencelidir. Zihin sporları dışındaki faaliyetler genellikle çok sayıda fiziksel egzersiz içerir. Bu egzersizlerin vücut sağlığına birincil veya ikincil faydaları vardır.

spor yamanın faydaları

Spor yapmak kardiyovasküler sağlığı iyileştirerek kalp hastalığı, inme ve diyabet riskini azaltır. Bununla birlikte kolaylıkla kilo yönetimi yapabilirsiniz. Vücudunuzdaki kan basıncı düşer, alınan oksijen miktarı artar. Ayrıca spor yaparak kas gücü ve eklem esnekliğini artırmanız mümkündür. Spor yaparken daha rahat uyku uyuduğunuz için sağlıklı ve keyifli bir yaşama kavuşursunuz. Egzersiz sırasında beceri setlerinin sık sık ezberlenmesi, tekrarlanması ve öğrenilmesi bilişsel gelişimi artırır. Kişinin sıkı çalışmasının karşılığını almasını izlemek ve zindelik hedeflerine ulaşması, moralini ve öz saygısını artırır.

Araştırmalar ayrıca sporla birleşen aktif bir yaşam tarzının gençlerin hayatlarında pek çok olumlu deneyimler sağladığını gösterir. Spor ayrıca baskı ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Bunun nedeni, egzersiz yapmanın doğal olarak gevşemeye ve stresten kurtulmaya yardımcı olmasıdır. Spor faaliyetleri insanların güçlü bir zindeliğe ulaşmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra ergenler arasında sigara ve içki gibi zararlı maddelerden uzak durma gibi sağlığın korunmasına yönelik seçimlere teşvik eder[2].

Spor yapmanın faydalarına dair daha fazla bilgi için ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Spor Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Alışkanlık kazanmak için nörolojik olarak üç aşamadan geçmek gerekir. Bu aşamaların ilki işarettir. Bu işaret beyninize otomatik moda geçmesini söyleyen ve davranışın ortaya çıkmasını sağlayan bir tetikleyicidir. İkinci adım, davranışın kendisi ve yaptığınız eylem olan rutindir. Son adım ödüldür. Ödül adımı belirli bir alışkanlık döngüsünün hatırlamaya değer olup olmadığına beyninizin karar vermesine yardımcı olur. Genel olarak, alışkanlıkların anında veya gizli ödülleri vardır. Anında ödülleri olan alışkanlıkları edinmek ve koşullandırmak daha kolaydır, oysa ödülleri gecikmiş olanları taahhüt etmek ve sürdürmek daha zordur. Daha fazla egzersiz yapmaya kıyasla akıllı telefonunuzu kontrol etmenin ne kadar kolay olduğunu bir düşünün. Ödülü hemen aldığınız hareketlerin çok daha çabuk alışkanlık oluşturması kaçınılmazdır[3].

spor alışkanlığı nasıl kazanılır

Spor alışkanlığının kazanılması için bunu bir döngü hâline getirmeniz gerekir. İnsanlar sağlıklı yaşamak veya tatmin edici ilişkiler sürdürmek gibi uzun vadeli hedeflere ulaşmak için kendilerini genellikle kontrol edebilir. Buna rağmen özdenetim gösteremedikleri veya isteksiz oldukları birçok durum da vardır. Yorgun, üzgün veya stresli olmaları bu durumlara örnektir. Ayrıca, bazı insanlar davranışlarını kontrol etmede diğerlerine göre daha az başarılıdır. Bu durumlarda, insanlar genellikle zahmetsiz, alışılmış davranışlara geri dönerler. Bu alışkanlıklar da genellikle sağlıksızdır. Bununla birlikte, alışkanlıklara olan bu güven insanların yararına da kullanılabilir. Bunun için alışkanlıkların, insanların uzun vadeli hedefleriyle uyumlu ve iyi olması gereklidir.

İyi alışkanlıkların edinilmesinde temel kural, davranışın aynı bağlamda, sık ve tutarlı bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Bunun nedeni, bağlam ve davranışın sık sık birlikte ortaya çıkmasıdır. Bağlam ve davranış birlikte hareket ederek gelecekteki davranışa rehberlik edebilecek bir ilişkiyi başlatır. Bu nedenle, iyi bir alışkanlık bir kez oluştuktan sonra, istenen davranışı gerçekleştirmek zahmetsizdir. Alışkanlık oluşturma sürecinin kendisi, gereken çaba miktarına göre değişebilir. Bazı insanlar belirli alışkanlıkları 18 gün gibi kısa bir sürede oluşturmayı başarsa da, diğerlerinin yarım yıl kadar bir süreye ihtiyacı olabilir. Davranışların tutarlı şekilde tekrarlanması, ödüllendirici bir doğasının olması ve rahat bir ortamda yapılması hızlı şekilde alışkanlığa dönüşmesini sağlar[4].

Spor Alışkanlığı Kazanmanın Püf Noktaları

Spor yapmak, karşılığı uzun süre sonra alınan bir rutindir. Dolayısıyla alışkanlık hâline gelmesi de kişinin kendini disipline etmesiyle ilişkilidir. Spor alışkanlığı nasıl kazanılır ve bunun püf noktaları nelerdir, hep birlikte bakalım.

Tutarlılık Anahtardır

Egzersiz yapmak bir angarya gibi geliyorsa alışkanlığı yeterince tutarlı hâle getirmemiş olabilirsiniz. İnsanlar her günü aynı şekilde geçiren robotlar değildir, bu nedenle bir saatiniz diğer saatinizi tutmayabilir. Bu tip durumlar rutinlerin aksamasına neden olabilir. Tutarlılığınızın azalmasına neden olan her şeyi daha küçük parçalarla düşünebilirsiniz. Bir alışkanlığı haftalık sürelerle değil, günlük olarak düşünmeniz bu yollardan biridir. Her gün aynı saatte egzersiz yapmasanız bile sporu günlük olarak yaptığınızı düşünmeniz sizi daha tutarlı hâle getirir.

spor alışkanlığı kazanmanın püf noktaları

Günlük Programla Kademeli Değişim Yapmak

Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmak, tamamen başarısız olmanın kesin bir yoludur. Hiç egzersiz yapmıyorsanız veya çok seyrek yapıyorsanız, günlük bir programa geçmek zor olabilir. Günlük bir programı sürdürürken kademeli olarak değiştirebileceğiniz birkaç yol:

  • Seans başına süreyi azaltın: Antrenman için 60-90 dakika iyidir, ancak zaten zamanınız varsa, günlük 20-30 dakikalık bir programla başlamak yardımcı olabilir.
  • Bunu hayatınızın bir parçası yapın: Mümkünse normal işe gidip gelme yolunuzu yürümek veya bisiklete binmek isteyebilirsiniz.
  • Daha kolay başlayın: Her antrenmanda bir maraton denemeyin. Egzersizin ilk gününde kendinizi hasta etmek, pes etmenin kolay bir yoludur. Kolaydan başlayın ve ilerleyin.
  • Doğru zorluk düzeyini bulun: Yeni bir egzersiz planına başlarken, onu çok kolay yapmak ile daha zorlu hâle getirmek arasında gidip gelmeniz normaldir. Bunun yanı sıra egzersizi çok zorlaştırmak ile zoru başaramamakla ilgili hayal kırıklıklarını elimine etmek arasında da gidip gelirsiniz. Bunlar normaldir ve bir denge kurmanız gerekir.

Daha önce bir egzersiz alışkanlığına bağlı kalmayı başaramadıysanız, onu günlük bir rutine dönüştürmeyi deneyin. Egzersizi her gün yapacağınız bir rutin gibi düşünerek alışkanlığa çok daha kolay şekilde dönüştürebilirsiniz.

sporu alışkanlık haline getirmek

Gecikmelere ve İptallere Karşı Acımasız Olun

Programı çok fazla tutarsanız ertelemeniz çok daha kolay olur. Bu nedenle spor yapmaya küçük egzersizlerle başlayabilirsiniz. Bir egzersize başladığınız andaki hevesiniz ile yapabileceğinizden daha fazlasının üstesinden geleceğinize inanabilirsiniz. Ancak ilk günlerde fazla şey yapmak tükenmişliğe yol açar. Spor yapmayı alışkanlık haline getirmek için vücudunuzu çok yüksek stres altına sokmanıza gerek yoktur. İlk başta 10 – 15 dakikalık antrenmanlar yeterli ve iyidir. İlerlemeyi zamanla yapabilirsiniz.

Zevk Alın

Bir alışkanlığı acıyla ilişkilendirirseniz, ondan çekinirsiniz. Ama eğlenceliyse, yapmayı dört gözle beklersiniz. Bu nedenle sporu yapmak için güzel bir mekân bulmanız önemlidir. Güleryüzlü antrenörler ve spor arkadaşları ile egzersizleriniz çok daha keyifli hâle gelir. Bazen harika müziklerle dolu bir çalma listesi spor yapmanız için tek başına yeterli olur.

spor için püf noktalar

Spor Malzemeleri Edinin

Yeni alışkanlığınızı oluştururken ne kadar az engelle karşılaşırsanız başarı olasılığınız o kadar artar. Sadece erken kalkmanız değil, yarı uyanıkken bir sürü spor malzemesini bir araya getirmeniz gerekiyorsa, yatağa geri dönmeniz kaçınılmaz olabilir. Ancak antrenman kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı, saatinizi ve mp3 çalarınızı ya da egzersiz için ihtiyacınız olan her şeyi daha önceden hazırlarsanız salona gitmek için her zaman hazır olursunuz.

Sadece Kapıdan Dışarı Çıkın

Spor yapmak için bir kuralınız olmalıdır, bu da ayakkabılarınızı giyip kapıdan çıkmaktır. Sadece dışarı çıkıp başlamak kimi zaman yeterlidir. Bir kez yaptığınızda gerisinin çorap söküğü gibi geleceğinden emin olabilirsiniz.

Karıştırın

Rutin egzersizlerden sıkılıyor musunuz? O hâlde neden egzersizleri birbiriyle karıştırmıyorsunuz? Her gün aynı egzersizi yapmak yerine günlük olarak farklı antrenmanlar yapabilir veya salon sporlarına katılabilirsiniz. Bazı egzersizler birbirinden farklı olsa da aynı kasları kullanırsınız. Ancak üzerlerine uygulanan baskılar ve kullanım şekilleri farklıdır. Bunun anlamı da her gün aynı kasları çalıştırmıyor olduğunuzdur. Bu da kaslarınıza iyileşme şansı verdiği için avantajlıdır.

sporun yararları

Dinlenme Günü Önemlidir

Dinlenme gününün önemi görecelidir. Kaslarınızı dinledirmeniz önemlidir, bu nedenle her gün birbirinden farklı sporlar yapabilir ve bir önceki gün çalıştırdığınız kas öbeklerini ertesi gün dinlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra spor yaparken iki set arasında sakinleşerek geçirdiğiniz 20 dakika kaslarınızı dinlendirmeye yeterlidir. Spor alışkanlığı kazanırken her gün bir antrenman yaparak günü tamamlamanız önemlidir. Bu antrenman bazı günler daha ağır veya hafif olabilir. Önemli olan gün atlamadan spor yapmanızdır.

Ahmet Can giden

Ahmet Can giden

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji mezunu olan ve 10 yıldır spor eğitmenliği yapan Ahmet Can Giden, 9 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Aynı zamanda Milli Buz hokeyi sporcusu olan eğitmenimizin uzmanlık alanları arasında kickbox, pilates, hipertrofi ve atletik performans bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (6)
SAYFA BAŞINA DÖN

Sıkça Sorulan Sorular

Spor Yapmak Neden Önemlidir?

Spor yapmak, fiziksel sağlığı korumanın yanı sıra, aynı zamanda mental sağlığı da geliştirir. Düzenli olarak spor yapmak, obezite, kalp hastalıkları, diyabet ve diğer birçok sağlık sorunlarına karşı koruma sağlar.

Spor Yapmaya Hangi Yaşta Başlanmalıdır?

Spor yapmaya her yaşta başlanabilir. Çocuklar için, düzenli olarak spor yapmak gelişimlerini ve büyümelerini destekler. Yetişkinler için, spor yapmak sağlık sorunlarına karşı koruma sağlar. Yaşlılar için, egzersiz yapmak yaşlanmanın etkilerini azaltır.

Spor Yapmanın Beyine Etkisi Nedir?

Spor yapmak beyinin kan akışını artırır ve beyin hücrelerinin büyümesine yardımcı olur. Ayrıca, düzenli olarak spor yapmak stresi azaltır ve depresyonla mücadelede etkilidir.

Spor Yapmak Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu?

Spor yapmak kilo vermenin en etkili yollarından biridir. Egzersiz yapmak, vücuttaki yağı yakar ve kasları güçlendirir. Düzenli egzersiz yaparak, kalori harcanması artar ve kilo kaybı sağlanır.

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR