FITNESS

MACFit İle Spor Yolcuğuna İlk Adım: Ölçüm ve Program

Sana özel tasarladığımız “Ölçüm ve Program” sistemi ile spor yolculuğuna ilk adım atabilir, spora dair aklınızdaki tüm soruların yanıtlarını bulabilirsin.

1 Aralık 2022 4 dk
MACFit İle Spor Yolcuğuna İlk Adım: Ölçüm ve Program

Ölçüm ve Program Nedir ?

Ölçüm ve Program, MACFit üyelerinin hedeflerine göre ölçümlerinin yapıldığı, fitness seviyesine göre kişiye özel programlarının oluşturulduğu bir randevu sistemidir. Ölçüm ve Program ile eğitmen eşliğinde yapılan 30 dakikalık seansta kulübünde yapabileceğin antrenman çeşitleri anlatılırken, eğitmenin hedeflerine göre hazırlanan programı MAC+ üzerinden senin ile paylaşır ve detaylı bir şekilde programı nasıl uygulayacağını anlatır.

Ölçüm ve Program Randevusu Nasıl Alınır?

Randevunu MAC+ mobil uygulaması üzerinden alabilir ya da kulübünü ziyaret ettiğinde kulüp yetkilisinden destek alabilirsin.

Ölçüm ve Program ile Seni Neler Bekliyor?

Mevcut Fitness Seviyesi

Herhangi bir Fitness seviyesine veya antrenman hedefine ulaşmak için öncelikli olarak mevcut durumunu belirlemek ve bu hedefe ulaşmak için ilerleyeceğin yol haritasını çıkarmak en önemli husustur. Ulaşmak istediğin fitness hedefi; duruş bozukluklarını düzeltmek, yağ oranını azaltmak, kas kütleni arttırmak, sırt ağrılarından kurtulmak veya yarı maraton koşmak da olsa, bu hedefe doğru yol alırken mevcut fitness seviyen yapacağın antrenmanları belirlemek için son derece önemli olacaktır. Bu sebeple; eğitmeninin sana yönlendireceği sağlık ve antrenman alışkanlıklarıyla ilgili soruları en doğru şekilde cevaplaman, senin en gerçekçi antrenman programına ulaşmanı sağlayacaktır.

Ölçüm

Hedef ve ihtiyaçlarına göre bioempedance (yağ-kas-kemik), esneklik ve mezura ölçümlerinin yapıldığı bölümdür.

Bioempedance (yağ kas kemik) ölçümlerini kulübünde bulunan tanita cihazlarından MAC+ aracılığı ile herhangi birinden destek almadan da gerçekleştirebilir ve sonuçlarını MAC+ profil bölümündeki ölçümlerim kısmından takip edebilirsin.

Analizin gerçeğe en yakın değerlerde çıkması için aşağıdaki koşulların gerçekleşmiş olması büyük önem taşır.

  • Uyanalı en az 3 saat olmalı
  • Egzersiz yaptıktan en 3 saat geçmesi
  • Tuvalet ihtiyacı giderilmeli
  • Yemeklerden ve aşırı sıvı alımının üzerinden en az 3 saat geçmesi
  • Banyo, sauna ve yüzme gibi faaliyetlerden önce olmalı
  • Günün hep aynı saatinde, çıplak ve kuru ayakla yapılmalı
  • Son 24 saat alkol alınmamış olmalı
  • Ölçüm günü kafein tüketilmemeli

Antrenman İçerikleri Hakkında

Eğitmen ile mevcut fitness seviyenin belirlenmesinden sonra fitness hedefine ulaşmak için çıkacağın yolda kulübünün sunduğu, kullanabileceğin antrenman içerikleri ve bu içeriklere kulübünde nerede ve nasıl ulaşabileceğinin aktarımı yapılır.

Cardio cihazları, ağırlık makineleri, serbest ağırlık alanı, grup egzersizi stüdyosu gibi alanların yeri ve bu alanlarda ne tür antrenmanlar yapılabileceği anlatılır.

Kulüp içerisinde antrenman içeriklerinin tanıtımı sırasında bütün bu içeriklere ulaşırken sana yardım ve destek sağlayacak MAC+ mobil uygulamasının nasıl kullanıldığı, antrenman programını takip ederken, grup egzersizi programına bakarken veya randevu alırken ve daha birçok içeriğe ulaşırken sana nasıl destek sağlayabileceğini de eğitmen seninle paylaşacaktır.

Antrenman yaparken sosyal ortamın ve müziğin katkısının, alınan sonuçlara pozitif etki sağladığı kanıtlanmış bir gerçektir. Bu katkılara eğitmen motivasyonu ve gözetimi katıldığı zaman GX ve GFX derslerinden alacağın fayda daha da artacaktır.

Fitness hedeflerine ulaşırken antrenman programına en uygun grup egzersizi içeriği için eğitmenin ile beraber karar vermen, maksimum etki sağlaman konusunda fayda sağlayacaktır.

Fitness hedefin ne olursa olsun sana faydalı olacak bir grup egzersizi içeriği mutlaka bulabilirsin. Yağ oranını düşürmek ve kardiyovasküler kondisyonunu artırmak için cycle dersleri, postür bozukluklarını düzeltmek ve vücut farkındalığının artması için pilates dersleri, kas kütleni artırmak için kuvvet dersleri veya hızlıca tüm vücudunu çalıştırmak istediğin zaman da bir GFX dersine katılabilirsin.

Fit Start

Cardio Cihazları

Antrenman içeriklerinin tanıtımından sonra koşu bandı, cross-trainer, bisiklet ve kürek cihazlarının kullanımları hakkında bilgilendirilecek ve sana uygun bir cihazın kullanımı konusunda eğitmen eşliğinde cihaz üzerinde uygulamalı olarak kısa bir antrenman yapacaksın.

Fit Start

Antrenman Programı ve Gösterimi

Eğitmenin ile paylaştığın fitness hedeflerin ve geçmişin doğrultusunda, eğitmenimiz tarafından sana en uygun antrenman programının belirlenerek MAC+ üzerinden aktarılması ve hareketlerin uygulamalı olarak gösterimi yapılır.

Antrenman programını bir dahaki kulüp ziyaretinde, MAC+ mobil uygulaması üzerinden nasıl ulaşabileceğin ve programını nasıl takip edebileceğin anlatılır. Ölçüm ve Program randevun eğitmen eşliğinde esnetme yapılarak sonlandırılır.

Bir dahaki kulüp ziyaretinde antrenman programın ile ilgili danışmak istediğin herhangi bir konu olursa alandaki eğitmenlerimizden destek alabileceğini lütfen unutma. Sana destek olabilmek ve alacağın en iyi faydayı sağlamak için uzman eğitmen kadromuz her zaman seninle.

Fit Start
MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (201)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR