FITNESS

MACBX ile Boks 101

Boks, dünya genelinde en popüler dövüş sporu olup birçok farklı amaç için kullanılan çok yönlü bir antrenman şeklidir. Boksun temel avantajları arasında sinir sisteminizi düzenli çalıştırması, kilo kontrolüne yardımcı olması, kısa sürede kalori yakmanıza olanak sağlaması, denge ve koordinasyonu, dayanıklılığı artırması, refleksleri geliştirmesi ve zihin-ruh sağlığı için de faydalı olması sayılabilir. Boks hakkında merak ettiklerinizi Bujin Fight Club’ın kurucusu ve MAC BX’in head coach’u Burak Uğur kaleme aldı!

30 Mayıs 2023 4 dk
MACBX ile Boks 101

Boks Nedir?

Boks, iki boksörün, hakem denetiminde, birbirlerini yumruk darbeleriyle nakavt etmeye ya da puan üstünlüğü kurmaya çalıştığı bir dövüş sporudur. Bu spor, antik Yunan ve Roma dönemlerinden bu yana yapılıyor olsa da, modern yapısını 19. yüzyılın ortalarında kazanmıştır. Boks, sadece fiziksel bir spor değildir. Boksörlerin strateji, teknik ve psikolojik güçlerini de geliştirmelerine olanak tanır. Bu nedenle boks sadece bir spor değil, aynı zamanda bir sanat olarak da kabul edilir[1].

Amatör ve profesyonel olmak üzere boksun iki tür müsabaka tarzı bulunur. Amatör boks sırasında boksörler üç ile 4 raund, profesyonel boksta ise 4 ile 12 raund boyunca karşılaşırlar. Bu karşılaşma sırasında boksörlerin temel hedefi rakibini nakavt etmek ya da puan üstünlüğü sağlamaktır[2].

boks 101

Boks ve fitness egzersizlerini kombine yapan bir antrenman modelidir. Bir boksör gibi teknik detayları öğrenmek, bu sporun tüm faydalarını elde etmek aynı zamanda fitness egzersizleri ile tamamlayıcı programlar yapmak MACBX konseptinin temelidir. Boks eğitimi sırasında önemli temel yumruklar şu şekilde sınıflandırılır:

  • Direkt Yumruklar
  • Kroşeler
  • Aparkatlar

Boks, altı temel yumruk tekniği kullanılarak yapılan bir dövüş sporudur. Bunlar düz ve ters gard pozisyonuna göre şöyledir…

  • Sol Direkt,
  • Sağ Direkt
  • Sol Kroşe
  • Sağ Kroşe
  • Sol Aparkat
  • Sağ Aparkat

Boksun Yararları

Boks, tüm vücudu çalıştıran ve çok sayıda fayda sağlayan bir dövüş sporudur. Boks antrenmanları kas kütlenizi geliştirir ve kuvvetlendirir. Yumruk atma teknikleri, özellikle direkt ve kroşeler, göğüs, kol, omuz ve bel gibi kas gruplarını hedef alır. Söz konusu bölgelerin güçlenmesine yardımcı olur.

Boks yapmak sinir sisteminizin iyi çalışmasına da yardımcı olur. Yumruklarınızı koordine etmek için beyin, kaslar ve sinirler arasında iletişim kurulması gerektiği için ilgili süreç zamanla daha da gelişme gösterir. Boks yapmanın bir diğer faydası kilo kontrolü sağlamaktır. Sürekli hareket halinde olmak yüksek kalori yakımı sağlar. Düzenli olarak yapılan boks egzersizi, yağ yakımını artırabilir ve metabolizmanızı hızlandırabilir.

nasıl boks yapılıe?

Boks, aynı zamanda denge ve koordinasyonunuzun artmasına yardımcı olur. Yumruk atarken vücudunuzun ağırlık merkezini kontrol etmeniz gerekir. Bu da dengenizi ve koordinasyonunuzu

geliştirir. Sırt ve kalça yumruk atarken çok etkin kullanılan bölgelerdir. Öte yandan dayanıklılığı artırır, vücudunuzun daha uzun süre fiziksel aktivitelere dayanmasına yardımcı olur. Boksun refleksleri geliştirici etkisi de vardır. Boks sayesinde hızlı düşünme, hızlı hareket etme ve hızlı reaksiyon verme becerileriniz gelişir[5].

Boksa Yeni Başlayanların Bilmesi Gerekenler

Boks, genellikle erkek sporcular arasında popüler bir spor olarak bilinse de kadınlar için de uygundur. Başlamak için yaş sınırı da yoktur. Her yaş grubundan insanlar boks yapabilirler. Fakat herhangi bir sağlık sorunu olan kişiler öncelikle doktorlarına danışmalıdır.

Boks, aynı zamanda farklı fitness seviyelerindeki kişilere uygun olan bir spordur. Başlangıç seviyesindeki bir kişi, hafif egzersizler ve temel teknikleri öğrenerek başlayabilir. Daha sonra antrenmanlarına devam ederek tekniklerini geliştirerek ve kondisyonlarını artırarak seviyelerini yükseltebilirler. Bunların yanı sıra çocuklar için özel boks eğitimleri de mevcuttur. Bu eğitimler, çocukların fiziksel olarak daha güçlü olmalarına ve özgüvenlerinin artmasına yardımcıdır[3][4].

boksun faydaları

MACBX ile Benzersiz Bir Boks Deneyimi

MACBX, özel boks derslerinin yanı sıra, kişiye uygun fonksiyonel antrenman içerikleri ile grup derslerini birleştirerek yumruk ve tekme kombinasyonları, yüksek nabızlı egzersizler, yağ yakımı ve kondisyon artışı gibi hedeflerinize ulaşmanızı destekler. Haftalık olarak değişen antrenman içerikleri sayesinde sıkıcı rutinlerden kurtulabilirken, kişisel eğitmenin yönlendirmesiyle hedeflerinize daha hızlı ve doğru şekilde ulaşabilirsiniz.

boks yapmanın yararları

MACBX’te Türkiye’de sadece burada sunulan yüksek enerjili boks grup antrenmanlarına katılabilir ya da deneyimli eğitmenlerden özel dersler alarak ilerleyebilirsiniz. Her iki seçenekte de kendinizi bir dövüşçü gibi hissedeceksiniz. Eğitmenler, antrenman sürecinde olduğu kadar dinlenme ve beslenme konusunda da sizi yönlendirerek en doğru sonuçları elde etmenizi sağlayacaklar.

MACBX, ihtiyacına göre özelleştirilmiş programlar sunarak hedeflerinize uygun bir antrenman planı oluşturmanızı destekler. Tamamen size özel ve düzenli olarak güncellenen ders içerikleri ile eğitmen gözetiminde yapılan grup derslerine katılarak yeni bir spora dahil olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

macbx

MAC+ uygulamasındaki “Kulübümdeki Eğitmenler” bölümünden kişisel eğitmenlerle iletişim kurabilir ve özel dersler için randevu alabilirsiniz. MACBX, spor yapmayı sevenlerin ihtiyaçlarına göre tasarlanmış geniş bir hizmet yelpazesi sunarak sizi hedeflerinize ulaştırmak için bekliyor!

Burak Uğur

Burak Uğur

Burak Uğur 1980 yılında İstanbul’da doğdu. 6 yaşında Doğan Kılıç Shotokan Karate ile Savaş sanatları yaşamı başladı Siyah kuşağını aldı. 10 Yaşında boksa başladı; Büyük Dere Borankay’ın hocası Taner Özal ve Beşiktaş’ta boks yaptı. 1994’te İsmail Kırtay ile kick boksa başladı. 17 yaşında Hollanda’da yapılan “8 Men Tournament”ı kazandı. London College İşletme mezunu olan Burak Uğur 2003 Yılında BUJIN Fight Club’ı açtı. 2004’te Türkiye ye ilk Brazilian jiu-jitsu tekniğini getirdi Helio Soneca ile seminer düzenledi ve mavi kuşağını aldı. 2007 yılında K-1 de dövüştü ve kazandı. 2009’da fonksiyonel fitness ve yeni model antrenman metodları eğitimi aldı ve BFC metod atletik gelişim programlarını yarattı. 2013 Yılında dövüş hayatına son veren Uğur, 2017’de Polis Özel Harekat başkanlığı için EGKT yakın dövüş müfredatı oluşturdu. 2018’de Narkotik eğitim akademisinde görev yaptı. 2019’da Helio Soneca dan Brazilian Jiu-Jitsu siyah kuşağını aldı. Burak Uğur halen BUJIN boks ve Muay Thai eğitmenlik seminerleri ve ders modelleri hakkında sertifika programları ve eğitimler düzenliyor. Muay Thai Federasyonu 2. Kademe eğitmeni ve Kempo Federasyonu teknik komite üyesidir.

Tüm yazılarına göz at (1)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR