SIRT

Assisted Narrow Chin Up

Kaburgaların arkasını kaplayan uzun kasların (Latissimus dorsi) ve pazu kaslarının gelişimini destekleyen assisted narrow chin up, zorlu bir direnç egzersizidir. Vücut ağırlığı ile yapılan egzersiz için özel olarak tasarlanan fitness makinesi kullanılır. Makine vücut ağırlığını destekleyen bir platform ve sağlam bir bardan meydana gelir.

1 Ağustos 2022 4 dk
Assisted Narrow Chin Up

1. Assisted Narrow Chin Up Egzersizi Nasıl Yapılır?

 • Dizlerinizi fitness makinesinin platformuna yerleştirin ve dizlerinizin üzerinde doğrulun.
 • Avuç içleri birbirine bakacak şekilde barı kavrayın.
 • Elleriniz çene hizasına gelecek şekilde vücudunuzu yukarı çekin.
 • Bu pozisyonda bir iki saniye bekleyip başlangıç pozisyonuna geri dönün.
 • Harekete yeni başlayanlar ilk seferlerinde egzersizi tamamlamakta zorlanabilir. Zamanla kaslar güçlenerek egzersiz sayısı artacaktır.

“Assisted narrow chin up egzersizi nasıl yapılır??” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

2. Assisted Narrow Chin Up Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Assisted narrow chin up hareketi, sırt kasları ve özellikle sırta kaslı bir görünüm veren latissimus dorsi kasını birincil olarak çalıştırır. Buna ek olarak el kaslarının güçlenmesine; omuz, kol ve karın kaslarının çalışmasına yardımcı olur. Eller birbirine yaklaşık olduğu için biceps yani pazu kasları da sıkı bir şekilde çalışır.

3. Assisted Narrow Chin Up Yararları

 • Ellerin kavrama gücünü artırır ve bilek kaslarını güçlendirir.
 • Sırt kaslarını güçlendirerek duruş bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur.
 • Omurganın dik duruşunu destekleyen karın kaslarını güçlendirir.
 • Omuz, ön kol ve pazu kaslarını güçlendirir.

4. Assisted Narrow Chin Up Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Harekette maksimum verimi almak için ellerinizi omuz mesafesinden daha dar tutmaya çalışın. Ellerinizin birbirine dokunacak kadar yakın tutmanız göğüs kaslarının da aktif olmasını sağlar. Dizlerinizin platform üzerine tam oturmasına ve ellerinizin barı sıkıca kavramasına dikkat edin. Hareketi doğru formda yapmak yaralanma riskini azaltır ve hedef kasların tam çalışmasını sağlar. Ellerinizin acımasını ve kaymasını önlemek için eldiven kullanabilirsiniz.

5. Assisted Narrow Chin Up Yaparken Bu Hataları Yapmayın

 • Hareketi yaparken bacaklarınızın sallamayın. Bacakları sallamak hem hareketin hedeflediği kasları doğru bir şekilde çalışmasını engeller hem de kaza riskini artırabilir.
 • Hareket sırasında omurgayı sabit tutmak sırt kaslarının daha aktif çalışmasına yardımcı olur. Sadece kollarınızı kullanmak yerine karın kaslarınızı sıkarak omurganın sabit kalmasını destekleyebilir, hareketi daha kolay ve etkili hale getirebilirsiniz.
MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR