ÖN KOL

EB Curl

Biceps curl EB, direnç bandı ile yapılan bir kol egzersizidir. Dumbbell ya da barbell olmadan kol kaslarını güçlendirmenin eğlenceli bir yoludur. Kol kaslarının aktivasyonu için bandın direncini kullanarak ağırlık kaldırmadan kol kaslarınızı şekillendirebilirsiniz.

2 Ağustos 2022 4 dk
EB Curl

1. Elastic Band Curl Egzersizi Nasıl Yapılır?

  • Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve direnç bandını ayaklarınızın altından geçirin.
  • Direnç bandını her iki ucundan avuç içleriniz öne bakacak şekilde sıkıca kavrayın.
  • Ellerinizi yukarıya doğru omuz hizasında kaldırıp indirin.
  • Dirseklerinizi açmamaya ve gövdenize yakın tutmaya gayret edin. Hareketi 10-12 tekrarlı 4 set şeklinde uygulayabilirsiniz.

“Elastic Band Curl egzersizi nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

2. Elastic Band Curl Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Biceps curl elastic band, özellikle ön kol bölgesinde yer alan biceps brachii short head ve biceps brachii long head olmak üzere iki büyük kas grubunu çalıştırır. Bir çeşit direnç egzersizi olan hareket, aynı zamanda pazu bölgesinin daha hacimli görünmesini sağlayan brachialis ve brachioradialis kaslarının da çalışmasında etkilidir.

3. Elastic Band Curl Egzersizi Faydaları

  • Elastic Band Curl, kol kaslarının güçlenmesi ve gelişiminde oldukça etkilidir. Kollarınızın forma girmesini sağlayarak bu bölgedeki sarkmaları önlemenize yardımcı olur.
  • Bilek bölgesinde yaralanma ya da ağırlık tutmayı engelleyen sağlık sorunları için alternatif bir kol kası antrenmanıdır.
  • Diğer kol kası egzersizlerine oranla daha tempoludur, üst vücut antrenmanlarına çeşitlilik katar.
  • Elastik band hemen her yere taşınabilen oldukça hafif ve fazla yer kaplamayan bir ekipmandır. Dilediğiniz her yerde ve her zaman Elastic Band Curl egzersizini yapabilirsiniz.

4. Elastic Band Curl Egzersizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kol kaslarınızın etkili bir şekilde çalışabilmesi ve hareketi doğru yapabilmeniz için doğru direnç seviyesine sahip bantları tercih etmeniz gerekir. Hedeflenen kas grubunu çalıştırmak için ellerinizi öne bakacak şekilde bandı kavramanız gerekir.

5. Elastic Band Curl Egzersizi Yaparken Bu Hataları Yapmayın

  • Kapasitenizin üzerinde ya da altında direnç bandı seçmeyin, aksi halde hareketten beklediğiniz verimi alamazsınız.
  • Direnç bandını ayak tabanlarının tam ortasından geçirin, böylece egzersiz sırasında ayaklarınızın altından kaymasını önleyebilirsiniz.
MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR