KARDİYO

Kardiyo Egzersizi: Assault Bike

Alt ve üst vücut bölgesini aynı anda çalıştırarak eşsiz bir kardiyo antrenmanı sunan assault bike egzersizi özel olarak tasarlanan kardiyo makinesi ile yapılır. Havalı bisiklet olarak adlandırılan makinenin ön kısmında büyük bir fana bağlı pedallar ve pedallarla birlikte hareket eden uzun kollara sahiptir. Hemen hemen tüm vücut kaslarını aktif halde çalıştırır ve kalp atım hızının maksimuma çıkarılmasına yardımcı olur.

1 Ağustos 2022 4 dk
Kardiyo Egzersizi: Assault Bike

1. Assault Bike Egzersizi Nasıl Yapılır?

 • Assault bike makinesinin selesine oturun ve pedallarına ayaklarınızı yerleştirin.
 • Dizlerinizin hafifçe bükülü olması gerekir. Bu formu sağlayabilmek için seleyi ayarlayın.
 • Sırtınız dik ve göğsünüz karşıyı gösterecek şekilde makinenin kollarını ayarlayın.
 • Kollarınızı ileri geri hareket ettirin. Ayaklarınızla da kollarınızla senkronize şekilde pedal çevirin.
 • Başlangıç olarak günlük antrenmandan önce ısınma ve antrenman sonrası yağ yakımı için 5 dakika yeterlidir.

“Assault bike egzersizi nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

2. Assault Bike Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Assault bike egzersizi hem alt hem de üst vücut bölgesinde bulunan tüm büyük kas gruplarını çalıştırır. Kalça, üst bacak, kalf, kol, omuz, karın ve sırt kaslarının aynı anda çalışmasını sağlayarak kalp atım hızını artırır.

3. Assault Bike Yararları

 • Kalp atım hızını artırarak yağ yakımını hızlandırır. Formunuzu korumaya ve kilo vermeye yardımcı olur.
 • Tüm vücut kaslarını çalıştırdığı için vücut kas kütlesinde artış sağlar. Vücudun şekillenmesini destekler.
 • Kollar ve bacaklar aynı anda çalıştığı için denge ve koordinasyon yeteneğini geliştirir.
 • Pedal her çevrildiğinde pedalların direnci artar ve bacaklar ile kalça için direnç egzersizi işlevi görür. Özellikle bu bölgedeki kasların güçlenmesine yardımcı olur.

4. Assault Bike Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalp atım hızında artış sağladığı için şeker, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları olanların egzersizi yapmadan önce mutlaka doktoruna danışması önerilir. Ayrıca eklemlerde sorun yaşayan yaralanma ya da hasara sahip olanların egzersizi yapması önerilmez.

5. Assault Bike Yaparken Bu Hataları Yapmayın

 • Kardiyo makinesini kullanırken sırtınızı yuvarlamayın. Sırtınızın dik olması hareketin verimliliği açısından önemlidir.
 • Makinenin sele kısmını kol ve bacak boyunuza göre ayarlamadan harekete başlamayın. Hareketi doğru formda yapmamak, hem sakatlıklara yol açabilir hem de beklenen performansı elde etmenizi engelleyebilir.
MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR