KARDİYO

AMT – Long Strides

AMT – long strides, pedallara ve hareketli tutmaçlara sahip kardiyo makinesi eşliğinde yapılan etkili bir kardiyo egzersizidir. Ağırlık antrenmanı öncesi ısınma amaçlı yapılabildiği gibi antrenman ortasında ya da sonrasında yağ yakımını artırma amaçlı da uygulanabilir.

1 Ağustos 2022 5 dk
AMT – Long Strides

1. AMT – Long Strides Egzersizi Nasıl Yapılır?

AMT – long strides egzersizi, diz ve kalça eklemleri üzerindeki baskıyı minimumda tutarak etkili bir kardiyo antrenmanı yapmanızı sağlar. Egzersizde tam bir verim alabileceğiniz doğru form için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Kardiyo makinesinin pedallarına her iki ayağınızı yerleştirin.
  • Ellerinizle tutmaçları sıkıca kavrayın.
  • El ve ayaklarınızı eş zamanlı olarak çapraz uzun adımlama şeklinde hareket ettirin.
  • Başlangıç olarak beş ya da on dakika hafif veya orta tempoda hareketi tamamlayabilirsiniz. Kaslarınız güçlendikçe ve harekete alıştıkça makinenin direncini artırabilir, daha yüksek ve yoğun tempoda hareketi yapabilirsiniz.

“AMT – long strides egzersizi nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

2. AMT – Long Strides Egzersizi Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

AMT – long strides egzersizi, uzun adımlar şeklinde olduğu için öncelikle arka bacak ve kalça kaslarının çalışmasını hedefler. Bunlara ek olarak omuz, kas, sırt ve karın kaslarının da çalışmasını destekleyerek neredeyse tüm vücut kaslarının çalışmasını sağlar.

3. AMT – Long Strides Egzersizi Yararları

  • Kardiyovasküler kapasiteyi artırır.
  • Kalori harcamasını artırarak kilo vermeye yardımcı olur.
  • Kalp atım hızını artırır ve yağ yakımını artırır.
  • Vücut kas kütlesinde artış sağlar.
  • Denge ve koordinasyon yeteneğinin artmasına destek olur.

4. AMT – Long Strides Egzersizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

AMT – long strides egzersizi yaparken ayaklarınızın kardiyo makinesine tam olarak yerleştiğinden emin olun. Ayrıca ellerinizle makinenin tutamaçlarını sıkıca kavrayın. Aksi halde hareket sırasında dengenizi kaybedip düşebilirsiniz. Kalp atış hızını artırdığı için yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları ve diyabet gibi kronik hastalıklara sahip olanların hareketi yapmadan önce mutlaka doktoruna danışması önerilir. Ayrıca eklem ve kemiklerde incinme, hasar ya da yaralanma söz konusuysa hareketi yapmamalısınız.

5. AMT – Long Strides Egzersizi Yaparken Bu Hataları Yapmayın

AMT – long strides egzersizi yaparken kapasitenizin farkında olun. Kondisyon ve kapasitenin üzerinde bir dirençle makinede çalışmak aşırı efor sarf etmenize, kas ve eklemlerin gereksiz yorulmasına neden olabilir. Egzersiz öncesi ve sonrası ısınma ve gevşeme hareketlerini atlamak kaslarınızda hasar ve ağrı yaratabilir.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR