KARDİYO

Kardiyo Egzersizleri: Alternating Wave

Son yılların en popüler kardiyo egzersizleri arasında yerini alan alternating wave, battle rope denilen kalın halatlar ile yapılır. Yüksek oranda kalori yakılmasını sağlayan egzersiz ile hem formunuzu koruyabilir ve kilo verme sürecini hızlandırabilir hem de kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

1 Ağustos 2022 5 dk
Kardiyo Egzersizleri: Alternating Wave

1. Alternating Wave Egzersizi Nasıl Yapılır?

Tüm vücut kaslarını çalıştıran alternating wave egzersizini doğru formda yapabilmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Sağ ve sol elinize halatın ucunu alarak sıkıca kavrayın.
  • Bir sağ bir sol elinizle halatı aşağı ve yukarıya doğru dalga şeklini alacak şekilde tüm gücünüzle sallayın.
  • Baş parmaklarınızın halatın üstünde olduğundan emin olun ve avuç içlerinin birbirine bakmasını sağlayın.
  • Dizlerinizi hafifçe kırarak vücudun alt bölgesini de çalıştırabilirsiniz.
  • Başlangıç olarak 30 saniyelik turlar şeklinde hareketi 8 kez tekrarlayabilirsiniz.

“Alternating Wave egzersizi nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

2. Alternating Wave Egzersizi Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Kardiyo egzersizlerini daha keyifli bir hale getiren alternating wave egzersizi tüm vücut kaslarını çalıştıran ve özellikle karın kaslarının aktivasyonunu sağlayan bir antrenman çeşididir. Kol, sırt, omuz, bacak, karın kaslarının güçlenmesine yardımcı olur.

3. Alternating Wave Egzersizi Yararları

  • Yağ yakımının gerçekleşmesi için nabzın belirli aralıklara yükselmesi önemlidir. Alternating wave egzersizi ile nabzı ideal yağ yakım aralığına getirebilir ve kilo kaybına destek olabilirsiniz.
  • Hemen hemen tüm vücut kaslarını aktif bir şekilde çalıştırdığı için vücut kas kitlesinin artışında önemli rol oynar.
  • Halatın kontrolünü ve hareketlerin uyumlu bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için odaklanma yeteneğini artırır. Bu da koordinasyon becerisinin artmasını destekler.
  • Halatın hareketi vücudun denge merkezinin değişmesine neden olur. Her seferinde dengeyi sağlamak gerektiği için denge yeteneğinin gelişimine faydalı olabilir.

4. Alternating Wave Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüksek yoğunluklu bir kardiyo antrenmanı olan alternating wave, kalp atış hızını artırır. Kalp ve tansiyon problemi yaşıyorsanız egzersizi yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca eklemlerde hasar, yaralanma ya da kas incinmesi gibi durumlar söz konusu ise egzersizi yapmamanız önerilir.

5. Alternating Wave Egzersizi Yaparken Bu Hataları Yapmayın

Alternating wave antrenmanında kullanılan halalar ağır bir yapıya sahiptir. Halatları iyice kavradığınızdan emin olmalısınız. Elinizden kayması dengenizi bozup düşme riskiyle karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (192)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR