YAŞAM

Tarihe Tanıklık Etmek: Tour de France 2022

İster tek günlük bir klasik, isterse üç haftalık bir büyük tur olsun her bisiklet sporcusu o yarışın kahramanı olmak için pedal çevirmeye başlar ve her yarışın tarihe işlenen bir kazananı olur. Ancak 2022 Fransa Bisiklet Turu barındırdığı yüzlerce hikâye ve onlarca kahraman ile tarihte unutulmayacak, üzerine kitaplar yazılacak bir yere sahip oldu.

15 Ağustos 2022 5 dk
Tarihe Tanıklık Etmek: Tour de France 2022

2022 Sezonuna Başlarken

Hayatın her alanına olduğu gibi Covid-19 bisikletin de son 2 yıllık seyrine çok ciddi darbe vurdu. İptal edilen, tarihi değişen, seyircisiz organize edilen yarışlar; yarış sırasında Covid pozitif test verdiği için yarıştan ayrılan sporcular ve planları alt üst olan takımlar… 2022’ye başlarken en büyük beklenti bisiklet takviminin alışkın olduğumuz takviminde ilerlemesi ve bu sporun en önemli faktörlerinden olan seyircinin tekrar sahne alması idi.

Bisiklet sporunun her bir paydaşının “Nihayet normalleşiyoruz.” umudu ile girdiği 2022; iki büyük tur şampiyonu (Fransa ‘19, İtalya ‘21) şampiyonu 1997 doğumlu Egan Bernal’in ülkesi Kolombiya’da antrenman yaparken geçirdiği ve adeta ölümden döndüğü kaza ile oldukça kötü başladı. Bunun üzerine, en önemli tek günlük klasik olan Paris – Roubaix yarışını tüm vücudu çamurdan kaplanmış şekilde kazanan Avrupa ve İtalya ulusal şampiyonu Sonny Colbrelli’nin sezonun ilk yarışında geçirdiği kalp rahatsızlığı umutla başlanan bisiklet sezonuna bir önemli darbe daha oldu.

Bu aksilikler üzerine tarihler Nisan 2022’yi gösterdiğinde tek günlük bahar klasikleri harika geçmiş, bisikletteki genel kanının aksine son yıllara damga vuran 30 yaş altı genç sporcular büyük turlar haricinde tek günlük yarışlarda da ne kadar başarılı olduklarını göstermişlerdi. Mayıs 2022’de ise sezonun ilk büyük turu Giro d’Italia önemli takımların en üst seviye sporcularını getirmeden başlamış ve 3 haftanın sonunda sürpriz bir şekilde 26 yaşındaki Avustralyalı sporcu Jai Hindley’in galibiyeti ile sonuçlanmıştı.

Jumbo-Visma, UAE gibi bisikletin en yüksek bütçeli takımlarının İtalya Bisiklet Turu kadroları bu sene de ana yemeğin Fransa Bisiklet Turu olduğunun habercisiydi. Nitekim bu iki takımın da liderleri hazırlık yarışlarında kürsünün tüm basamaklarını kapatıyordu. Öyle ki Slovenya bisiklet turunda UAE takımının lideri son iki yılın Tour de France şampiyonu Tadej Pogacar takım arkadaşı Rafa Maika ile yarışı lider götürürken kimin kazanacağına şakayla karışık taş-kağıt-makas oynayarak karar veriyor ve Jumbo-Visma lideri bir diğer Sloven Roglic’e mesaj gönderiyordu.

Pogacar Hanendalığı

2020 Fransa Bisiklet Turu o dönem sadece 21 yaşında olan genç bir Slovenin bisiklet dünyasına adını altın harflerle yazdırdığı bir tur oldu. Tadej Pogacar, şampiyonu belirleyecek olan sondan bir önceki etapta vatandaşı Roglic’i geriden gelip geçerek şampiyonluğu alıyor ve bir sonraki yıl da unvanını çok net bir üstünlükle koruyordu. 2022 yılında da en önemli rekabetin Roglic – Pogacar ekseninde geçmesi en büyük beklenti idi. Ancak Tour de France’da yaşadığı kazalar ve şanssızlıklar artık başarılarının önüne geçmeye başlamış olan Roglic turun 5. etabında bir kazaya karışıyor, çıkan omzunu geri takıp yarışa devam etse de kaybettiği zaman ile genel klasman umudunu başka bir yıla öteliyordu. Bu etaptan sonra turun tartışmasız tek favorisi Pogacar olarak kalmıştı.

Roglic’in yarıştaki etkisinin azalmasının ardından 6 ve 7. etabı arka arkaya olağanüstü bir eforla kazanan Pogacar, birçok yorumcunun daha yarışın bitmesine 14 etap varken onu şampiyon ilan etmesini sağladı. Ancak gözden kaçan bir detay vardı: Jonas Vingegaard.

25 yaşındaki bu genç Danimarkalı sadece birkaç yıl önceye kadar, yaptığı sporu finanse edebilmek için bir somon temizleme tesisinde çalışıyordu. Geçtiğimiz sene sürpriz bir şekilde 2. olsa da gerek Pogacar ile olan fark gerekse Jumbo-Visma takımının lideri olmaması sebebiyle çok favori gösterilmiyordu.

Alp dağlarında geçen ve zirve finişi ile biten 11. Etaba gelindiğinde liderlik mayosu olan sarı mayo Pogacar’ın sırtındaydı ancak takım olarak en güçlü gözüken takım artık Vingegaard için çalışan Jumbo-Visma’ydı. Etap boyunca Pogacar’ı ikili ataklar ile yıpratan Jumbo’da son tırmanışta atağı Vingegaard yapıyor ve son 3 yıldır ilk kez Pogacar’ın zayıflık göstermesini sağlıyordu. Alplerdeki ilk derbiyi kazanan Vingegaard’dı. Artık son sözler turun 3. haftasında Pirene dağlarında söylenecekti.

Son Haftadaki Büyük Rekabet

Pireneler’e gelindiğine Jumbo, Vingegaard’a yokuşlarda yardım etmesi için görevlendirdiği Roglic ve Kruijswijk’ı kaybetmiş, UAE ise Pogacar’ın en büyük yardımcısı Bennet’ı Covid Pozitif sebebiyle yarıştan çekmek zorunda kalmıştı. Bu büyük domestiklerin olmadığı 17 ve 18. Etaplarda alışkın olmadığımız şekilde yarışın ilk iki sırasındaki sporcular baş başa kalmışlardı.

Her ne kadar ilk düello olan 17. Etabı Pogacar kazansa da zaman farkı yaratamamış sadece 4 saniye ardından Vingegaard gelmişti. Son dağlık etap olan 18. Etapta ise bu iki genç adamın iyi sporculuklarının yanında ne kadar büyük centilmen olduklarına şahit oluyorduk. Son tırmanış öncesi birlikte inişi gerçekleştirirken Pogacar’ın bisikletten düştüğünü gören Vingegaard rakibini bekliyor ve rekabeti son yokuşa taşıyordu.

Son yokuşta takım arkadaşı, bu sporun altın sporcularından Wout Van Aert’a kavuşan Vingegaard güçlü bir atak ile Pogacar’ı döküyor ve Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğunu yarışın bitmesine 3 etap kala ilan ediyor, Paris’te kürsünün ilk basamağını kapatıyordu.

Ayrıca 18. etabın son yokuşu olan Hautacam’ı tırmanırken yarışın 3 farklı alanda liderlerinin taşıdığı Sarı, Yeşil ve Beyaz mayonun yan yana olması bisiklet tarihinde çok ender gözükecek anlardan birine şahit olmamızı sağlıyordu.

Muazzam bir rekabetin yanında centilmenliğin ön plana çıktığı, yeni jenerasyon bisikletçilerin bu spordaki birçok tabuyu kırdığı, takım çalışmasının ne kadar önemli olduğunu gösteren 2022 Tour de France şimdiden tarihteki en güzel bisiklet yarışları arasında yerini aldı.

Önümüzdeki dönemlerde bu rekabete dahil olacak yeni sporcuların hayali bile şimdiden heyecana sebep oluyor. Bu turun en önemli aktörleri olan tüm bisikletçilere bize yaşattıkları olağan üstü deneyim için sonsuz teşekkürler.

Şimdi 2023 Tour de France için geri sayımı başlatma zamanı…

Berkay Benli
Berkay Benli

SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR