YAŞAM

Dipten Zirveye

Kanada’da kayakla atlama sporcusu olmak tahmin edilenden çok daha zor. Bu, Alex Loutitt’in imkânsızlıklarla savaşarak kendi hikâyesini yazmasına engel olmadı.

13 Nisan 2023 5 dk
Dipten Zirveye

Kanadalı kayakla atlamacı MacKenzie Boyd-Clowes’un 16 Mayıs 2018’de attığı tweet’te, “Umarım herkes yapabildiği ölçüde destek verebilir ve Kanada’da kayakla atlamayı hayatta tutabiliriz” yazıyordu. Kanada yeterli ilgi olmadığı için Calgary’deki kayakla atlama kampını ve 2010 Vancouver Kış Olimpiyatı için inşa edilen 120 milyon dolar değerindeki atlama kulelerini, olimpiyattan yalnızca birkaç yıl sonra kullanıma kapatmış, o dönemki kayakla atlama milli takım antrenörü Norveçli Torgeir Nordby ile yollarını ayırıp, milli takım sporcularını ABD Kayakla Atlama Milli Takımı’nın yanına kampa göndermişti. Kanada amiyane tabirle ABD’nin yancısı olarak kamp yapıyor, uluslararası yarışlara katılıyor, bütçe olmadığı için ekipman, ulaşım ve yarış içi sorunlar yaşıyor ve doğal olarak herhangi bir başarı elde edemiyordu.

Calgary Ski Jumping

2014 yılında, Soçi’deki olimpiyat sonrası bütçesi tamamen kesilen ve Whistler Olimpik Tesisleri kullanıma kapandığı için Kanada’da antrenman tesisi dahi bulamayan Kanada Kayakla Atlama Milli Takımı’nda, 2009’da beri Dünya Kupası’nda olan MacKenzie Boyd-Clowes kariyerini durdurmak zorunda kaldı, 21 yaşındaki olimpik sporcu Matthew Rowley, geleceğini göremediği için üniversiteye döndü, 2011’de Polonya’da FIS Kupası yarışı kazanan Eric Mitchell, kariyerini noktaladığını duyurdu… 

MacKenzie Boyd Clowes

Toparlanma Çabaları

Ülkede iki yıl boyunca tamamen durdurulan sporu, ‘Own The Podium’ adlı bir kâr amacı gütmeyen organizasyon devraldı. Aslında 2010 Vancouver’a hazırlanmak için yeterli bütçesi olmayan Kanadalı sporculara kaynak yaratmaktı amaçları ancak, Kanada Kayakla Atlama Milli Takımı’nın Vancouver’dan yalnızca birkaç sene sonra düştüğü durumu görmek, onları bu kez farklı bir yola soktu.

Own The Podium sayesinde Sport Canada, Canadian Olympic Committee ve Snow Sports Consortium’dan fonlar alan Kanada Kayakla Atlama Milli Takımı, bulduğu ulaşım, kıyafet ve ekipman sponsorlarıyla birlikte önce ABD Milli Takımı’ndan ayrılarak kayakla atlamanın merkezlerinden sayılan Slovenya’da kendi kamplarını yapmaya başladı, sonrasında ise alt yaş gruplarına fon sağlayarak gençlerin uluslararası turnuvalara katılabilmesini sağladı. O gençlerden biri de 1999 doğumlu Alexandria Loutitt’ti.

Alexandria Loutitt

Bir Wonderkid: Alex Loutitt

Bulduğu sponsorlarla birlikte 2017 yılı sonrası ciddi toparlanma emareleri gösteren Kanada Kayakla Atlama Milli Takımı’nda, kendi yaş grubunu şampiyonu Alex Loutitt her zaman en dikkat çeken isim olmuştu. Kayakla atlamaya başladığı 9 yaşından birkaç yıl sonra bölgesel ve ulusal şampiyonluklar alan Alex, daha önce hiçbir büyük başarısı olmayan Kanada Milli Takımı’nın yeni döneminin en büyük umutlarından biriydi. Ekim 2019’da önce FIS Kupası’na, sonrasında oradan aldığı puanlar sayesinde Kıtasal Kupa’ya geçiş yaptı, 22 Şubat 2020, Ljubno’daki yarış ise onun ilk Dünya Kupası yarışıydı. Federasyon veya Kanada medyasından herhangi bir destek görmeden, hemen hemen tek başına yarışan bir milli takımın 16 yaşındaki sporcusu için inanılmaz sayılabilecek bir sıçramaydı bu. Tabii uzun süren kış sporları sezonunu Slovenya’da geçirmesi sebebiyle ailesini görememesi, eğitiminin zedelenmesi ve uzak olma hissi, o yaşta bir sporcu için baş edilmesi oldukça zordu.

Alexandria Loutitt

Kanada’nın -hele ki yeniden yapılanması Covid 19 sebebiyle büyük ölçüde sekteye uğradıktan sonra- 2022 Beijing Kış Oyunları’na takım yollayabilmiş olması dahi bir mucize olarak gösterilebilir. Fakat katılmak bir yana, kendi evinde yaz kampı dahi yapamayan, kariyerinin büyük çoğunluğunu ekonomik sorunlar ve geleceği dair korkularla geçirmiş bir takım, Matthew Soukup, Abigail Strate, MacKenzie Boyd-Clowes ve Alex Loutitt’le, olimpiyat tarihinde ilk kez düzenlenen karışık takım yarışında bronz madalya almayı başardı. “Bunu hazmetmek için birkaç yıla ihtiyacım olacak” diyordu Boyd-Clowes, yarış sonrası verdiği röportajda. Otel odasına döndükten sonra ise kendine pek hakim olamadı. En başından beri milli takımda olup, her şeyi yaşamış olmanın verdiği duygu patlamasıyla attı tweetini; “İnsanların en ufak bir ilgi göstermediği, takımın yıllardır kendi kamp merkezini kullanamadığı bir ülke olarak olimpiyat bronzu aldık. Umarım bu artık bir şeyleri değiştirir, biz de varız!”

Vardılar ama daha önemlisi, olimpiyat dönüşü Dünya Kupası’nda kariyer performansları çıkaran Alex Loutitt giderek devleşiyordu…

İmkansız Şampiyonluk

Kanada, ertesi yazı da Slovenya’da kamp yaparak geçirdi, Whistler Olimpik Parkı ve Calgary’deki kayakla atlama tesisleri Pekin’de gelen bronz madalyaya rağmen açılmadığı için. Slovenya’daki antrenmanlardan birinde Alex Loutitt diz bağlarını kopardığında, Kanada Milli Takımı için her şey yeniden sıfıra dönüyor gibi görünmüştü. Büyük yıldızı adayı sakat, takım umutsuz ve herkes yine evinden uzak… Ameliyat, rehabilitasyon ve boş geçilen yaz kampı, Dünya Şampiyonası’nın olduğu 2022-23 sezonunu çok geç açmak, belki de pas geçmek anlamına geliyordu Alex için. Sezonun ilk beş yarışını kaçırmasına rağmen, dönüşü Villach’ta ilk kez ilk beş görerek yaptı. Ardından Sapporo’da Dünya Kupası yarışı kazanan ilk Kanadalı oldu. Hemen bir hafta sonra, kamp yapmalarına izin verilmeyen Whistler Olimpik Tepesi’nde düzenlenen Dünya Gençler Şampiyonası’nda, Kanada’nın çıkardığı ilk dünya gençler şampiyonu oldu. Yarış sonrası verdiği röportajda, “Kendi evim diyebileceğim bir Dünya Şampiyonası’na giderken benim için çok büyük bir özgüven oldu” diyordu, yıllardır kamp yaptıkları Slovenya’daki 2023 Kuzey Disiplinleri Dünya Şampiyonası’nı kastederek. Hem de Vancouver’da, kendi gerçek evinde…

Alexandria Loutitt

Yarıştan sonra takım kaptanı Boyd-Clowes, yine Twitter’daydı. “Alex’in yaptığı şeyin ne kadar büyük olduğunu anlatmak mümkün değil. Kanada’da sadece 5 kayakla atlamacıyız. Kendi ülkemizdeki antrenman tesislerini kullanamıyoruz. Kayakla atlama kayıp bir spor ve Alex gidip dünya şampiyonu oldu!”

Kayakla atlamaya başladığı 9 yaşından 10 yıl sonra artık Alex Louttit tarihin en genç dünya şampiyonu, tarihin en beklenmedik olimpik bronzu ve dünya şampiyonası altınının sahibi. Takım arkadaşlarıyla beraber ölmek üzere olan bir spora suni teneffüs yapıp, onu hayata döndürdüler. Eğer yöneticileri önüne daha büyük engeller koymazsa, kariyerinin daha da büyümemesi için hiçbir sebep yok.

Ozan Can Sülüm

Ozan Can Sülüm

1997’de hentbol oynamaya, 2009 yılında spor medyasında çalışmaya, 2013 Şubat ayında da uzun mesafe koşmaya başladı. Sporu ya yapıyor, ya izliyor, ya yazıyor ya da yayınını yapıyor. Hayatı spordan ibaret.

Tüm yazılarına göz at (6)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR