YAŞAM

Crucible Günlüğü

Bir Dünya Snooker Şampiyonası’nın daha sonuna geldik. Yenisini çoktan beklemeye başlamışken, anılarla avunma zamanı.

7 Mayıs 2023 5 dk
Crucible Günlüğü

17 günlük süresi olimpiyattan uzun, üç ya da dört seanslı maçları bazen bir turnuva kadar yıpratıcı, ödülü ve prestiji devasa… Dünya Snooker Şampiyonası, sporunu tanımlayan turnuva olmayı sürdürüyor. Geçen sene Ronnie O’Sullivan yedinci şampiyonluğu ve egale ettiği tüm zamanlar rekoruyla biten serüven, 2023’te de drama yaratmaktan ve yeni hikâyeler sunmaktan geri durmadı. Beklenmedik bir kapışma, hiç görülmemiş bir protesto, çifte maksimum seri, akıl almaz bir geri dönüş ve yepyeni bir şampiyon… Biraz daha yaklaşın; iki haftayı aşkın süreyi tek yazıya sığdırmak kolay olmayacak ama denemeye değer.

Tehlikeli Oyun

Kısa kariyerine rağmen İran snooker’ının gelmiş geçmiş en büyük ismi haline gelen Hossein Vafaei’nin yeteneğine diyecek yok. Tek frame’lik format olsa da Shootout’ta kazandığı ilk sıralama turnuvası zaferi, Masters’ta oynamayı başarması ve son olarak Ding Junhui’yi geçerek Crucible’da maç kazanan ilk İranlı oluşuyla fena görünmeyen bir kısa özgeçmişi var. Hossein, bilhassa da Ding’le yaptıkları mücadelenin ikinci seansında ortaya koyduğu kaliteyle en elit seviyeye talip olduğu anımsattı. Ancak maç sonrasında bir hata yaptı ve bir kahramanı Ronnie O’Sullivan’a sataştı. Geçen sene karşı karşıya geldikleri bir eleme maçında ona saygısızlık ettiğini düşündüğü efsaneyi sert sözlerle hedef alan İranlı, “Ronnie iyi biri, ancak uykusunda” diyerek espri yeteneğini de gözler önüne sermişti. Son 16 turundaki eşleşmeleri o kadar da komik geçmedi. Baştan sona maça hükmeden O’Sullivan, 13-2’lik galibiyet sonrası ateşli rakibine sarıldı ve gülüştüler. Yedi kez dünya şampiyonu, “Gençken ben de kahramanın Stephen Hendry’ye laf atmıştım ve sonra iki sene konuşmadık, ne için?” sözleriyle olayı neden tatlıya bağladığını anlattı. Tabii Vafaei aradığı sansasyonu çoktan yaratmıştı.

Turuncu Tepki

Spor organizasyonları, ulaştıkları büyük kitleler sebebiyle protesto gösterileri için ideal bir sahneye dönüşebiliyor. Daha önce seyircinin birkaç kez masa seviyesine indiği ve gerek tepki gerekse de kendini gösterme amaçlı çabalarda bulunduğu snooker sahnesi, 2023 Dünya Snooker Şampiyonası’nda bugüne dek görülmemiş tipte bir olaya ev sahipliği yaptı. Aynı anda devam eden Joe Perry-Robert Milkins ve Mark Allen-Fan Zhengyi maçlarında eşzamanlı olarak masaya atlayan iki göstericinin biri amacına ulaştı, elindeki turuncu tozu havaya atarak unutulmaz bir fotoğraf verdi. ‘Just Stop Oil’ isimli sivil toplum örgütünün üstlendiği protesto, dünyadaki fosil yakıt tüketimine karşı son dönemde yükselen seslerin yansımasıydı. Tabii Perry-Milkins maçı bu olay sonrası devam edemedi ve masa tekrar çuhalanmak üzere o günkü mesaisini tamamaldı. Allen-Zhengyi mücadelesi ise hakem Olivier Marteel’in hızlı sezgileri sayesinde protestocuyu yakalamasıyla deva edebildi. O gece Crucible Tiyatrosu’nda tek masalık bir oyun oynandı.

İki Kere 147

Cliff Thorburn, 1983 senesinde o güne dek hayali dahi kurulamayan bir şeyi başarmış ve Crucible’da bir maksimum seriye imza koymuştu. Ardından gelen yıllarda çok az oyuncu, turnuvaların en büyüğünde 147’lik seri yapma şerefine nail olabildi. Jimmy White, Stephen Hendry, Ronnie O’Sullivan, Mark Williams, Ali Carter, John Higgins ve Neil Robertson… En azından iki hafta öncesine kadar liste bu isimlerden ibaretti. Hendry ve O’Sullivan, bu özel başarıyı üçer kez tekrarlayarak kırılması güç rekorun sahipleri konumundalar. Ancak diğer tüm isimler de snooker tarihine özel bir iz bıraktılar. 2023 Dünya Snooker Şampiyonası, Kyren Wilson ve Mark Selby’yi de bu oyuncu grubu arasına kattı. Kyren, ilk turda Ryan Day’e karşı Crucible’da yapılan 13. maksimumu gerçekleştirirken, Mark Selby ise bir dünya şampiyonası finalindeki ilk 147’yi yaptı. 15 kırmızı 15 siyahın potun ardından masa temizliği ile gerçekleşen büyülü anlar, snooker’ın en büyük sahnesine yine damga vurmuştu.

Süper Si

Her dünya şampiyonası kendi sürprizlerini yaratır. Hatta kimi zaman bu sürprizler sonuna kadar giderek kupayı kaldırmayı dahi başarır. 1979’da Terry Griffiths ve 2005’te Shaun Murphy, eleme safhasından turnuvaya katılarak mutlu sona ulaşmışlardı. 1977’den beri elemelerden gelen sadece iki şampiyonun olması zaten turnuvanın zorluğunu herkese kanıtlar nitelikte. Ancak sürpriz demek sadece kazanmak demek değil, hiç beklenmedik bir ismin “Acaba kazanabilir mi?” sorusunu sordurması da gayet ilginç. 20 yaşındaki süper yetenekli Çinli Si Jiahui; sezonun en formda oyuncularından ikisi, Shaun Murphy ve Rob Milkins’i geçtikten sonra Crucible gediklisi Anthony McGill’i de mağlup etti. İnanılmaz pot denemeleri ve yaşından olgun mizacıyla izleyenlerin dikkatini çeken Si, ilk denemesinde yarı finale yükselen nadir oyuncudan oldu. Müthiş oyun seviyesini 14-5 öne geçene dek sürdüren genç yıldız adayı, sonrasında dünya şampiyonası tarihinin en büyük geri dönüşüyle imtihan edildi ve 17-15 kaybetti. Dokuz frame geriden gelen ve bir noktada arka arkaya 11 frame alan Luca Brecel, sonuçtan bağımsız biçimde Si’yi övmekten geri durmamıştı. Şüphesiz ki yeni bir yıldızımız var.

Luca’nın Rüyası

2012 senesinde ilk kez Crucible Tiyatrosu’nun merdivenlerinden inen Luca Brecel, gün farkıyla olsa da bu onuru yaşayan en genç oyuncu unvanını kazanmıştı. Aradan geçen 11 sene, en azından dünya şampiyonası özelinde, beklentilerin altında kaldı. Daha evvel toplam beş kez katıldığı turnuvada hiç maç kazanamayan ve ekseriyetle ilk turda takılan Luca’nın bir ‘Crucible oyuncusu’ olmadığı konusunda görüş birliği vardı. Fakat yeteneğinden şüphe duyulmaz Belçikalı, 2023 edisyonuna bambaşka bir kafa yapısı ile geldi. Her gece partileyen, snooker yerine dart ve PlayStation oynayan, sabahlara dek uyanık kalan Luca’nın hazırlık safhası epey tuhaftı. İlk maçını Ricky Walden’a karşı 10-9 kazanıp sırtından yılların kamburunu attıktan sonra önce üç kez şampiyon Mark Williams’ı ve ardından tarihin en iyisi Ronnie O’Sullivan’ı eledi. Ronnie’ye karşı çeyrek finalde aralıksız yedi frame alan Brecel, yarı finalde standardı daha da yükseltti ve az evvel bahsi geçen maçta Si’nin kalbini kırdı. Finalde oyunun en sert adamlarından Mark Selby’ye çattığında ve rakibi maç içinde birkaç defa dezavantajlı skorlardan geri geldiğinde, çoğu kişi elinin titremesini bekliyordu. Luca’nın ise bambaşka planları vardı. Çok zor rotadan ulaşılan bu zafer, onu snooker tarihinin üçüncü Britanya dışı ve ilk Kıta Avrupalı dünya şampiyonu yaptı. Luca Brecel, artık bir öncü.

Aras Yetiş

Aras Yetiş

Spor medyasındaki macerası 2014 senesinde Eurosport’ta ve kısa süre sonra kurulan Socrates’te neredeyse eş zamanlı olarak başladı. Her ne kadar tenis ve snooker anlatarak sektöre girdiyse de birçok farklı spor üzerine çalışma şansı buldu.

Tüm yazılarına göz at (6)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR