FUTBOL

Spot Işıklarının Altında

NFL’de play-off zamanı… Normal sezonda takımlarını sırtlayan quarterback’leri şimdi çok daha ağır bir yük bekliyor. Peki bu yükün altından kimler kalkabilir?

15 Ocak 2023 5 dk
Spot Işıklarının Altında

NFL’de normal sezon sona erdi. Bazı quarterback’ler takımlarını normal sezonun ötesine taşıyamazken bazıları ise 17 maçlık performanslarının mükafâtını daha büyük bir meydan okumaya kalkışarak alıyor. Ancak hafta sonu wildcard maçlarıyla başlayacak olan serüvende normal sezonda elde edilen başarıların üzerine bir sünger çekilecek ve her şey tek maç üzerinden belirlenecek. Dolayısıyla her bir quarterback’in üzerindeki baskı çok daha yoğun düzeyde olacak.

tom brady

Takımlarını konferanslarında zirveye çıkaran Kansas City Chiefs’den Pat Mahomes ve Philadelphia Eagles’dan Jalen Hurts göze ilk çarpan isimler.. Sezon başında MVP ödülünün en büyük adayı olarak gösterilen Buffalo Bills’in yıldızı Josh Allen da takımının şampiyonluk hasretine son vermek için ter dökecek. Geçen sezon Super Bowl’da boy gösteren Cincinnati Bengals’in genç quarterback’i Joe Burrow da yine zirveye dönmek için hevesli. Elbette sahada olduğu sürece asla göz ardı edilemeyecek olan bir isim daha var ve Tampa Bay Buccaneers ile bir yüzük daha kazanmak istediği aşikar. O tarihin en iyisi, Tom Brady… 

Pat Mahomes

Mahomes, NFL’de altıncı sezonunu geçiriyor ve halihazırda cebinde bir normal sezon MVP ödülü, bir Super Bowl MVP ödülü, bir de Super Bowl şampiyonluğu var. Chiefs’e 50 yıl sonra şampiyonluk getirerek kendini süperstar olarak lige kabul ettiren oyuncu, her sezon gösterdiği performansla konumunu pekiştiriyor.

pat mahomes

Bu sezonun başında Tyreek Hill gibi önemli bir hücum silahının takımdan ayrılmasıyla Mahomes’un dezavantaj yaşayabileceği düşünülse de ortaya çıkan sonuç Mahomes’un yeteneklerinin hangi seviyeye ulaştığını açıkça gösteriyor. Onun önderlik ettiği Chiefs, normal sezonu AFC’nin zirvesinde tamamlamayı başardı. Mahomes’un 5250 yarda ve 41 touchdown’lık performansı da onu normal sezon MVP adaylığında avantajlı konuma getiriyor. Play-off ilk turunu bay geçecek olan Chiefs, Buffalo Bills ile eşleşene kadar ev sahibi avantajını da elinde tutuyor. Tüm bunların üzerine bir de Pat Mahomes’ları var, daha ne olsun?

Jalen Hurts

Eagles’ın quarterback’i iyi geçirdiği geçen sezonun ardından kendisinden beklenen patlamayı yapmayı başardı. Bu sezonu 3701 yard ve 22 touchdown’lık bir performansla tamamlayan Hurts, bileğinin hakkıyla elit QB’ler arasında kendine yer edinirken takımını da 14 galibiyetle NFC’nin zirvesine çıkarmayı başardı. Bu durumda Eagles, wildcard haftasını pas geçerken Dallas Cowboys ve Tamba Bay Buccaneers maçının galibini bekleyecek.

jalen hurts

Hurts, hak ettiği şekilde normal sezon MVP adayları arasında gösteriliyor. Omuz sakatlığı nedeniyle normal sezonuna doğru iki maç kaçırmış olsa da son maçta Giants karşısında sahalara geri dönmeyi başardı. Bir haftalık boşluk tam da Hurts’ün aradığı şey. Çünkü Eagles’ın başarısı ve başarısızlığı arasındaki en büyük belirleyici Hurts’ün omzu olabilir.

Josh Allen

Buffalo Bills’in yıldızı Josh Allen, izleyicileri üst düzey performanslarına o kadar alıştırdı ki rekor kırmadığı zamanlarda standardının altında kalmış gibi algılanıyor. Süperstar oyun kurucu, muhtemelen geçen sezon Kansas City Chiefs’e karşı oynadıkları AFC Divisional Round Play-Off maçının intikamını almayı arzuluyor. Eğer iki takım da maçlarını kazanırsa büyük buluşma AFC Championship maçında gerçekleşecek.

josh allen

Allen’lı Bills’in öncelikle Tua Tagovailoa’dan yoksun Miami Dolphins’i geçmesi gerekiyor. Kısa bi süre önce Damar Hamlin’in travmatik sakatlığıyla büyük bir şok yaşayan Bills, Hamlin’den gelen güzel haberlerin ardından son maçta New England Patriots karşısında duygusal bir galibiyet almayı başardı. Şimdi ise hedef net, serüven zorlu ve ışıklar bir kişinin üzerinde…

Joe Burrow

Geçen sezon takımı Cincinnati Bengals ile Super Bowl’da boy gösteren Joe Burrow, bu sezona kabus gibi başlayınca soru işaretleri hemen yükselmeye başlamıştı. Başarısının tesadüf olmadığını göstermek de yine Burrow’a kaldı. 2020 draft’ının bir numarası, sezonun geri kalanında kendisini MVP adayları arasına sokacak bir ivme yakaladı. Sezonu 12 galibiyetle tamamlayan Bengals, wildcard eşleşmesinde Baltimore Ravens’ın rakibi oldu.

joe burrow

Bu sezon hiç maç kaçırmayan Burrow, istikrarını kendine güveniyle birleştirdiği sürece takımını zirveye taşıyabilecek ışıltıyı gösteriyor. Çaylak sezonu bir kenara bırakırsak ikinci kez 4000 yardanın üzerinde bir pas mesafesine ve 30’un üzerinde touchdown’a ulaştı. Yine çaylak sezonu bir kenara bırakırsak, ikinci kez Super Bowl görebilir mi? Neden olmasın…

Tom Brady

Onun için yukarıda saydığımız isimlerin atası desek yanlış olmaz. Tampa Bay Buccaneers’ın yıldızı Tom Brady, NFL’in tarihinin en iyi quarterback’i ve bu konu tartışmaya kapalı. 45 yaşındaki Brady, geçen sezondan bu yana birçok badire atlattı. Emekliliği açıklayıp vazgeçmesi, biten evliliği, takımının ve kendisinin yetersiz performansı derken yılın yine o şaşaalı dönemi geldi. 20. kez play-off havası soluyacak olan Brady, hiç kuşkusuz bu seviyelerin feriştahı.

tom brady

Buccaneers, play-off’a dördüncü sıradan girdi. İki yıl önce şampiyon olduklarında da beşinci sıradan girmişlerdi. Yani başarıya ulaşmak için play-off sıralaması onlar için pek bir şey ifade etmiyor olabilir ama eski günlerden bahsederken Brady’nin yoldaşı Rob Gronkowski’yi çok özlediği de tahmin edilebilir. Buccaneers, wildcard maçı için Dallas Cowboys’un karşısına çıkacak. Favori Cowboys gibi görünse de işin içinde Brady olduğu sürece temkinli olmakta fayda var. 

Mustafa Kavgacı

Mustafa Kavgacı

Mustafa Kavgacı, T24 ve Eurosport’ta spor yazarlığı yaptığı dönemin ardından 2019 yılında dahil olduğu Socrates çatısı altında yazarlık ve editörlük kariyerine devam ediyor.

Tüm yazılarına göz at (3)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR