SPOR

Bill Belichick: Bir Antrenörden Fazlası

New England Patriots ve efsanevi figürü Bill Belichick’in yolları ayrıldı. Bu bir son mu yoksa yeni bir başlangıç mı bilmiyoruz ancak geçen yıllar hatırlanmaya değer.

29 Ocak 2024 5 dk
Bill Belichick: Bir Antrenörden Fazlası

Bu ayın başında Amerikan spor tarihine not düşülecek bir gelişme yaşandı. 24 sezonun ardından Bill Belichick, altı Super Bowl şampiyonluğu yaşadığı New England Patriots baş antrenörlüğünden sözleşmesinin sona ermesine bir yıl kala ayrıldı. 2003 ile 2020 arasında 17 sezonda 16 kez play-off’a kalan Patriots, Tom Brady’nin ayrılmasından yana bu dört sezonun üçünde normal sezonun ötesine geçememişti. Play-off’a kaldığı 2021 sezonunda da Buffalo Bills’e ilk tur (wild card) maçında yenilerek elenmişti. Arka arkaya yaşanan sportif başarısızlıkların ardından Belichick’in Patriots’taki geleceği zaten tartışılmaktaydı. Üstelik aldığı bazı kararlar onu Brady sonrasındaki dönemdeki başarısızlıkta etkili bir faktör kılmıştı. 71 yaşındaki baş antrenörün ligin en iyi savunma antrenörlerinden birine sahip olmasına karşın gerçek bir hücum koordinatörü ve oyun kurucu antrenörü olmadan sezonu geçirme kararı play-off’a kalamamalarındaki nedenlerden biriydi. Son birkaç sezondur oyuncu tercihlerindeki hatalar da Belichick’in Patriots’unun başarısız olmasındaki bir diğer faktördü.

Bill Belichick

Son birkaç sezondur elde edilen kötü sonuçlar Bill Belichick’in neredeyse çeyrek yüzyıldır başında olduğu New England Patriots ile elde ettiği başarıların bir kalemde silinmesi anlamına gelmiyor. 49 sezondur aralıksız antrenörlük yaparak NFL’de ulaşılması çok zor bir rekora imza atan Belichick, 1975’te 23 yaşındayken lige adım attı. Geride kalan yarım asırda yedi farklı takımda 11 farklı görevde bulundu. Onun NFL tarihine geçmesini sağlayan ve tüm zamanlar boyunca kendisinden bahsedilmesini sağlayacak olan New England Patriots da dahil olmak üzere toplam sekiz Super Bowl şampiyonluğu gördü. Üç kez yılın baş antrenörü seçilen Belichick, en fazla Super Bowl şampiyonluğu gören üç baş antrenörden biri olurken dokuz kez takımının başında Super Bowl maçına çıktı. İstatistikler onun neden NFL tarihine geçtiğine ilişkin veriler sunmayı sürdürüyor; baş antrenör olarak en fazla play-off galibiyetine sahip isim olan Belichick, New England Patriots ile geçen 24 sezonun 18’inde play-off’ta yer aldı. Bunların 14’ünde Patriots ilk turdan ötesine geçti. 333 galibiyete imza atan deneyimli antrenör, Don Shula’nın 347 galibiyetinin ardından tüm zamanlarda en fazla kazanan ikinci baş antrenör unvanının sahibi. Onunla çalışan 21 yardımcı antrenör daha sonra baş antrenörlük yaptı. Bu isimler arasında Nick Saban ve Pat Hill gibi NCAA’in saygın isimleri de yer alıyordu.

Amerikan profesyonel futbol tarihinin en büyük baş antrenörü olarak kabul edilen Bill Belichick için Tom Brady, “Uzun bir süre boyunca birçoğunu tekrarlamakta zorlanacağımız harika şeyler başardık” derken, 71 yaşındaki deneyimli baş antrenörün NFL tarihinin en iyisi olduğunu vurgulamaktan da kaçınmıyordu. O, sahada ve basın toplantılarında korkutucu biri gibi görünse de oyuncuları her an onun yanına gidip hemen her konuda onunla sohbet edebiliyordu. Belichick’i başarılı yapan onun farklı bir antrenör oluşuydu. Oyuncularıyla yaptığı toplantılara özel olarak hazırlanırdı. Oyuncularından da bu hazırlığı beklerdi. O her zaman oyuncuların sorunları olduğunda kendisine gelmesine bekleyen biri olmadı. Oyuncuların net bir iletişime ihtiyaç duyduğu anları fark edip onlarla gidip konuşabilecek ve iletişime geçebilecek bir yapıya sahipti. Empati kurabilmesi, oyuncular ve ekibi tarafından sevilmesini sağladı. Oyuncularıyla hayat üzerine saatlerce konuşabilecek ve farklı bakış açısı kazanmak isteyebilecek biriydi. Eski oyuncularından Matthew Slater, “Onun hakkında hep otoriter bir diktatör gibi konuşuyoruz. Ama o dinliyor, fikir alıyor ve sonra takım için en iyisini yapıyor” sözleriyle Belichick’i özetliyor. Altı Super Bowl şampiyonluğu gören baş antrenörün dayanamadığı tek şeyse profesyonellik anlayışındaki eksiklik. Bu konuda toleransı olmayan 71 yaşındaki antrenör, oyuncular toplantılara geç geldiği için onları toplantıdan kovabilir ya da kar fırtınası nedeniyle işe geç gelen ekibini evine geri yollayabilirdi.

Bill Belichick

O yaşına ve elde ettiği başarıları bir kenara koyarak öğrenmeye ve antrenörlük tarzını sürekli geliştirmeye istekli bir kişiliğe sahip. Bill Belichick’i diğer antrenörlerden ayıran en büyük özellikse meraklı olması. Sonuçları oyuncuların değiştirebileceğinin farkında olan Belichick, bu nedenle her zaman oyunculara karşı bir merak içerisinde. Ve her zaman oyunculardan yararlanmanın en iyi yolunu bulmaya çalışıyor. Çoğu zaman sahip olduğu geniş perspektifle de bunda başarılı oluyor. Boston Celtics efsanesi Bob Cousy, bir antrenörün ancak sahip olduğu malzeme kadar iyi olduğunu söylerdi. Bill Belichick bu konuda çok şanslı bir isim. Tom Brady gibi tarihin en iyi oyun kurucularından (quaterback) birine sahipti. Ve her zaman belirli bir kalitenin üzerinde bir savunmaya sahip oldu. Herkesten en iyisini beklemesi başarının da önemli anahtarlarından biriydi. Onun liderliği, “çok çalışmaya, oyuna olan tutkusuna ve oyuncularına duyduğu mutlak sevgiye” bağlanıyor. Belichick ve Brady sadece saha içerisinde değil saha dışında da New England’a olumlu etki yapmayı başardı. Patriots’ın başarılı olması işletmeler, restoranlar ve barlar için promosyon fırsatları ve ekonomik katkı sağladı.

Bill Belichick

New England Patriots, Bill Belichick döneminde elde ettiği başarılarla 7 milyar dolarlık bir hanedanlığa dönüştü. Bu da ona, karar verme süreçlerinde hiçbir baş antrenörün sahip olmadığı geniş bir serbestlik tanıdı. Bu serbestlik son yıllarda yanlış tercihler ve play-off’tan uzak sezonlar anlamına geldi. Artık hem Patriots hem de Belichick için yeni bir başlangıcın zamanı. Elde ettiği başarıların yadsınamaz oluşu ligde antrenör arayışında olan altı takımın da onun kapısına çalma ihtimalini güçlendiriyor. 71 yaşındaki NFL tarihinin en başarılı antrenörünün emeklilik günlerinden bahsetmek için henüz çok erken…

Mustafa Taha

Mustafa Taha

2004’te spor medyasında çalışmaya başladı. Kendini bildiğinden beri yürüyerek mesafeleri katetmeyi tercih ediyor. İcra edemediği spor dallarını da izlemeyi, üzerine yazmayı, kafa yormayı seviyor.

Tüm yazılarına göz at (5)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR